zielona kupka u niemowlaka
fot. Fotolia

Zielona kupka u niemowlaka – o czym świadczy?

Zielona kupka niemowlaka może szokować, ale niekoniecznie musi być powodem do niepokoju. Robią ją zarówno niemowlęta karmione piersią, jak dzieci pijące mleko modyfikowane. Zielona kupa pojawia się nawet w pieluszce noworodka. Sprawdzamy, co jest przyczyną takiego koloru wypróżnienia u dziecka i kiedy należy traktować je jako oznakę kłopotów ze zdrowiem.
Małgorzata Wódz
zielona kupka u niemowlaka
fot. Fotolia
Choć kolor i konsystencja wypróżnienia może świadczyć o stanie zdrowia, zielona kupka u niemowlaka nie zawsze musi być powodem do niepokoju. Wyjaśniamy, dlaczego niemowlak robi zieloną kupę.

Spis treści:  

Zielona kupka u niemowlaka

Zielona kupa może pojawić się zarówno u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym, jak i u malucha pijącego mleko z piersi. Nie należy jej traktować jako objaw alergii pokarmowej ani żadnej innej choroby, czego zazwyczaj obawiają się rodzice. Przyczyną zielonych wypróżnień u niemowlęcia pijącego tylko mleko są kwasy żółciowe wydzielane przez wątrobę do przewodu pokarmowego dziecka. Zielony kolor stolca bywa też efektem utleniania się kupki pod wpływem powietrza, jeśli dziecko ma dłużej niezmienianą pieluszkę.

Zieloną kupkę mogą robić niemowlęta, jeśli:
 • są karmione piersią i otrzymują preparaty z żelazem;
 • są karmione mlekiem modyfikowanym, które zawiera żelazo;
 • dostają mleko typu HA w związku ze skazą białkową.
 • mają już rozszerzoną dietę – zielona kupka może pojawić się np. po zjedzeniu zielonego groszku i szpinaku.
 
Redakcja poleca: Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach
Podejrzanie zielona, słonecznie żółta - dlaczego kupka noworodka nie zawsze wygląda tak samo? Jakich sygnałów nie wolno lekceważyć?

Zielona kupka u noworodka

Zielona kupka pojawia się u noworodka już w pierwszych dniach jego życia. Początkowy stolec jest gęsty, ciemnozielony lub nawet czarny. Doświadczeni rodzice wiedzą, że to normalne wypróżnienie dziecka na początkowym etapie jego życia. Taka kupka nazywana jest smółką (łac. meconium). Pojawia się przez pierwsze 3-4 dni życia dziecka, kiedy noworodek usuwa ze swojego organizmu zagęszczone składniki wód płodowych. Tak właśnie wygląda efekt tego oczyszczania.
 

Zielona kupka przy ząbkowaniu

Zielony stolec może pojawić się u dzieci w okresie ząbkowania. W czasie wyrzynania się zębów niemowlęta zwykle mocno się ślinią. To właśnie zwiększona produkcja śliny i połykanie jej dużych ilości przez dziecko może odpowiadać za zielone zabarwienie stolca. Kupki przy ząbkowaniu mogą być nie tylko zielone, ale również luźniejsze, nawet przypominające biegunkę (to również efekt nadmiaru śliny).
 

Zielona kupka u niemowlaka karmionego piersią

Zielone zabarwienie stolca częściej występuje u niemowląt karmionych piersią. Przyczyny pojawienia się zielonej kupki mogą być różne – od ilości wypijanego mleka począwszy, na diecie mamy kończąc. Oto kilka z nich.
 • Zielona kupka, wodnista lub spieniona – może być efektem przeciążenia laktozą. Mamy z nim do czynienia, gdy dziecko za krótko ssie pierś, mama za szybko przystawia niemowlę do drugiej piersi lub gdy dziecko dostaje za dużo pokarmu. Mleko z piersi w pierwszej fazie karmienia zawiera więcej laktozy, później staje się bogatsze w tłuszcz.
 • Mała zielona kupka pojawiająca się rzadko – dziecko może otrzymywać za mało mleka. Jak to można stwierdzić? Niemowlę, które dostaje za mało pokarmu może być niespokojne, cały czas chce być przy piersi. Czasem jest nadmiernie śpiące i nie przybiera na wadze. 
 • Duża zielona kupka pojawiająca się często – jeśli dziecko dodatkowo jest niespokojne, to może być skutek wrażliwości na coś występującego w diecie mamy karmiącej. W przypadku nietolerancji pokarmowej mogą pojawić się zmiany skórne lub sapka.
 • Zielona kupka (może być wodnista) – może pojawić się u niemowlaka, którego mama stosuje kozieradkę. To zioło ma działanie mlekopędne, jest jednym z podstawowych ziół na laktację
Jeśli podejrzewasz, że niemowlę nie wysysa z piersi wystarczającej ilości twojego pokarmu, skontaktuj się z doradcą laktacyjnym, który podpowie ci, jak karmić piersią

Zielonkawa kupka u dziecka

Zielonkawe kupki może robić dziecko w pierwszym miesiącu życia. Są to tzw. kupki przejściowe, które poprzedzają prawidłowy niemowlęcy stolec (uważa się, że powinien mieć kolor żółty lub musztardowy). Kupka niemowlaka o innym zabarwieniu może sugerować rodzicom problem zdrowotny. Jeśli jest zielonkawa, ale nie towarzyszą jej inne niepokojące objawy, takie jak śluzowata konsystencja, wymioty, złe samopoczucie, częstsze wypróżnienia, dziecko ma dobry apetyt, jest spokojne i prawidłowo przybiera na wadze, nie powinna być powodem do niepokoju. 

Zielona kupa - kiedy do lekarza?

Jeśli twój niemowlak dobrze się rozwija, ma apetyt i prawidłowo przybiera na wadze, nie musisz się martwić, jeśli pojawiają się u niego zielone kupki.

Idź z dzieckiem do pediatry, jeśli:
 • w pieluszce widać zielony stolec ze śladami krwi;
 • zielona kupka pachnie brzydko;
 • kupka robiona jest z wysiłkiem (to świadczy o tym, że dziecko ma zaparcie);
 • kupka jest zielona, zmieniła się jej konsystencja i pojawia się częściej niż zwykle (to może być biegunka);
 • pojawiają się inne niepokojące objawy (dziecko źle się czuje, stało się płaczliwe, wymiotuje, ma gorączkę);
 • podejrzewasz, że dziecko wypija za mało mleka z piersi;
 • dziecko robi zieloną kupkę ze śluzem (ale uwaga: niewielka ilość śluzu może być obecna w kupce niemowlaka, do lekarza warto się wybrać jeśli śluzu jest więcej niż zwykle, to może być wynik alergii lub nietolerancji pokarmowej albo infekcji spowodowanej wirusem lub bakterią).
 
 
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 14 głosy

Zobacz także

Popularne tematy