Ból brzucha na początku ciąży: czy boli jak przy okresie? Gdzie boli brzuch w ciąży?
Ból brzucha na początku ciąży może oznaczać rozciąganie się macicy i więzadeł, zwłaszcza gdy przypomina on ciągnięcie w podbrzuszu. Ale ból brzucha w pierwszym trymestrze może też sygnalizować problemy: ciążę pozamaciczną i ryzyko poronienia, dlatego należy go skonsultować z lekarzem. To szczególnie ważne, gdy bólowi towarzyszy krwawienie z dróg rodnych.
- Magdalena Drab
Ból brzucha na początku ciąży może być spowodowany np. implantacją zarodka. Brzuch boli wtedy jak na okres. Choć nie zawsze ból podbrzusza w pierwszym trymestrze ciąży musi oznaczać coś niepokojącego, może być także oznaką choroby, np. pękniętej torbieli ciałka żółtego, skrętu lub zapalenia przydatków albo mięśniaków macicy.
Z pewnością nie możesz lekceważyć silnego bólu brzucha na początku ciąży, ponieważ może mieć on negatywne konsekwencje dla zdrowia twojego oraz dziecka. Ryzyko utraty ciąży w pierwszym trymestrze jest statystycznie wysokie, dlatego ból brzucha na początku ciąży trzeba zawsze skonsultować z lekarzem.
Spis treści:
- Jak boli brzuch na początku ciąży?
- Silny ból brzucha na początku ciąży: kiedy do lekarza?
- Ginekologiczne powody, dlaczego na początku ciąży boli brzuch
- Inne przyczyny bólu brzucha na początku ciąży
Jak boli brzuch na początku ciąży?
Wiele kobiet zastanawia się, czy na początku ciąży brzuch boli jak przy okresie. Rzeczywiście, bolący brzuch na początku ciąży (zwłaszcza w podbrzuszu) może przypominać ból menstruacyjny. Możesz odczuwać też kłucie. Taki „miesiączkowy” ból w dole brzucha na początku ciąży jest zjawiskiem naturalnym, spowodowanym zmianami hormonalnymi, które są wynikiem zapłodnienia. Jeśli więc zastanawiasz się: „czy mogę być w ciąży”, bo brzuch boli cię jak przy okresie, odpowiedź brzmi – tak, to możliwe.
Ból w dole brzucha na początku ciąży możesz odczuwać z kilku prozaicznych i niegroźnych dla zdrowia powodów. Są to:
- Rozrost macicy: rosnąca macica rozciąga się, a w konsekwencji zaczyna uciskać narządy wewnętrzne. Możesz odczuwać ból, który przypomina lekkie kłucie w podbrzuszu oraz skurczowy palący ból idący w stronę miednicy. Może mu towarzyszyć również plamienie implantacyjne.
- Wzdęcia: ból brzucha i wzdęcia na początku ciąży są efektem zmian zachodzących w organizmie, ale także diety i ruchu. W takich przypadkach również należy skonsultować się z lekarzem, by jednak mimo wszystko mógł wykluczyć problemy natury ginekologicznej. Ból brzucha w ciąży może być też związany z układem pokarmowym (np. zaparcia w ciąży) i może towarzyszyć mu wtedy np. zgaga.
Silny ból brzucha na początku ciąży: kiedy do lekarza?
Zdarza się jednak, że ból brzucha oznacza poważne problemy. Właśnie dlatego trzeba zawsze powiedzieć lekarzowi o dolegliwościach oraz określić, gdzie boli cię brzuch na początku ciąży. Inne możliwe przyczyny bólu brzucha:
- Ciąża pozamaciczna (ektopowa) – jest to najpoważniejsza przyczyna bólu brzucha na początku ciąży, bo takiej ciąży nie da się uratować. Ból jest stały, umiejscowiony w okolicach miednicy, po czym rozprzestrzenia się na cały brzuch i nie ma przy tym skurczów. Bólowi brzucha może towarzyszyć krwawienie w ciąży. Te objawy mogą wystąpić w 6.-7. tygodniu po zapłodnieniu.
- Poronienie – samoistne lub septyczne. W obu przypadkach odczuwa się ból w dole brzucha, któremu towarzyszy lekkie kłucie w podbrzuszu. To jedna z najczęstszych przyczyn bólu brzucha w pierwszych miesiącach ciąży, któremu może towarzyszyć krwawienie oraz skurcze. Przy poronieniu samoistnym ujście szyjki macicy może być otwarte lub zamknięte. Poronienie septyczne natomiast objawia się (oprócz bólu) gorączką, dreszczami oraz ropnymi upławami – objawy przypominają stany zapalne narządów rodnych.
- Ciąża zaśniadowa – częściowa lub całkowita. Bólowi towarzyszą mdłości, krwawienie, białkomocz, wymioty. Zaśniady groniaste wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej.
Ginekologiczne powody, dlaczego na początku ciąży boli brzuch
Ból brzucha w ciąży nie musi być ściśle związany z twoim stanem. Może to być jakaś dolegliwość ginekologiczna, ale nie związana z dzieckiem rozwijającym się w twoim łonie:
- Mięśniaki macicy – to nowotwór niezłośliwy, który objawia się guzkami w macicy, ale nie powoduje przerzutów. Jeśli mięśniaki zostaną wykryte, ciąża staje się ciążą o podwyższonym ryzyku. Mają tendencję do rozrostu w czasie ciąży, przez co mogą zakłócać rozwój płodu, a nawet doprowadzić do poronienia, dlatego tak ważna jest stała kontrola lekarska.
- Pęknięta torbiel ciałka żółtego – to inaczej cysta na jajniku, która najczęściej występuje u ciężarnych. Jest wykrywana poprzez badanie USG. Jeśli dojdzie do jej pęknięcia, potrzebna jest interwencja chirurga.
- Skręt lub zapalenie przydatków (jajników) – ból w obu przypadkach przypomina ten, który odczuwasz podczas okresu. Zazwyczaj towarzyszą im gorączka, wymioty lub nudności, a także kłucie w jajniku. Wymagane jest leczenie farmakologiczne, bo nieleczona infekcja jajników może prowadzić do zrostów na jajowodach, niedrożności oraz niepłodności.
Inne przyczyny bólu brzucha na początku ciąży
Zdarza się także, że ból brzucha jest zupełnie niezwiązany z ciążą, a wymaga pilnej interwencji medycznej. Do takich dolegliwości, które trzeba leczyć w porozumieniu z ginekologiem prowadzącym ciążę, należą:
- Zapalenie wyrostka robaczkowego – jest to nagły, ostry i przeszywający ból z prawej strony brzucha. Wyrostek robaczkowy usuwa się operacyjnie. Kobiety w ciąży również mogą w tym czasie poddać się takiej operacji, należy ją jednak zrobić zachowaniem bezpieczeństwa zarówno matki, jak i rozwijającego się w jej brzuchu płodu.
- Choroby zapalne jelit – charakterystyczne objawy to zmęczenie, biegunka, krew w stolcu. Większość leków stosowana w leczeniu IBD jest bezpieczna i ma niskie ryzyko powikłań. Bardzo często kobiety z tą chorobą muszą mieć odpowiednio dopasowaną suplementację witamin i minerałów.
- Zespół jelita wrażliwego – w czasie ciąży dolegliwości związane z zespołem jelita drażliwego nasilają się, przez co utrudniają normalne funkcjonowanie. Towarzyszą mu nudności, biegunka, częstomocz, a także skurcze brzucha wraz ze skurczami macicy, co jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może dojść do przedwczesnego porodu.
- Niedrożność jelit – charakterystyczne dla tego schorzenia są ostre bóle brzucha, a także nudności, wymioty, zatrzymanie stolca. Podejrzenie niedrożności jelit zawsze wymaga konsultacji z chirurgiem. Stan kobiety w ciąży z niedrożnością jelit może być na początku dobry i osłabić czujność położnika.
Zobacz też:
- Ból podbrzusza – czy to endometrioza?
- Jak radzić sobie z bólem w ciąży
- O czym świadczy ból brzucha przed porodem?