Krwawienie w ciąży zdarza się co czwartej przyszłej mamie. Nie musi być groźne, może wystąpić np. plamienie po badaniu ginekologicznym w ciąży, ale może też zwiastować kłopoty - np. gdy masz plamienie w ciąży po wysiłku. Reagując w porę, zapobiegniesz wielu zagrożeniom. Poniżej opisujemy wszystkie sytuacje, które mogą spowodować krwawienie w ciąży i tłumaczymy, kiedy należy skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Spis treści:

  1. Krwawienie w ciąży
  2. Krwawienie w 1. trymestrze ciąży
  3. Krwawienie w 2. trymestrze ciąży
  4. Krwawienie w 3. trymestrze ciąży
  5. Krwawienie w ciąży - co robić, kiedy do szpitala?
    - Krwawienie w ciąży - na co zwracać uwagę?

Krwawienie w ciąży

Jak wygląda krwawienie w ciąży? Może być ono bardzo różne w zależności od przyczyny: lekkie, obfite, ze skrzepami, brunatne lub różowawe. Powody stojące za krwawieniem zależą także od miesiąca ciąży. Wyjaśniamy wszystkie potencjalne przyczyny krwawienia w ciąży w zależności od trymestru.

Krwawienie w 1. trymestrze ciąży

Krwawienie w pierwszych tygodniach ciąży może mieć kilka przyczyn - nie wszystkie z nich są jednak zagrożeniem dla mamy i płodu. Zaczynają działać hormony w ciąży, organizm „przestraja się" na nowy tryb funkcjonowania. Najczęstszymi przyczynami plamienia w ciąży bądź krwawienia są:

1. Zagnieżdżenie się jaja płodowego w macicy
To tzw. krwawienie (plamienie) implantacyjne. Pojawia się tydzień, dwa po owulacji i jest skąpe, niebolesne. Nie ma wpływu na ciążę.

Zobacz także

2. Zmiany hormonalne
Niewielkie krwawienia mogą występować w dniach, w których przyszła mama miałaby miesiączkę, gdyby nie spodziewała się dziecka. Przypominają miesiączkę, ale są niewielkie. Trwają dwa, trzy dni. Są zupełnie niegroźne.

3. Niedobory hormonalne
Zazwyczaj jest to raczej plamienie w ciąży. Nie towarzyszy mu ból. Organizm przyszłej mamy musi w błyskawicznym tempie przestawić się na inny sposób funkcjonowania i czasem nie daje sobie z tym rady. Ginekolog może przepisać leki, które zawierają pochodne progesteronu (Luteina, Kaprogest, Duphaston). Najczęściej stosuje się je do 16. tygodnia ciąży.

4. Choroby szyjki macicy
Krwawienie po stosunku lub po badaniu ginekologicznym w ciąży, które z reguły jest skąpe, może sygnalizować chorobę szyjki macicy. Jego przyczyną może być niewyleczona nadżerka na szyjce macicy lub polip. Postępowanie zależy od wielkości zmian. Lekarz zleca badania (cytologię, ewentualnie kolposkopię – oglądanie szyjki macicy w specjalnym urządzeniu – kolposkopie). Jeśli polip jest duży, ginekolog może zaproponować usunięcie go i założenie szwu szyjkowego. Jeśli mały – obserwację. Podobnie w przypadku nadżerki szyjki macicy – niewielką wystarczy obserwować, ewentualnie leczyć globulkami dopochwowymi.

5. Ciąża pozamaciczna
Do krwawienia najczęściej dochodzi wtedy między 4. a 8. tygodniem ciąży. Towarzyszą mu bóle podbrzusza, zasłabnięcia, omdlenia. Ciąża pozamaciczna ma miejsce, gdy zarodek, zamiast w błonie śluzowej jamy macicy, zagnieździ się gdzie indziej, np. w jajowodach. Powiększając się, rozciąga jajowód i w końcu jego ścianki pękają. Gdy dojdzie do pęknięcia, krew nie zawsze wydobywa się na zewnątrz (może wypływać do jamy brzusznej). Dlatego przy złym samopoczuciu, zasłabnięciu trzeba wezwać karetkę i zweryfikować objawy ciąży pozamacicznej u lekarza.

6. Zagrożenie poronieniem
Charakter tego krwawienia w ciąży może być różny: może wystąpić zarówno skąpe plamienie, jak i silne, przypominające obfitą miesiączkę, a nawet krwotok. Sprawdź, co może sygnalizować objawy poronienia w I trymestrze. To, że przyszłej mamie zagraża poronienie, nie oznacza jeszcze, że do niego dojdzie. Często ciążę udaje się uratować. Ale zazwyczaj wtedy kobiecie zaleca się leżenie albo pozostanie w szpitalu.

Krwawienie w 2. trymestrze ciąży

W drugim trymestrze ciąży krwawienia zdarzają się rzadziej niż w pierwszym lub trzecim - co nie znaczy, że nie występują. Ich najczęstsze powody w tym okresie to:

1. Choroby szyjki macicy
Podobnie jak w pierwszym trymestrze powodem krwawienia w ciąży w drugim trymestrze może być niewyleczona nadżerka lub polipy.

2. Przemęczenie
Mogące się pojawić po wysiłku krwawienie ma najczęściej postać niewielkiego plamienia. Jednak nawet jeśli krwi jest mało, trzeba koniecznie skontaktować się z lekarzem.

3. Problemy z łożyskiem
Pierwsze krwawienie związane z tym problemem jest na ogół skąpe i nie towarzyszy mu pogorszone samopoczucie. O łożysku przodującym mówi się wtedy, gdy przysłania ono częściowo lub całkowicie ujście szyjki macicy. Poród drogą naturalną jest w takiej sytuacji niemożliwy. W miarę rozwoju ciąży macica się rozciąga, a w związku z tym łożysko może się przesunąć i odsłonić ujście. Gdy tak się nie stanie, konieczne jest cesarskie cięcie.

4. Przedwczesna czynność skurczowa macicy
Niezbyt silnemu (zazwyczaj) krwawieniu towarzyszą bóle brzucha albo bóle w okolicy krzyżowej. Skurcze przeważnie można powstrzymać (m.in. za pomocą leków rozkurczowych), ale pod warunkiem, że przyszła mama jak najszybciej trafi do szpitala.

[CMS_PAGE_BREAK]

Krwawienie w 3. trymestrze ciąży

Krwawienie pod koniec ciąży najczęściej spowodowane jest problemami z łożyskiem, ale nie tylko. Może ono sygnalizować następujące rzeczy:

1. Łożysko przodujące
Krwawienie związane z łożyskiem przodującym w trzecim trymestrze może stać się obfite.

2. Przedwczesne odklejenie się łożyska ułożonego prawidłowo
W tym przypadku krwawienie może być intensywne i powiązane z silnymi bólami brzucha oraz wzmożonym napięciem macicy. Przedwczesne odklejenie się łożyska może być spowodowane poważnym urazem brzucha, nagłym wzrostem ciśnienia tętniczego lub też innymi przyczynami. Lekarz za pomocą badania USG oraz KTG ocenia stan dziecka. Może od razu zdecydować o wykonaniu cesarskiego cięcia, ale nie zawsze jest to konieczne. Przyszła mama musi jednak pozostać w szpitalu.

3. Pęknięcie macicy
Krwotok, który temu towarzyszy, jest zwykle bardzo silny i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Na szczęście do pęknięcia macicy dochodzi bardzo rzadko. Żeby zapobiec problemom, wszystkim kobietom, które wcześniej przechodziły operacje ginekologiczne (także cesarskie cięcie), zaleca się, by zgłosiły się do szpitala w 38. tygodniu ciąży (do pęknięcia dochodzi na ogół już po rozpoczęciu akcji porodowej).

4. Odejście czopa śluzowego
Może to nastąpić od kilku godzin do nawet 2 tygodni przed porodem. Czop śluzowy najczęściej jest lekko podbarwiony krwią z rozwierającej się szyjki macicy. Jest to zupełnie naturalne i niegroźne.

5. Krwawienie z żylaków odbytu
Zdarza się, że przyszłe mamy mylą krwawienie z pochwy z krwawieniem, które powodują hemoroidy w ciąży.

Krwawienie w ciąży - co robić, kiedy do szpitala?

  • Lekkie krwawienie w ciąży (plamienie) oznacza, że powinnaś skontaktować się z lekarzem w przeciągu kilku do kilkunastu godzin. Nie panikuj – nie musisz pędzić w środku nocy do szpitala. Wystarczy, że wykonasz telefon do swojego ginekologa, który oceni czy dolegliwości wymagają interwencji.
  • Obfite krwawienie w ciąży to sygnał, że należy jak najszybciej jechać do szpitala albo zadzwonić po pogotowie.
  • Intensywny krwotok w ciąży oznacza, że należy natychmiast wezwać karetkę.

Uwaga! Krew nie zawsze wydobywa się na zewnątrz przez pochwę. Na przykład w przypadku ciąży pozamacicznej może dojść do krwotoku wewnętrznego. Dlatego zawsze kontaktuj się z lekarzem, jeśli bardzo źle się czujesz, masz silne bóle albo występują inne niepokojące objawy (np. zasłabłaś, masz zawroty głowy).

Krwawienie w ciąży - na co zwracać uwagę?

Gdy zgłosisz się z krwawieniem do lekarza, zostaniesz wypytana o wiele szczegółów. Zwróć uwagę na to:

  • jak długo trwa krwawienie,
  • czy jest obfite (lekarz może zapytać ile podpasek zużyłaś),
  • jaki kolor ma krew (czy jest jasna, czy ciemna),
  • czy krwawienie było ze skrzepami,
  • czy krwawieniu towarzyszy ból brzucha albo jakieś inne niepokojące objawy.

Jeśli krwawienie w ciąży będzie wymagać szybkiej wizyty u lekarza lub hospitalizacji, powinnaś mieć przy sobie kartę ciąży i oryginał badania grupy krwi (lekarz zleci je na początku ciąży) – na wszelki wypadek noś je zawsze przy sobie. Najlepiej przypnij dokument do karty, aby mieć pewność, że się nie zawieruszy. Zawsze bowiem może zdarzyć się coś nieprzewidzianego, a na wynik badania grupy krwi czeka się dwie godziny. Czasem to bardzo dużo.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama