Szczepienia przeciwko koronawirusowi
Adobe Stock
Aktualności

Będą przywileje dla zaszczepionych? Tak wynika z nieoficjalnych informacji

Osoby, które w pełni zaszczepiły się przeciwko COVID-19, prawdopodobnie będą mogły liczyć na pewne udogodnienia. Chodzi o uczestnictwo w imprezach okolicznościowych.

Już od jakiegoś czasu mówi się, że zaszczepieni przeciwko koronawirusowi będą zwolnieni z niektórych obostrzeń. Jak wynika z informacji, do których dotarli dziennikarze RMF FM, ten scenariusz może wejść w życie szybciej, niż myślimy.

Szczepienia zalecane [Wirtualne Warsztaty]

Przywileje dla zaszczepionych nie tylko w  Polsce

Jeśli potwierdzą się nieoficjalne ustalenia stacji, wszyscy, którzy zostali zaszczepieni dwiema dawkami szczepionek Pfizer, Moderna, AstraZeneca i jedną Johnson&Johnson, nie będą wliczani w limit osób na weselach i innych imprezach okolicznościowych, np. komuniach czy chrzcinach.

Zobacz także: Ile się daje na komunię w 2021: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Co ciekawe, podobne rozwiązanie zapowiedział Viktor Orban na Węgrzech. Tam (po tym, jak w kraju będzie już ustalona przez rząd liczba zaszczepionych), zaszczepieni będą mogli bez ograniczeń korzystać z instytucji kultury i chodzić na dyskoteki. Wystarczy, że przed wejściem okażą zaświadczenie o szczepieniu.

Przywileje dla zaszczepionych przewiduje także niemiecki rząd. Politycy przyjęli już projekt rozporządzenia, teraz regulacja musi jeszcze uzyskać akceptację parlamentu.

Na razie nie ma żadnej jednoznacznej odpowiedzi polskiego rządu. Przypomnijmy, że w Polsce od 15 maja będzie można organizować imprezy okolicznościowe na świeżym powietrzu z limitem do 25 osób, od 29 maja możliwa będzie organizacja imprez okolicznościowych wewnątrz z limitem do 50 osób.

Zobacz też:

rodzina w maseczkach
Adobe Stock
Aktualności
Nareszcie koniec z maseczkami! Jest kilka warunków
Większość z nas czekała na to od dawna – już za kilka dni będziemy mogli wyjść z domu bez maseczki na twarzy! Został spełniony warunek, który postawił minister zdrowia, by możliwe było zniesienie nakazu zakrywania ust i nosa.

Rząd rozpoczął plan odmrażania gospodarki w naszym kraju, następuje  stopniowe luzowanie obostrzeń . Już od 15 maja nie będziemy musieli nosić maseczek na zewnątrz. Adam Niedzielski zapowiadał, że nakaz zakrywania ust i nosa przestanie obowiązywać, jeśli zostanie spełniony warunek dotyczący spadku liczby zakażeń. Wskaźnik spadł poniżej 15 na 100 tys. mieszkańców, a więc już niedługo będziemy mogli poruszać się w przestrzeni otwartej bez konieczności noszenia maseczki. Zniesienie nakazu noszenia maseczek W czwartek (06.05.2021 r.) w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zniesienia obowiązku zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu. Rozporządzenie wejdzie w życie 15 maja. Nowe przepisy będą obowiązywać do 5 czerwca. Prawdopodobnie będą one przedłużane, jeśli sytuacja związana z pandemią koronawiusa się nie pogorszy.   Nadal jednak będzie trzeba nosić maseczkę na świeżym powietrzu w sytuacji, gdy nie będzie możliwe zachowanie 1,5-metrowego dystansu od drugiej osoby. Usta i nos należy także zasłaniać w przestrzeni zamkniętej. Zobacz także:  Szczepienia dzieci przeciw COVID-19 już W WAKACJE? Przemysław Czarnek zabrał głos w tej sprawie! Psychologowie apelują o „Tydzień ulgi” dla uczniów. Bez klasówek, odpytywania, prac domowych OBOWIĄZKOWE szczepienia przeciw COVID-19 w jednym z polskich miast!

kiedy dzieci wracają do szkoły
Adobe Stock/nadezhda1906
Aktualności
Kiedy wracamy do szkoły: 1 czy 5 września 2022?
Pytanie, kiedy wracamy do szkoły po wakacjach, jest zasadne. Czy rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się w czwartek, 1 września, czy w poniedziałek, 5 września? Wyjaśniamy, na kiedy planowany jest powrót uczniów do szkół.

Kiedy dzieci wracają do szkoły po wakacjach? Odpowiedź wcale nie jest oczywista, bo 1 września wypada w czwartek. Czy zatem rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 planowane jest na koniec tygodnia, a pierwszy dzień nauki przypadnie w piątek? Jak inaugurację roku szkolnego zaplanowało w tym roku Ministerstwo Edukacji i Nauki? Kiedy wracamy do szkoły po wakacjach? Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2022/23 , który opracowało MEiN, uczniowie wracają do szkoły 1 września, w czwartek . Oczywiście tego dnia nie będzie lekcji, odbędzie się tylko uroczyste rozpoczęcie nauki i zapoznanie z planem lekcji na najbliższe dni. Zajęcia szkolne rozpoczną się w piątek, 2 września. Krótko mówiąc — wszystko odbędzie się zgodnie z tradycją i uczniowie nie mogą liczyć na dwa dodatkowe dni wrześniowych wakacji.  Kiedy pierwsze wolne dni od zajęć po wakacjach? Zwykle, kiedy dzieci wracają do szkoły po wakacjach, niemal od razu zaczynają się zastanawiać, jak długo muszą czekać na pierwszą dłuższą przerwę w zajęciach szkolnych. Najprawdopodobniej pierwszy długi weekend zacznie się 14 października (Dzień Nauczyciela w roku szkolnym 2022/2023 wypada w piątek). Potem na wolne dni trzeba będzie czekać do 1 listopada (wtorek) i 11 listopada (piątek), a potem aż do przerwy świątecznej, która potrwa od 23 grudnia 2022 do 1 stycznia 2023 włącznie.  Zobacz też: ​ Zwolnienie z WF: powody, jak napisać zwolnienie z lekcji WF [WZÓR] Co zrobić, żeby dziecko polubiło szkołę Usprawiedliwienie nieobecności w szkole – jak je napisać? [WZÓR]

nie będzie podwyżki 500 plus
Adobe Stock
Aktualności
Nie będzie podwyżki 500 plus. Rodziny dostaną mniej pieniędzy
Mimo wielu sugestii i obietnic rząd nie przewiduje podwyżki świadczenia 500 plus. Zwiększenie wydatków na 500 plus nie zostało bowiem uwzględnione w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa. Polskie rodziny mogą czuć się zawiedzione, bo w ostatnich latach 500 plus mocno straciło na wartości.

Waloryzacja 500 plus to gorący temat: mówiło się o zwiększeniu świadczenia do 600 zł, a nawet 800 zł na dziecko. Rząd jednak ma inne plany. Wiadomo już, w jakich latach nie możemy spodziewać się podwyżki 500 plus. Nie będzie podwyżki 500 plus: co planuje rząd? Wiele rodzin liczyło na podwyżkę 500 plus. Konieczność podniesienia świadczenia dostrzegali też eksperci, twierdząc, że 500 plus jest dziś znacznie mniej warte niż w 2016 roku (nawet tylko 400 zł! ). „Wystarczyłoby poszukać oszczędności i np. wprowadzić progi dochodowe ” – przekonywali niektórzy ekonomiści. Rząd nie zdecydował się jednak na taki krok. Podwyżki 500 plus nie będzie, i to co najmniej przez kolejne 3 lata. Przyjęty 30 kwietnia Wieloletni Plan Finansowy Państwa 2021-2024 zakłada, że programy społeczne, takie jak 500 plus, Emerytura plus czy wsparcie z Funduszu Alimentacyjnego , będą kontynuowane. Nie przewiduje jednak zwiększenia wydatków na świadczenie 500 plus. Według zapisów w WPFP w najbliższych latach wydatki na program 500 plus będą wynosić 40,7-41,0 mld zł rocznie. To dokładnie tyle samo, ile państwo przeznacza dla rodzin obecnie. Ewentualna podwyżka musiałaby zostać uwzględniona podczas planowania budżetu, ale tak się nie stało.   Min. #Kościński dla @PAPinformacje : RM przyjęła obiegowo WPFP na lata 2021-2024. Posłuży on do przygotowania projektu ustawy #budżet na 2022 r. Głównym elementem jest tzw. Aktualizacja Programu Konwergencji, czyli dokument na podst. którego Rada #ECOFIN oceni naszą politykę gosp. pic.twitter.com/CADtuK6gJx — Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) April 30, 2021 Źródło: gov.pl Zobacz też: Rodzice czekają na 500 plus nawet 4 lata! Wniosek o urlop wychowawczy – co trzeba wiedzieć Zasiłki dla samotnej matki 2021

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj