pomysły na wielkanocne pisanki
fot. Adobe Stock

Wzory na pisanki wielkanocne - pomysły jak możesz z dzieckiem ozdobić jajka

Malowane, wyklejane a może jeszcze inaczej? Zobacz, w jaki sposób możesz ozdobić wielkanocne jajka wraz z dzieckiem. Możecie zrobić to tradycyjnie, ale i też nowoczesnymi metodami. Zabawa gwarantowana!
pomysły na wielkanocne pisanki
fot. Adobe Stock


Trudno wyobrazć sobie Wielkanoc bez pisanek. Pisanki wielkanocne, czyli malowane jajka to jeden z najpopularniejszych symboli tych świąt. Oznaczają odrodzenie się życia po zimie. Możliwości stworzenia wzorów na pisanki jest naprawdę wiele, a dzieci w tej sprawie mają nieograniczoną wyobraźnię. Przygotowałyśmy dla was krótki przewodnik po tym, jak malować jajka oraz wzory do ich udekorowania. Życzymy wspaniałej zabawy i inspiracji!

Metody malowania pisanek

Wszystkie kolorowe wielkanocne jajka nazywa się po prostu pisankami, czyli farbowanymi jajkami z "pisanymi" na nich wzorami. Technik ozdabiania wielkanocnych jajek jest wiele. W zależności od metody wykonania mogą to być:

 • kraszanki - powstają przez gotowanie jajka w wywarze barwnym, dawniej uzyskiwanym wyłącznie ze składników naturalnych;
 • oklejanki - przyozdobione skrawkami kolorowego, błyszczącego papieru, tkaniny lub nici;
 • drapanki - powstają przez drapanie ostrym narzędziem zewnętrznej barwionej powłoki jajka;
 • nalepianki - ozdabianie skorupki jajka różnobarwnymi wycinankami z papieru;
 • ażurki - wykonywane z wydmuszek jaj kurzych, kaczych, gęsich, strusich i malowane farbą.
Redakcja poleca: Ozdoby wielkanocne - Podstawki do jajek - film
Zobacz jak w prosty sposób dziecko może zrobić wielkanocną podstawkę do jajek.

Kilka rad dla początkujących

Aby udekorować jajka warto przestrzegać kilku zasad:
 • wybieraj na pisanki najbardziej białe jajka - dzięki temu ich kolor będzie bardziej czysty i intensywny;
 • po barwieniu, wystudzeniu i wysuszeniu przetrzyj je ściereczką nasączoną oliwą - będą się pięknie błyszczeć;
 • jeżeli chcesz zdobić pisanki woskiem, musisz nim pomalować jajka jeszcze przed barwieniem (podczas gotowania wosk się wytapia, ale miejsca nim pokryte nie barwią się).

Zrób pisanki razem z dzieckiem - pisanki w malowane kwiatki

Kwiaty kojarzą się z wiosną, a ta pora roku na stałe jest związana z tradycją wielkanocną, bo to symbol odrodzenia się życia. Oto pomysł na kwieciste pisanki, do których będziesz potrzebować:

 • jajka;
 • mały pędzelek;
 • farby, np. ekologiczne plakatówki;
 • ewentualnie ołówek.

Jeżeli nie masz pewnej ręki, aby od razu nanieść wzór farbą, wcześniej naszkicuj go na skorupce miękkim ołówkiem (nie powinien być ostro zatemperowany, aby nie uszkodzić jajka). Pokryj kwiecisty wzór na pisance farbą. I kolorowa pisanka gotowa.
 
 
 

Minimalistyczne pisanki jednobarwne - kraszanki

To pisanki, które są najprostsze do wykonania, nawet przez małe dziecko. Potrzebne są tylko:
 • specjalne barwniki spożywcze do farbowania jaj (ok. 2 złote za szt.);
 • jajka.

Barwniki do farbowania rozpuść w wodzie, dodaj odrobinę octu, aby wzmocnić barwę na jajkach. Następnie zanurz w nich ugotowane wcześniej jaja. Dawniej do robienia pisanek używano wyłącznie barwników naturalnych, jak np. kory olchy (barwi na zielono), soku z buraków (na czerwono) albo uzyskiwano kolor pisanek z łupinek cebuli (brunatno-czerwony kolor).

Pisanki w wydrapane wzorki - drapanki

Bardzo prosta, a efektowna technika. Do wykonania pisanek-wydrapanek potrzebujesz:
 • jajek;
 • barwników spożywczych lub naturalnych;
 • ostry przedmiot jak nożyk, metalowy pilniczek czy szpikulec do wydrapywania.

Najpierw zabarw jaja na wybrany kolor. Najlepiej ufarbować je w łupinach cebuli - 2 garście łupin włóż do garnka i zalej zimną wodą. Powoli gotuj w nich jaja, aż nabiorą pięknego brązowego koloru. Gdy ostygną, wydrap na skorupce wzorki. Posłuż się końcem noża lub metalowym szpikulcem. Ze względu na użycie ostrych narzędzi tą metodą ozdabiaj pisanki ze starszymi dziećmi.

Pisanki zdobione techniką decoupage

Ta technika zdobienia polega na przyklejaniu wzory z papierowej serwetki na powierzchnię skorupki wielkanocnej pisanki. Potrzebować będziesz:
 • kolorową serwetkę najlepiej w małe wzorki;
 • klej - do decoupage'u lub wikol (klej do drewna); 
 • lakier - w sprayu lub mocny lakier do włosów.

Wytnij z papierowej serwetki wzorek. Oddziel pozostałe warstwy bibuły, pozostaw tylko tę ze wzorem. Jajko posmaruj klejem, nałóż wycięte motywy na całą skorupkę. Pozostaw do wyschnięcia. Utrwal wzór lakierem.

 
 
 

Pisanki oklejane sznurkiem

Bardzo fajna propozycja dla 3-4 latka, aby mógł ćwiczyć zdolności manualne. Do wykonania pisanek owijanych sznurkiem, przygotuj:
 • zwykły klej do papieru;
 • kawałki różnokolorowego sznurka lub kolorowej włóczki.

Nanieś równomiernie klej na skorupkę, powoli owijaj ją sznurkiem, rozpoczynając od szczytu jajka. Pisanki oklejane sznurkiem krok po kroku [kliknij w zdjęcie i zobacz szczegóły]:


Pisanki wyklejane skorupkami

Potrzebować będziesz:
 • jajek;
 • kleju;
 • kolorowych skorupek.

Ugotuj jajka w kolorowych barwnikach spożywczych lub użyj barwników naturalnych. Część jajek obierz i pokrusz skorupki na nieregularne, ale drobne kawałeczki. Pokruszone skorupki przyklejaj do jajek w fantazyjne wzory.


Pisanki oklejane skorupkami krok po kroku [kliknij w zdjęcie i zobacz szczegóły]:

Pisanki w roślinne wzorki

Potrzebne będą:
 • gałązki wiotkich, drobnych roślin, np. pietruszki, kopru, selera, bazylii;
 • kawałek pończochy lub rajstopy;
 • łupiny cebuli, ewentualnie spożywczy lub naturalny barwnik do pisanek.

Nałóż na skorupki wilgotne listki. Następnie naciągnij ostrożnie na jajo kawałek pończochy i zwiąż jej końce tak, aby listki się nie ruszały. Ugotuj jaja w łupinach cebuli lub w barwniku. Po zdjęciu rajstop oraz listków pisanki będą gotowe.


Pisanki oklejane skorupkami krok po kroku [kliknij w zdjęcie i zobacz szczegóły]:

  ]

Skąd się wzięła nazwa pisanki?

Każdy wie co to są pisanki, ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się skąd się wzięła ich nazwa? Twoje dziecko na pewno będzie chciało to wiedzieć. Dlatego zanim zaczniesz zdobić jajka z dzieckiem wytłumacz mu skąd się wzięła ich nazwa. 

Określenie pisanki pochodzi od specjalnej techniki dekorowania jajek woskiem. Metoda polega na tym, że na czystej i odtłuszczonej skorupce jajka „pisze” się wzór, używając specjalnego pisaka i gorącego roztopionego wosku. Potem jaja zanurza się w ciepłym barwniku. Miejsca pod woskiem zostają nie ufarbowane. W ten sposób powstają jasne wzorki na jednolitym, ciemniejszym tle.

Tradycje związane z pisankami

Według tradycji dobrze jest zrobić na Wielkanoc dużo pisanek, aby potem obdarować nimi bliskich i znajomych, którzy przyjdą w odwiedziny, albo do których my wybierzemy się ze świąteczną wizytą. Według dawnych wierzeń pisanki miały odpędzać zło i przynosić szczęście, miłość i pomyślność - o takich tradycjach warto opowiadać dziecku.

 

[content:0_24955,,1_4511,,1_2954,2_1285:PsychologicalTest]

Ocena (2 oceny)

4.5
Doładuj
Przeładuj