Tarcza antykryzysowa to pakiet ustaw, które mają wspomóc finansowo pracowników, przedsiębiorców i wszystkich tych, którzy przez pandemię koronawirusa nie mogą pracować albo wręcz stracili dochód. Sejm przyjął specustawę kryzysową, która weszła w życie w kwietniu. Od początku kwietnia do ZUS masowo wpływają wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Co w ramach tarczy antykryzysowej należy się rodzicom?

Reklama

Aktualizacja 05.05.2020

Zasiłek opiekuńczy – co to jest?

Do zasiłku opiekuńczego ma prawo każdy rodzic, który płaci składki na ubezpieczenie chorobowe i musi sprawować osobistą pieczę nad dzieckiem do 8 lat. W ciągu roku rodzicowi przysługuje łącznie 60 dni, podczas których można pobierać zasiłek opiekuńczy. Zapisy tarczy antykryzysowej wprowadziły następujące zmiany:

  • dodatkowe 14 zasiłku opiekuńczego – te dni nie wliczają się do ogólnej puli 60 dni w roku objętych prawem do zasiłku
  • możliwość wydłużenia dodatkowego okresu 14 dni zasiłku o kolejne dni drogą rozporządzenia Rady Ministrów

Oznacza to, że jeśli czas, w którym przedszkola i szkoły pozostaną zamknięte, wydłuży się, rząd będzie mógł szybko przedłużyć również okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego przez rodziców.

Uwaga! Okres pobierania zasiłku opiekuńczego nie jest uzależniony od liczby dzieci, jakie pozostają pod opieką rodzica.

Zobacz także

Zasiłek opiekuńczy – dla kogo?

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, trzeba spełniać kilka warunków:

  • rodzic musi mieć ubezpieczenie chorobowe
  • rodzic może być także ubezpieczony w KRUS
  • dziecko, nad którym jest sprawowana opieka, ma nie więcej niż 8 lat
  • dziecko ma do 16 lat i orzeczenie o niepełnosprawności
  • dziecko jest pełnoletnie i ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
  • dziecko ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
  • nikt inny nie może zająć się dzieckiem w tym czasie

Wniosek o zasiłek opiekuńczy można składać drogą elektroniczną poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. O korzystaniu z zasiłku trzeba poinformować pracodawcę, zleceniodawcę, a osoby prowadzące działalność gospodarczą informują bezpośrednio ZUS.

Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami premiera z 29 kwietna 2020 dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko ma zostać przedłużony do 24 maja, czyli do momentu, w którym zajęcia w placówkach edukacyjno-wychowawczych prawdopodobnie zostaną wznowione. Co ważne, zasiłek opiekuńczy otrzymają także ci rodzice, którzy zdecydują o pozostaniu z dziećmi w domach, mimo że samorząd i dyrekcja placówki umożliwią im posłanie dziecka do przedszkola.

Uwaga! Najnowsza autopoprawka do ustawy o tzw. tarczy antykryzysowej nie przewiduje wypłacania rodzicom dodatkowego zasiłku opiekuńczego po 24 maja. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie kosztować prawie 3 mld zł i jest ogromnym obciążeniem dla ZUS.

Zasiłek opiekuńczy – ile?

Zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Innymi słowy – rodzic niezdolny do pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem pobiera 80% swojego wynagrodzenia. Pod uwagę bierze się średnią miesięczną pensję z ostatnich 12 miesięcy (lub pełnych miesięcy kalendarzowych, jeśli składki są opłacane krócej).

Rolnicy ubezpieczeni w KRUS mają prawo do zasiłku w wysokości 1/3 z kwoty emerytury podstawowej (od 1 marca to 972,40 zł) za każdy dzień.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – kto nie dostanie?

Nie wszyscy rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Pieniądze nie należą się, gdy:

  • rodzic ma zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenie chorobowe
  • oboje rodzice mają władzę rodzicielską, ale jedno z nich nie pracuje, przebywa na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym i może zająć się dzieckiem

Źródło: money.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama