dzień ojca 2021 kiedy
fot. AdobeStock

Dzień Ojca 2021: kiedy wypada to święto? [historia Dnia Ojca]

kiedy obchodzimy Dzień Ojca? To zależy od kraju. W Polsce do święta jest przypisana stała data, ale w niektórych państwach dzień taty jest ruchomym świętem. Sprawdź, kiedy obchodzimy Dzień Ojca w Polsce i na świecie.
Sylwia Niemczyk
dzień ojca 2021 kiedy
fot. AdobeStock
Dzień Ojca nie jest tak popularny, jak Dzień Matki, dlatego wiele osób ma kłopot z podaniem dokładnej daty tego święta. A szkoda, bo przecież tata to bardzo ważna osoba w życiu dziecka. Kiedy przyjdzie Dzień Ojca, koniecznie podziękujmy naszym ojcom za wszystko, co dla nas robią! Mamy dla was gotowe wzory życzeń, laurek oraz oryginalne i niedrogie prezenty do kupienia lub do zrobienia własnoręcznie.

Spis treści: 
 1. Kiedy wypada Dzień Ojca?
 2. Dzień Ojca: historia
 3. Życzenia z okazji Dnia Ojca
 4. Laurka dla taty na Dzień Ojca
 5. Co dać w prezencie na Dzień Ojca?
 6. Własnoręczny prezent na Dzień Ojca
 7. Prezent na Dzień Ojca „last minute"

Kiedy wypada Dzień Ojca?

Dzień Ojca w Polsce jest obchodzony 23 czerwca. Jednak nie wszędzie na świecie święto wypada tego samego dnia. Prezentujemy spis dat, kiedy obchodzimy Dzień Ojca w poszczególnych państwach. 

Dzień Ojca – świat: 
 • we Włoszech, Portugalii i Hiszpanii to święto obchodzone jest 19 marca,
 • na Litwie w pierwszą niedzielę czerwca,
 • w Australii w drugą niedzielę czerwca,
 • w Niemczech święto taty wypada w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego (to 39 dzień po Niedzieli Wielkanocnej),
 • w Wielkiej Brytanii Dzień Ojca jest świętem ruchomym i świętuje się go w trzecią niedzielę czerwca.

Dzień Ojca: historia

W Polsce Dzień Ojca świętujemy od 1965 roku. Ale historia jego obchodów liczy o wiele więcej lat. Zapoczątkowano go w Stanach Zjednoczonych po tym, kiedy się okazało, jak dużym sukcesem jest świętowanie Dnia Matki. Pierwszy raz Dzień Ojca obchodzony był w 1910 roku w miasteczku Spokane w amerykańskim stanie Waszyngton.

Przyczyniła się do tego Sonora Smart Dodd, córka weterana wojny secesyjnej, która wpadła na pomysł, aby docenić trud ojców ponoszony w opiece nad rodziną. Chciała w ten sposób wyrazić podziękowanie swojemu ojcu, Williamowi Smartowi, który po śmierci żony samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa. Jednak dopiero kilkadziesiąt lat później, w 1972 roku, prezydent Richard Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca.

Życzenia z okazji Dnia Ojca

To najprostszy sposób, aby wyrazić pamięć o święcie ojca i złożyć tacie życzenia, w których podziękujemy za miłość, opiekę, wspólny czas i pomoc.

Mamy dla was gotowe propozycje rymowanych życzeń na Dzień Ojca od małego dziecka. Znajdziecie wśród nich zarówno życzenia wzruszające, wesołe, jak i poważne. Idealne do wpisania do laurki albo do przesłania SMS-em. Jedno jest pewne, będą pięknym dowodem waszej miłości, pamięci i wdzięczności!

Laurka dla taty na Dzień Ojca

Tradycyjnie w Polsce w Dniu Ojca dzieci wręczają swoim tatusiom własnoręcznie wykonane laurki. Nawet jeżeli tata dostanie inny prezent, laurka powinna być do niego obowiązkowym załącznikiem. Jeżeli brakuje wam pomysłów, mamy gotowe wzory w postaci laurki dla taty do druku.

Co dać w prezencie na Dzień Ojca?

Tata na pewno ma swoje zainteresowania i najlepiej przygotować dla niego prezent zgodny z tym, co lubi. W tej roli niezawodnie sprawdzają się książki i płyty. Ale równie dobrze możemy sprezentować na przykład wodę toaletową, szlafrok, skarpety czy koszulkę.

Sprawdziłyśmy, co w tym roku jest na topie – mamy dla was galerie z naszymi hitami dla taty z okazji jego święta:
Prezent dla taty nie musi być materialny. Pięknym sposobem uczczenia Dnia Ojca będzie wspólne obejrzenie meczu piłkarskiego, pójście na wystawę do muzeum, pojechanie na ryby lub wycieczkę rowerową.

Własnoręczny prezent na Dzień Ojca

To najpiękniejsza pamiątka – wymaga pomysłu, przygotowania i jest wspaniałym dowodem miłości i wdzięczności. Jeżeli macie czas na zrobienie takiego prezentu, to gorąco was do tego namawiamy. Oto kilka propozycji prezentu DIY na Dzień Taty. Są wśród nich pojemnik dla majsterkowicza, kubek dla taty, pojemnik na długopisy.

Obejrzyjcie nasze filmiki „Zrób to sam!” i zobaczcie, jak krok po kroku zrobić fantastyczne upominki na Dzień Ojca:

Prezent na Dzień Ojca „last minute"

Jeżeli nie macie czasu, aby wcześniej przygotować własnoręcznie prezent lub laurkę na Dzień Ojca i szukacie czegoś gotowego w ostatniej chwili, mamy dla was kilka podpowiedzi:
 

Zobacz także:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy