GRY
 
 

Estrogeny – hormony kobiecości

Estrogeny to hormony, które wpływają nie tylko na kobiecy cykl, ale także na samopoczucie. Jak rozpoznać, że w organizmie jest ich za dużo lub za mało?

kobiety, dziewczyny, kompyter cyklu,
Estrogen to nazwa dla trzech bardzo podobnych chemicznie hormonów: estronu, estriolu i estradiolu. Produkowane w jajnikach, nadnerczach i przez adipocyty, czyli komórki tkanki tłuszczowej, są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Prawidłowy poziom estrogenów wpływa pozytywnie na przemianę tłuszczową, chroni przed chorobami układu krążenia i zapewnia równowagę emocjonalną.

- Estrogeny warunkują wykształcenie się 2- i 3-rzędowych kobiecych cech płciowych: odpowiadają za wzrost macicy, jajowodów, pochwy, zewnętrznych narządów płciowych oraz sutków."  - mówi dr Anna Dąbrowska-Jakubiak, ginekolog-położnik, endokrynolog. - Estrogeny wpływają na kształtowanie się sylwetki kobiecej, mają wpływ na psychikę i emocje kobiet oraz libido. Ponadto biorą udział w kościotworzeniu, gospodarce węglowodanowej, przepuszczalności błon komórkowych, przez co zwiększają elastyczność skóry i błon śluzowych.

Estrogeny: zmiany poziomu estrogenów

Stężenie estrogenów zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego. Najniższy jest podczas miesiączki, następnie aż do połowy cyklu stale wzrasta, dzięki czemu błona śluzowa macicy odbudowuje się. To przygotowuje warunki dla ciąży, podczas której wydzielanie estrogenów jest szczególnie wysokie – zwłaszcza estriolu, jednej z form estrogenu. Estrogen pobudza także wytwarzanie LH – hormonu luteinizującego, odpowiedzialnego za owulację i tworzenie się ciałka żółtego. Po menopauzie poziom estrogenów w organizmie kobiety drastycznie spada, co przyczynia się do powstania wielu dolegliwości związanych z okresem przekwitania.
Redakcja poleca: Czy podczas okresu mogę zajść w ciążę? Film
Czy miesiączka chroni przed zajściem w ciążę? Jak szybko po miesiączce można zajść w ciążę? Sprawdź!

Co wpływa na poziom estrogenów?

Na poziom estrogenów w organizmie ma wpływ szereg czynników – od diety, wysiłku fizycznego, stresu, poprzez wiek, aż do uwarunkowań dziedzicznych. Styl życia, jaki prowadzimy, ma ogromne znaczenie dla pracy całego organizmu, nie tylko estrogenów.

Nadmiar estrogenów może powodować poważne skutki zdrowotne:
  • zaburzenia miesiączkowania
  • zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów
  • tycie
  • powiększenie piersi
  • nudności
  • wymioty
  • złe samopoczucie
  • migreny
Równie niepożądany i częściej spotykany u kobiet jest niedobór estrogenów bądź brak równowagi między dwoma hormonami – progesteronem i estrogenami, czego skutkiem są często cykle bezowulacyjne.

Jak twierdzą lekarze, najlepszym dowodem na prawidłowe funkcjonowanie estrogenu są regularne cykle miesiączkowe. Jeżeli nie mamy wprawy w obserwacji swojego cyklu bądź chcemy go lepiej poznać, warto zaopatrzyć się w tzw. komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp bądź Pearly, które dzięki codziennemu pomiarowi temperatury pod językiem precyzyjnie monitorują cykl, informując kobietę o występowaniu dni płodnych lub niepłodnych, co można wykorzystać zarówno jako metodę antykoncepcji (skuteczność 99,36%), jak i pomoc w poczęciu dziecka.

Doładuj
Przeładuj