GRY

Wzory na pisanki wielkanocne - garść pomysłów na zabawę z dzieckiem

Wyklejane, malowane, a może jeszcze inaczej? Zobacz jak w jaki sposób możesz ozdobić Wielkanocne jajka wraz z dzieckiem. Oto przegląd tradycyjnych i bardziej nowoczesnych metody zdobienia pisanek.
pisanki, jak zrobić
fot. fotolia

Pisanki wielkanocne, czyli malowane jajka to jeden z najpopularniejszych symboli Wielkanocy. Możliwości odtworzenia wzorów na pisanki jest naprawdę wiele, ale najważniejsze w przygotowaniach do świąt wielkanocnych jest to, by zaangażować dziecko w malowanie jajek i robienie pisanek wielkanocnych. My zebraliśmy garść informacji o pisankach oraz przygotowaliśmy wzory na pisanki - proste instrukcje wykonania różnych jajek wielkanocnych.

Metody malowania pisanek

Technik ozdabiania jajek jest więcej niż tylko robienie pisanek (farbowanie jajek i "pisanie" na nich wzorów) i w zależności od zastosowanej metody kolorowe Wielkanocne jajka nazywa się powinno się nazywać inaczej np. kraszanka, oklejanka etc. Dziś już mało kto o tym pamięta i wszystkie kolorowe Wielkanocne jajka nazywa się po prostu pisankami. Zresztą nie ważne jaką metodę zdobienia jajek wybierzesz, ważne byś zachęciła do wspólnego tworzenia całą rodzinę. Dzieci kochają zabawy plastyczne. A duma z pochwalonej przez mamę, wujka czy ciocię pisanki to bezcenne uczucie.

Przeczytaj też: Naucz dziecko tradycji przez zabawę

Redakcja poleca: Ozdoby wielkanocne - Podstawki do jajek - film
Zobacz jak w prosty sposób dziecko może zrobić wielkanocną podstawkę do jajek.

Zrób pisanki razem z dzieckiem - pisanki w malowane kwiatki

Nie masz pomysłu jak ozdobić pisanki? To jedna z najpopularniejszych ozdób na Wielkanoc, która ma też wymiar symboliczny i religijny. Przecież każdy, kto chodzi poświęcić koszyczek wielkanocny,  przygotowuje pisanki. My przygotowaliśmy dla was małą ściągawkę z przygotowywania pisanek. Każdy znajdzie coś dla siebie! Oto pomysł na kwieciste pisanki, do których potrzebować będziesz:

 • mały pędzelek
 • farby, np. ekologiczne plakatówki
 • ewentualnie ołówek
 • jajka
Jeśli nie masz pewnej ręki, by od razu nanieść wzór farbą, wcześniej naszkicuj go na skorupce miękkim ołówkiem (nie powinien być zbyt ostro zatemperowany, by jej nie uszkodził). Kwiaty kojarzą się z wiosną, a ta pora roku na stałe jest związana z tradycją wielkanocną, bo to symbol odrodzenia. Pokryj kwiecisty wzór na pisance farbą. I kolorowa pisanka gotowa.

Minimalistyczne pisanki jednobarwne

To pisanki, które są najprostsze do wykonania, nawet przez małe dziecko. Potrzebne są tylko:
 • specjalne barwniki spożywcze do farbowania jaj (ok. 2 zł za szt.)
 • jajka
Barwniki do farbowania jajek rozpuszczamy w wodzie, można dodać odrobinę octu, co wzmocni barwę na jajkach. Następnie zanurzamy w nich ugotowane wcześniej jaja. Dawniej do robienia pisanek używano wyłącznie barwników naturalnych, jak np. kory olchy (barwi na zielono), soku z buraków (na czerwono) albo uzyskiwano kolor pisanek z popularnych łupinek z cebuli (brunatno-czerwony kolor).

Pisanki w wydrapane wzorki

Do wykonania pisanek-wydrapanek, potrzebujesz:
 • jajek
 • barwników spozywczych lub naturalnych
 • ostry przedmiot jak nożyk, metalowy pilniczek czy szpikulec do wydrapywania
To bardzo prosta, a efektowna technika. Najpierw trzeba zabarwić jaja na wybrany kolor. Najlepiej ufarbować jajka w łuskach cebuli. Dwie garście łupin włóż do garnka, zalej zimną wodą. Powoli gotuj w nich jaja, aż nabiorą pięknego brązowego koloru. Gdy ostygną, wydrap na skorupce wzorki. Posłuż się końcem noża lub metalowym szpikulcem. Ze względu na użycie ostrych narzędzi tą metodą ozdabiaj pisanki ze starszymi dziećmi.

Pisanki zdobione techniką decoupage

Potrzebować będziesz:
 • kolorowej serwetki najlepiej w małe wzorki
 • kleju  
 • lakieru
Ta technika zdobienia polega na przyklejaniu wzory z papierowej serwetki na inne powierzchnie, np. na skorupkę wielkanocnej pisanki. Wytnij z papierowej serwetki wzorek. Oddziel pozostałe warstwy bibuły, pozostaw tylko tę ze wzorem. Jajko posmaruj klejem do decoupage'u albo wikolem (klej do drewna), nałóż wycięte motywy na całą skorupkę. Pozostaw do wyschnięcia. Utrwal wzór lakierem w sprayu, mocny lakier do włosów też powinien dać radę.

Pisanki oklejane sznurkiem

Do wykonania pisanek owijanych sznurkiem, przygotuj:
 • zwykły klej do papieru
 • kawałki różnokolorowego sznurka. 
Możesz zastąpić go grubymi bawełnianymi nićmi lub też kolorową włóczką. Nanieś równomiernie klej na skorupkę, powoli owijaj ją sznurkiem, rozpoczynając od szczytu jajka. Ta metoda będzie idealna dla 3-4 latka, by mógł ćwiczyć zdolności manualne.


Pisanki oklejane sznurkiem krok po kroku [kliknij w zdjęcie i zobacz szczegóły]

Pisanki wyklejane skorupkami

Potrzebować będziesz:
 • kleju
 • jajek
 • kolorowych skorupek
W tym celu ugotuj jajka w kolorowych barwnikach spożywczych lub użyj barwników naturalnych. Część jajek obierz i pokrusz skorupki na nieregularne, ale drobne kawałeczki. Pokruszone skorupki przyklejaj do jajek w fantazyjne wzory.


Pisanki oklejane skorupkami krok po kroku [kliknij w zdjęcie i zobacz szczegóły]

Pisanki w roślinne wzorki

Potrzebne będą:
 • gałązki wiotkich, drobnych roślin, np. pietruszki, kopru, selera, bazylii 
 • kawałek pończochy lub rajstopy
 • łupiny cebuli lub inny spożywczy lub naturalny barwnik do pisanek.
Nałóż na skorupki wilgotne listki. Następnie naciągnij ostrożnie na jajo kawałek pończochy i zwiąż jej końce tak by listki się nie ruszały.  Ugotuj jaja w łupinach cebuli lub barwniku. Po zdjęciu rajstop oraz listków pisanki będą gotowe.


Pisanki oklejane skorupkami krok po kroku [kliknij w zdjęcie i zobacz szczegóły]
  Ocena (2 oceny)

4.5
Doładuj
Przeładuj