Zioła w ciąży mogą być skutecznym sposobem na wiele dolegliwości i infekcji. Niektóre są jednak zabronione dla kobiet w ciąży, ponieważ uszkadzają materiał genetyczny, zaburzają poziom estrogenów, mają działanie uszkadzające płód lub poronne. Inne z kolei oddziałują toksycznie lub mogą przyspieszyć poród. Jeszcze inne nie zostały przebadane i nie ma dowodów na bezpieczeństwo ich stosowania u ciężarnej.

Reklama

Zanim sięgniesz po ziołowy suplement lub herbatę, sprawdź, czy na pewno są to zioła bezpieczne w ciąży. Poniżej znajdziesz podpowiedź, jakie zioła może stosować ciężarna.

Spis treści:

  1. Przyprawy zakazane w ciąży
  2. Zioła bezpieczne w ciąży

Przyprawy zakazane w ciąży

Poniżej lista ziół zakazanych w ciąży wraz z informacjami o niepożądanym działaniu, jakie mogą wywoływać. Oczywiście chodzi o doustne przyjmowanie preparatów ziołowych zawierających wyciągi z tych roślin, a nie np. o kosmetyki.

Zioła zakazane w ciąży:

Zobacz także
  • aloes – działa genotoksyczne (może uszkadzać DNA, czyli materiał genetyczny); niewskazany szczególnie w I trymestrze ciąży,
  • anyż (olejek) – może zaburzać poziom estrogenów i zmniejszać płodność (wykazane na zwierzętach),
  • boldo (liście) – ma działanie uszkadzające płód i poronne (szkodliwy w bardzo dużych dawkach, przebadany na zwierzętach),
  • ginkgo biloba (liście) – przed zastosowaniem konieczne jest oszacowanie, czy korzyści są większe niż ryzyko,
  • jałowiec pospolity – może działać poronnie (badania na zwierzętach),
  • koper/fenkuł włoski (olejek) – może zaburzać poziom estrogenów i zmniejszać płodność (wykazane na zwierzętach),
  • kozieradka pospolita – podejrzewana o działanie uszkadzające płód,
  • kruszyna (kora) – prawdopodobnie ma działanie uszkadzające DNA, niewskazana szczególnie w I trymestrze ciąży,
  • krzyżownica – działa drażniąco,
  • lukrecja – prawdopodobne podnosi ciśnienie krwi i powoduje obrzęki,
  • mącznica lekarska (liście) – może przyspieszać poród,
  • pluskwica – może zaburzać poziom estrogenów,
  • rzewień (korzeń) – prawdopodobne ma działanie uszkadzające DNA, niewskazany szczególnie w I trymestrze ciąży.
  • senes (liście) – prawdopodobne ma działanie uszkadzające DNA, niewskazany szczególnie w I trymestrze ciąży.
  • szałwia lekarska – prawdopodobne działa toksyczne.
  • ziele piołunu – może działać poronnie.

Picie dużej ilości zielonej herbaty w ciąży (lub herbaty oolong) może zmniejszać ilość kwasu foliowego we krwi kobiety. Niedobory kwasu foliowego mogą być niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, zwłaszcza w I trymestrze ciąży.

Zioła bezpieczne w ciąży

Podajemy listę ziół, które nie tylko można pić w ciąży, ale również przyjmować w postaci preparatów farmaceutycznych. Oczywiście należy pamiętać o rozsądnych dawkach, a najlepiej o tym, by przyjmować je po konsultacji z lekarzem.

Zioła dozwolone w ciąży:

Zioła na zaparcia w ciąży

Zalanie gorącą wodą siemienia lnianego powoduje powstanie śluzu, który łagodzi zaparcia i im zapobiega. Ostatnie badania wskazują jednak, że stosowanie siemienia lnianego w ciąży może być ryzykowne, że względu na możliwy wpływ na rozwój raka piersi u dziecka.

Po konsultacji z lekarzem można sięgnąć po napar z kopru włoskiego, który wspomaga ruchy jelit, ułatwiając przesuwanie się treści pokarmowej w dół przewodu pokarmowego i jej wydalanie.

Zioła moczopędne w ciąży

Moczopędnie, a także przeciwbiegunkowo działa napar z pokrzywy. Można pić go po konsultacji z lekarzem. Dodatkowo pokrzywa stymuluje produkcję czerwonych krwinek, zmniejszając ryzyko anemii w ciąży.

Zioła na trawienie w ciąży

Bezpieczny jest napar z melisy, która usprawnia procesy trawienia. Z kolei prawoślaz chroni błonę śluzową przełyku, która narażona jest na uszkodzenie podczas cofania się treści żołądkowej (refluks, zgaga).

Przy podejrzeniu lekkiego zatrucia pokarmowego lub bólach brzucha można zastosować rumianek (działa bakteriobójczo i rozkurczowo). Napar z mięty pieprzowej pomoże stymulować produkcję żółci i soku żołądkowego, działa też wiatropędnie i wspomagająco na perystaltykę jelit.

Zioła na wzdęcia w ciąży

Przy wzdęciach ciężarna może wypić napar z mięty pieprzowej, który wspomaga pracę jelit. Skutecznie zadziałają także napary z kminku lub rumianku.

Zioła na przeziębienie w ciąży

W przypadku przeziębienia najlepszy jest imbir (unikaj jego stosowania w I trymestrze ciąży). Korzeń imbiru można zetrzeć lub przecisnąć przez praskę i dodać do herbaty albo do bezalkoholowego grogu na przeziębienie. Imbir działa bakteriobójczo, rozgrzewająco i pomaga przy suchym kaszlu. Inne zioła, takie jak lawenda, szałwia, rumianek można zastosować do inhalacji na katar i kaszel.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama