GRY
9 tygodniowe niemowlę
fot. Fotolia

Rozwój niemowlaka w 9. tygodniu

Twoje dziecko po ukończeniu 2. miesiąca w niczym nie przypomina już noworodka. W 9. tygodniu życia ćwiczy pamięć i mięśnie karku, zaczyna też wydawać coraz to więcej nowych dźwięków.

Co nowego w rozwoju fizycznym?

9-tygodniowe niemowlę potrafi zatrzymać wzrok na przedmiotach, znajdujących się o kilka lub kilkanaście centymetrów przed nim, jak i na tych oddalonych o około 3 metry. Tak przebiega rozwój fizyczny w tym tygodniu:
 • proporcje ciała dziecka nieco się zmieniły: nóżki się wydłużyły, poszerzyła klatka piersiowa, główka już nie wydaje się większa od tułowia;
 • prawdopodobnie zarosło już tylne ciemiączko. Pamiętaj, że przednie ciemiączko zarasta wolniej i może zamknąć się dopiero ok. 18. miesiąca życia.
 • przy podciąganiu za rączki do pozycji siedzącej niemowlę stara się utrzymać głowę. Pamiętaj jednak, że mięśnie dziecka są jeszcze bardzo słabe i pod żadnym pozorem nie próbuj go sadzać do czasu, kiedy będzie umiał usiąść samodzielnie.
 • dziecko uczy się kontrolować swoje mięśnie: kiedy włożysz mu do rączki zabawkę, z łatwością nią potrząsa, obserwuje i wkłada do buzi. Lubi uderzać w wiszące nad łóżeczkiem czy w wózeczku zabawki.
Uwaga! Niektóre dzieci w wieku 9 tygodni już mogą próbować się obracać (turlać) z plecków na brzuszek: lepiej więc nie zostawiać ani na chwilę dziecka samego na przewijaku, tapczanie czy jakimkolwiek niezabezpieczonym barierkami podwyższeniu.

Co potrafi dziecko?

W 9. tygodniu życia dziecko nieustannie się uczy i rozwija:
 • potrafi przypomnieć sobie coś, co wydarzyło się nawet tydzień temu, o ile było to dla niego interesujące;
 • wydaje nowe dźwięki. Na tym etapie niemowlę głuży i naśladuje zasłyszane odgłosy.

Redakcja poleca: Co potrafi 3-miesięczne niemowlę - film
Zobacz, jakie umiejętności zdobywa dziecko po kilku miesiącach od urodzenia. Sprawdź, co jest ważne w codziennej opiece nad niemowlakiem.

Jak wspomagać rozwój niemowlaka?

To twoja obecność, dużo bardziej od wymyślnych zabawek, najlepiej sprzyja rozwojowi dziecka. Nie martw się, że maluch jeszcze nie mówi lub nie wszystko rozumie – bądź dla niego przewodniczką po świecie.

Ćwiczenia i zabawy z niemowlakiem

Wspieraj zabawą rozwój swojego 9-tygodniowego dziecka:
 • ćwicz z nim artykułowanie różnych dźwięków: udawaj odgłosy zwierząt, gwiżdż, wydymaj policzki i wargi, gruchaj. Niemowlak będzie zachwycony! To doskonały trening mowy i dobra zabawa;
 • rozmawiaj z nim jak najwięcej — objaśniaj mu świat, mów, co robisz (także podczas zabiegów pielęgnacyjnych);
 • pokazuj mu zabawki, pomóż mu ich dotknąć – zachęcasz w ten sposób dziecko do ruchu;
 • puszczaj spokojną muzykę, śpiewaj – to działa kojąco i sprzyja rozwojowi mowy;
 • kładź dziecko jak najwięcej na brzuszku – pomagasz mu w ten sposób ćwiczyć mięśnie karku.

Zabawki edukacyjne

Niemowlę w 9. tygodniu życia nie potrzebuje wielu zabawek, ale przydać się mogą:
 • karuzela – przyczepiona do łóżeczka będzie przyciągać wzrok niemowlaka;
 • przyrządy gimnastyczne i/lub mata edukacyjna – będą zachęcać dziecko do unoszenia główki oraz ćwiczenia mięśni karku i ramion.

