Małe dziecko płacze i zakrywa twarz rączkami
Fotolia
Aktualności

Pijany kierowca uciekał przed policją z małym dzieckiem w aucie! Naraził dziecko?

Mieszkaniec Jawora przekroczył dozwoloną prędkość podczas jazdy. Gdy zobaczył policję, zaczął uciekać. W samochodzie było małe dziecko, ale to nie wszystko!

Do zdarzenia doszło w Jaworze w województwie dolnośląskim. Kierowca fiata przekroczył dozwoloną prędkość. Gdy zobaczył radiowóz i sygnały wzywające do zatrzymania, gwałtownie przyspieszył. Policjanci ruszyli w pościg.

Kierowca naraził życie 3-letniego dziecka

Gdy policjanci zatrzymali samochód, okazało się, że jego kierowca był nietrzeźwy – dlatego zaczął uciekać przed radiowozem. Badanie alkomatem wykazało ponad 1,3 promila alkoholu w organizmie kierowcy. W samochodzie znajdowało się czterech pasażerów, w tym 3-letnie dziecko. Dziewczynka podróżowała samochodem bez fotelika. 37-latek, który naraził życie kilku osób, stanie przed sądem. Za niezatrzymanie się do kontroli i jazdę pod wpływem alkoholu grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Jazda bez fotelika to zagrożenie dla dziecka!

W tej historii najbardziej przerażająca jest nieodpowiedzialność i kompletny brak wyobraźni dorosłych. W samochodzie było troje dorosłych – wszyscy wsiedli do pojazdu, którego kierowca był pijany. Co więcej, żaden z nich nie zwrócił uwagi na brak fotelika u 3-letniej dziewczynki. Jak można świadomie narażać własne życie i życie innych osób, w tym dziecka? Jazda z nieprawidłowo przymocowanym fotelikiem może skończyć się dla dziecka tragicznie, co dopiero jazda bez fotelika. Z jednej strony – pijany kierowca. Z drugiej – dziecko bez fotelika. To podwójne zagrożenie dla dziecka!

Zobacz także: Wyprawka do szpitala – co musisz ze sobą zabrać?

Źródło: interia.pl

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

policja pijani rodzice
Fotolia
Aktualności
Opole: bez kasku i po alkoholu przewoził dziecko na motorowerze
Podwójne przestępstwo nieodpowiedzialnego ojca powinno być karane surowiej!

37-letni mieszkaniec Jędrynia pod Opolem na przejażdżkę motorowerem zabrał swoje 5-letnie dziecko. Po drodze natknął się na policjantów. To, co zobaczyli przeszło ich najśmielsze oczekiwania. Rutynowa kontrola wykazała… ponad promil alkoholu Nie dosyć, że dziecko siedziało na baku paliwowym, to jeszcze nie miało kasku, a badanie alkomatem wykazało u ojca ponad promil alkoholu . Widok rodzica przewożącego syna lub córkę motorem, szczególnie poza terenem miejskim, nie należy do rzadkich, ale jak można robić coś takiego po alkoholu? Na motorowerze czy na motorze nie ma praktycznie żadnych zabezpieczeń, które chroniłyby w jakikolwiek sposób przed upadkiem i utratą zdrowia, a nawet życia. Dziecko staje się zupełnie bezbronne, tym bardziej jeśli za kierownicą siedzi pijany ojciec, niekontrolujący sytuacji. Gdyby nie przypadkowo napotkani policjanci przejażdżka mogłaby zakończyć się tragedią. Przeczytaj: Mamo, tato - dlaczego zatrzymała nas policja? Szokująca kontrola w Strzyżowie Co grozi nieodpowiedzialnemu ojcu? Każdy maluch marzy o tym, żeby jego tata nauczył go prowadzić samochód, jeździć na rowerze, a wycieczka motorem jest niezwykłą frajdą. Tata, który pozwala na to wszystko jest „fajny” i jest też o czym opowiadać w szkole. Gorzej, jeśli brak wyobraźni i głupota ojca doprowadza do bezpośredniego narażenia życia dziecka . 37-latek dopuścił się podwójnego przestępstwa. Za jazdę po alkoholu na motorze grozi do 2 lat więzienia. Przepisy mówią również o obowiązku założenia kasku. Nie wiemy z jaką prędkością poruszał się pijany ojciec, ale według prawa, przewożąc jednośladem dziecko, które nie ukończyło jeszcze 7 roku życia, nie można poruszać się szybciej niż 40 km/h. Co do ubioru oraz sposobu, w jaki malec może być transportowany nie ma informacji, ale z pewnością bezpiecznym miejscem nie jest bak paliwowy. Co...

policja
Fotolia
Aktualności
6-latek zginął pod kołami. Był pijany
Takiego szokującego przypadku nie było już dawno. Dopiero po dwóch miesiącach dowiadujemy się w jakim stanie było dziecko, które zostało potrącone przez samochód.

2,7 promila alkoholu we krwi miał Alosza Szimko, który 23 kwietnia zginął na miejscu podczas wypadku w Moskwie. Dotąd między kierowcą a rodzicami dziecka trwała przepychanka na temat przebiegu całego zdarzenia. Ojciec Aloszy, Roman Szimko, twierdził, że kobieta kierująca autem jechała z nadmierną prędkością oraz złamała przepisy, rozmawiając przez telefon. Kierowca z kolei tłumaczył, że chłopiec wbiegł na ulicę z impetem po czym usiadł, co spowodowało, że nie został dostrzeżony w odpowiednim momencie. Zobacz także: Noworodek miał 4,5 promila alkoholu we krwi Stan chłopca utrzymywany w tajemnicy Dotąd rosyjscy śledczy nie ujawniali, że chłopiec był pijany. Po wypiciu takiej ilości alkoholu nie panował nad tym co robi. Nie wiadomo też w jakiej sytuacji doszło do upojenia i dlaczego w tym czasie nikt się nim nie opiekował . Pozostawiony samotnie na ulicy nie mógł sobie poradzić i nie wiedział co się z nim dzieje. Ojciec twierdzi, że nie wiedział o tym, że dziecko jest pijane i nawet nie jest w stanie skomentować całej sytuacji. Badania będą powtórzone Tak szokująca sytuacja nie zdarza się często. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Moskwie ogłosiło, że badania zostaną powtórzone, a ciało chłopca – ekshumowane. Ojciec 6-latka podkreśla, że proces, który toczy się w tej sprawie może być niesprawiedliwy z uwagi na powiązania sprawczyni wypadku ze światem przestępczym. Nie zmienia to faktu, że do wydarzenia doszło w dramatycznych okolicznościach, a za stan dziecka odpowiadają przede wszystkim jego rodzice. To z ich winy i karygodnego zaniedbania dziecko całkowicie pijane wpadło pod samochód. Kto zawinił według Was: rodzice, czy kierowca? Źródło: rmf24.pl  

Co robić (a czego nie), by dziecko dobrze się czuło w samochodzie?
Fotolia
Wychowanie
10 rzeczy, które sprawiają, że podróż samochodem staje się dla dziecka koszmarem
Większość dzieci uwielbia podróżować samochodem, ale są i takie, które tego nie cierpią. O co może chodzić?

Co przeszkadza dziecku w cieszeniu się jazdą samochodem ? 1. Choroba lokomocyjna Nudności , zawroty głowy i wymioty to skutek kłopotów, jakie ma błędnik z dostosowaniem się do nietypowej sytuacji (nieruchome ciało rejestruje kołysanie i ruch za oknem). Co może pomóc? Pełny brzuszek. Przed podróżą dziecko powinno zjeść coś lekkiego , bo skurcze pustego żołądka mogą spowodować wymioty Świeże powietrze. Silne zapachy nasilają mdłości. Usuń z auta zapachowe wieszadełka, opróżnij i umyj popielniczki. Dobrze wywietrz samochód. Delikatne przekąski. Najlepiej zabrać to, co mocno nie pachnie. Woda. Zbyt słodkie napoje mogą wywołać nudności. Spokojna, płynna jazda bez gwałtownego ruszania i hamowania, bez nagłych skrętów. Jeśli masz wybór, zdecyduj się na jazdę autostradą albo drogą szybkiego ruchu i unikaj górskich serpentyn Leki. Najlepiej, by dobrał je lekarz. Gdy dziecku robi się niedobrze, zatrzymaj auto i wyjdźcie na świeże powietrze. Jeśli zwymiotuje, uspokój je, umyj buzię, poproś, by przepłukało usta, w razie potrzeby przebierz. Pilnuj, by dużo piło. Przeczytaj także: Choroba lokomocyjna - jak zapobiec kłopotom 2. Nieprzyjemne niespodzianki podczas podróży Czekanie w szczerym polu aż przyjedzie laweta? To zdecydowanie nie jest atrakcja dla małego dziecka. By uniknąć takich przygód, sprawdź samochód w serwisie zanim wyruszycie w drogę. Musi być w pełni sprawny (skontroluj układ hamulcowy, amortyzatory, stan opon etc.). Upewnij się, czy masz wszystko, co powinieneś: gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy, apteczkę. 3. Zbyt mało przerw na rozprostowanie kości Dziecko nie jest tak wytrzymałe jak ty, dlatego planując trasę, bierz pod uwagę jego  możliwości i  uwzględnij więcej przerw na odpoczynek. Maluch raz na jakiś czas musi zmienić pozycję i rozprostować kości. Ty także na tym zyskasz...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz