Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, ogórki, alergia na ziemniaki, uczulenie na ziemniaki, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Ziemniak

Osoby z alergią na ziemniaki z powodzeniem mogą je jeść, ponieważ uczulenia nie wywołują ziemniaki poddane gotowaniu czy pieczeniu tylko surowe. Przy alergii na ziemniaki powinno się unikać ich obierania i tarcia. Dotykanie surowych ziemniaków i wdychanie ich alergenów prowadzi do wyprysku kontaktowego lub alergii wziewnej. Uczulenie na ziemniaki pojawia się (ale nie zawsze) wraz z uczuleniem na pyłki brzozy (sprawdź: Kalendarz pylenia roślin). Czasem towarzyszy mu alergia krzyżowa na surowe jabłka, gruszki i marchewkę. Osoby uczulone na ziemniaki bywają również wrażliwe na lateks.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy