litera s do druku
Adobe Stock
Gry i zabawy

Litera „S” do druku: nauka pisania po śladzie

Litera „S” do druku to szablon, który pomoże w nauce pisania. Zachęcamy do ćwiczeń w pisaniu wielkiej i małej litery „s” – po śladzie i samodzielnie. Dobrym pomysłem jest też nauka pisania litery „s” łącznie z innymi literami. Dołączone do zadań obrazki będą pomocne w zapamiętaniu wyrazów na literę „s” i głoskę „sz”.

Poniżej znajduje się szablon z literą „S” do druku, który ułatwi dziecku naukę pisania. Najpierw zachęć dziecko do pisania po śladzie, a potem maluch może spróbować pisać już samodzielnie.

Litery do druku wraz ze wskazówkami to duże wsparcie dla dziecka, które dopiero uczy się pisać. Dzięki szablonom maluch zobaczy, jak prowadzić kreskę, by prawidłowo napisać konkretną literę, a także połączyć ją z innymi literami.

Chcesz, by dziecko ładnie pisało? Kup mu pióro

Litera „s” do pisania

Aby pobrać szablon z literą „s”, kliknij w poniższe obrazki. W nowym oknie otworzy się szablon do pisania litery po śladzie – możesz go wydrukować. Najpierw pokaż dziecku, jak pisze się duże „S” i małe „s” (małe „s” pisze się inaczej niż duże – to może być mylące!). Zobacz, jak maluch naśladuje prowadzenie linii i popraw błędy.

Na poniższych obrazkach do nauki pisania litery „S” za pomocą strzałek pokazano kolejność kreślenia linii. Dziecko może też poćwiczyć łączenie litery „s” z literą „z”, tworząc dwuznak „sz”. Obejrzyjcie wspólnie instrukcję pisania i prowadzenia ołówka: te zasady warto utrwalać sobie od samego początku nauki pisania.

s do druku
Adobe Stock

sz do druku
Adobe Stock

Prawidłowy chwyt i pisanie liter po śladzie

Na początku nauki pisania liter dziecku może być trudno trzymać pewnie ołówek pomiędzy palcami. Aby nie doprowadzić do utrwalenia złych nawyków, ołówek już w trakcie pierwszych prób pisania litery „s” powinien znajdować się między opuszkami kciuka i palca wskazującego. Palec środkowy musi być umieszczony pod ołówkiem, a pozostałe palce za nim. W razie problemów wypróbujcie trójkątne kredki i ołówki – wymuszają prawidłowy chwyt.

Zobacz też:

Dysgrafia
AdobeStock
Aktualności
Dysgrafia: przyczyny, objawy i leczenie problemów z pisaniem u dzieci
Dysgrafia, czyli nieumiejętność poprawnego pisania graficznego, może być przyczyną poważnych problemów w szkole (podobnie jak dysleksja i dysortografia). Wczesne zdiagnozowanie dysgrafii i wykonywanie z dzieckiem ćwiczeń korekcyjnych pozwala na zmniejszenie objawów zaburzenia.

Obserwowanie dziecka już od najmłodszych lat jest istotnym elementem w rozpoznaniu dysgrafii, czyli trudności z poprawnym pisaniem. Dysgrafia charakteryzuje się brakiem umiejętności właściwego pisania graficznego. Objawy tego zaburzenia można zauważyć już u kilkulatka, który jeszcze nie stawia pierwszych literek. Jeśli dziecko w wieku przedszkolnym nie lubi rysować ani malować, a w dodatku szybko się męczy, tworząc tego typu prace plastyczne, rodzic powinien pomyśleć o udaniu się z nim do specjalisty w celu wykonania badań w kierunku dysgrafii. Spis treści: Co to jest dysgrafia? Rodzaje dysgrafii Przyczyny dysgrafii Objawy dysgrafii Pismo dysgrafika: czy „brzydkie” pismo zawsze oznacza dysgrafię? Orzeczenie o dysgrafii  Leczenie dysgrafii Przykładowe ćwiczenia na dysgrafię Dysgrafia: zalecenia dla nauczyciela Co to jest dysgrafia? Dysgrafia to trudności z pisaniem polegające na tym, że dziecko nie potrafi pisać poprawnie pod względem graficznym, czyli pisze bardzo niewyraźnie, nieczytelnie. Dysgrafia nie jest zaburzeniem rozwoju intelektualnego – dziecko, które ma problemy z pisaniem, może rozwijać się w pełni prawidłowo. Dysgrafia bywa jednak poważnym problemem w szkole, podobnie jak dysleksja czy dysortografia . Rodzaje dysgrafii Jeśli chodzi o rodzaje dysgrafii, wyróżnia się trzy jej typy: dysgrafia przestrzenna, dysgrafia dyslektyczna i dysgrafia motoryczna. Czym charakteryzuje się każdy z wymienionych rodzajów dysgrafii? Dysgrafia przestrzenna: Brak błędów ortograficznych, Trudności podczas przepisywaniu tekstu, Trudności z rysowaniem. Dysgrafia dyslektyczna: Znaczna ilość błędów ortograficznych, Zapis głosek dźwięcznych jako bezdźwięcznych (są zapisywane nie tak jak się pisze, ale jak się słyszy), Brak kłopotów z rysowaniem. Dysgrafia motoryczna:...

litera e do druku
Adobe Stock
Gry i zabawy
Litera „E” do druku: pisanie liter po śladzie
Szablon z literą „E” pozwoli dziecku opanować naukę pisania. To kolejny z naszych obrazków mających ułatwić pierwsze próby pisania. Wystarczy, że go wydrukujesz i możecie razem z dzieckiem ćwiczyć naukę pisania po śladzie litery „E”.

Oto gotowy szablon z literą „e” do wydruku, który ułatwi dziecku naukę pisania. Pisanie po śladzie to sposób na opanowanie kształtu litery i poznanie kierunku, w jakim się ją kreśli. Podczas prób pisania, spróbujcie wspólnie z dzieckiem zastanowić się, jakie wyrazy zaczynają się na literę „e”. Jeden z przykładów „ekierka” zdobi nasz szablon.  Nauka pisania liter: litera „e” Przed rozpoczęciem nauki pisania dziecko powinno posiąść inne umiejętności, między innymi: koordynację wzrokowo-ruchową, precyzję ruchów. Pomagają w tym kolorowanki i rysowanie szlaczków. Zanim dziecko zacznie samodzielnie pisać, najpierw poznaje kształt liter, próbując pisać je po śladzie.   Skorzystajcie ze ściągawki, która pomoże dziecku w nauce pisania litery E. Kliknij w miniaturę obrazka, żeby wydrukować go lub zapisać w oryginalnym rozmiarze. Litera „e” do wydruku: pisanie po śladzie Ten obrazek będzie dla malucha wspaniałą pomocą podczas nauki pisania litery „e”. Widać na nim strzałki, które pokazują dziecku po kolei wszystkie ruchy, jakie powinno wykonać długopisem. Kliknij w miniaturę obrazka, żeby wydrukować go lub zapisać w oryginalnym rozmiarze. Zobacz także:  Jak przygotować dziecko do nauki pisania? Szlaczki do druku – nauka pisania liter, cyferek, rysowanie po śladzie [26 WZORÓW] ​ Ćwiczenia grafomotoryczne dla dzieci: szlaczki, labirynty, litery i inne ćwiczenia na grafomotorykę

Chłopiec, który uczy się pisać
Adobe Stock, Irina Schmidt
Prawdziwe historie
„Nie mogłam zmusić syna do nauki czytania i pisania. Znalazłam na niego sposób i jestem z siebie dumna”
„Basia i Bartek byli jak papużki nierozłączki. Niestety dziewczynka poszła do innej szkoły, ale syn dzielnie to znosił. Problemem był jednak jego brak zapału do czytania i pisania. Szerokim łukiem omijał książki i wszelkie czytadła. Dopiero list od ukochanej Basi go zmotywował”.

Pierwszą miłość pamięta się przez całe życie. Przydarza nam się ona zazwyczaj w okresie dojrzewania i zapada w pamięć na zawsze. Mało kto jednak przypomina sobie pierwsze, dziecięce zadurzenie. A i ono potrafi być na tyle silnym uczuciem, by połączyć dwójkę zapatrzonych w siebie dzieci na dłuższy czas, nawet na wiele lat…   Kiedy mój syn szedł do przedszkola, bardzo się bałam. Nie byłam pewna, czy sobie poradzi, czy odnajdzie się wśród innych dzieci. Szybko się okazało, że martwiłam się na wyrost. Znalazł sobie tam kolegów. I koleżanki… Wśród dziewczynek, z którymi najchętniej się bawił, była Basia.    Najwyższa w grupie blondynka z długimi, kręconymi włosami. Na początku nic nie wiedzieliśmy o szczególnej nici sympatii, która ich połączyła. Ale wraz z kolejnymi opowieściami przedszkolnymi, które Bartek przynosił do domu, dowiadywaliśmy się o niej coraz więcej. Zdaliśmy sobie sprawę, że to ważna osoba w jego życiu. Niestety, nie będą chodzić do tej samej szkoły „A Basia dzisiaj pomogła mi malować tygrysa”, „A dzisiaj na podwórku huśtałem się z Basią”, „Basia ma w domu stajnie z klocków”, „Basia nie lubi mleka i ja za nią wypijam”, „Dzisiaj się wywróciłem i Basia mnie przytuliła”. Takich relacji z codziennego życia Bartka było coraz więcej, więc przy każdej kolejnej zaczęliśmy się z mężem skrycie uśmiechać. Wymienialiśmy porozumiewawcze spojrzenia, przekonani, że Bartek nie rozumie, co nas tak bawi. Nie doceniliśmy naszego dziecka.   – Śmiejcie się, śmiejcie, a Basia to moja dziewczyna. Ja się z nią ożenię! – powiedział któregoś razu.   – Ale nie wyprowadzisz się z domu, syneczku? – żartowałam.   – Oczywiście, że się wyprowadzę. Już niedługo, zobaczysz.   – Synku,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj