Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, ogórki, alergia na ziemniaki, uczulenie na ziemniaki, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Ziemniak

Osoby z alergią na ziemniaki z powodzeniem mogą je jeść, ponieważ uczulenia nie wywołują ziemniaki poddane gotowaniu czy pieczeniu tylko surowe. Przy alergii na ziemniaki powinno się unikać ich obierania i tarcia. Dotykanie surowych ziemniaków i wdychanie ich alergenów prowadzi do wyprysku kontaktowego lub alergii wziewnej. Uczulenie na ziemniaki pojawia się (ale nie zawsze) wraz z uczuleniem na pyłki brzozy (sprawdź: Kalendarz pylenia roślin). Czasem towarzyszy mu alergia krzyżowa na surowe jabłka, gruszki i marchewkę. Osoby uczulone na ziemniaki bywają również wrażliwe na lateks.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.