Pielęgnacja i zdrowie

Niedługo czeka was kolejna wizyta u pediatry, który sprawdzi, czy dziecko dobrze się rozwija, czy jest zdrowe i czy można je zaszczepić.

Kiedy nie można szczepić dziecka?

Alergia pokarmowa nie jest powodem do rezygnacji ze szczepienia, choć, owszem, należy o niej powiedzieć lekarzowi, wykonującemu szczepienie. Prof. dr n. med. Maria Korzon, pediatra onkolog: - Przeciwwskazaniem do szczepienia jest np. zakaźna choroba dziecka przebiegająca z gorączką powyżej 38,5 °C, a także zaostrzenie chorób przewlekłych, m.in.:
 • astmy oskrzelowej,
 • cukrzycy,
 • chorób nerek.

Przeciwwskazaniem do szczepienia konkretną szczepionką jest też nasilona reakcja na pierwszą jej dawkę. Bez względu na to, czy dziecko jest alergiczne, przed szczepieniem należy skonsultować się z lekarzem.

Katar u niemowlaka

Jeśli twoje niemowlę ma katar:
 • Kilka razy dziennie wkraplaj niemowlęciu do każdej dziurki od nosa sól fizjologiczną.
 • Po podaniu soli fizjologicznej, połóż dziecko na brzuszku i usuń wydzielinę aspiratorem.
 • Trzymaj często dziecko na rękach w pozycji pionowej. Układaj je na boku lub podłóż pod materacyk książkę, by nie leżało płasko.
 • Smaruj maścią ochronną skórę pod noskiem dziecka, np. maścią z lanoliną, maścią majerankową lub zwykłą wazeliną.
 • Często przystawiaj niemowlę do piersi.
Jeżeli katar u niemowlaka zmieni się na ropny (zielony, żółtawy) lub pojawi się gorączka, kaszel, podejrzenie bólu ucha, koniecznie idź z dzieckiem do lekarza.

Karmienie niemowlaka

W 9. tygodniu życia niemowlę powinno nadal być karmione wyłącznie mlekiem, ponieważ jego układ pokarmowy nie dojrzał jeszcze do trawienia innych pokarmów.

Karmienie piersią

Karmiąc piersią, chronisz maluszka przed chorobami, ale co robić, jeśli to ciebie złapie przeziębienie? Wirusowa infekcja nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią, zażywanie leków musisz jednak konsultować z lekarzem.

Karmienie piersią a przeziębienie mamy

Nie powinnaś rezygnować z karmienia piersią podczas przeziębienia. Lekarz doradzi ci najlepszy sposób leczenia w tym czasie. Pamiętaj też o tych zasadach:
 
Karmienie piersią a przeziębienie mamy

Karmienie butelką

Pamiętaj, by wymieniać smoczki mniej więcej co 3 miesiące i żeby trzymać się oznaczeń wiekowych określonych przez producenta. Nie podawaj dziecku mleka w butelce z pękniętym lub nadgryzionym smoczkiem. Fragment smoczka może odpaść i doprowadzić do zakrztuszenia się.

9. tydzień życia niemowlaka - Film

Co może niepokoić?

Jeśli nie wiesz, komu wierzyć w sprawie szczepień, zaufaj nauce. Wyjaśniaj wszystkie wątpliwości z lekarzem.

NOP - niepożądane odczyny poszczepienne

Niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) często mylone są ze zwykłymi odczynami po szczepieniu, które nie powinny wzbudzać niepokoju. Typowe reakcje poszczepienne to:
 • lekko podwyższona temperatura,
 • zaczerwienie, ból i obrzęk w miejscu wkucia.
Aby zapobiec wystąpieniu NOP, lekarz zawsze dokładnie bada dziecko przed szczepieniem.

Więcej o 9. tygodniu

To może cię zainteresować:

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Zima z niemowlakiem

Przygotowania do świąt