Prace na plastykę: rodzic dostaje szóstkę, dziecko trójkę z plusem. Dlaczego?
Adobe Stock
Aktualności

„Prace na plastykę: rodzic dostaje szóstkę, dziecko trójkę z plusem. Co jest grane?!” [LIST DO REDAKCJI]

Mój syn ma 8 lat i wiele talentów, ale nie umie rysować. To znaczy umie, tylko wychodzi mu to gorzej niż innym dzieciom. Nie spędza mi to snu z powiek – wiadomo, że nie można być mistrzem we wszystkim. Niepokoi mnie za to, że nauczyciele nie doceniają zaangażowania dzieci i dużo wyżej punktują zaangażowanie dorosłych…

Koledzy, którym prace wykonują rodzice – dostają piątki lub szóstki. Podczas gdy mój syn za samodzielnie wykonaną pracę od dawna nie dostał wyższej oceny niż trzy plus. Podobnie jak pozostali mniej utalentowani uczniowie, których rodzice postawili na uczciwość.

Nie trzeba kończyć studiów pedagogicznych, by odróżnić pracę, której autorem jest dziecko od tej, której autorem jest dorosły. Uważam, że osoby, które mają przygotowanie pedagogiczne – tym bardziej takie prace powinny odróżniać. Niestety w szkole mojego syna pracują osoby, które albo tego nie potrafią, albo… świadomie uczą dzieci, że opłaca się kłamać i być niesamodzielnym. I że tak łatwo można mieć satysfakcję z naiwności nauczyciela.

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

 Jaki to ma sens?

Prace plastyczne w klasie Szymka to bardzo popularna praca domowa. Również z języka polskiego czy historii. Dość często ogłaszane są też konkursy na prace plastyczne. Niestety, mój syn – w przeciwieństwie do wielu swoich rówieśników – nie ma szans na bardzo dobre oceny i pochwały za udział w konkursach. Dlaczego? Powody są dwa: nie ma talentu plastycznego i ani ja, ani mąż nie wykonujemy za niego tych prac. Niestety, wielu rodziców podchodzi do tego dużo bardziej „ambitnie” i ich dzieci przynoszą naprawdę piękne prace. Tylko jaki to ma sens?

To niesprawiedliwe!

Uważam, że to niesprawiedliwe. I piszę to nie tylko jako mama ucznia, który uwielbia matematykę i piłkę nożną, ale nawet proste rysunki przychodzą mu z dużym trudem (i wiem, że są często wyśmiewane przez kolegów). To niesprawiedliwe również wobec uczniów, którzy mają talent plastyczny, ale ich prace – w porównaniu z pracami rodziców ich rówieśników – często wypadają blado.

Dlaczego nie liczy się trud włożony w samodzielne wykonanie zadania? Dlaczego liczy się kłamstwo, wyręczanie się dorosłymi, lenistwo, cwaniactwo?

To tylko rysunki?

Można powiedzieć, że to tylko rysunki… Tylko że w naszym domu powoli dochodzi do coraz smutniejszych rozmów. Szymek za każdym razem, gdy musi coś narysować lub namalować, jest sfrustrowany i mówi wprost, że to NASZA wina. Że moglibyśmy odpuścić, choć raz narysować coś za niego, że jesteśmy „dziwni”…

Piszę ten list, by mamy, które tworzą szóstkowe rysunki dla swych dzieci, logicznie wyjaśniły: dlaczego? Naprawdę uważacie, że pomagacie swoim dzieciom? Z góry dziękuję też za opinie nauczycieli – może nie powinniście stawiać tyle szóstek rodzicom za prace plastyczne? 

Kasia

Piszemy też o:

bałagan w domu przy dzieciach
TikTok/themessymama4
Aktualności
Bałagan w domu przy dzieciach: mama pokazała szokujące zdjęcia
Mama czwórki dzieci bez zażenowania pokazała filmik nakręcony w swoim domu – panuje tam niewyobrażalny bałagan! Kobieta przyznała, że jej dzieci mają leniwych rodziców. Mamy jednak wrażenie, że wcale nie trzeba unikać sprzątania, by dom przy dzieciach wyglądał właśnie tak, jak na jej zdjęciach.

Koszmarny bałagan przy dzieciach to norma? Ta mama twierdzi, że nie chciało jej się sprzątać przez kilka dni. Ale gdyby rodzice pozbierali zabawki i umyli naczynia, to czy za chwilę znowu nie zrobiłby się tam rozgardiasz? Bałagan przy dzieciach: szokujące zdjęcia Kilkoro dzieci w domu to wyzwanie, a codzienne sprzątanie często... po prostu nie ma sensu. Przecież maluchy i tak za moment porozrzucają wszystko dookoła. No i kiedy znaleźć czas na dokładne porządki? Mama czwórki maluchów pokazała na krótkim filmie na TikToku, co się dzieje, gdy rodzice odpuszczą sobie mycie naczyń i układanie zabawek. Ich dom zamienił się pobojowisko! Jednocześnie kobieta zapewnia, że nie jest brudno, tylko niechlujnie.   @themessymama4 I will block those who are mean. this is to keep me accountable not for views. ♬ original sound - Bri James Dla niektórych fanów tej mamy taki stan domu jest nie do przyjęcia – internauci piszą o zapuszczeniu i nie rozumieją, jak można tak mieszkać. Naszym zdaniem jednak czasem chyba lepiej przymknąć oko na bałagan, odpuścić i w ten sposób uniknąć niepotrzebnej frustracji. Przy małych dzieciach nie da się mieć w mieszkaniu idealnego porządku! Piszemy też o: Tragedia: 2-latek wypadł z okna To już piąte dziecko w oknie życia w Sosnowcu Wzruszające pożegnanie rodziców z córeczką

