Reklama

Spis treści:

Reklama

23 tydzień ciąży – który to miesiąc?

23 tydzień ciąży to początek szóstego miesiąca oczekiwania na dziecko. Ten miesiąc kończy też drugi trymestr ciąży (trzeci trymestr rozpocznie się w 28 tygodniu). To oznacza, że już niemal dwie trzecie drogi do porodu masz za sobą.

Choć wiele dokuczliwych ciążowych dolegliwości minęło, mogą wystąpić nowe dolegliwości, takie jak bóle pleców i brzucha oraz mimowolne skurcze mięśni nóg. Mogą też pojawić się problemy z pamięcią i refleksem.

Rozwój dziecka w 23 tygodniu ciąży

23 tydzień ciąży to czas intensywnego rozwoju i szybkiego przyrostu masy ciała płodu. Dziecko ma ok. 28-30 cm długości i waży ponad pół kilograma (tyle, co pół torebki cukru). Jest mniej więcej wielkości sporego grejpfruta. Zaczyna szybko rosnąć, na razie waży niewiele w porównaniu z masą, jaką osiągnie za miesiąc czy dwa. Pod koniec tego miesiąca może wręcz podwoić swoją wagę.

Gdybyś mogła teraz zobaczyć swoje dziecko, zdziwienie wzbudziłaby luźna skóra na jego ciele. Skóra płodu rośnie szybciej niż tkanka tłuszczowa, która ją wypełnia. Wkrótce tłuszczyku będzie na tyle dużo, że skóra zacznie się napinać. Przez skórę widać kości i narządy wewnętrzne dziecka – to dlatego, że jest ona przejrzysta, choć ma lekko czerwonawy odcień (tuż pod nią biegną naczynia krwionośne.

Dziecko w brzuchu może mieć czkawkę – poczujesz ją, jako rytmiczne drgania pochodzące z wewnątrz brzucha. Płód z kolei czuje, gdy ty uprawiasz seks. Jego serce zwalnia lub przyspiesza pracę, gdy mama ma orgazm. Spowodowane może to być twoimi ruchami podczas stosunku, skurczami macicy, a także endorfinami wydzielanymi przez twój organizm (pamiętaj, że przy prawidłowo przebiegającej ciąży, można kochać się w ciąży, wystarczy tylko zadbać o pozycje, w których brzuch nie jest uciskany).

Ruchy dziecka w 23 tygodniu ciąży

Na tym etapie ciąży doskonale można wyczuć aktywność płodu, tym bardziej że ułożenie dziecka jeszcze się zmienia. Ruchy ołodu mogą być wręcz bolesne (zwłaszcza gdy maluch trafi w pęcherz moczowy mamy). Aktywność ruchowa wzmacnia mięśnie i stawy płodu. Dziecko ruszając się, poznaje swoje ciało. Już na tym etapie ciąży warto obserwować ruchy płodu. Co powinno niepokoić?

Zgłoś się do lekarza jeśli:

  • ruchy dziecka zmienią się gwałtownie – staną się słabsze lub silniejsze.
  • ruchy dziecka ustaną i nie będą odczuwalne przez kolejnych 12 godzin.

Lekarz sprawdzi na USG lub KTG, czy z dzieckiem nie dzieje się nic złego,

Brzuch w 23 tygodniu ciąży

W 23 tygodniu ciąży dno macicy znajduje się mniej więcej 3,8 cm nad pępkiem. Macica ma teraz wielkość piłki do koszykówki (i właśnie takie skojarzenie może się nasunąć, gdy patrzysz na swój brzuch).

Na początku 6 miesiąca większość kobiet odczuwa skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa). Powodują dyskomfort, ale są niebolesne. Mogłaś też poczuć je wcześniej, bo zwykle pojawiają się od 20 tygodnia ciąży. Tak macica przygotowuje się do porodu. Z czasem skurcze staną się silniejsze. Co ważne – dla dziecka są zupełnie nieszkodliwe. Nie powinny cię martwić tak długo, dopóki nie staną się bolesne i regularne (tak objawiają się skurcze porodowe).

    Ból i twardnienie brzucha w 23 tygodniu ciąży

    Bóle podbrzusza i boków brzucha to w 23 tygodniu ciąży efekt rozciągania więzadeł podtrzymujących macicę. Okresowe twardnienie brzucha także ma swoje wytłumaczenie: przyczyną mogą być zarówno ruchy rosnącego maluszka, podrażnienie szyjki macicy (np. w czasie stosunku seksualnego), jak i problemy żołądkowe.

    23 tydzień ciąży - badania

    Między 21 a 26 tygodniem ciąży należy wykonać kilka badań laboratoryjnych. Badanie moczu możesz zrobić w dowolnym momencie. Badanie poziomu glukozy we krwi (po podaniu 75 g glukozy) powinno się odbyć między 24 a 26 tygodniem ciąży. To ważne badanie, które pozwala wykluczyć lub potwierdzić cukrzycę ciążową. Jeśli uzyskałaś ujemny wynik testu w kierunku toksoplazmozy w I trymestrze ciąży, teraz powinnaś zrobić kolejne badanie w kierunku toksoplazmozy.

    W 23 tygodniu ciąży może odbyć się czwarta wizyta ciążowa u lekarza. Zgodnie z zaleceniami masz na nią czas do 26 tygodnia ciąży.

    23 tydzień ciąży – USG i płeć dziecka

    W 23 tygodniu ciąży warto wykonać okresowe USG dziecka (nie jest to badanie obowiązkowe), jeśli nie zostało wykonane po 21 tygodniu ciąży. Większość narządów dziecka podejmuje już pracę, badanie pozwoli więc określić, czy funkcjonują one prawidłowo. Przyszłych rodziców na pewno ucieszy też wiadomość, że w tym momencie na USG może być już wyraźnie widać mimikę płodu.

    Co ważne, w 23 tygodniu ciąży płeć dziecka na USG powinna już być widoczna (najwcześniej udaje się ją określić w 16 tygodniu). Uda się to, o ile dziecko będzie dobrze ułożone podczas badania. Jeśli nie, trzeba będzie jeszcze chwilę uzbroić się w cierpliwość do czasu kolejnego USG.

      23 tydzień ciąży – objawy i odczucia

      Możesz odczuwać teraz wiele różnych objawów związanych z rosnącym dzieckiem i powiększającym się brzuchem. Każda ciąża jest inna, nie ma więc nic dziwnego w tym, że zauważysz u siebie wszystkie z niżej wymienionych objawów albo... żadnego.

      Na tym etapie ciąży mogą ci dokuczać:

      Przebarwienia skóry w 23 tygodniu ciąży

      Twoja skóra może gdzieniegdzie zmienić kolor, mogą pojawić się na niej piegi i przebarwienia. To efekt działania hormonów ciążowych. Oto, jakich zmian skórnych możesz się spodziewać:

      • Ciemna linia na brzuchu. Pod wpływem hormonów pasek skóry położony nad kresą białą zmienia kolor na ciemniejszy. U kobiet w ciąży nazywa się to kresą czarną. Może być bardziej wyraźna u kobiet o ciemnej skórze niż u tych z jasną karnacją.
      • Plamy na twarzy. To tzw. maska ciążowa (ostuda), czyli przebarwienia na czole, nosie i policzkach, które układają się w symetryczne plamy lub wyglądają jak konfetti. Kobiety o ciemnej karnacji zwykle mają jasne przebarwienia, a ciężarne z jasną karnacją – ciemne.
      • Piegi i pieprzyki. W ciąży mogą się pojawiać nowe. Bywa też, że skóra ciemnieje w miejscach, które często są pocierane, np. po wewnętrznej stronie ud.

      Większość plam i przebarwień zniknie w ciągu kilku miesięcy po porodzie. Jeśli nie ustąpią, dermatolog może przepisać krem wybielający (nie można go stosować w trakcie karmienia piersią) lub zaleci odpowiednie zabiegi medycyny estetycznej, np. laser, peelingi. Przebarwienia mogą też pojawiać się pod wpływem promieni słonecznych, dlatego w ciąży należy używać kremów z filtrem i nie opalać się.

      Rady na ten tydzień ciąży

      1. Jeśli lubisz nosić szpilki, naciesz się nimi teraz. Niebawem rosnący brzuch sprawi, że chodzenie na wysokim obcasie stanie się właściwie niemożliwe. Najlepsza dla stóp i kręgosłupa wysokość obcasa to 3-4 cm.
      2. Nie rezygnuj z regularnych ćwiczeń fizycznych. Dla odmiany możesz spróbować np. gimnastyki w wodzie. Systematyczne ćwiczenia to lepsze krążenie krwi u mamy i dziecka, lepsze dotlenienie płodu i dobra kondycja na cały okres ciąży. Dbanie o aktywność fizyczną zapewni ci także łatwiejszy poród i połóg.
      3. Pamiętaj, że nie wszystkie sporty nadają się dla kobiety w ciąży.
      sport dla ciężarnej - infografika
      OS/Elena Wojnowska

      Poród w 23 tygodniu ciąży

      Poród w 23 tygodniu określany jest jako poród przedwczesny. Na szczęście dzięki współczesnej medycynie doświadczonym lekarzom i personelowi medycznemu często udaje się uratować wcześniaka, który przyjdzie na świat na tym etapie ciąży. Poród przed ukończeniem 22 tygodnia ciąży traktowany jest jako poronienie (dziecka raczej nie ratuje się ze względu na bardzo niskie szanse przeżycia). Czas pomiędzy 22 a 23 tygodniem ciąży jest więc okresem granicznym.

      Wcześniaki, które mają bardzo niską masę urodzeniową (poniżej 1000 g), narażone są na wiele powikłań. Dlatego wymagają obserwacji i leczenia w specjalnych ośrodkach medycznych. Leżą w inkubatorze i są podłączone do respiratora.

      23 tydzień ciąży mnogiej

      Spodziewając się bliźniąt, pamiętać należy o regularnych wizytach u lekarza prowadzącego ciążę – są częstsze niż w przypadku ciąży pojedynczej. Do lekarza trzeba zgłaszać się co 2-3 tygodnie i wykonywać wszystkie zlecone badania. Pomagają one monitorować stan zdrowia dzieci i przyszłej mamy.

      Jeśli przyszłej mamie bliźniąt na tym etapie ciąży jest już ciężko, a do tej pory tego nie zrobiła, powinna poprosić lekarza o zwolnienie z pracy. Ciąża to nie choroba, ale ciąża mnoga niesie ze sobą większe obciążenie.

      Zobacz także:

      Reklama

      22 tydzień ciąży 24 tydzień ciąży

      Reklama
      Reklama
      Reklama