magnez w ciąży
Adobe Stock/NDABCREATIVITY
Zdrowie w ciąży

Magnez w ciąży: objawy niedoboru, dawkowanie, źródła w diecie

Magnez w ciąży jest potrzebny, by płód mógł prawidłowo się rozwijać. Nie można jednak zażywać go bez kontroli lekarza. Sprawdź, kiedy suplementacja magnezu w ciąży jest wskazana, jakie są objawy niedoboru tego pierwiastka, a także co jeść, aby w naturalny sposób dostarczać magnez do organizmu.

Magnez jest bardzo ważny zarówno w trakcie przygotowania do ciąży i w czasie jej trwania, jak i w okresie karmienia piersią. Ciężarne często mają niedobory magnezu, ponieważ zapotrzebowanie na ten pierwiastek w ciąży jest znacznie większe. Przyczynia się do tego wzrost łożyska, płodu, a także większa masa ciała kobiety.

Wyjaśniamy, co jeść, by uzupełnić niedobory magnezu w ciąży, i kiedy przestać suplementować magnez.

Spis treści

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Czy można brać magnez w ciąży?

Magnez w ciąży jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Jednak o tym, czy potrzebujesz dodatkowej suplementacji, powinien zadecydować lekarz prowadzący ciążę. Jeśli więc podejrzewasz niedobór magnezu, powiedz o tym swojemu lekarzowi. Samodzielne dobieranie dawki może grozić przedawkowaniem magnezu. Jeśli specjalista stwierdzi lub będzie podejrzewał niedobory magnezu u ciężarnej, zaleci suplementację, wyznaczając odpowiednią dawkę.

Za duża dawka magnezu w ciąży

Niezmiernie rzadko zdarza się, że u kobiety w ciąży dochodzi do przedawkowania magnezu. Zazwyczaj dzieje się to w sytuacji, gdy nerki nie pracują w sposób prawidłowy, a w konsekwencji nie są w stanie usunąć nadmiaru tego pierwiastka.

Nadmiar magnezu w organizmie objawia się:
 • mrowieniem kończyn,
 • osłabieniem organizmu,
 • zaburzeniem oddychania,
 • zawrotami głowy,
 • nudnościami,
 • wysypką.


W takiej sytuacji trzeba natychmiast przestać suplementować magnez w ciąży i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Na co pomaga magnez w ciąży?

Prawidłowy poziom magnezu w ciąży zapewnia zdrowy rozwój płodu, a także:

 • przeciwdziała przedwczesnym skurczom,
 • zapobiega przedwczesnej akcji porodowej,
 • wzmacnia układ nerwowy,
 • przyspiesza procesy kostnienia u płodu,
 • wspiera syntezę enzymów,
 • bierze udział w produkcji białek tworzących organizm,
 • poprawia krzepliwość krwi,
 • pomaga utrzymać odpowiednie ciśnienie tętnicze krwi.

Objawy niedoboru magnezu w ciąży

Poniższe dolegliwości mogą wskazywać na niedobór magnezu w ciąży:

 • uczucie zmęczenia,
 • osłabienie,
 • częste skurcze mięśni,
 • zaburzenia koncentracji,
 • bóle głowy,
 • problemy z pamięcią,
 • kołatanie i arytmia serca,
 • bezsenność. 


Zbyt niski poziom magnezu w ciąży wpływa negatywnie zarówno na płód, jak i na ciężarną. Może przyczynić się do:

 • pogorszenia samopoczucia przyszłej mamy,
 • zaburzeń procesów kostnienia u dziecka,
 • pojawienia się rzucawki lub stanu przedrzucawkowego,
 • poronienia,
 • porodu przedwczesnego,
 • wystąpienia niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Zapotrzebowanie na magnez w ciąży

Człowiek każdego dnia zużywa 4-12 mg magnezu na kilogram masy ciała. Zapotrzebowanie na magnez w ciąży wzrasta aż o 30-35 proc, a więc do poziomu ok. 330-430 mg, a w drugim i trzecim trymestrze nawet do 500-600 mg dziennie.

Nie oznacza to jednak, że ciężarna o wadze 60 kg może samodzielnie zacząć przyjmować 500 mg magnezu w postaci suplementu. Po pierwsze, część dziennego zapotrzebowania na magnez dostarcza organizmowi wraz z dietą, a po drugie w ciąży nie można przyjmować absolutnie żadnych medykamentów bez konsultacji z lekarzem prowadzącym. To on ustali, czy i ewentualnie jaką suplementację należy zastosować. Zdecyduje też od kiedy, do kiedy i ile magnezu należy przyjmować, a także jaki preparat będzie odpowiedni. 

Jak stosować magnez w ciąży?

Magnez najlepiej zażywać godzinę przed posiłkiem lub dwie godziny po zakończeniu jedzenia. Poziom magnezu spada w godzinach porannych, a więc jeśli odczuwasz skurcze nóg – powinnaś przyjmować go wieczorem przed zaśnięciem. Warto również zwrócić uwagę na ilość wypijanej kofeiny podczas ciąży – zawiera ją nie tylko kawa, ale i czarna herbata. Kofeina wypłukuje magnez z organizmu. Być może warto na jakiś czas zrezygnować z tych napojów lub w znacznym stopniu je ograniczyć.

Suplementacja magnezu w ciąży

Jeżeli poza suplementacją magnezu w ciąży lekarz zaleci przyjmowanie innych preparatów, warto dopytać, jak je zażywać, ponieważ niektóre z nich mogą na siebie wzajemnie oddziaływać: 
 

 • Żelazo, wapń. Nie należy brać ich o tej samej porze co suplementy magnezu. Poczekaj, aż minie kilka godzin. Jeśli tego nie zrobisz, organizm nie będzie w stanie wchłonąć składników aktywnych i ich przyswajalność spadnie.
 • Witamina B6. Magnez najlepiej wchłania się w towarzystwie witaminy B6, dlatego warto wybierać preparaty, które łączą w sobie oba składniki. Witamina B6 działa też dobrze na poranne mdłości. 
 • Potas. Magnez z potasem w ciąży bezpośrednio na siebie wpływają. Jeśli występuje niedobór potasu, może wiązać się to z niższym stężeniem magnezu w organizmie. Działa to także w drugą stronę, niedobór jednego wpływa na gorsze wchłanianie drugiego.

Magnez w ciąży: co jeść?

Najlepiej uzupełniać niedobory magnezu, odpowiednio komponując swój jadłospis. Większość dziennego zapotrzebowania na magnez można pokryć dietą, choć nie zawsze się to udaje. Warto jednak jeść produkty bogate w magnez:

 • orzechy laskowe, pestki dyni, pistacje, migdały, słonecznik;
 • produkty pełnoziarniste (ryż brązowy, płatki owsiane, kasza gryczana i jęczmienna, chleb żytni i graham);
 • pomarańcze, banany, jabłka;
 • warzywa strączkowe oraz pietruszka, marchew, sałata, fasola biała i szparagowa, brokuły;
 • mleko i sery;
 • mięsa i ryby;
 • kakao.


W praktyce nawet właściwa dobrze zbilansowana dieta często okazuje się niewystarczająca. W takich przypadkach lekarz może zalecić suplementację i podpowie, jaki dokładnie wybrać preparat. Ważna jest łączna dzienna dawka magnezu, dlatego jeśli przyjmujesz witaminy dla ciężarnych, lekarz musi dostosować dawkę.

Zobacz też:

witamina D
Adobe Stock
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
O tym, że warto suplementować witaminę D, słyszał niemal każdy. Nie wszyscy jednak wiedzą, po co należy to robić, dlaczego witaminę D trzeba podawać małym dzieciom i z jakiego powodu powinni po nią sięgać również dorośli. Dlaczego witamina D jest tak ważna, w jakich dawkach jej potrzebujemy i gdzie można ją znaleźć, opowiada dietetyk kliniczny.

Witamina D odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu w zdrowiu organizmu człowieka. Z tego powodu jest podawana małym dzieciom już od chwili narodzin. Wyjaśniamy, czym dokładnie jest witamina D i jak należy dbać o jej odpowiedni poziom. Sprawdzamy też, jakie ma znaczenie w ochronie organizmu przed infekcjami – także przed zakażeniem koronawirusem. Wątpliwości rozwiewa  dr n. o zdrowiu Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny , Czym jest witamina D? Witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach. Jako że jest w organizmie bardzo aktywna biologicznie, nazywana jest także prohormonem. W żywności występuje w dwóch formach chemicznych: jako witamina D2 – ergokalcyferol, pochodzenia roślinnego i D3 – cholekalcyferol, pochodzenia zwierzęcego. Cholekalcyferol powstaje także w skórze człowieka pod wpływem promieniowania słonecznego UVB. Dlaczego witamina D jest tak ważna w kontekście zdrowia dzieci i dorosłych? Witamina D reguluje przede wszystkim gospodarkę wapniowo-fosforanową. Jednak wysycenie organizmu witaminą D może mieć wpływ także na inne ważne funkcje, co jest aktualnie przedmiotem wielu badań naukowych. Wiemy natomiast, że niedobór witaminy D powoduje krzywicę u dzieci oraz przyspiesza i zaostrza osteopenię i osteoporozę u dorosłych – wylicza dr Hanna Stolińska. We wszystkich grupach wiekowych niedobór witaminy D może także wywoływać bóle kostne o różnym stopniu nasilenia i różnej lokalizacji (najczęściej podudzia i stóp) oraz zwiększać predyspozycję do występowania złamań kości. Niedobór witaminy D wiąże się także ze zwiększonym ryzykiem rozwoju typowych nowotworów, chorób autoimmunologicznych, nadciśnienia i chorób zakaźnych. Jakie są źródła witaminy D? Organizm człowieka czerpie witaminę D z trzech źródeł: syntezy skórnej, diety i preparatów, których znaczenie w pokryciu zapotrzebowania uzależnione jest od...

tymianek w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Tymianek w ciąży – czy może wywołać skurcze i przedwczesny poród?
Stosowanie tymianku w ciąży budzi liczne wątpliwości. Ziele tymianku jest postrzegane jako środek, który może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Stąd obawy przed dodawaniem tymianku do zupy, czy stosowaniem preparatów ziołowych, które go zawierają. Czy ciąża rzeczywiście jest przeciwwskazaniem do używania tymianku? Czy tymianek używany jako przyprawa może być niebezpieczny dla ciężarnej lub jej dziecka? Co z preparatami ziołowymi, które zawierają tymianek?