chrzestna w ciąży
Fotolia
Święta i uroczystości
Czy chrzestna może być w ciąży? Najpopularniejsze zabobony dotyczące chrztu
Czy wiesz, kto nie może zostać rodzicem chrzestnym i co należy włożyć do becika chrzczonego dziecka? Poznaj przesądy dotyczące chrztu świętego. Tłumaczymy też, dlaczego chrzestna w ciąży to zły pomysł (według przesądów).

Przesądy, choć traktowane z przymrużeniem oka jako babcine zabobony, wciąż są obecne w naszym życiu. Wszyscy znamy przesądy związane z ciążą – że nie wolno nosić korali, że lepiej nie wpatrywać się w ogień, że ciężarna za nic w świecie nie powinna przechodzić pod sznurem z bielizną i absolutnie nie wolno jej jeść truskawek. Także wokół chrztu narosło wiele powtarzanych od pokoleń zaleceń i przestróg.   Zebraliśmy najpopularniejsze przesądy dotyczące chrztu. Sprawdziliśmy między innymi, dlaczego chrzestna nie może być w ciąży, kto pierwszy powinien wejść do domu ochrzczonego dziecka po powrocie z kościoła i po co wkłada się do dziecięcego becika monetę. Czy warto przestrzegać tych zabobonów? Sami oceńcie, czy brzmią wiarygodnie. Dlaczego chrzestna nie może być w ciąży? Bardzo popularny przesąd dotyczący chrztu głosi, że matka chrzestna nie może być w ciąży. Dlaczego chrzestna nie może spodziewać się dziecka?   Dlatego, że grozi to śmiercią lub chorobą jednego z dzieci – tego, które będzie chrzczone lub tego, które dopiero ma się urodzić (ewentualnie też na dziecko w łonie matki chrzestnej może przejść całe zło, które wyjdzie w wyniku pokropienia święconą wodą z chrzczonego dziecięcia). Nie wybiera się chrzestnych przed narodzeniem dziecka Wybór rodziców chrzestnych to ważna decyzja. Ludowe mądrości głoszą, że nie należy ich wybierać jeszcze przed narodzinami dziecka , w przeciwnym razie dziecko przejmie większość ich wad.  Panna i kawaler mogą być chrzestnymi, ale pod pewnymi warunkami Jeśli matka chrzestna jest panną , może podawać do chrztu tylko chłopca i analogicznie – kawaler może być ojcem chrzestnym wyłącznie dziewczynki, w przeciwnym razie sami nie doczekają się własnego potomstwa. Małżonkowie nie mogą być chrzestnymi Zgodnie z przesądem nie wolno też...

dziecko w oknie życia
Adobe Stock, commons.wikimedia.org
Aktualności
Piąte dziecko zostawione w oknie życia w Sosnowcu. To zadbany, 3-miesięczny chłopczyk
W poniedziałek (07.03.2022 r.) w oknie życia w Sosnowcu zostawione zostało kolejne dziecko. Maluszek trafił tam przed godziną 19. Jest to 3-miesięczny chłopczyk.

Maluszek, który trafił do okna życia Sióstr Karmelitanek w Sosnowcu prowadzonym przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej, był zadbany i spokojny. „Dziecko było spokojne, zaopiekowane, ubrane w ciepły kombinezon, przy dziecku była reklamówka z przyborami do pielęgnacji” – poinformował Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Dziecko zostało przewiezione na badania do szpitala Po usłyszeniu alarmu w oknie życie od razu rozpoczęła się odpowiednia procedura związana z taką sytuacją. Siostry wezwały pogotowie. Dziecko zostało przewiezione na rutynowe badania do szpitala im. Jana Pawła II w Sosnowcu-Klimontowie. Została także uruchomiona procedura, dzięki której maluszek będzie miał szansę na znalezienie nowego domu. Nadzorem procesu adopcyjnego zajmie się Ośrodek Pomocy Społecznej. „Następnie podjęte zostaną procedury prawne oraz adopcyjne. Chłopiec jest piątym dzieckiem, które zostało przyniesione do okna życia” – poinformował Caritas. Piąte dziecko w tym oknie życie Chłopiec, który został pozostawiony w oknie życia Sióstr Karmelitanek, jest piątym maluszkiem, który tam trafił. Wcześniej znalazły się tam trzy dziewczynki i jeden chłopczyk. Ostatnie dziecko pozostawiono w oknie życia w czerwcu 2021 roku. Pierwszy przypadek miał z kolei miejsce w 2018 roku. Źródło: dziennikzachodni.pl, sosnowiecki.pl Piszemy też o :  Dramat w Mariupolu. 6-letnia dziewczynka zmarła z odwodnienia przygnieciona ciałem matki Śpiewała „Mam tę moc” w ukraińskim schronie. Amelka jest już w Polsce! Dziadek próbował ratować wnuczkę. Zginęli oboje w rosyjskim ostrzale

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj