Świąteczne dania dla ciężarnych - przepisy
Nic się nie stanie, jeśli zjesz kawałek makowca czy łyżkę kapusty z grochem. Ale unikaj dań, które wymieniamy. Co jeść zamiast? Wypróbuj nasze przepisy.
- Tatiana Audycka/"Mamo, to ja"
1 z 8
Śledź
Śledź to ryba morska, a więc zawiera jod i nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, ale jednocześnie jest bardzo słony. Wprawdzie sodu zawartego w soli potrzebujemy do regulowania gospodarki wodnej w organizmie, ale co za dużo, to niezdrowo. Dużo soli w diecie sprzyja obrzękom i nadciśnieniu (zatrzymuje wodę w organizmie). Jeśli masz ochotę na śledzia, to zjedz, ale tylko kawałek.
Co zamiast?
Zamiast śledzia możesz zjeść dorsza lub mintaja po grecku. Te ryby są cennym źródłem m.in. pełnowartościowego białka i kwasów omega-3 (ważne dla rozwoju mózgu dziecka). By potrawa była jeszcze zdrowsza, zamiast smażyć ryby, upiecz je w folii. Dodaj duszone warzywa, pomidory. Jako wigilijna ryba sprawdzi się też łosoś.
Polecamy: Przepis na różowe puree z dorsza
2 z 8
Pierogi z kapustą i grzybami
Ta wigilijna potrawa nie jest polecana kobietom w ciąży ze względu za ciężkostrawne grzyby i wzdymającą kapustę. Choć sama kapusta ma sporo zalet: dostarcza kwasu foliowego, błonnika i kwasów organicznych sprzyjających rozwojowi dobrej flory bakteryjnej.
Co zamiast?
Zamiast pierogów z kapustą i grzybami wybierz pierogi z kaszą gryczaną. Kasza dostarczy błonnika usprawniającego działanie układu pokarmowego, witamin z grupy B, które biorą udział w uwalnianiu energii z pożywienia, a także magnezu wspomagającego m.in. budowę kości. Zalecana mała porcja.
3 z 8
Makowiec
Mak jest ciężkostrawny, kaloryczny i może prowadzić do zaparć. A do tego ma właściwości uspokajające – to zasługa związków narkotycznych, które są maku (co prawda w niewielkich ilościach, ale jednak). Mak co prawda zawiera sporo wapnia, ale jest on mniej przyswajalny niż ten z białego sera.
Co zamiast?
Zamiast makowca może zjeść kawałek sernika z owocami. Jest on co prawda kaloryczny, ale zawiera wapń i białko. Możesz również spróbować tradycyjnego piernika, pod warunkiem, że nie masz alergii na miód i orzechy. Ma sporo dobrego błonnika i składników mineralnych.
Polecamy: Przepis na sernik z owocami oraz przepis na ciasto piernikowe.
4 z 8
Zupa grzybowa
Wigilijnych zup nie gotuje się na wywarach mięsnych, więc z założenia są lekkostrawne, jednak zaleta ta nie dotyczy grzybowej. Grzyby nie tylko są ciężkostrawne, ale również chłoną jak gąbka wszelkie toksyny ze środowiska.
Co zamiast?
Zamiast zupy grzybowej wybierz barszcz czerwony, najlepiej przygotowany na naturalnym zakwasie. Buraczki dostarczą kwasu foliowego i żelaza potrzebnego do tworzenia czerwonych krwinek (ich brak powoduje anemię). Dobra jest też zupa migdałowa. Lekka, bogata w aminokwasy i białka. Ma dużo potasu.
Polecamy: Przepis na barszcz na zakwasie ogórkowym
5 z 8
Cytrusy
Niektórzy nie wyobrażają sobie świąt bez pomarańczy (my też!), ale – niestety – owoce cytrusowe są silnym alergenem, dlatego zrezygnuj z nich, zwłaszcza jeśli ktoś z twojej rodziny jest na nie uczulony. Nie grozi ci alergia? Wypij sok ze świeżo wyciśniętych pomarańczy. To koktajl zdrowia: witamina C, błonnik, kwas foliowy. Jeszcze lepiej zrobisz, gdy popijesz nim potrawy bogate w żelazo, by zwiększyć jego wchłanianie.
Co zamiast?
Kompot z suszu! Suszone śliwki, jabłka i gruszki są idealne na ciążowe kłopoty. Na skutek działania progesteronu ciężarne mają tendencję do zaparć i wzdęć (co może grozić przedwczesnymi skurczami). Kompot z suszu bogaty w błonnik (a także w żelazo i potas) zdopinguje jelita do pracy.
Polecamy: Przepis na kompot z gruszek
6 z 8
Sałatka jarzynowa
Wydawałoby się, że to idealna potrawa dla ciężarnej, bo to same warzywa. Tak, ale niektóre z nich są ciężkostrawne (np. groszek, kukurydza), czyli wzdymające. A do tego majonez, który ma podobne działanie. Możesz ją zjeść, jeśli...
Co zamiast?
...przygotowując sałatkę jarzynową, zrezygnujesz z warzyw wzdymających i majonezu. Zamiast tego ostatniego dodaj jogurt naturalny (ewentualnie z odrobiną majonezu). Sprawdzi się też sałatka ziemniaczana z jogurtem. Ziemniaki upieczone lub gotowane w mundurkach są źródłem witamin i składników mineralnych.
7 z 8
Gotowe ciasta ze sklepu
Do ich produkcji używa się utwardzonego tłuszczu cukierniczego, w którym są izomery trans kwasów tłuszczowych. Mogą one niekorzystnie wpływać na rozwój dziecka – hamują przyrost masy ciała, zaburzają przemiany nienasyconych kwasów tłuszczowych potrzebnych do budowy mózgu.
Co zamiast?
Ciasta domowej roboty (choć nie wszystkie). Ale mały kawałek, bo są bardzo kaloryczne. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, wrzuć na ząb kawałek gorzkiej czekolady (wysokogatunkowej, czyli z dużą ilością masła kakaowego). Jest bogata w magnez, fosfor, żelazo, wapń.
Polecamy: Keks świąteczny z lukrem
8 z 8
Napoje gazowane
Napoje typu cola zawierają kofeinę, dwutlenek węgla (może podrażniać przewód pokarmowy), fosforany (pogarszają wchłanianie wapnia) i sporo cukru. Te kolorowe i gazowane napoje są sztucznie barwione i aromatyzowane, mogą też chininę (np. tonik) niewskazaną dla kobiet w ciąży.
Co zamiast?
Najlepiej pij wodę niegazowaną, niskozmineralizowaną, niskosodową (co najmniej trzy litry dziennie), bo zapobiega porannym nudnościom i wymiotom, zaparciom, suchości skóry czy infekcji dróg moczowych. A przy tym nie tuczy :) Przekonaj się też do kompotu z suszu.
Polecamy: Przepis na kompot morelowo-gruszkowy