Kiedy jest Dzień Ojca
fot. AdobeStock

23 czerwca - to Dzień Ojca!

Dzień Ojca w Polsce jest obchodzony 23 czerwca. Zobacz propozycje na najlepsze prezenty dla taty, także wykonane własnoręcznie, wierszowane życzenia oraz wzory laurek.
Sylwia Niemczyk
Kiedy jest Dzień Ojca
fot. AdobeStock
Chociaż Dzień Ojca jest wciąż w Polsce mniej popularny niż Dzień Matki, to z roku na roku jest coraz huczniej obchodzony – i bardzo dobrze! Takie docenienie roli ojca w rodzinie idzie w parze z coraz większym zaangażowaniem ich samych w wychowanie dzieci. W 2019 roku święto wypada w niedzielę. Dzięki miłemu zbiegowi okoliczności Dzień Ojca przypada również na początek wakacji – mamy więc podwójną okazję to świętowania!

Od kiedy świętujemy Dzień Ojca?

Obchody Dnia Ojca zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych. Pomysł ten narodził się po dużym sukcesie Dnia Matki - wtedy też pojawiły się głosy, aby ustanowić podobne święta dla pozostałych członków rodziny. Pierwszy raz Dzień Ojca obchodzony był w 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton.

Wszystko za sprawą Sonory Smart Dodd, córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta, która dowiedziawszy się o ustanowieniu Dnia Matki, wpadła na pomysł, aby także docenić trud ojców w opiece nad rodziną – w szczególności jej własnego, który po śmierci żony samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa. Jednak dopiero kilkadziesiąt lat później, w 1972 roku, prezydent Richard Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca.

W Polsce świętujemy Dzień Ojca od 1965 roku. Podobnie jak Dzień Matki ma on swoją stałą datę: jest nią 23 czerwca. Jednak nie wszędzie na świecie święto jest obchodzone tego samego dnia. We Włoszech, Portugalii i Hiszpanii wypada 19 marca, na Litwie w pierwszą niedzielę czerwca, zaś a w Australii w drugą niedzielę czerwca. W Niemczech obchodzone jest w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego, czyli w 39. dzień po Niedzieli Wielkanocnej. Natomiast w Wielkiej Brytanii Dzień Ojca jest świętem ruchomym i przypada na trzecią niedzielę czerwca.
Redakcja poleca: Życzenia na Dzień Ojca
Zobacz jakie, życzenia składają dzieci w dniu święta taty.

Prezent dla taty

W tym roku święto wypada w niedzielę, więc będziecie mieli dużo czasu, aby wspaniale go uczcić. Tradycyjnie w Polsce w Dzień Ojca dzieci składają swoim tatusiom życzenia i wręczają własnoręcznie wykonane laurki. Dla najbardziej ambitnych mamy propozycję samodzielnego wykonania prezentu. Obejrzyj nasze filmiki "Zrób to sam!" i zobacz, jak krok po kroku zrobić fantastyczne upominki!
   
Jeżeli nie masz czasu na "zrób to sam", to możesz ruszyć na zakupy. W sklepach znajdziesz różne prezenty na Dzień Ojca: sentymentalne, zabawne i pomysłowe. Sprawdź, co w tym roku jest na topie – mamy dla was galerie z naszymi hitami dla taty z okazji jego święta:
 

Kredki w ruch, robimy laurkę

Dzień Ojca nie może się również obyć bez laurki i rymowanych życzeń. Nawet jeżeli tata dostanie idealny prezent, laurka powinna być do niego obowiązkowym załącznikiem! Jeżeli brakuje wam pomysłów, przygotowaliśmy szablony do wydruku:
 
Mamy również propozycje aż 16 rymowanych wierszyków z życzeniami dla taty, które nadają się do wpisania w laurce albo do... przesłania SMS-em, jeżeli akurat tego dnia taty nie będzie w domu.
   


[content:0_13406,0_20370,1_3979,2_1029:PsychologicalTest]  
Doładuj
Przeładuj