Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki

Imiona żeńskie – księga imion dla dziewczynek

W naszej księdze imion dla dziewczynek sprawdzisz znaczenie imion i popularne zdrobnienia. To bogata lista imion rozpoczynających się na wszystkie litery: są wśród nich najładniejsze imiona żeńskie, które królują w rankingach, ale też rzadkie, oryginalne i krótkie imiona dla dziewczynek.
Wszystkie imiona żeńskie na literę t

Tamara

Tamara to oryginalne i rzadko spotykane imię. W 2020 roku otrzymało je zaledwie 47 dziewczynek w całej Polsce. W przeszłości nosiła je np. średniowieczna królowa Gruzji, której panowanie określa się mianem „Złotego Wieku”. Osoby o tym imieniu bardzo lubią być w centrum uwagi, a przy tym są delikatne i dość kapryśne. Zachowanie Tamary sprawia, że bliscy – rodzina lub partnerzy – zaczynają się nią opiekować. Mimo wielu wad to kobieta urocza, ambitna i życzliwa dla innych. Ta artystyczna dusza potrafi wznieść się na wyżyny kreatywności, jeśli tylko jej potencjał zostanie właściwie ukierunkowany.

Tatiana

Tatiana to kobieta zdecydowana, samodzielna i bardzo ambitna. Uwielbia pracę z ludźmi i źle znosi samotność. Jej życie jest pełne niespodzianek i pozytywnego chaosu. Tworzy świetny duet z partnerem, który jest równie komunikatywny i ciekawy świata jak ona. Zobacz, jakim jest dzieckiem i jakie są jej predyspozycje zawodowe!

Tekla

Tekla to imię, które nosi zaledwie kilka tysięcy Polek. Ma greckie pochodzenie i zostało utworzone od słowa theos, czyli „Bóg”. Tekla obchodzi imieniny kilka razy w roku. Kobieta o tym imieniu jest spokojna, opiekuńcza i radosna. Chętnie pomaga innym i nie oczekuje w zamian wdzięczności.

Telimena

Teodozja

Teodozja należy do nietypowych i bardzo rzadko spotykanych imion. Wystarczy spojrzeć na statystyki – w 2020 roku otrzymało je zaledwie kilka dziewczynek. Kobieta o tym imieniu wyróżnia się ponadprzeciętną inteligencją oraz wielką klasą. Ceni porządek we wszystkich sferach życia – od pracy aż po sprawy rodzinne. W swoim postępowaniu kieruje się takimi wartościami jak uczciwość i honor. Można określić ją jako osobę towarzyską, jednak w czasie rozmów raczej słucha, niż mówi. Do płci przeciwnej odnosi się z pewnym dystansem, bo nie chce wchodzić w stały związek, który ograniczyłby jej wolność. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o Teodozji.

Teresa

Teresa jest osobą bardzo wrażliwą. Nie zgadza się na krzywdzenie innych ludzi i zwierząt. Jest wspaniałą przyjaciółką – szczerą i lojalną. Teresa nie należy do osób, które łatwo się obrażają, nie lubi konfliktów. Nie można się przy niej też nudzić. Mimo tak pogodnego usposobienia lubi się czasem zaszyć w domowym zaciszu i odpocząć przy dobrej książce. Poznaj inne ciekawostki o Teresie.

Truda

Nasza lista imion żeńskich jest długa, ale dzięki wyszukiwarce szybko znajdziesz imiona na różne litery i poznasz ich znaczenie.

Imiona żeńskie

Imiona dla dziewczynek są piękne, dźwięczne i mają mnóstwo ciekawych znaczeń, dlatego wybór tego jedynego imienia dla córki nie jest prosty. Pomoże w tym nasza księga imion, w której umieściliśmy najładniejsze i najbardziej oryginalne imiona żeńskie. Jest z czego wybierać, bo choć dzisiejsi rodzice wciąż najbardziej lubią tradycyjne, stare imiona żeńskie (Zofia, Hanna, Maria), to coraz częściej sięgają też po mniej popularne albo zagraniczne imiona.

5 najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

5 najrzadszych imion żeńskich nadanych w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

  • Anzelmina
  • Bogdania
  • Dzidosława
  • Eustazja
  • Wiolentyna

Znaczenie imion

Jeśli wahasz się, jakie imię dla dziewczynki wybrać, najpierw sprawdź znaczenie tych, które ci się podobają. Znaczenie imion dla dziewczynek pozwala przewidzieć, jaki charakter będzie miało dziecko o wybranym imieniu. Być może okaże się, że niektóre imiona żeńskie są ci szczególnie bliskie, bo oznaczają np. osobę wytrwałą, wrażliwą albo lojalną? Nasza księga imion zawiera też dokładne opisy oraz popularne zdrobnienia imion. Wyjaśniliśmy, co przynosi szczęście osobom o wybranym imieniu, podając ich szczęśliwą liczbę, kolor i kamień.

5 przykładów imion staropolskich i ich znaczenie:

  • Bożena – darowana przez boga
  • Dąbrówka – mroczna i silna (jak las dębowy, od którego pochodzi)
  • Kazimiera – ta, która niszczy pokój
  • Nawoja – dobra wojowniczka
  • Stanisława – stań się sławną

Zobacz więcej:

Najładniejsze imiona dla dziewczynek

Jeśli lubisz popularne imiona żeńskie, sprawdź nasz ranking, w którym rodzice głosują na najładniejsze i najczęściej wybierane imiona dla dziewczynek. To prawdziwa kopalnia inspiracji! Jeśli zaś wolisz rzadkie imiona żeńskie, nasza księga imion pomoże ci znaleźć te najbardziej oryginalne, a wśród nich krótkie oraz niekończące się na literę „a”. Niektóre z nich uważa się nawet za szczęśliwe imiona dla dziewczynek.

5 najładniejszych imion żeńskich (wg rankingu Mamotoja):

Zobacz więcej ładnych imion żeńskich

5 oryginalnych imion żeńskich (wybór redakcji):

Zobacz więcej oryginalnych imion żeńskich