imiona dla dziewczynek
fot. Adobe Stock

Klasyczne, oryginalne i popularne imiona dla dziewczynek. Ładne?

Szukasz imienia dla córki? Spójrz, jakie popularne, oryginalne i tradycyjne imiona żeńskie wybiera się w Polsce i sprawdź, czy któreś przypadnie ci do gustu.
Karolina Stępniewska
imiona dla dziewczynek
fot. Adobe Stock
Imiona dla dziewczynek nadawane córkom przez współczesnych rodziców często czerpią z polskiej tradycji – na szczytach rankingów popularności imion żeńskich znajdziemy więc np. Zofię i Marię. Wśród imion dla dziewczynek możemy zauważyć też sezonowe mody – na przełomie lat 70. i 80. królowały Katarzyna, Anna i Agnieszka, obecnie modne są Julia i Lena. Nie brakuje też niespotykanych i angielskich imion żeńskich.

Które imię żeńskie wybrać?

Jeśli szukasz imienia dla dziewczynki, zastanów się, czy wolisz imiona tradycyjne, czy wolałabyś nadać córce imię oryginalne lub obcojęzyczne. Zastanów się, czy imię dla córki ma być popularne wśród jej rówieśniczek, czy raczej wolisz, żeby w jej klasie nie było drugiej dziewczynki o takim imieniu.

Sporządźcie listę imion żeńskich, które wam się podobają i wykreślajcie te, co do których macie wątpliwości, które źle wam się kojarzą itd. A może chcecie nadać córce imię po kimś bliskim? 
Redakcja poleca: Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2016 - wasze typy. FILM
Klasyczne lub oryginalne, krótkie i długie - oto ranking najpopularniejszych imion dla dzieci w 2016 roku wg naszych czytelniczek. Sprawdź, czy imię Twojego dziecka jest na liście!

Imiona dla dziewczynek: klasyczne 

Od kilkunastu lat można zaobserwować wśród polskich rodziców powrót do tradycyjnych imion dla dziewczynek:
  • popularnością cieszą się takie klasyczne imiona dla dziewczynek jak Hanna, Zofia, Maria, Zuzanna, Gabriela i Aleksandra.
  • Coraz częściej zdarzają się też staropolskie imiona, takie jak Dobrawa czy Bogusława. Do łask wracają też Aniela, Wanda i Marianna.
  • Nie brakuje też zwolenników imion klasycznych, niekoniecznie polskich, których nie spotykaliśmy raczej w dzieciństwie współczesnych rodziców – np. Adela czy Łucja.

Oryginalne imiona dla dziewczynek

Wśród imion żeńskich nadawanych obecnie dziewczynkom nie brakuje też oryginalnych imion. Wśród oryginalnych imion żeńskich możemy wyodrębnić grupę imion obcojęzycznych, które przyjęły się w Polsce oraz imion nadawanych rzadko, a kiedyś bardzo popularnych:
  • wśród obcojęzycznych imion popularne są szczególnie angielskie imiona dla dziewczynek, np. Jessica (czasem w spolszczonej pisowni: Dżesika) i Emma;
  • wśród oryginalnych poprzez rzadkość nadawania w rankingach znajdujemy imiona żeńskie takie jak np. Marzena, Marietta i Angelika.
  • Coraz częściej też rodzice decydują się na imiona, które są oryginalne i które będą dobrze brzmieć także w innych językach, np. Lea czy Elena.

Popularne imion dla dziewczynek

W rankingach popularności imion żeńskich niezmienną popularnością cieszą się m.in. Julia, Zofia, Maja, Zuzanna, Aleksandra i Amelia. Nieco tracą już na popularności Wiktoria, Paulina i Oliwia – imiona jeszcze kilka lat temu bardzo chętnie wybierane przez rodziców dziewczynek.

Na tej grafice możesz sprawdzić, jakie imiona dla dziewczynek były popularne w Polsce na przestrzeni wieków:


Jak wybrać imię dla dziewczynki?

Wybierając imię dla córki, można kierować się obowiązującą modą, względami emocjonalnymi (np. imię po babci) lub potrzebą oryginalności. Niektórzy rodzice nazywają swoje dzieci na część idolek ze świata filmu, muzyki czy mody, inni, bo spodoba im się imię w popularnym serialu (tak było np. z imieniem Isaura, na cześć bohaterki popularnego w latach 80. serialu "Niewolnica Isaura" albo Amelia – tak miało na imię dziecko dr Zosi z serialu "Na dobre i na złe"). Bez względu na to, jakie imię dla córki wybierzecie, najważniejsze jest to, żeby wam się podobało, żeby wasze dziecko dobrze się z nim czuło i żeby nie ośmieszało dziecka. To ostatnie zresztą jest nielegalne – polskie prawo nie pozwala na nadanie dziecku ośmieszającego imienia. Zgodnie ze zmianami w prawie dotyczącym dozwolonych imion dla dzieci, które weszły w życie w 2015 roku, można jednak nadawać już imiona zdrobniałe, obcojęzyczne, a imiona żeńskie nie muszą już kończyć się na literę -a.


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy