nauka pisania litera o
Adobe Stock
Gry i zabawy

Litera „O” do druku: nauka pisania po śladzie

Litera „O” do druku to jeden z szablonów, które pomagają w nauce pisania. Dzięki ćwiczeniom dziecko nauczy się pisać wielką i małą literę „o”. Proponujemy naukę pisania literki „o” po śladzie i samodzielnie. Wesołe obrazki będą pomocne w zapamiętaniu wyrazów na literę „o”.

Oto litera „O” do druku, która ułatwi dziecku naukę samodzielnego pisania. Najpierw zachęć dziecko do pisania po śladzie, a gdy już pierwsze próby się powiodą, niech maluch ćwiczy pisanie bez pomocy.

Litery do druku to nieocenione wsparcie dla dziecka, które dopiero uczy się pisać. Dzięki szablonom maluch dowie się, jak prowadzić ołówek, by prawidłowo napisać konkretną literę. Skorzystaj z tego i innych naszych szablonów z literkami.

Chcesz, by dziecko ładnie pisało? Kup mu pióro

Litera „o” do pisania

Aby pobrać i wydrukować szablon z literą „o”, kliknij w poniższe obrazki. W nowym oknie otworzy się szablon do pisania litery po śladzie. Pokaż dziecku, jak pisze się duże „O” i małe „o”. Zwróć uwagę, aby maluch od początku uczył się poprawnego prowadzenia ręki. Od tego zależy sprawność i czytelność pisanego tekstu.

Na poniższych obrazkach do nauki pisania litery „O” pokazano za pomocą strzałek kolejność kreślenia linii. Obejrzyjcie wspólnie tę instrukcję: to ważne zasady, które warto utrwalać sobie od samego początku nauki pisania.

literka o
Adobe Stock
litera o szablon
Adobe Stock

Prawidłowy chwyt i pisanie liter po śladzie

Podczas nauki pisania przypilnuj, by dziecko dobrze trzymało długopis – powinien on znajdować się między opuszkami kciuka i palca wskazującego. Palec środkowy ma być umieszczony pod długopisem, a pozostałe palce za nim. Prawidłowy chwyt ułatwia precyzyjne pisanie liter po śladzie.

Zobacz też:

Głoski
AdobeStock
Rozwój dziecka
Co to są głoski? Czym różnią się od liter? Przykłady i ćwiczenia 
Pomagamy zrozumieć, czym są głoski i czym różnią się od liter? W zrozumieniu tematu pomogą proste przykłady i ćwiczenia.

Trening tzw. głoskowania, czyli dzielenia słowa na głoski, ma duże znaczenie dla nauki czytania. Głoskowanie polega bowiem na ćwiczeniu słuchu fonematycznego. Spis treści: Co to są głoski? Głoski a litery Głoski: przykłady ćwiczeń Co to są głoski? Głoski to najmniejsze, niepodzielne dźwięki mowy. Najprościej można powiedzieć, że głoska jest dźwiękiem, a litera zapisem graficznym . Głoska od litery różni się tym, że głoskę słyszymy i wymawiamy, a literę widzimy i zapisujemy. Znaczna część głosek w języku polskim to spółgłoski, jest też 8 samogłosek: a, e, i, u, y, ą, ę (reszta to spółgłoski). Przykłady głosek Przykładowy podział na głoski warto zacząć od krótkich słów, np.   dom: d – o – m (3 głoski: d, o, m) miś: m – i – ś (3 głoski: m, i, ś) kot: k – o – t (3 głoski: k, o, t) mama: m – a – m – a (4 głoski: m, a, m, a) kotek: k – o – t – e – k (5 głosek: k, o, t, e, k)   Kiedy widzimy, że podział na głoski idzie dziecku coraz lepiej, można sięgać po coraz trudniejsze przykłady. Na przykład takie, w których liczba głosek wcale nie będzie równa liczbie liter. Zanim przejdziemy do omówienia tych trudniejszych przykładów, sprawdźmy czym różnią się od głoski od liter.   Podział głosek wynika z tego, jak podczas ich wymawiania układają się narządy mowy. Wyróżnia się: głoski dźwięczne – to takie, przy których artykulacji czujemy drgania na wysokości krtani; głoski dźwięczne to wszystkie samogłoski oraz b, d, dz, dż, g, j, l, ł, m, n, ń, r, w/v, z, ż/rz, ź; głoski bezdźwięczne – artykulacja ich nie wywołuje drgań (p, f, t, c, ć, s, ś, cz, sz, ś, k, ch/h); głoski twarde – to takie, które podczas artykulacji nie wywołują unoszenia języka, pozostaje...

Pisanie litery L po śladzie
Adobe Stock
Wychowanie
Litera „L” do druku: nauka pisania liter po śladzie
Nauka pisania litery „L” nie musi być ani trudna, ani nudna! Dzięki naszym szablonom do nauki pisania liter po śladzie twoje dziecko z łatwością nauczy się pisać. Taka nauka to świetna zabawa.

Przychodzi czas, gdy szlaczki to za mało i pora na poważną naukę pisanych liter, również litery „L”. To niełatwa sztuka, którą z pewnością opanuje każde dziecko. Ważne jednak, by nauka była łatwa i przyjemna. Możesz to osiągnąć dzięki naszym szablonom. Nauka pisania liter po śladzie może być świetną zabawą.  Litera „L”: szablon do druku Pisanie po śladzie to pierwszy etap nauki samodzielnego pisania i rozpoznawania pisanych literek. Dzięki treningowi dziecko utrwali sobie, jak wygląda litera „L”. Kliknij w poniższy obrazek i wydrukuj nasz szablon do nauki pisania litery po „L” śladzie. Litera „L” do nauki pisania po śladzie Przed przystąpieniem do treningu wytłumacz dziecku, jak pisze się wielką literę „L”, a jak małą „l”. Pokaż, gdzie się zaczyna i w jakim kierunku wykonywać ruch ołówkiem. Podczas pisania zwracaj uwagę, jak dziecko trzyma ołówek. Jeśli teraz źle utrwali chwyt, potem będzie je trudniej oduczyć. Koniecznie chwal dziecko za efekty w pisaniu literki „L”, by malec się nie zniechęcił. Na początku nie jest łatwo mieścić się w liniach i perfekcyjnie wykonywać wszystkie zawijasy. Trening czyni mistrza i w końcu piękne „L” uda się także pisane już nie po śladzie! Zobacz także: Nauka literek – Kiedy i jak uczyć dziecko alfabetu Nauka pisania – litera „B" do druku Szlaczki do druku – nauka pisania

Nauka pisania p po śladzie: szablon do wydruku
Gry i zabawy
Litera „P” do druku – nauka pisania po śladzie
W nauce pisania przyszedł czas na literkę „p”? Jeśli tobie i twojemu dziecku zależy na potrenowaniu starannego pisania litery „p”, świetnie się składa! Metoda pisania liter po śladzie jest pomocna zarówno w przypadku młodszych jak i nieco starszych uczniów.

Jak można zachęcić dziecko do nauki pisania litery „p”? Z pewnością nie zaszkodzi porozmawiać na temat wyrazów, które zaczynają się właśnie na tę literkę. Być może twoja pociecha uwielbia p sy? Albo lubi chodzić do p arku, zajadać się p iernikami lub słodkimi p iankami? Wyrazów, w których mieszka litera „p” nie brakuje.  Litera „P” jak przyjemna nauka pisania liter Warto zadbać, by pisanie liter po śladzie nie kojarzyło się ze żmudnym i nudnym zadaniem. Im większe zaangażowanie dziecka – tym lepiej. Na początku można rozejrzeć się i poszukać wspólnie słów, których nie można byłoby zapisać poprawnie gdyby nie litera „p”. Wyraz podłoga  zapisywalibyśmy: odłoga, parapet – araet, a płot – łot. Takie wprowadzenie może sprawić, że dziecko poczuje większą motywację do nauki pisania litery „p”. Litera „P” plus kolorowanka do wydruku Szablon do wydruku pozwoli zarówno na naukę pisania litery „p” w przypadku młodszego dziecka, jak i trening starannego pisma dla nieco starszego ucznia. Pisanie po śladzie nie bez powodu jest aktualnie jedną z najpopularniejszych metod nauki pisania. Ułatwia zadanie, a jednocześnie wymaga od dziecka koncentracji i doskonalenia koordynacji grafomotorycznej. Kiedy dziecko wypełni szablon, może pokolorować soczystą pomarańczę. Całość prezentować się będzie wówczas wyjątkowo efektownie! Zobacz także: Nauka literek – Kiedy i jak uczyć dziecko alfabetu Nauka pisania – litera „B" do druku Szlaczki do druku – nauka pisania Zobacz także: Szlaczki do druku – ćwiczenia grafomotoryczne, wstęp do nauki pisania  Nauka literek – kiedy i jak uczyć dziecko alfabetu Nauka czytania metodą ślizgania

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj