Kiedy jest Dzień Ojca
fot. AdobeStock

Kiedy jest Dzień Ojca? Na kiedy szykować życzenia, laurki i prezenty

Zastanawiasz się, kiedy jest Dzień Ojca? To zależy od kraju – w Polsce jest to stała data, ale w niektórych krajach święto przypada innego dnia lub ma ruchomą datę. Nie zapomnij o Dniu Ojca – mamy dla was gotowe wzory życzeń, laurek oraz oryginalne i niedrogie prezenty do kupienia i własnoręcznego zrobienia.
Sylwia Niemczyk
Kiedy jest Dzień Ojca
fot. AdobeStock
Kiedy jest Dzień Ojca? To pytanie, niestety, zadajemy sobie dość często. W przeciwieństwie do Dnia Matki święto taty nie jest bowiem tak popularne i wiele osób ma kłopot z podaniem jego dokładnej daty. A szkoda, bo przecież tata to bardzo ważna osoba w życiu dziecka. Kiedy już przyjdzie Dzień Ojca, koniecznie podziękujmy naszym ojcom za wszystko, co dla nas robią!

Kiedy wypada Dzień Ojca:

Kiedy jest Dzień Ojca?

Dzień Ojca w Polsce jest obchodzony 23 czerwca. Jednak nie wszędzie na świecie święto wypada tego samego dnia. We Włoszech, Portugalii i Hiszpanii obchodzone jest 19 marca. Na Litwie w pierwszą niedzielę czerwca, a w Australii w drugą niedzielę czerwca.

W Niemczech święto taty wypada w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego (to 39 dzień po Niedzieli Wielkanocnej). Natomiast w Wielkiej Brytanii Dzień Ojca jest świętem ruchomym i świętuje się go w trzecią niedzielę czerwca.
Redakcja poleca: Życzenia na Dzień Ojca
Zobacz jakie, życzenia składają dzieci w dniu święta taty.

Kiedy wypada Dzień Ojca i skąd pochodzi święto?

W Polsce Dzień Ojca świętujemy od 1965 roku. Ale historia jego obchodów liczy o wiele więcej lat. Zapoczątkowano go w Stanach Zjednoczonych, po tym, kiedy się okazało, jak dużym sukcesem jest świętowanie Dnia Matki. Pierwszy raz Dzień Ojca obchodzony był w 1910 roku w miasteczku Spokane w amerykańskim stanie Waszyngton.

Przyczyniła się do tego Sonora Smart Dodd, córka weterana wojny secesyjnej, która wpadła na pomysł, aby docenić trud ojców ponoszony w opiece nad rodziną. Chciała w ten sposób wyrazić podziękowanie swojemu ojcu, Williamowi Smartowi, który po śmierci żony samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa. Jednak dopiero kilkadziesiąt lat później, w 1972 roku, prezydent Richard Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca.

Z okazji Dnia Ojca nie zapomnij o życzeniach dla taty

To najprostszy sposób, aby wyrazić pamięć o święcie ojca i złożyć tacie życzenia, w których podziękujemy za miłość, opiekę, wspólny czas i pomoc.

Mamy dla was gotowe propozycje 16 rymowanych życzeń dla taty. Znajdziecie wśród nich zarówno życzenia wzruszające, wesołe, jak i poważne. Idealne do wpisania do laurki albo do przesłania SMS-em. Jedno jest pewne, będą pięknym dowodem waszej miłości, pamięci i wdzięczności!

Laurka dla taty – wzruszający prezent na Dzień Ojca

Tradycyjnie w Polsce w Dniu Ojca dzieci wręczają swoim tatusiom własnoręcznie wykonane laurki. Nawet jeżeli tata dostanie inny prezent, laurka powinna być do niego obowiązkowym załącznikiem. Jeżeli brakuje wam pomysłów, mamy gotowe wzory w postaci laurki do druku dla taty.

Co dać w prezencie na Dzień Ojca?

Tata na pewno ma swoje zainteresowania i najlepiej przygotować dla niego prezent zgodny z tym, co lubi. W tej roli niezawodnie sprawdzają się książki i płyty. Ale równie dobrze możemy sprezentować na przykład wodę toaletową, szlafrok, skarpety czy koszulkę.

Sprawdziłyśmy, co w tym roku jest na topie – mamy dla was galerie z naszymi hitami dla taty z okazji jego święta:
Prezent dla taty nie musi być materialny. Pięknym sposobem uczczenia Dnia Ojca będzie wspólne obejrzenie meczu piłkarskiego, pójście na wystawę do muzeum, pojechanie na ryby lub wycieczkę rowerową.

Własnoręczny prezent na Dzień Ojca

To najpiękniejsza pamiątka – wymaga pomysłu, przygotowania i jest wspaniałym dowodem miłości i wdzięczności. Jeżeli macie czas na zrobienie takiego prezentu, to gorąco was do tego namawiamy. Oto kilka propozycji prezentu DIY na Dzień Taty, są wśród nich pojemnik dla majsterkowicza, kubek dla taty, pojemnik na długopisy.

Obejrzyjcie nasze filmiki „Zrób to sam!" i zobaczcie, jak krok po kroku zrobić fantastyczne upominki na Dzień Ojca:

Prezent na Dzień Ojca „last minut"

Jeżeli nie macie czasu, aby wcześniej przygotować własnoręcznie prezent lub laurkę na Dzień Ojca i szukacie czegoś gotowego w ostatniej chwili, mamy dla was kilka podpowiedzi:
 

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy