zielona kupka niemowlaka
fot. Fotolia

O czym świadczy zielona kupka u noworodka i niemowlaka?

Zielony kolor kupki w pieluszce dziecka może szokować. Robią ją niemowlaki karmione piersią i mlekiem modyfikowanym. Sprawdzamy, czy jest oznaką kłopotów ze zdrowiem, czy może jednak zwykłym stanem, którym nie należy się przejmować.
Małgorzata Wódz
zielona kupka niemowlaka
fot. Fotolia
Rodzice mogą wpaść w panikę, widząc podczas przewijania zieloną kupkę. Choć wygląd kupki małego dziecka świadczy o jego stanie zdrowie, zielony kolor wypróżnienia nie zawsze jest powodem do niepokoju. Wyjaśniamy, dlaczego noworodek lub niemowlak załatwia się w takim kolorze.

Sprawdź, co znaczy: 
   

Ciemnozielona kupka noworodka

Zieloną kupkę można zobaczyć w pieluszce noworodka już w pierwszych dniach jego życia. Gdy po raz pierwszy przewijasz maluszka i odkrywasz, że znajduje się w niej coś dziwnego – gęstego, ciemnozielonego lub nawet czarnego – możesz się bardzo zdziwić. Doświadczeni rodzice wiedzą jednak, że to zupełnie normalne zjawisko. Taka kupka nazywana jest smółką (łac. meconium). Przez pierwsze 3-4 dni dziecko usuwa ze swojego organizmu zagęszczone składniki wód płodowych. I tak właśnie wygląda efekt tego oczyszczania.
Redakcja poleca: Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach
Podejrzanie zielona, słonecznie żółta - dlaczego kupka noworodka nie zawsze wygląda tak samo? Jakich sygnałów nie wolno lekceważyć?

Zielonkawa kupka w 1 miesiącu życia

Zanim pojawi się prawdziwa kupka, noworodek robi kupki przejściowe, które mogą mieć zielonkawe zabarwienie. Za prawidłowy kolor niemowlęcego stolca uznaje się zwykle kolor żółty i musztardowy. Jeśli kupka niemowlaka ma inne zabarwienie, rodzice zwykle podejrzewają problem zdrowotny. Jeśli zielonej kupie nie towarzyszą inne niepokojące objawy (śluz, wymioty, złe samopoczucie dziecka, zmiana konsystencji, częstsze wypróżnienia), dziecko ma dobry apetyt, jest spokojne i prawidłowo przybiera na wadze, zwykle nie powinna być ona powodem obaw.

Zielona kupka u niemowlaka

Wypróżnienia w tym kolorze mogą pojawiać się także w kolejnych miesiącach życia dziecka. Zielone kupki robią zarówno niemowlęta karmione piersią, jak i te, które piją mleko modyfikowane. Zielona kupka w pieluszce niemowlęcia zazwyczaj nie jest objawem alergii pokarmowej ani żadnej innej choroby, czego zazwyczaj obawiają się rodzice. Przyczyną zielonych wypróżnień są kwasy żółciowe wydzielane przez wątrobę do przewodu pokarmowego dziecka. Zielony kolor bywa też efektem utleniania się dziecięcego stolca pod wpływem powietrza, jeśli kupka dłużej pozostaje w pieluszce. Wyraźnie zieloną kupkę mogą robić również noworodki i niemowlęta, jeśli:
 • są karmione piersią i otrzymują preparaty z żelazem;
 • są karmione mlekiem modyfikowanym, które zawiera żelazo;
 • dostają mleko typu HA w związku ze skazą białkową.
 • mają już rozszerzoną dietę, zielona kupka może pojawić się np. po zjedzeniu zielonego groszku i szpinaku.
 • przechodzą ząbkowanie – w tym czasie niemowlaki produkują więcej śliny, połykanie jej większej ilości może odpowiadać za zielonkawe zabarwienie stolca.
  [content:0_3158,0_6830,0_7274,0_24596:CMNews]

Zielona kupka a karmienie piersią

Zielone zabarwienie stolca częściej występuje u niemowląt karmionych piersią. Przyczyny pojawienia się zielonej kupki mogą być różne – od ilości wypijanego mleka począwszy, na diecie mamy kończąc. Oto kilka z nich.
 • Zielona kupka, wodnista lub spieniona – może być efektem przeciążenia laktozą. Mamy z nim do czynienia, gdy dziecko za krótko ssie pierś, mama za szybko przystawia niemowlę do drugiej piersi lub gdy dziecko dostaje za dużo pokarmu. Mleko z piersi w pierwszej fazie karmienia zawiera więcej laktozy, później staje się bogatsze w tłuszcz.
 • Mała zielona kupka pojawiająca się rzadko – dziecko może otrzymywać za mało mleka. Jak to można stwierdzić? Niemowlę, które dostaje za mało pokarmu może być niespokojne, cały czas chce być przy piersi. Czasem jest nadmiernie śpiące i nie przybiera na wadze. 
 • Duża zielona kupka pojawiająca się często – jeśli dziecko dodatkowo jest niespokojne, to może być skutek wrażliwości na coś występującego w diecie mamy karmiącej. W przypadku nietolerancji pokarmowej mogą pojawić się zmiany skórne lub sapka.
 • Zielona kupka (może być wodnista) – może pojawić się u niemowlaka, którego mama stosuje kozieradkę. Ma działanie mlekopędne, jest jednym z podstawowych ziół na laktację
Jeśli podejrzewasz, że niemowlę nie wysysa z piersi wystarczającej ilości twojego pokarmu, skontaktuj się z doradcą laktacyjnym, który podpowie ci, jak karmić piersią

Kiedy do lekarza?

Jeśli twój niemowlak dobrze się rozwija, ma apetyt i prawidłowo przybiera na wadze, nie musisz martwić się tym, że robi zielone kupki. Do pediatry warto się umówić, gdy:
 • w pieluszce widać zielony stolec ze śladami krwi;
 • kupka robiona jest z wysiłkiem (to świadczy o tym, że dziecko ma zaparcie);
 • kupka jest zielona, zmieniła się jej konsystencja i pojawia się częściej niż zwykle (to może być biegunka);
 • pojawiają się inne niepokojące objawy (dziecko źle się czuje, stało się płaczliwe, wymiotuje, ma gorączkę);
 • podejrzewasz, że dziecko wypija za mało mleka z piersi;
 • dziecko robi zieloną kupkę ze śluzem (ale uwaga: niewielka ilość śluzu może być obecna w kupce niemowlaka, do lekarza warto się wybrać jeśli śluzu jest więcej niż zwykle, to może być wynik alergii lub nietolerancji pokarmowej albo infekcji spowodowanej wirusem lub bakterią).

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 13 głosy

Zobacz także

Popularne tematy