GRY
 
 

O czym świadczy zielona kupka u noworodka i niemowlaka?

Zielony kolor kupki w pieluszce dziecka może szokować. Sprawdzamy, czy jest oznaką kłopotów ze zdrowiem, czy może jednak zwykłym stanem, którym nie należy się przejmować.

zielona kupka niemowlaka
fot. Fotolia
Zawartość pieluszki małych dzieci miewa różne kolory. Ponieważ zwykle świadczy ona o stanie zdrowia noworodka lub niemowlaka, nic dziwnego, że rodzice mogą wpaść w panikę, widząc podczas przewijania zieloną kupkę. Czy to rzeczywiście powinien być to powód do zmartwień?

Ciemnozielona kupka noworodka

Zieloną kupkę można zobaczyć w pieluszce noworodka już w pierwszych dniach jego życia. Gdy po raz pierwszy przewijasz maluszka i odkrywasz, że znajduje się w niej coś dziwnego – gęstego, ciemnozielonego lub nawet czarnego – możesz się bardzo zdziwić. Doświadczeni rodzice wiedzą jednak, że to zupełnie normalne zjawisko, nazywane smółką. Przez pierwsze 3-4 dni dziecko usuwa ze swojego organizmu zagęszczone składniki wód płodowych. I tak właśnie wygląda efekt tego oczyszczania. Zanim pojawi się prawdziwa kupka, noworodek robi kupki przejściowe, które mogą mieć zielonkawe zabarwienie. Normalne niemowlęce stole mają kolor żółty lub musztardowy. Inne kolory w pieluszce mogą być nie tylko efektem diety dziecka, ale również ważną informacją o jego zdrowiu.
Redakcja poleca: Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach
Podejrzanie zielona, słonecznie żółta - dlaczego kupka noworodka nie zawsze wygląda tak samo? Jakich sygnałów nie wolno lekceważyć?

Zielona kupka niemowlaka

Zielona kupka, która pojawia się w pieluszce niemowlęcia, nie jest objawem alergii pokarmowej ani żadnej innej choroby, czego zazwyczaj obawiają się rodzice. Zielonkawe zabarwienie to efekt utleniania się dziecięcego stolca pod wpływem powietrza. Ale wyraźnie zieloną kupkę mogą robić również noworodki i niemowlęta, jeśli:
  • Otrzymują preparaty z żelazem;
  • Są karmione mlekiem modyfikowanym, które je zawiera;
  • Dostają mleko typu HA w związku ze skazą białkową.
U starszych dzieci, które mają już rozszerzoną dietę, zielona kupka może pojawić się np. po zjedzeniu szpinaku. Pamiętaj – jeśli twój niemowlak dobrze się rozwija, ma apetyt i prawidłowo przybiera na wadze, nie musisz martwić się zielonkawą zawartością pieluszki.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!