Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Urodzi się dwa razy. TikTokerka opowiada o operacji prenatalnej swojej kruszynki
Adobe Stock/TikTok @jacqschumer
Aktualności

Jej dziecko urodzi się dwa razy. TikTokerka opowiada o operacji prenatalnej swojej kruszynki

Jacqueline Schumer podzieliła się swoją zdumiewającą historią. W filmiku, który udostępniła na TikToku, opowiada o „podwójnych” narodzinach córeczki. Trzymamy kciuki za szczęśliwe rozwiązanie!

Jacqueline Schumer relacjonuje w mediach społecznościowych historie ze swojego życia, dlatego też nie ukrywała swojej ciąży. Podczas badań prenatalnych okazało się, że dziecko Jacqueline cierpi na poważną wrodzoną wadę rozwojową: rozszczep kręgosłupa.

3 badania prenatalne, które wykonuje się najczęściej. Czym się różnią?

Rozszczep kręgosłupa

Rozszczep kręgosłupa, czyli stan, w którym rdzeń kręgowy pozostaje odsłonięty, pojawia się w I trymestrze ciąży, najczęściej już około 3. tygodnia życia płodowego. Jest to bardzo poważna wada, która w konsekwencji może doprowadzić do niekontrolowanego wypróżniania, problemów z chodzeniem (deformacja stawów, przykurcze mięśni), problemów z kręgosłupem oraz wodogłowia lub innego rodzaju niepełnosprawności umysłowej. Znajdujący się w rdzeniu kręgowym płyn rdzeniowo-kręgowy pod wpływem nacisku np. wód płodowych czy ruchów dziecka wywiera bezpośredni nacisk na mózg płodu, powodując jego uszkodzenie.

Operacja w łonie matki

Na szczęście medycyna prenatalna pozwala skutecznie leczyć wady wrodzone takie jak rozszczep kręgosłupa. W tym przypadku bardzo ważne jest podjęcie leczenia jeszcze na etapie życia płodowego, ponieważ płyn owodniowy podrażnia, a w konsekwencji uszkadza nieosłonięty rdzeń kręgowy. Jak relacjonuje Jacqueline Schumer, będąc w 23. tygodniu ciąży, została poddana operacji. Znajdująca się w macicy dziewczynka została wyjęta z brzucha mamy, a następnie lekarze operacyjnie zamknęli rdzeń kręgowy kruszynki, przykryli go skórą i ponownie umieścili dziecko w macicy na kolejne 14 tygodni. Niebawem nastąpi rozwiązanie i z tej okazji mamie i dziewczynce życzymy dużo zdrowia!

@jacqschumer Reply to @sophaloaf93 explaining this the best that I can! My fluid levels are back to normal and baby is doing great! #fetalsurgery #spinabifida #pregnancy #nicubaby ♬ original sound - Jacqueline Schumer

Źródło: TikTok @jacqschumer

Piszemy też o:

Popularne badania prenatalne
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
3 badania prenatalne, które wykonuje się najczęściej. Czym się różnią?
Badania prenatalne mogą być nieinwazyjne lub inwazyjne. Niektóre z nich przeprowadza się u ciężarnych rutynowo, ale nie wszystkie.

Badania prenatalne to takie, które wykonuje się u dziecka jeszcze przed narodzinami. Pozwalają na ocenę stanu zdrowia płodu, a jeśli to konieczne, na ich podstawie rozpoczynane jest leczenie. Istnieje cała gama badań prenatalnych . Najpopularniejszym, nieinwazyjnym badaniem prenatalnym jest USG, które przeprowadza się u każdej ciężarnej. Innym dość częstym badaniem z grupy nieinwazyjnych do niedawna był test NIFTY (obecnie dostępnych jest więcej testów NIPT - czyli badań prenatalnych z krwi matki). Znanym, ale inwazyjnym badaniem prenatalnym jest amniopunkcja genetyczna. Jak wyglądają poszczególne badania? Badanie USG USG genetyczne wykonywane między 11. a 14. tygodniem ciąży to jedno z ważniejszych badań w czasie całej ciąży. Podczas niego lekarz sprawdza narządy dziecka i mierzy przezierność karkową (gdy jest zbyt szeroka, świadczy o zespole Downa). Na podstawie tego USG można sprawdzić z dużym prawdopodobieństwem, czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy może ma jakieś wady genetyczne. Amniopunkcja genetyczna Badanie to wykonywane jest między 15. a 18. tygodniem ciąży, ale nie rutynowo, jak w przypadku USG. Amniopunkcja genetyczna to badanie inwazyjne, może powodować powikłania , dlatego wykonuje się je na wyraźne polecenie lekarza. Podczas badania wkłuwa się igłę w brzuch i pobiera próbkę płynu owodniowego. Na tej podstawie  można zanalizować materiał DNA i wykryć ewentualne zaburzenia genetyczne u płodu, takie jak: zespół Downa , zespół Turnera , zespół Edwardsa , zespół Patau . Test NIFTY Pro To nieinwazyjne, ale bardzo dokładne badanie genetyczne. Polega na izolacji DNA dziecka z krwi matki i badaniu go. Test NIFTY pro  ma dużą skuteczność w wykrywaniu ryzyka zespołu Downa, zespołu Edwardsa lub zespołu Patau u płodu. Obecnie oprócz niego dostępne są też inne nowoczesne testy NIPT, np. Panorama i Sanco....

