GRY
9 tygodniowe niemowlę
fot. Fotolia

9. tydzień życia niemowlaka - Rozwój fizyczny

Po ukończeniu 2 miesięcy twoje dziecko bardzo różni się od noworodka, którego przywiozłaś ze szpitala. W porównaniu do poprzedniego miesiąca niemowlak jest cięższy o 700-800 gramów i urósł o około 1 cm. Skóra nie jest już taka cienka i różowa jak po urodzeniu.

Proporcje ciała dziecka nieco się zmieniły, nóżki się wydłużyły, poszerzyła klatka piersiowa, przez co główka już nie wydaje się większa od tułowia. U  niemowlaka powinno już zarosnąć tylne ciemiączko. Pamiętaj, że przednie ciemiączko zarasta wolniej i może zamknąć się dopiero ok. 18. miesiąca życia. Do tego czasu główka podatna jest na deformacje. Dlatego tak ważne jest, by dziecku często zmieniać pozycję ciała: kłaść na brzuszku, a kiedy będzie już pora, sadzać.

Przy podciąganiu za rączki do pozycji siedzącej dziecko stara się utrzymać głowę. Pamiętaj jednak, że mięśnie dziecka są jeszcze bardzo słabe i pod żadnym pozorem nie próbuj go sadzać.

Poza tym niemowlę wykazuje dużą swobodę ruchu w pozycji leżącej. Uczy się kontrolować swoje mięśnie: kiedy włożysz mu do rączki zabawkę, z łatwością nią potrząsa, obserwuje i wkłada do buzi. Lubi uderzać w wiszące nad łóżeczkiem czy w wózeczku zabawki.

Niektóre dzieci w wieku 9 tygodni już mogą próbować się obracać (turlać) z plecków na brzuszek: lepiej więc nie zostawiać ani na chwilę dziecka samego na przewijaku, tapczanie czy jakimkolwiek niezabezpieczonym barierkami podwyższeniu.

9-tygodniowe niemowlę potrafi zatrzymać wzrok na przedmiotach, znajdujących się o klika lub kilkanaście centymetrów przed nim, jak i tych oddalonych o około 3 metry.

9. tydzień życia niemowlaka - Rozwój emocjonalny i intelektualny

Pamięć 9-tygodniowego dziecka powiększa się za każdym razem, gdy niemowlę styka się z nowym bodźcem: osobą lub przedmiotem. Dziecko w tym wieku potrafi już przypomnieć sobie coś, co wydarzyło się tydzień temu, o ile było tak interesujące, by przykuć jego uwagę.

Mózg niemowlaka rośnie w zawrotnym tempie. O ile w chwili narodzin jego masa stanowi 25% masy mózgu dorosłego człowieka, to pod koniec pierwszego roku aż 50%!.

9-tygodniowe dziecko wydaje coraz to nowe, czasem zaskakujące dźwięki. Z wyraźną przyjemnością bawi się swoimi wargami, językiem, gardłem. Bardzo lubi głużyć i naśladować różne zasłyszane odgłosy. Czasem przesuwa ślinę do tylnej strony gardła i wydaje przedziwne bulgoty.

Sprawdź: zabawy, które uczą dziecko mówić.

Ćwicz z dzieckiem artykułowanie różnych dźwięków. Postaraj się wykazać kreatywnością: udawaj odgłosy zwierząt, gwiżdż, wydymaj policzki i wargi, gruchaj: niemowlak będzie zachwycony! Takie ćwiczenia mogą wydawać się śmieszne, ale to doskonały trening mowy, a przy okazji dobra zabawa, pomagająca także nawiązać kontakt z dzieckiem.

W 9. tygodniu życia dziecka możesz zauważyć, że sposób obchodzenia się dziecka z zabawkami czy znajomymi przedmiotami nabiera specyfiki i precyzji. Niemowlę coraz chętniej bada otaczający go świat wszystkimi zmysłami: tak go poznaje.

Zapewne już dobrze potrafisz odróżnić płacz twojego dziecka. Jest inny, gdy jest głodny, inny, gdy niemowlę ma mokro czy chce mu się spać. Teraz dziecko może także płaczem, marudzeniem a nawet spojrzeniem dać ci do zrozumienia, że czuje się samotne i pragnie, by ktoś wziął je na ręce, przytulił, zabawił. Postaraj się więc mieć je przy sobie, gdy robisz coś w drugim pokoju lub w kuchni: możesz posadzić niemowlaka w leżaczku lub w nosidełku samochodowym.

9-tygodniowy niemowlak jest przyjacielski i tolerancyjny wobec wszystkich w swoim otoczeniu: zwłaszcza wobec innych dzieci. Jednak jego starsze rodzeństwo może różnie reagować. Dzieci powyżej 4. roku życia są zwykle chętne do pomocy przy niemowlaku i przyjaźnie nastawione. Mniejsze mogą traktować dziecko jak intruza – pamiętaj, że te uczucia są normalne.

9. tydzień życia niemowlaka - Co cię może niepokoić?

Jak pomóc dziecku, które ma katar?

  • Kilka razy dziennie wkraplaj niemowlęciu sól fizjologiczną, by oczyścić mu nos (do każdej dziurki po dwie krople). Potem połóż je na brzuszku i usuń wydzielinę. Gdy nos jest zatkany, użyj gruszki z szerokim końcem, a nie patyczków.
  • Zastosuj krople do nosa, jeśli katar jest silny, np. Nasivin, Otrivin (dla niemowlęcia Nasivin soft 0,01%, 1–2 krople do każdej dziurki (2–3 razy na dobę przez 2–3 dni).
  • Niemowlę częściej trzymaj na rękach w pozycji pionowej. Układaj je na boku lub podłóż pod materacyk książkę, by nie leżał płasko.
  • Smaruj maścią ochronną skórę pod noskiem dziecka, np. Pantenolem, maścią majerankową (nie nagietkową, bo to silny alergen), Linomagiem lub zwykłą wazeliną.
  • Podawaj dużo picia, niemowlę przystawiaj do piersi.
Jeżeli katar u niemowlaka zmieni się na ropny (zielony, żółtawy) lub pojawi się gorączka, kaszel, podejrzenie bólu ucha, koniecznie zadzwoń do lekarza.

9. tydzień życia niemowlaka - Ekspert radzi

Kiedy nie można szczepić dziecka?

Alergia pokarmowa nie jest powodem do rezygnacji ze szczepienia, choć, owszem, należy o niej powiedzieć lekarzowi, wykonującemu szczepienie.

Przeciwwskazaniem do szczepienia jest np. zakaźna choroba dziecka przebiegająca z gorączką powyżej 38,5°C, a także zaostrzenie chorób przewlekłych, m.in.:

  • astmy oskrzelowej,
  • cukrzycy
  • czy chorób nerek.
Przeciwwskazaniem do szczepienia konkretną szczepionką jest też nasilona reakcja na pierwszą jej dawkę.

Bez względu na to, czy dziecko jest alergiczne, przed szczepieniem należy skonsultować się z lekarzem.

prof. dr n. med. Maria Korzon, pediatra onkolog

9. tydzień życia niemowlaka - Film

Zobacz, jak przygotować miejsce do spania dla niemowlaka:


9. tydzień życia niemowlaka - Więcej o 9. tygodniu

W którym centylu jest dziecko? (Siatki centylowe online)
Czy można rozpieścić niemowlę?
Dlaczego dziecko nie chce spać? - 8 najczęstszych powodów
8 błędów w zimowej pielęgnacji niemowląt
Karmiąca mama i przeziębienie - czy karmić piersią i jak się leczyć?
Jaki charakter ma twoje dziecko?
Kiedy inni mówią ci, jak opiekować się dzieckiem

9. tydzień życia niemowlaka - Porozmawiaj o 9. tygodniu

Gdy ropieją i łzawią oczka
Jak podajecie dzieciom leki?
Ubranka do chrztu - nasze typy!Źródło:
* Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
* Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu”
* A.
Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“
*
S. Ellison, S. Ferdinandi „365 dni z kochanym maleństwem”

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Kłopoty w pieluszce

Karm piersią, polecamy!