Kłucie w pochwie w ciąży – co oznacza i kiedy iść do lekarza [PRZYCZYNY, LECZENIE]
Kłucie w pochwie w ciąży może pojawić się na każdym jej etapie. Tak może objawiać się zagnieżdżanie się zarodka w pierwszych tygodniach ciąży, a pod koniec ciąży może wiązać się z przygotowywaniem się ciała kobiety do porodu. Czasami jednak kłucie w pochwie w ciąży oznacza problemy, dlatego trzeba o nim powiedzieć lekarzowi.
Kłucie w pochwie w ciąży często towarzyszy zmianom, jakie zachodzą w ciele ciężarnej. Objaw ten nie musi być oznaką żadnych nieprawidłowości, jednak zawsze warto dolegliwości skonsultować z lekarzem. Pilna wizyta u ginekologa jest niezbędna zawsze, gdy kłuciu w pochwie w ciąży towarzyszą inne niepokojące objawy, np. skurcze, plamienie lub podejrzane upławy.
Spis treści:
1. Kłucie w pochwie w ciąży
2. Kłucie w pochwie – przyczyny chorobowe
3. Kiedy do lekarza z kłuciem w pochwie w ciąży?
Kłucie w pochwie w ciąży
Uczucie kłucia w pochwie może być spowodowane rozrastaniem się macicy, ale czasami też oznaczać problemy zdrowotne: przedwczesne skurcze lub infekcję intymną. Bywa też objawem niewydolności szyjki macicy, która zbyt wcześnie się skraca. Wtedy często konieczne okazuje się założenie pessara. Z kolei kłucie w pochwie w ciąży w jej ostatnich tygodniach bywa spowodowane ruchami dziecka, a dokładniej przemieszczaniem się jego główki w dół. Często powoduje to ucisk, który kobiety odbierają jako kłucie w pochwie. W zależności od momentu ciąży, przyczyny kłucia mogą być różne.
Kłucie w pochwie na początku ciąży
Kłucie w pochwie to jeden z pierwszych objawów ciąży i na tym etapie nie powinien niepokoić przyszłej mamy. Jednak jeśli występują także inne objawy, takie jak krwawienie z pochwy, upławy, gorączka czy silne bóle podbrzusza, ciężarna powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Specjalista sprawdzi, jaki jest powód tych dolegliwości.
Zobacz także
Kłucie w pochwie przed porodem
Pod koniec ciąży ciężarna może odczuwać ból, ciągnięcie lub kłucie w pochwie. Jest to znak, że szyjka macicy i pochwa przygotowują się do porodu: rozciągają się i obkurczają. Dno macicy obniża się, a główka dziecka kieruje do ujścia kanału szyjki macicy. Wszystkie te zmiany przygotowują organizm do porodu. Mogą także pojawić się skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona-Hicksa. Jeśli skurcze zaczną pojawiać się regularnie, są to skurcze porodowe.
Kłucie w wargach sromowych i w okolicy wewnętrznej strony ud, w ich górnej części, to objaw naciągania się więzadeł obłych, które mocują macicę w miednicy. Rosnąca macica w trzecim trymestrze może za nie pociągać, wywołując uczucie kłucia właśnie.
Uczucie kłucia może być także spowodowane rozluźnianiem się łączeń między kośćmi miednicy, np. rozejściem spojenia łonowego. Gdy do niego dojdzie, ból i kłucie nasilają się podczas chodzenia. Jeśli dolegliwości bólowe są duże, warto pójść do lekarza, który może zaproponować np. pas ciążowy wspierający miednicę.
Kłucie w pochwie w ciąży – przyczyny chorobowe
Najczęstszą chorobową przyczyną kłucia w pochwie w ciąży są infekcje intymne, na które ciężarne są narażone w większym stopniu. Dochodzi do nich, gdy drogi rodne zaatakują grzyby. Zmiana w naturalnej florze bakteryjnej pochwy, która zachodzi pod wpływem hormonów ciążowych, sprzyja grzybicy pochwy. Jej objawami, poza kłuciem w pochwie, są:
- ból podczas stosunku,
- upławy o przykrym zapachu,
- serowata wydzielina w pochwy,
- świąd okolic intymnych i kłucie w okolicy warg sromowych,
- ból podczas oddawania moczu,
- zaczerwienienie okolic intymnych.
Zakażenie dróg rodnych, które objawiać się będzie m.in. kłuciem pochwy w ciąży, może mieć przyczyny bakteryjne – np. bakteryjne zapalenie pochwy. Bywa też objawem alergii, np. na proszek do prania czy na składniki kosmetyków do higieny intymnej.
Do innych, rzadszych przyczyn, które mogą wywoływać kłucie w pochwie w ciąży, należą:
- opryszczka u ciężarnych,
- wady anatomiczne okolic intymnych,
- wulwodynia.
Kiedy kłucie w pochwie w ciąży wymaga konsultacji z lekarzem
Z wizytą u lekarza nie należy zwlekać, gdy ból krocza w ciąży występuje z innymi objawami:
- plamieniem lub krwawieniem z dróg rodnych
- upławami o zmienionym kolorze lub zapachu
- skurczami macicy
- silnym bólem brzucha
- podwyższoną temperaturą ciała.
Lekarz będzie w stanie stwierdzić, czy np. nie rozpoczął się przedwczesny poród. Kłucie w pochwie może także oznaczać infekcję narządów płciowych lub zakażenie dróg moczowych, np. zapalenie pęcherza w ciąży. To częste dolegliwości przyszłych mam. Koniecznie udaj się do lekarza, który powie, jak sobie poradzić z taką infekcją.
Zobacz także: