zielona kupka u niemowlaka
fot. Fotolia

Zielona kupka u niemowlaka i noworodka – co oznacza, kiedy do lekarza?

Zielona kupka niemowlaka może szokować, ale niekoniecznie jest powodem do niepokoju. Robią ją zarówno niemowlęta karmione piersią, jak dzieci pijące mleko modyfikowane. Zielona kupa pojawia się nawet w pieluszce noworodka. Sprawdzamy, co jest przyczyną zielonego stolca u dziecka i kiedy należy traktować go jako oznakę kłopotów ze zdrowiem.
Małgorzata Wódz
zielona kupka u niemowlaka
fot. Fotolia
Zielona kupka u niemowlaka nie zawsze musi być powodem do niepokoju, szczególnie jeśli dziecko jest zdrowe i zielony stolec pojawia się u niego okazjonalnie. Przy ocenie, czy zielona zawartość pieluszki jest normą, należy brać pod uwagę wiek dziecka oraz jego dietę, a także inne objawy. U noworodka w pierwszych dniach życia ciemna lub zgniłozielona kupka jest uznawana za normę, podobnie u starszych niemowląt, które mają rozszerzaną dietę i jedzą produkty powodujące zielone zabarwienie stolca. W niektórych przypadkach zielona kupka pojawiać się może w przebiegu infekcji. Wyjaśniamy, dlaczego niemowlę robi zielone kupy i jak ustalić ich przyczynę.

Spis treści:

Zgniłozielona kupka u noworodka

Zielona kupka pojawia się u noworodka w pierwszych dniach jego życia. Jest gęsta, zgniłozielona, ciemnozielona lub nawet czarna. Taki stolec nazywany jest smółką (łac. meconium). Można obserwować go tylko przez pierwsze 3-4 doby po narodzinach dziecka (z każdym kolejnym dniem jej kolor staje się jaśniejszy). Zgniłozielona kupka to efekt usuwania z organizmu noworodka zagęszczonych składników wód płodowych. Choć mała, gęsta i ciemna masa w pieluszce zwykle wprawia w zdumienie niedoświadczonych rodziców, jest absolutnie prawidłowym wypróżnieniem dla dziecka w tym wieku. Po 3-4 dobie jej kolor i konsystencja zaczyna się zmieniać – smółkę zastępują stolce przejściowe (zielonkawe lub zielonkawo-żółte), po których pojawia się normalna kupka niemowlęca (musztardowo-żółta). Na wygląd kupki niemowlęcej wpływ ma rodzaj pokarmu, jaki przyjmuje dziecko.
Redakcja poleca: Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach
Podejrzanie zielona, słonecznie żółta - dlaczego kupka noworodka nie zawsze wygląda tak samo? Jakich sygnałów nie wolno lekceważyć?

Zielona kupa u niemowlaka

Zielona kupka może pojawić się u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym, jak i u malucha pijącego mleko z piersi. Nie należy jej traktować jako objaw alergii pokarmowej ani żadnej innej choroby, czego zazwyczaj obawiają się rodzice. Przyczyną zielonych wypróżnień u niemowlęcia pijącego tylko mleko są kwasy żółciowe wydzielane przez wątrobę do przewodu pokarmowego dziecka. Zielony kolor stolca bywa też efektem utleniania się kupki pod wpływem powietrza, jeśli dziecko ma dłużej niezmienianą pieluszkę.

Dlaczego niemowlę robi zielone kupy:
 • jest karmione piersią i otrzymuje preparat z żelazem;
 • jest karmione mlekiem modyfikowanym, które zawiera żelazo;
 • dostaje mleko typu HA w związku ze skazą białkową.
 • ma już rozszerzoną dietę – zielona kupka może pojawić się np. po zjedzeniu zielonego groszku i szpinaku.    

Zielona kupka u niemowlaka karmionego piersią

Zielone zabarwienie stolca częściej występuje u niemowląt karmionych piersią. Przyczyny pojawienia się zielonej kupki mogą być różne – od ilości wypijanego mleka począwszy, na diecie mamy kończąc.

Zielona kupa przy karmieniu piersią –​ przyczyny:
 • Zielona kupka, wodnista lub spieniona – może być efektem przeciążenia laktozą. Mamy z nim do czynienia, gdy dziecko za krótko ssie pierś, mama za szybko przystawia niemowlę do drugiej piersi lub gdy dziecko dostaje za dużo pokarmu. Mleko z piersi w pierwszej fazie karmienia zawiera więcej laktozy, później staje się bogatsze w tłuszcz.
 • Mała zielona kupka pojawiająca się rzadko – dziecko może otrzymywać za mało mleka. Jak to można stwierdzić? Niemowlę, które dostaje za mało pokarmu bywa niespokojne, cały czas chce być przy piersi. Czasem jest nadmiernie śpiące i nie przybiera na wadze. 
 • Duża zielona kupka pojawiająca się często – jeśli dziecko dodatkowo jest niespokojne, to może być skutek wrażliwości na składnik diety mamy karmiącej. W przypadku nietolerancji pokarmowej mogą pojawić się zmiany skórne lub sapka.
 • Zielona kupka (może być wodnista) – może pojawić się u niemowlaka, którego mama stosuje kozieradkę. Zioło ma działanie mlekopędne jest jednym z podstawowych ziół polecanych na laktację
Jeśli podejrzewasz, że niemowlę nie wysysa z piersi wystarczającej ilości twojego pokarmu, skontaktuj się z doradcą laktacyjnym, który podpowie, jak należy prawidłowo karmić piersią.

Zielona kupka przy ząbkowaniu

Zielony stolec może pojawić się u dzieci w okresie ząbkowania. W czasie wyrzynania się zębów niemowlęta zwykle mocno się ślinią. To właśnie zwiększona produkcja śliny i połykanie jej dużych ilości przez dziecko może odpowiadać za zielone zabarwienie stolca. Kupki przy ząbkowaniu mogą być nie tylko zielone, ale również luźniejsze, nawet przypominające biegunkę (to również efekt nadmiaru śliny).

Zielonkawa kupka u dziecka

Jeśli dziecko robi zielonkawą kupkę, której nie towarzyszą żadne niepokojące objawy, dziecko ma dobry apetyt, jest spokojne i prawidłowo przybiera na wadze, taki kolor wypróżnienia nie powinien być powodem do niepokoju. Czasem jednak kupka niemowlaka o zielonym zabarwieniu może sugerować rodzicom problem zdrowotny. Zwykle można wtedy zauważyć inne symptomy, jak śluzowata konsystencja, wymioty, złe samopoczucie, częstsze wypróżnienia.

Zielonkawe kupki widoczne pierwszym miesiącu życia dziecka (w drugim, trzecim tygodniu) to tzw. kupki przejściowe, które poprzedzają prawidłowy niemowlęcy stolec (uważa się, że powinien mieć kolor żółty lub musztardowy).

Zielona kupa - kiedy do lekarza?

Jeśli twój niemowlak dobrze się rozwija, ma apetyt i prawidłowo przybiera na wadze, nie musisz się martwić, jeśli pojawiają się u niego zielone kupki.

Idź z dzieckiem do pediatry, jeśli:
 • w pieluszce widać zielony stolec ze śladami krwi;
 • zielona kupka pachnie brzydko;
 • kupka robiona jest z wysiłkiem (to świadczy o tym, że dziecko ma zaparcie);
 • kupka jest zielona, zmieniła się jej konsystencja i pojawia się częściej niż zwykle (to może być biegunka);
 • pojawiają się inne niepokojące objawy (dziecko źle się czuje, stało się płaczliwe, wymiotuje, ma gorączkę);
 • podejrzewasz, że dziecko wypija za mało mleka z piersi;
 • dziecko robi zieloną kupkę ze śluzem (ale uwaga: niewielka ilość śluzu może być obecna w kupce niemowlaka, do lekarza warto się wybrać jeśli śluzu jest więcej niż zwykle, to może być wynik alergii lub nietolerancji pokarmowej albo infekcji spowodowanej wirusem lub bakterią).
 
 
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 15 głosy

Zobacz także

Popularne tematy