Johnson's Baby, sen, rytuały zasypiania
Johnson's Baby
Rozwój dziecka

Nie budź mnie, mamo! Właśnie się uczę!

Dzieciom to dobrze! Uczą się nie tylko podczas zabawy, ale nawet wtedy, gdy śpią! Bo sen to nie tylko okazja do wypoczynku, ale i sposób na utrwalanie wiedzy.

Wszyscy wiemy, że niemowlęta i małe dzieci potrzebują drzemek w ciągu dnia, bo dzięki temu mogą odpocząć i nie są marudne (a i rodzice mogą chwilę odsapnąć albo zająć się domem). To jednak nie wszystko. Okazuje się, że drzemka sprzyja także nauce i to nie tylko dlatego, że wypoczęty człowiek ma świeższy, sprawniejszy umysł.

Wyspani wygrywają!

Naukowcy (m.in. z Instytutu Maxa Plancka) pokazywali dzieciom w wieku od 9 do 16 miesięcy obrazki, z różnymi przedmiotami. Po kilku godzinach sprawdzali, co zapamiętały.
Dzieci, które po takiej lekcji miały okazję się zdrzemnąć, poradziły sobie podczas testów lepiej niż te, które poszły się bawić.

Polecamy: Dlaczego dzieci powinny się wysypiać? Tłumaczy neurofizjolog

Co ma drzemka do nauki?

Jak ustalili naukowcy, dzieci, które mogły się przespać, uczyły się efektywniej dlatego, że podczas snu mózg przetwarza i organizuje nowo zdobytą wiedzę.  To tak,  jakby wkładał nowo zdobyte dane do odpowiednich szufladek. Dzięki temu staje się ona trwała i łatwiej z niej robić użytek.
 

Nie chodzi tylko o zapamiętywanie

„Śpiochy” zapamiętywały nazwy mniej więcej  w tym samym tempie, co pozostałe dzieci, jednak zdecydowanie lepiej radziły sobie z ich klasyfikowaniem.
Częściej potrafiły np. podać prawidłową nazwę przedmiotu także wówczas, gdy pokazywano go im w zmienionej wersji.  A to oznacza, że  nie tylko rozpoznawały to, co widziały wcześniej na obrazku (np. krzesło czy łódkę), ale także inne przedmioty tego samego rodzaju (np. inne krzesła czy inne łódki).
Drzemka to niewielka cena za zdobycie tak przydatnej umiejętności, prawda?
Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Przeczytaj także: Nie śpisz? Tyjesz!

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Dormeo
Aktualności
Rodzice niewyspanie zganiają na dziecko. Okazuje się, że niepotrzebnie
Młodzi rodzice niewyspanie najczęściej zganiają na opiekę nad niemowlakiem. Ale okazuje się, że jak tylko nasza pociecha wyrasta z kolki i zaczyna przesypiać całe noce to wcale nie śpimy lepiej i więcej. Zgadzacie się z tym?

Jak wynika z badań aż 71 proc. młodych rodziców i kobiet w ciąży przyznaje, że przez brak snu jest gorzej zorganizowana i ma problemy, by poradzić sobie ze wszystkim zadaniami w ciągu dnia. Niewyspani rodzice , twierdzą, że długość ich snu zależny przede wszystkim od snu dziecka. Czy oby na pewno? Dlaczego ważny jest dla nas sen? 74 proc. rodziców w Polsce przyznaje, że sen jest dla nich cenny i każdą jego godzinę starają się wykorzystać jak najlepiej. I bardzo słusznie! Paradoksalnie, kiedy my odpoczywamy w bezruchu, nasz organizm ciężko pracuje: mózg porządkuje zebrane informacje w ciągu dnia, analizuje myśli, a układ hormonalny zarządza metabolizmem , apetytem, systemem nerwowym… Podczas snu regenerują się wszystkie nasze tkanki, a układ odpornościowy nabiera sił, aby lepiej radzić sobie z bakteriami i wirusami, z którymi zderza się każdego dnia. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią ilością godzin przeznaczonych na sen musimy zadbać o jego jakość.   Dlaczego kobiety w ciąży powinny się wysypiać? Organizm kobiety ciężarnej pracuje na podwójnych obrotach, aby zapewnić jak najlepsze warunki rozwoju dla małego człowieka. Ciało przyszłych mam ulega zmianom z tygodnia na tydzień, a zachodzące w organizmie procesy powodują zwiększające się uczucie zmęczenia. A to właśnie sen ma najlepszy wpływ na regenerację organizmu kobiety. Problemy ze snem zaczynają pojawiać się wraz z rosnącym brzuszkiem. Ucisk na pęcherz moczowy i zintensyfikowana praca nerek zmuszają do wstawania w nocy do toalety. Niektórym zaczyna doskwierać zgaga i duszności, a także pojawiają się bóle w odcinkach lędźwiowym, piersiowym lub szyjnym. Dlatego aby móc dobrze się wyspać , trzeba stworzyć odpowiednie warunki, zaczynając od regularnego wietrzenia sypialni, częstej zmiany pościeli. Warto przyjrzeć się również czy materac na którym śpimy jest odpowiedni. Aż 70%...

Jakie jedzenie prowadzi do otyłości
Fotolia
Żywienie
Jedzenie, które tuczy najbardziej: tym nie karm dziecka!
Jedzenie, które nie tylko jest niezdrowe, ale i prowadzi do otyłości? Poznaj listę produktów żywnościowych, które - zdaniem naukowców - są najgorsze dla dzieci.

Otyłość wśród dzieci przybrała już rozmiar epidemii. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w Europie każdego roku przybywa 300 tys. dzieci z nadwagą i otyłością. Otyłość dziecięca jest poważnym problemem także w Polsce, gdzie co już co 5. dziecko w wieku szkolnym ma nadwagę lub jest otyłych – to ponad 22 proc. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Otyłych dzieci przybywa najszybciej w Europie, jak wynika z raportu WHO. Dlaczego tak się dzieje?  Dlaczego polskie dzieci są otyłe? Otyłość to problem naszych dzieci nie tylko z powodu skłonności genetycznych do tycia. Odpowiedzi należy szukać w braku ruchu (kiedyś więcej przebywaliśmy na dworze, teraz dzieci głównie siedzą przed komputerami lub telefonami) i nieodpowiedniej diecie. Współczesne dzieci zjadają za dużo wysoko przetworzonej żywności, tłuszczów nasyconych oraz syropu glukozowo-fruktozowego , który jest niemal w każdym produkcie, nawet słonym typu gotowy serek ze szczypiorkiem. Musimy pamiętać, że na wystąpienie nadwagi lub otyłości ma wpływ nie tylko to, jak dużo jedzenia zjadają nasze dzieci, ale i to, co jedzą, kiedy i w jakich okolicznościach (czy jedzą przed telewizorem? Przed komputerem?). Naukowcy z Duke National University z Singapuru postanowili przyjrzeć się jedzeniu, które uważa się za głównego winowajcę otyłości wśród dzieci. Co odkryli? Od tego jedzenia dzieci tyją! Badacze postanowili przyjrzeć się wynikom innego długotrwałego badania z lat 90., dotyczącego dzieci i rodziców i przeanalizować zebrane wówczas dane prawie 4,5 tys dzieci, dotyczące ich diety i wskaźnika masy ciała (BMI) . Dane dotyczyły diety i BMI dziecka w wieku 7, 10 i 13 lat. Dzięki temu naukowcy odkryli, że niektóre produkty spożywcze w znaczący sposób wpływają na przybieranie na wadze ponad miarę. Oto lista produktów, które szkodzą najbardziej: Mięso (drób) w panierce...

przedszkole, leżakowanie, przedszkolaki, maluch
Edukacja
Plusy leżakowania
Czy trzy-, czterolatek powinien jeszcze spać w dzień? Psychologowie twierdzą, że to niezwykle ważne. Ale właściwie dlaczego? I jak zachęcić rozbrykanego szkraba do drzemki?

Trzyletni Kubuś nie znosi leżakowania w przedszkolu. Wprawdzie kładzie się tak jak inne dzieci, jednak ze wszystkich sił stara się nie zamknąć oczu . Gdy po południu przychodzi po niego mama, jest strasznie marudny, a podczas jazdy autobusem natychmiast zasypia. Poobiednia drzemka jest mu więc chyba jeszcze potrzebna. Jak długo dzieci powinny spać w ciągu dnia? Za dużo zabawy Między drugim a trzecim rokiem życia, jeżeli malec nie chodzi do żłobka ani do przedszkola, często nie chce już kłaść się spać po obiedzie. Nie znaczy to jednak, że taki smyk jest w stanie bez problemu dobrze funkcjonować przez 14 godzin (bo właśnie tyle mija od 7. rano, gdy kilkulatek zwykle wstaje, do 21., kiedy kładzie się spać). – To stanowczo za długo. Układ nerwowy dziecka w tym wieku nie jest jeszcze na tyle silny, by malec mógł się bawić, biegać i być w dobrym humorze przez tak wiele godzin – nie ma wątpliwości Ewa Grzybowska, psycholog dziecięcy z Poradni ELPIS. – Rodzice często skarżą się, że maluch, który nie śpi już w dzień, jest rozdrażniony, płaczliwy. Zdarza się nawet, że rodzice trafiają do psychologa, zaniepokojeni problemami wychowawczymi, które nagle się pojawiły, bo dziecko, do tej pory pogodne i spokojne, zmieniło się: szybko wpada w złość, samo nie wie, czego chce, często płacze. Tymczasem powodem takiego zachowania czasami jest właśnie to, że już nie sypia w dzień!  Wspólne spanie Nie wszystkie dzieci lubią leżakowanie, jednak w przedszkolu, w dużej grupie, taki odpoczynek jest maluchowi szczególnie potrzebny. Zwykle jest tam głośno, dzieciaki są stale aktywne, podekscytowane, wciąż mają nowe zajęcia. Dlatego naprawdę powinny po obiedzie trochę się przespać lub chociaż odpocząć na leżaczku czy materacyku. Oczywiście malucha nie można zmuszać do zasypiania, bo będzie się przed tym bronił, a w dodatku nie polubi z tego powodu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz