Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Co to jest zdanie pojedyncze?
Adobe Stock/Syda Productions
Język polski

Zdanie pojedyncze: rodzaje, przykłady, ćwiczenia

Jak bezbłędnie rozpoznać zdanie pojedyncze? Czym się różni zdanie pojedyncze rozwinięte od nierozwiniętego? Przekonaj się, że dzięki naszym wyjaśnieniom, przykładom i ćwiczeniom, łatwo zapamiętasz wszystko, co warto wiedzieć na temat zdania pojedynczego.

W języku polskim wyróżniamy rozmaite rodzaje zdań. Jeśli weźmiemy pod uwagę ich budowę, wyróżniamy zdania pojedyncze i złożone. Co to znaczy, że zdanie jest pojedyncze? Wszystko zależy od tego, czy występuje w nim jedno orzeczenie, czy jest ich więcej.

Spis treści:

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Co to jest zdanie pojedyncze? - definicja plus przykłady

Zdanie pojedyncze to takie zdanie, w którym występuje jedno orzeczenie. Zdania pojedyncze dzielą się na rozwinięte i nierozwinięte (szczegółowo opisujemy je w kolejnym paragrafie).

Przykłady zdań pojedynczych:

Spakowałam plecak.
Obrałeś jabłka?
Tomek oszczędza.

 

Jak odróżnić zdanie pojedyncze od złożonego?

Można powiedzieć, że często już na pierwszy rzut oka zdanie pojedyncze różni się od złożonego tym, że jest krótsze. Warto jednak pamiętać, że nie jest to regułą, o czym świadczą takie przykłady długich zdań pojedynczych:

Skoro świt spakowałam do plecaka ciepły sweter, książki i kanapki z szynką.
Obrałeś na szarlotkę te dojrzałe jabłka z sadu dziadków?
Tomek od bardzo dawna oszczędza na nowoczesny i drogi komputer znanej marki.

 

Zapamiętaj: Zdanie pojedyncze tym się różni od zdania złożonego, że w tym ostatnim występują minimum dwa orzeczenia. W zdaniu pojedynczym orzeczenie jest jedno.

Przykłady zdań złożonych:

Spakowałam plecak i wyszłam na dworzec.
Obrałeś jabłka, tak jak prosiłam?
Tomek oszczędza, ponieważ marzy o nowym komputerze.


Zdanie pojedyncze rozwinięte i nierozwinięte [+ przykłady]

Z długością zdania pojedynczego ściśle wiąże się kwestia jego podziału na rozwinięte i nierozwinięte.

Zdanie pojedyncze nierozwinięte składa się wyłącznie z podmiotu i orzeczenia.

Przykłady  pojedynczych nierozwiniętych:

Robert przyszedł.
Maja wróci.
Kot miałczy.

Zdanie pojedyncze rozwinięte składa się z podmiotu, orzeczenia oraz innych części zdania: przydawki, dopełnienia, okolicznika.

Przykłady zdań pojedynczych rozwiniętych:

Mały Robert rano przyszedł do kuchni.
Nasza Maja wróci z wycieczki pojutrze.
Biało-czarny kot miałczy głośno pod naszym oknem.


Zdanie pojedyncze: ćwiczenia [+ odpowiedzi]

Ćwiczenie 1.

Wskaż które z poniższych przysłów to zdania pojedyncze.

Gdyby kózka nie skakała to by nóżki nie złamała
Pańskie oko konia tuczy.
Łaska pańska na pstrym koniu jeździ.
W starym piecu diabeł pali.
Cel uświęca środki.
Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.
Jak pies je, to nie szczeka.
Jak cię widzą, tak cię piszą.
Każda pliszka swój ogonek chwali.
Każdy sobie rzepkę skrobie.
Jedna jaskółka wiosny nie czyni.
Głupich nie sieją, sami się rodzą.
Kiedy ptaki w styczniu śpiewają, to im w maju dzioby zamarzają.

Ćwiczenie 2

Z poniższych przykładów zdań pojedynczych nierozwiniętych, utwórz zdania pojedyncze rozwinięte. Zwróć uwagę, że w zdaniach pojedynczych mogą występować zarówno orzeczenia czasownikowe, jak i orzeczenia imienne. W każdym z utworzonych zdań podkreśl orzeczenie.

Iskierka zgasła.
Krzysiek się spóźnił.
Filiżanka była piękna.
Zgubiłam!
Uczeń usiadł.
Orkiestra ucichła.
Ptaki odleciały.
Wujek jest strażakiem.

 

Ćwiczenie 3

Ułóż trzy zdania pojedyncze nierozwinięte. Następnie utwórz z nich zdania pojedyncze rozwinięte.

Odpowiedzi

Ćwicz. 1

Zdania pojedyncze:

Pańskie oko konia tuczy.
Łaska pańska na pstrym koniu jeździ.
W starym piecu diabeł pali.
Cel uświęca środki.
Każda pliszka swój ogonek chwali.
Każdy sobie rzepkę skrobie.
Jedna jaskółka wiosny nie czyni.


 

Zdania złożone:

Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.
Jak pies je to nie szczeka.
Jak cię widzą, tak cię piszą.
Głupich nie sieją, sami się rodzą.
Kiedy ptaki w styczniu śpiewają, to im w maju dzioby zamarzają.

Ćwicz. 2

Iskierka zgasła.
Złota iskierka zgasła niepostrzeżenie.


Krzysiek się spóźnił.
Krzysiek dziś się spóźnił na pierwszą lekcję.


Filiżanka była piękna.
Filiżanka cioci była piękna jak marzenie.


Zgubiłam!
Wczoraj wieczorem zgubiłam nowy telefon!

Uczeń usiadł.
Zawstydzony uczeń usiadł w ławce pod oknem.


Orkiestra ucichła.
Strażacka orkiestra nagle ucichła.


Ptaki odleciały.
Wędrowne ptaki dawno odleciały do ciepłych krajów.

Wujek jest strażakiem.
Wujek Mirki jest strażakiem w sąsiednim mieście.

Ćwicz. 3

Kolega śpiewa.
Kolega taty śpiewa w chórze.


Wiewiórka uciekła.
Ruda wiewiórka szybko uciekła na czubek drzewa.


Astry przekwitły.
Fioletowe i różowe astry przekwitły tej jesieni wyjątkowo wcześnie.

Zobacz także:

Podmiot i orzeczenie: czym jest, jak je rozpoznać
Adobe Stock
Język polski
Podmiot i orzeczenie: czym są, jak je rozróżnić [ĆWICZENIA]
Bez wiedzy na temat tego niemalże nierozłącznego duetu trudno nauczyć się jakiegokolwiek języka, nie tylko ojczystego. Wyjaśniamy, czym jest podmiot, a czym orzeczenie: jakie są ich typy i na jakie pytania odpowiadają.

Zarówno podmiot, jak i orzeczenie to części zdania , które razem tworzą związek główny w zdaniu. Próbując zrozumieć, czym jest podmiot, a czym orzeczenie, warto wyobrazić sobie części zdania w formie… rodziny. Na pierwszym miejscu będzie orzeczenie, zaraz po nim podmiot – stanowią one parę, są niczym rodzice. Jedno jest zależne od drugiego. Tłumaczymy, czym jest podmiot, a czym orzeczenie i jak umiejętnie rozróżnić je w zdaniu. Co to jest orzeczenie: typy orzeczeń, zdania z orzeczeniem [PRZYKŁADY] Orzeczenie to część zdania, która opisuje podmiot – dokładnie: orzeczenie informuje, co robi podmiot. Orzeczenie jest wyrażone czasownikiem w formie osobowej. Szukanie orzeczenia w zdaniu to tak naprawdę szukanie czasownika w formie osobowej. W języku polskim występują zdania bez podmiotu, jednak nie ma zdań bez orzeczenia. Na jakie pytanie odpowiada orzeczenie? Co robi/co robią, jaką czynność wykonuje/wykonują, np. śpi, myślą, śpiewam. W zdaniach, w których występuje podmiot i orzeczenie, orzeczenie zawsze musi być dopasowane do formy podmiotu. Przykłady orzeczenia w zdaniu Ania zjadła pomidora (orzeczenie: zjadła) Mama wyjrzała przez okno (orzeczenie: wyjrzała) Tata pracował przy komputerze (orzeczenie: pracował) Babcia zbierała maliny do koszyczka (orzeczenie: zbierała) Typy orzeczeń Orzeczenia dzielą się na dwa typy: orzeczenie proste (czasownikowe), które najczęściej określa się czasownikiem w formie osobowej orzeczenie złożone (inaczej imienne) , które składa się z dwóch członów, nazywanych łącznikiem (np. być, zostać, stać się, wydawać się, stanowić, wyglądać, brzmieć)  i orzecznikiem (najczęściej jest wyrażony rzeczownikiem, przymiotnikiem, przysłówkiem, zaimkiem, np. jest lekarzem, był głośno). Po łączniku zawsze musi występować orzecznik....

Wszystko o rzeczowniku
Adobe Stock
Aktualności
Rzeczownik – co to za część mowy, pytania, przykłady, odmiana
Czym jest rzeczownik? To część mowy, którą często poznajemy jako pierwszą, ucząc się mówić (np. mama, tata, baba). Naukę języka obcego również zaczynamy od poznawania rzeczowników. Nic dziwnego, że rzeczowniki określa się jako jedną z najważniejszych, czyli podstawowych części mowy.

Rzeczownik to jedna z dwóch najważniejszych części mowy (drugą jest czasownik). Przykłady rzeczowników można mnożyć w nieskończoność. Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie i wymienić przedmioty oraz osoby znajdujące się w zasięgu wzroku (ekran, okno, ołówek, filiżanka). A jeśli dodamy do tego nazwy rzeczy, osób i zjawisk, które są nam z różnych powodów szczególnie bliskie – przekonamy się, że rodzajów rzeczowników może być zdecydowanie więcej niż innych części mowy. Oto najważniejsze informacje o rzeczowniku.  Spis treści: Rzeczownik – co to, pytania rzeczownika Podział rzeczowników Odmiana rzeczowników Rzeczownik – jakie funkcje pełni w zdaniu    Rzeczownik: czym jest, na jakie pytania odpowiada? Rzeczownik to część mowy, która odpowiada na pytania: kto? co? Rzeczownik jest odmienną częścią mowy. Rzeczowniki możemy odmieniać przez przypadki i liczby. Rzeczownik ma też rodzaj (żeński, męski, nijaki, a w liczbie mnogiej - męskoosobowy i niemęskoosobowy). Za pomocą rzeczowników określamy: Osoby – np. mama, trener, przedszkolaki, Julia, Jakub Zwierzęta – np. koń, klacz, źrebię, smoki, pisklęta, Toffik Rośliny – np. tulipan, żyto, jabłoń, tuje, trzciny Miejsca/obiekty – np. miasto, mieścina, miasteczko, boiska, Przedmioty/rzeczy – np. ołówek, filiżanka, ciasto, zeszyty, przekąski Zjawiska pogodowe – np. burza, tęcza, mgła, śnieżyce Pojęcia – np. ambicja, rzetelność, odpowiedzialność, przyjaźń, charaktery, Czynności/stany – np. podskakiwanie, gotowanie, odpoczynek (to tzw. rzeczownik odczasownikowy). Podział rzeczowników Rzeczowników jest naprawdę dużo, dlatego istnieją różne sposoby ich klasyfikowania. Podział rzeczowników ma duże znaczenie, jeśli chodzi...

Najważniejsze informacje o czasowniku: definicja, pytania, odmiana, tryby [dużo przykładów]
Adobe Stock
Aktualności
Czasownik: co to za część mowy, na jakie pytania odpowiada? [odmiana, przykłady]
Co to jest czasownik? To część mowy, która potrafi sprawiać uczniom sporo trudności. Przede wszystkim ze względu na mnóstwo form czasownikowych. Przekonaj się, że definicja czasownika może okazać się prostsza niż kiedykolwiek ci się wydawało. Utrwal sobie pytania i odmianę czasownika.

Sama myśl o informacjach na temat czasownika przyprawia o zawrót głowy? Spokojnie. To tylko pozornie jedna z trudniejszych części mowy . Wszystkie tajemnice czasowników da się poznać, zrozumieć i zapamiętać. Zarówno jeśli chodzi o rodzaje, tryby i formy.  Spis treści: Co to jest czasownik?  Na jakie pytania odpowiada czasownik?   Odmiana czasownika, przez co odmieniają się czasowniki Czasowniki osobowe i nieosobowe Czasowniki dokonane i niedokonane Co to jest czasownik? Czasownik to część mowy, dzięki której nazywamy czynności i stany. Można spotkać się również z informacją, że za pomocą czasownika można także nazywać wydarzenia. Przykłady czasownika w zdaniu: Idę do domu. Pomalowałam ściany na niebiesko. Upieczesz te pyszne pierniczki? Ania prawie zwariowała ze szczęścia. Dziecko gorączkowało cały wieczór. Kuba zbladł jak ściana. Jak widać – czasowniki rzeczywiście mogą oznaczać zarówno czynności (idę, pomalowałam, upieczesz), jak i stany (zwariowała, gorączkowało, zbladł). Na jakie pytania odpowiada czasownik? Najprościej mówiąc, czasownik odpowiada na pytania:   Co robi? Co się z nim dzieje? Tak naprawdę jednak czasowniki odpowiadają na dużo więcej pytań. Pytania o czynność mogą przecież brzmieć:   co robi? co robię? co robisz? co robimy? co robicie? co robią? (przykłady: idzie, idę, idziesz, idziemy, idziecie, idą) co zrobił? co zrobiła? co zrobiło? co zrobiłem? co zrobili? co zrobiliśmy? co zrobiliście? (przykłady: szedł, szła, szło, szedłem, szłam, szliśmy, szliście, szli) co zrobi? co zrobię? co zrobisz? co zrobimy? co zrobicie? co zrobią? co zrobimy? co zrobicie? (przykłady: pójdzie, pójdę, pójdziesz, pójdziemy, pójdziecie, pójdą) Jeśli...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak