zabawy dla dzieci w domu
fot. Adobe Stock

Zabawy dla dzieci w domu: fajne propozycje na zabawy i gry ruchowe, kreatywne, muzyczne

Zabawy dla dzieci w domu mogą być proste albo nieco bardziej skomplikowane. Gdy biorą w nich udział także rodzice, stają się jeszcze atrakcyjniejsze. Zabawy ruchowe i muzyczne z pewnością przypadną maluchom do gustu!
Beata Turska
zabawy dla dzieci w domu
fot. Adobe Stock
Zabawy dla dzieci w domu mogą być nie mniej atrakcyjne niż te na dworze. Nie trzeba do nich drogich, wymyślnych zabawek. O wiele ważniejsza jest dla dziecka sama zabawa, zwłaszcza jeśli może się bawić z osobami, które kocha. Proponowane przez nas gry i zabawy dla dzieci w domu świetnie sprawdzą się także na wyjątkowe okazje, np. na urodziny lub na sylwestra.

Kreatywne zabawy dla dzieci w domu:
Ruchowe zabawy dla dzieci w domu:
Muzyczne zabawy dla dzieci w domu: 
Gry i zabawy dla dzieci w domu:

Kreatywne zabawy dla dzieci w domu: Miasto na papierze

Na dużej płachcie szarego papieru narysuj ulice, po których dziecko może jeździć autkami. Możecie też zaznaczyć, gdzie jest ZOO (a potem postawić tam figurki zwierząt), narysować rzekę, postawić domy z klocków albo pudełek.

Sprawdź: Klocki wafle – 8 atrakcyjnych zestawów

Zabawy dla dzieci w domu: Domowy teatrzyk

Kukiełkę czy pacynkę może zastąpić każda zabawka: lalka, miś, a nawet autko czy traktor.
Nasz ulubiony patent: skarpetkowce, zrobione z naciągniętych na dłonie kolorowych skarpetek, którym można (choć i bez nich są fajne) doszyć oczy z guzików i fryzury z włóczki. Skarpetkę naciąga się na dłoń w taki sposób, by kciuk był w miejscu na piętę, a reszta dłoni tam, gdzie powinny być palce. Dzięki temu skarpetkowy stworek może kłapać paszczą, gdy za niego mówicie.

Możesz też urządzić teatr z prawdziwego zdarzenia: z kurtyną i pacynkami albo kukiełkami (np. zrobionymi z drewnianych łyżek). Możesz też rozstawić deskę do prasowania i przykryć ją obrusem. Kukiełki mogą występować nad nią albo przy podłodze, wychodząc zza kurtyny-obrusa.
 

Gry i zabawy dla dzieci w domu: masa solna

Można z niej lepić jak z ciastoliny i wycinać kształty foremkami do ciastek. Po wyschnięciu figurki i płaskie kształty można pomalować farbami. Tu znajdziesz dobry przepis na masę solną. Miłej zabawy!

Sprawdź: Jak zrobić piasek kinetyczny

Zabawy dla dzieci w domu: Teatr cieni

Wystarczy lampka i dłonie ułożone np. w kształt króliczka czy pieska. Niech postaci rozmawiają ze sobą. Próbujcie różnych ustawień rąk i patrzcie, co wam przypomina utworzony cień.
 
Czy wiecie jak niezwykłe cienie rzucają budowle z klocków? Mogą być tłem do wspólnej zabawy w dom. Pomoże w tym „Wielofunkcyjny Domek” od LEGO® DUPLO®.
Sprawdź

Kreatywne zabawy dla dzieci w domu: Rozwijanie wyobraźni

Duża plastikowa miska może być np. tratwą, samochodem Formuły 1 albo basenem dla ukochanych pluszaków. Odwrócona do góry dnem – wyspą, sceną dla małej piosenkarki, kryjówką dla misia. Zwykłe zabawki także nie muszą robić wciąż tego samego. Lalka Barbie z pewnością chętnie przeobrazi się (przynajmniej na chwilę) w Superwoman, a Batman, zamiast w kółko ratować świat, może stać się wymagającym opieki dzidziusiem.

Zobacz także: Jak zrobić latawiec dla dziecka

Zabawy dla dzieci w domu: Przebieranki

Pokombinujcie, jak przebrać się za rycerza, ufoludka, modelkę albo króla, mając do dyspozycji tylko to, co jest w domu. Tak naprawdę, by zostać królem, wystarczy zadrzeć w górę nos (choć berło z tłuczka też nie zaszkodzi).

Zabawy ruchowe dla dzieci w domu: Zapasy

Uwielbiają je dzieci w każdym wieku, nawet te całkiem malutkie. Połóż się na podłodze albo kanapie, a maluszek niech siłuje się z twoją ręką, rozkłada cię na łopatki, chodzi po tobie, zakłada ci nelsona. Niech wygra!

Gry i zabawy dla dzieci w domu: Zamiana ról

Można się tak bawić nawet z bardzo małym dzieckiem, np. pozwolić się karmić. Starszemu brzdącowi można pozwolić być szefem w pełnym (no, prawie...) wymiarze. Umówcie się, jaki jest zakres jego władzy, np. o śniadaniu, porze wzięcia lekarstwa na alergię decyduje mama, menu obiadu i rodzaj zajęć wybiera malec. Możesz udawać, że jesteś jego dzieckiem.

Zabawy dla dzieci w domu: Gotowanie

Małe dziecko może robić w kuchni wiele ciekawych rzeczy: nalewać, przelewać, wsypywać, mieszać, drzeć sałatę (zakład, że zrobi to z rozkoszą?), lepić kluski itd. Przy okazji może trochę się pośmiać i powygłupiać. I nabałaganić.

Zabawy dla dzieci w domu: Wywiad

Nagrywając na dyktafon (choćby ten w komórce) rozmowę z dzieckiem, można się skupić nie na minkach, kitkach i dołeczkach w bródce, a na tym, co ma do powiedzenia. Warto, bo rozmowy z maluchami są fascynujące, nawet jeśli dopiero uczą się mówić!

Zabawy dla dzieci w domu: Eksperymenty

W domu można przeprowadzić proste doświadczenia, które pomogą dziecku zrozumieć pewne zjawiska albo po prostu je zachwycą i zafascynują. Mamy dla was 5 eksperymentów dla dzieci.

Szukasz jeszcze innych pomysłów na eksperymenty dla dzieci? Poniżej zobaczysz filmiki z ciekawymi doświadczeniami dla najmłodszych:

Zabawy ruchowe dla dzieci w domu: Zabawa w chowanego

Dzieci uwielbiają się chować, dlatego ty będziesz szukać. Przyłóż się do tego zadania („Ojej, gdzie jest Kubuś? Gdzie on może być? Może w mojej torebce?”), nawet jeśli zza drzwi wystaje mała pięta albo maluch chichra się tak głośno, że jego kryjówka jest znana także sąsiadom.

Zabawy dla dzieci w domu: Prace plastyczne

Waszym „płótnem” może być wszystko: duży arkusz szarego papieru, kartonowe pudło, papierowe talerze, a nawet własna łydka albo cudze plecy (polecamy łatwo zmywalne kredki kąpielowe). Możecie malować pędzlem, palcami, kredkami, flamastrami. Pięknie wyglądają pieczątki robione dłońmi. Z dwóch odbić dziecięcych łapek można zrobić pięknego motylka (dorysowujemy główkę i czułki) a z wielu – fantastyczne drzewo (dorysowujemy pień i konary, liście robi dziecko, odbijając swoje dłonie). Świetnie sprawdzają się także olbrzymi podłogowe kolorowanki, czy książeczki z naklejkami. Małe dzieci często także lubią zabawy nożyczkami, wystarczy zwykła gazeta.

Zabawy muzyczne dla dzieci w domu: Moje ucho słyszy

Jest to zabawa przeznaczona dla nieco starszych dzieci. Przygotuj różne przedmioty wydające dźwięki, np. klucze, gwizdek, skrzypiące drzwi, garnek. Zasłoń maluchowi oczy. Jego zadaniem będzie odgadnięcie, co wydało dźwięk. Możesz także klasnąć, tupnąć, itp.

Zabawy dla dzieci w domu: Tańczące wstążki

Do tej zabawy potrzebna ci będzie muzyka, a także kolorowe wstążki (możesz wykorzystać szale, apaszki). Razem z dzieckiem weźcie wstążki do ręki, machajcie nimi w rytm muzyki. Pokaż maluchowi jak trzymać i machać wstążką. Próbujcie robić to w rytm muzyki. Wstążki możecie także zawiązać na jakimś patyczku i w ten sposób nimi machać. Zabawa rozwija kreatywność, ćwiczy naukę naśladownictwa.

Gimnastyka w rytm muzyki - zabawa muzyczna

Ruch jest bardzo potrzebny, a dzieci go uwielbiają. Włącz waszą ulubioną piosenkę i zacznij wraz z dzieckiem ćwiczyć w rytm muzyki, możecie też się wygłupiać, tańczyć, łaskotać.  

Muzyczne zabawy dla dzieci w domu – defilada

Podczas muzyki dzieci mają za zadanie maszerować krokiem defiladowym, prostując kolana. Gdy w muzyce następuje przerwa – robią w tył zwrot. Powrót muzyki oznacza, że maluchy mają zacząć znowu maszerować. Gdy padnie hasło „baczność”, dzieci muszą zatrzymać się w postawie wyprostowanej, gdy zaś usłyszą polecenie „spocznij” - kładą się na dywanie.  

Zabawy ruchowe: Skok w dal 

Uczestnicy muszą stanąć razem obok siebie w tym samym miejscu. Możecie wyznaczyć linię startu. Ten, komu uda się skoczyć dalej – wygrywa. Próbujcie pobić nowe rekordy!

Zabawa ruchowa ze sznurkiem

Potrzebny będzie wam sznurek o długości 1,5 m. Sznurek połóżcie na podłodze, możecie utworzyć z niego dowolny kształt. Kilka propozycji zabaw ze sznurkiem:

  • dzieci spacerują po sznurku, tak, by z niego nie „spaść”
  • dzieci przechodzą po sznurku „stópkami” tyłem lub bokiem.  

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Eksperymenty dla dzieci: jak zrobić tęczę [WIDEO]
Co robić, kiedy pada deszcz? Dobrze się bawić! Zróbcie z dziećmi tęczę z cukierków. To proste! Do tego eksperymentu dla dzieci potrzebne są jedynie kolorowych cukierków, wody i talerzyka.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 50 głosy

Zobacz także

Popularne tematy