Tymianek należy do bardzo popularnych ziół. Stosowany jest jako przyprawa i wchodzi w skład leków ziołowych. Sięgamy po niego, gdy boli nas gardło i nie wyobrażamy sobie bez niego smaku wielu dań. Ale jego stosowanie w ciąży budzi kontrowersje.  Ostatnio na rodzinnym obiedzie dowiedziałam się, że zupa, którą doprawiłam tymiankiem, może wywołać skurcze i w konsekwencji doprowadzić do przedwczesnego porodu – pisze nasza czytelniczka. – Bardzo mnie to zdziwiło, bo to moja druga ciąża, a tymianek stosuję od zawsze. Czy rzeczywiście należy unikać używania tymianku w okresie ciąży? Czy zjedzenie dania przyprawionego tymiankiem przez ciężarną może być niebezpieczne dla dziecka? O bezpieczeństwo stosowania tymianku w okresie ciąży pytamy dietetyka i sprawdzamy, co wynika z badań nad surowcami ziołowymi. Tymianek a ciąża Niektóre zioła i przyprawy rzeczywiście wykazują właściwości skurczowe, ale dla wywołania takiego efektu konieczne jest spożycie dużych dawek lub skoncentrowanych ekstraktów – mówi Paulina Barros, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia w firmie Maczfit. Zdaniem ekspertki niewielkie ilości tymianku dodawane do potraw, jak np. do wspomnianej zupy, nie powinny przyspieszyć porodu. Czym innym jest zatem stosowanie tymianku jako przyprawy kuchennej, używanej w niewielkiej ilości, tylko dla podkreślenia smaku dania, a czym innym – używanie tymianku w postaci leczniczej, np. w formie tabletek do ssania na ból gardła, olejku na przeziębienie czy naparów przyrządzanych do picia.  Zobacz też: Co na ból gardła w ciąży? Tymianek w ciąży – jakie ryzyko? Tymianek należy do ziół, które nie mają potwierdzonego bezpieczeństwa stosowania w okresie ciąży. I to jest główny powód, dla którego należy powstrzymać się przed sięganiem na własną rękę po preparaty zawierające tymianek. W monografii ESCOP...

co na skurcze łydek w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Skurcze łydek w ciąży – co pomoże, skąd się biorą?
Skurcze łydek w ciąży to bardzo kłopotliwa przypadłość, zwłaszcza gdy pojawiają się nocą. Zobacz, co je powoduje, jak sobie radzić, gdy złapie cię skurcz i w jaki sposób postępować, żeby pojawiał się rzadziej lub wcale.

Skurcze łydek w ciąży bywają tak uciążliwe, że skarżące się na nie przyszłe mamy boją się kłaść spać. Nic dziwnego – z ciążowym brzuchem trudno szybko podnieść się z łóżka. A nagła zmiana pozycji – z leżącej na stojącą, często bywa jedynym ratunkiem przy bolesnym skurczu. Sprawdzamy, co pomoże przy tej bardzo przykrej dolegliwości. Wyjaśniamy też, czy w ciąży można na własną rękę kupować preparaty z magnezem i potasem, aby walczyć ze skurczami. Skurcze łydek w ciąży – przyczyny Skurcze łydek zwykle pojawiają w II i III trymestrze ciąży. Powodów, dla których dokuczają ciężarnym, jest kilka. Jedną z głównych przyczyn, związanych z ciążą, jest rosnąca macica, coraz silniej uciskająca na nerwy miednicy i powodująca zastoje krwi w żyłach. Co jeszcze może prowadzić do bolesnych skurczów łydek?  niedobory ważnych pierwiastków – magnezu, potasu, wapnia nadmiar fosforu w ciąży – przyczynia się do niego zła dieta gromadzenie się płynów w nogach – ciąża sprzyja powstawaniu obrzęków stóp noszenie niewygodnego obuwia – nieodpowiednie buty w ciąży nie tylko męczą stopy, ale także utrudniają krążenie krwi żylaki i naczynka – świadczą o już istniejących problemach z krążeniem krwi w nogach nadwaga w ciąży – stanowi dodatkowe obciążenie dla nóg długie siedzenie – które przyczynia się do słabszego krążenia krwi niedokrwistość w ciąży   Jak sobie radzić z bolesnymi skurczami? Przy bolesnym skurczu łydki pomaga:  masowanie bolącego miejsca  – jeśli brzuch jest na tyle duży, że utrudnia masowanie łydki, poproś o pomoc partnera. wyprostowanie nogi – unieś ją wyżej (możesz oprzeć ją na poduszce) i przygnij w stawie skokowym tak, aby palce były skierowane w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj