GRY
 
 

Jak ozobić pisanki z dzieckiem

Wyklejane, malowane, a może jeszcze inaczej? Zobacz jak w jaki sposób możesz ozdobić Wielkanocne jajka wraz z dzieckiem. Oto przegląd tradycyjnych i bardziej nowoczesnych metody zdobienia pisanek.

pisanki, jak zrobić
fot. fotolia

Skąd się wzięła nazwa pisanki?

Co to są pisanki wie każdy, ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się skąd się wzięła ta nazwa? Wasze dziecko na pewno będzie chciało to wiedzieć. Dlatego zanim zaczniecie z dzieckiem zdobić jajka wytłumaczcie mu skąd się wzięła ta nazwa.  Określenie pisanki pochodzi od specjalnej techniki dekorowania jajek. Metoda ta polega na tym, że na czystej i odtłuszczonej skorupce „pisze” się wzór, używając specjalnego pisaka i gorącego roztopionego wosku. Potem jaja zanurza się w ciepłym barwniku. Miejsca pod woskiem zostają nie ufarbowane. W ten sposób powstają jasne wzorki na jednolitym, ciemniejszym tle. Ale technik ozdabiania jajek jest więcej i w zależności od zastosowanej metody kolorowe Wielkanocne jajka nazywa się powinno się nazywać inaczej np. kraszanka, oklejanka etc. Dziś już mało kto o tym pamięta i wszystkie kolorowe Wielkanocne jajka nazywa się po prostu pisankami.
Zresztą nie ważne jaką metodę zdobienia jajek wybierzesz, ważne byś zachęciła do wspólnego tworzenia całą rodzinę. Dzieci kochają zabawy plastyczne. A duma z pochwalonej przez mamę, wujka czy ciocię pisanki to bezcenne uczucie.

Redakcja poleca: Wielkanocne ozdoby - Pisanki wyklejanki - film
Dzieci uwielbiają robić pisanki. To świetna zabawa, zwłaszcza jeśli maluch może sam stworzyć wielkanocne jajko. Taka ozdoba wielkanocna uświetni wasz wielkanocny stół. Zobacz film.

Tradycje związane z pisankami

Według tradycji dobrze jest zrobić dużo pisanek, aby potem obdarować nimi bliskich i znajomych, którzy wpadną w odwiedziny, albo do których my wybierzemy się ze świąteczną wizytą. Według dawnych wierzeń pisanki miały odpędzać zło i przynosić szczęście, miłość i pomyślność - o takich tradycjach warto opowiadać dziecku.

Przeczytaj też: Naucz dziecko tradycji przez zabawę

Zrób pisanki razem z dzieckiem

Nie masz pomysłu jak ozdobić pisanki? Przygotowaliśmy dla was małą ściągawkę. Każdy znajdzie coś dla siebie!

  • Pisanki w malowane kwiatki

Przygotuj mały pędzelek i farby, np. ekologiczne plakatówki. Jeśli nie masz pewnej ręki, by od razu nanieść wzór farbą, wcześniej naszkicuj go na skorupce miękkim ołówkiem (nie powinien być zbyt ostro zatemperowany, by jej nie uszkodził). Pokryj wzór farbą. I kolorowa pisanka gotowa.

  • Pisanki jednobarwne

Najprostsze do wykonania. Potrzebne są tylko specjalne barwniki spożywcze do farbowania jaj (ok. 2 zł za szt.). Rozpuszczamy je w wodzie, a następnie zanurzamy w nich ugotowane wcześniej jaja. Dawniej do robienia pisanek używano wyłącznie barwników naturalnych, jak np. kory olchy (barwi na zielono), soku z buraków (na czerwono).

  • Pisanki w wydrapane wzorki

To bardzo prosta, a efektowna technika. Najpierw trzeba zabarwić jaja na wybrany kolor. Najlepiej zrobić to w łuskach cebuli. Dwie garście łupin włóż do garnka, zalej zimną wodą. Powoli gotuj w nich jaja, aż nabiorą pięknego brązowego koloru. Gdy ostygną, wydrap na skorupce wzorki. Posłuż się końcem noża lub metalowym szpikulcem. Ze względu na użycie ostrych narzędzi tą metodą ozdabiaj pisanki ze starszymi dziećmi.

  • Pisanki zdobione tecnikom dekupaż

Potrzebować będziesz kolorowej serwetki najlepiej w małe wzorki, kleju oraz lakieru. Wytnij z papierowej serwetki wzorek. Oddziel pozostałe warstwy bibuły, pozostaw tylko tę ze wzorem. Jajko posmaruj klejem do dekupażu albo wikolem, nałóż wycięte motywy na całą skorupkę. Pozostaw do wyschnięcia. Utrwal wzór lakierem w sprayu, mocny lakier do włosów też powinien dać radę.

  • Pisanki oklejane sznurkiem

Przygotuj zwykły klej do papieru i kawałki różnokolorowego sznurka.  Możesz zastąpić go grubymi bawełnianymi nićmi lub też kolorową włóczką. Nanieś równomiernie klej na skorupkę, powoli owijaj ją sznurkiem, rozpoczynając od szczytu jajka.

Pisanki oklejane sznurkiem krok po kroku [kliknij w zdjęcie i zobacz szczegóły]Ocena (2 oceny)

4.5
Doładuj
Przeładuj