Operacja płodu w łonie matki
Fotolia
Aktualności
To pierwsza taka operacja w Polsce! Zoperowali rozszczep kręgosłupa... w łonie matki!
To pierwsza tego typu operacja przeprowadzona w Polsce!

Dzięki pomocy Fundacji Polsat, w poniedziałek, 11 września, specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego po raz pierwszy w Polsce przeprowadzili operację rozszczepu kręgosłupa płodu w łonie matki metodą fetoskopową. Co to jest rozszczep kręgosłupa? Rozszczep kręgosłupa u dziecka to poważna wada rozwojowa, która może prowadzić do uszkodzenia rdzenia kręgowego. Rozszczep to ubytek ciągłości kręgosłupa, najczęściej w odcinku lędźwiowym lub krzyżowym, powstały już w pierwszym trymestrze ciąży . Do najczęstszych konsekwencji rozszczepu należą porażenia nóg i porażenia zwieraczy pęcherza i odbytnicy. Na czym polega operacja metodą fetoskopową? Operacje rozszczepu kręgosłupa przeprowadza się jeszcze przed narodzinami dziecka. Metoda fetoskopowa różni się od tradycyjnych operacji przebiegających z otwarciem jamy macicy (podobnych do cesarskiego cięcia). "Nowy typ operacji polega na tym, że w jamie macicy wykonuje się, podobnie jak w laparoskopii, 3 otwory i za pomocą tych otworów zakłada się trokary do jamy owodni. Do jamy macicy wprowadza się dwutlenek węgla, jednocześnie odpompowując płyn owodniowy, który jest naturalnym środowiskiem płodu" – wyjaśnia dr Przemysław Kosiński, członek zespołu I Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa WUM. "W ten sposób uzyskuje się bardzo dobrą widoczność, jak również możliwość elektrokoagulacji – można wykonywać operację polegającą na wycięciu kawałka nieprawidłowej tkanki. Technicznie operacja jest bardzo trudna – na przykład igła, którą dokonujemy szycia, ma zaledwie 13 mm" – dodał Kosiński. Gratulujemy zespołowi, który przeprowadził tę trudną operację. Tego typu zabiegi zwiększają szanse na prawidłowe funkcjonowanie po porodzie i zmniejszają ryzyko powikłań. Oby zaczęły być w Polsce standardem! Zobacz także: Takich operacji nie robi nikt w...

badania prenatalne
Fotolia.pl
Zdrowie w ciąży
Badania prenatalne: na czym polegają i kiedy je zrobić?
Badania prenatalne wykonuje się, żeby wykryć wady genetyczne płodu i ocenić stan jego zdrowia. Można je podzielić na inwazyjne i nieinwazyjne. Niektóre badania genetyczne są refundowane przez NFZ, ale nie wszystkie. Sprawdź, na czym polegają badania prenatalne, takie jak amniopunkcja, test NIFTY czy test potrójny.

Badania prenatalne wykonuje się u kobiety w ciąży w celu wykrycia chorób genetycznych i innych rozwojowych wad płodu. Dzięki nim można zdiagnozować ponad 200 chorób, rozpocząć wczesne leczenie i odpowiednio przygotować się do porodu. W pierwszej kolejności zazwyczaj wykonuje się nieinwazyjne badanie prenatalne (np. USG), a dopiero gdy jego wynik jest niejednoznaczny, kieruje się pacjentkę na badania inwazyjne (np. amniopunkcję). Spis treści: 1. Rodzaje badań prenatalnych 2. Na czym polegają badania prenatalne nieinwazyjne? 3. Na czym polegają inwazyjne badania prenatalne? 4. Kiedy robi się badania prenatalne? 5. Wskazania do badań prenatalnych 6. Ryzyko związane z badaniami prenatalnymi 7. Cena badań prenatalnych Rodzaje badań prenatalnych Badania prenatalne w ciąży dzielą się na dwie grupy – inwazyjne oraz nieinwazyjne . Do pierwszej grupy zalicza się USG i testy przesiewowe z krwi, które mogą określić prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka choroby genetycznej lub innej. Jeśli wynik tych badań wskazuje na chorobę lub wadę płodu, lekarz kieruje kobietę w ciąży na badanie inwazyjne. Musi ona wyrazić na nie zgodę, ponieważ jest ono obarczone niewielkim ryzykiem poronienia lub uszkodzenia płodu. Badania prenatalne w Polsce Nieinwazyjne                      Inwazyjne USG amniopunkcja Test PAPP-A biopsja kosmówki (trofoblastu) Test potrójny  kordocenteza Test poczwórny   Test NIFTY   Test HARMONY   Na czym polegają badania prenatalne nieinwazyjne? Badania nieinwazyjne to dość popularne badania w ciąży , niektóre są obowiązkowe. W Polsce wykonuje się następujące nieinwazyjne badania...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz