Kształt brzucha w ciąży: jaki jest normalny, a jaki dziwny?
Kształt brzucha w ciąży, tak samo jak jego wielkość, może wiele powiedzieć o twoim zdrowiu i rozwoju dziecka. Nie każda kobieta wie jednak, na co zwracać uwagę, oceniając wygląd swojego ciążowego brzuszka. Podpowiadamy, co powinno wzbudzić niepokój, a kiedy nie ma się czym martwić.
Kształt brzucha w ciąży był kiedyś głównym kryterium oceny ciąży. Nasze prababcie opierały się często na wiedzy ludowej, niekoniecznie prawdziwej. Spoglądały na ciężarną i mówiły pewnym głosem: „Ty to urodzisz chłopca, bo masz mały, okrągły brzuszek”. I choć kształt brzucha niewiele ma wspólnego z płcią dziecka, to jednak czasem może wiele powiedzieć o zdrowiu mamy i dziecka.
Czy lekarz ocenia kształt brzucha w ciąży?
Kształt brzucha w ciąży nie ma już takiego znaczenia jak dawniej. Obecnie każda przyszła mama robi badania USG, podczas których lekarz sprawdza, czy ciąża rozwija się prawidłowo. W dalszym ciągu jednak ginekolog podczas każdej wizyty, dotykając odpowiednio brzucha, określa wysokość macicy w stosunku do pępka. Robi to po to, by skontrolować, czy wielkość ciąży odpowiada jej wiekowi . Dzięki takiemu badaniu potrafi ze sporą dokładnością określić, w którym tygodniu ciąży jesteś. Te pomiary pozostają w ścisłym związku z rozmiarem brzucha (im macica wyżej, tym jest on okazalszy).
Pamiętaj, liczy się przede wszystkim nie wielkość i kształt brzucha w ciąży , a wysokość macicy. Nie sugeruj się więc wyglądem innych ciężarnych i nie utwierdzaj się na tej podstawie w przekonaniu, że masz dziwny kształt brzucha. Dopiero gdyby wysokość dna macicy okazała się zbyt mała w odniesieniu do wieku ciąży, ginekolog skieruje cię na USG.
Czy mały brzuch w ciąży to powód do niepokoju?
W pierwszych miesiącach ciąży kształt brzucha jest... całkiem zwyczajny. Ktoś, kto nie wie, że oczekujesz dziecka, nie jest w stanie domyślić się, że za kilka miesięcy zostaniesz mamą. Sytuacja zaczyna się zmieniać w drugim trymestrze. Brzuch powiększa się i coraz bardziej zaokrągla. To wszystko dlatego, że macica rozciąga się, by twoje maleństwo mogło swobodnie rosnąć i rozwijać się. A jeśli pomimo upływu...