chomik dla dziecka
Adobe Stock
Wychowanie

Chomik dla dziecka – kiedy i jakiego chomika kupić [ZDJĘCIA]

Chomik dla dziecka może być wielką atrakcją. Jednak nie zawsze spełnia oczekiwania i potrzeby malucha, bo tryb życia chomika nie sprzyja interakcjom za dnia. Sprawdź, czy pomysł kupienia chomika dla dziecka na pewno jest dobry w waszym przypadku.

Chomik dla dziecka w mniemaniu rodziców często ma być przytulanką i żywą zabawką. Z kolei dziecko dla chomika powinno być troskliwym opiekunem. Czy tak będzie? Może się okazać, że niekoniecznie. Chomik to żywe stworzenie, które, aby czuło się dobrze, powinno móc żyć w swoim tempie i rytmie. Trzeba zaspokajać jego potrzeby i o niego dbać. Nie każde dziecko nadaje się na opiekuna chomika. A twoje?

Najpopularniejsze rasy kotów domowych [WIDEO]

Jakie są chomiki?

Chomiki to gryzonie. Jest wśród nich wiele ras, dlatego są chomiki małe i większe, krótkowłose i długowłose, spokojniejsze i bardziej żywiołowe. Wszystkie jednak prowadzą podobny tryb życia – w dzień wolą spać, a w nocy są aktywne – biegają, kopią, chrupią jedzenie, hałasują wyposażeniem klatki. W dzień bardzo nie lubią głośnych dźwięków – głośniej muzyki, krzyków. Próba wzięcia chomika na ręce za dnia może, w przypadku bardziej buntowniczych osobników, skończyć się ugryzieniem.

Jeśli dziecko poczeka do wieczora (do zmroku), ma szansę z poszanowaniem potrzeb chomika nawiązywać z nim kontakt i wchodzić z nim w interakcje – wyjmować go z klatki, głaskać, przytulać (byle nie do przesady!).

Chomiki jadają i lubią jeść wiele rzeczy: zboża, pestki dyni i słonecznika, warzywa (marchew, rzodkiewka, ogórek, pomidor – umyte!), owoce (jabłka, gruszki, czereśnie, banany – tez umyte!). W sklepach zoologicznych można kupić prawidłowo zbilansowane karmy dla chomików – warto kupować te droższe, jeśli chomik ma żyć jak najdłużej. Chomiki muszą mieć stały dostęp do świeżej wody i czyste miejsce do jedzenia.

Chomiki żyją krótko, choć długość ich życia w dużej mierze zależy od rasy, pokarmu i traktowania zwierzęcia. Najkrócej żyją chomiki dżungarskie – ok. rok. Najdłużej żyją chomiki syryjskie – 3-4 lata, a przy dobrej opiece nawet 5 lat.

Od jakiego wieku dziecka warto kupić chomika

Dziecko często wierci rodzicom dziurę w brzuchu o zwierzaka i wtedy najczęściej wybór pada na chomika – „bo to takie niekłopotliwe zwierzątko”. Fakt, niekłopotliwe, ale i tak trzeba o nie dbać – codziennie zmieniać wodę, codziennie karmić, regularnie wymieniać ściółkę w klatce. Czy dziecko będzie o tym pamiętać? A jeśli będzie pamiętać, czy będzie chciało mu się to robić nie przez tydzień, ale przez całe życie chomika?

Teoretycznie chomikiem jest w stanie zająć się odpowiedzialnie 8-10 latek. Ala tak naprawdę jest to kwestia indywidualna – niektóre dzieci w tym wieku nie będą potrafiły regularnie zajmować się zwierzakiem. Z kolei niektóre młodsze dzieci, np. sześciolatki, potrafią dbać o chomika. Dlatego przed zakupem trzeba zastanowić się, czy dziecko dojrzało do obowiązku zajmowania się tym zwierzęciem. Jeśli już po kupnie okaże się, że jednak nie, co będzie z chomikiem? Czy rodzice gotowi są sprzątać klatkę, karmić i poić zwierzaka? Na te pytania każda rodzina musi odpowiedzieć sobie sama.

Często chomik ma być substytutem psa czy kota, którego rodzice nie chcą mieć w domu. Chomiki są niedrogie (do 50-60 zł), siedzą w klatce i mało z nimi kłopotu – takie jest częste myślenie. Niestety chomik psa nie zastąpi, a jego utrzymanie też wiąże się z dodatkowymi obowiązkami i kosztami. Nie są one wysokie (klatka od 150 zł, karma – 20-30 zł miesięcznie + ewentualne wizyty u weterynarza), ale jednak trzeba się z nimi liczyć.

Posiadanie zwierzaka może mieć na dziecko dobry wpływ, zwierzę może być sposobem na wyższą samoocenę dziecka, mały człowiek będzie też uczyć się wrażliwości i odpowiedzialności. Jednak nigdy nie powinno się to odbywać kosztem zwierzęcia. Dlatego pies dla dziecka czy kot dla dziecka może okazać się lepszym rozwiązaniem – one nie dadzą o sobie zapomnieć, a chomik nie zawoła, że jest głodny lub że nie ma wody.

Dziecko, które nie potrafi respektować potrzeb zwierząt, nie powinno mieć chomika. Także małe dziecko, które wcześnie chodzi spać, raczej nie ma szans zgrać się z tym zwierzęciem rytmem aktywności.

Jaka rasa chomika będzie najlepsza dla dziecka

Wyróżnia się trzy główne typy chomików: karłowate, średnie i duże. Wśród nich najczęściej spotykane są:
Chomik syryjski. Ma 15-17 cm długości, łatwo się oswaja i przyzwyczaja do nowego miejsca. Jest sporym zwierzakiem, więc nie może być trzymany w małej klatce. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, na ogół jest wesoły i skłonny do zabawy:

chomik dla dziecka syryjski
Adobe Stock
Chomik syryjski. fot. Adobe Stock

Chomik dżungarski. Mały zwierzak – długość ciała ok. 8 cm, jest ciekawski, ale nieufny wobec ludzi. Trzeba trochę czasu i wysiłku, aby się oswoił. Potrzebuje dużej dawki ruchu i dietetycznej karmy ze względu na skłonność do cukrzycy. Żyje około roku:

chomik dla dziecka dżungarski
Adobe Stock
Chomik dżungarski. fot. Adobe Stock

Chomik malutki (Roborowskiego). Najmniejszy z chomików, ma 4-5 cm długości. To prawdziwy indywidualista, nie jest łatwy w oswajaniu. Ma wielką potrzebę ruchu i potrafi godzinami w nocy biegać po klatce:

chomik dla dziecka roborowskiego
Adobe Stock
Chomik Roborowskiego. fot. Adobe Stock

Zatem jaka rasa chomika najlepiej nadaje się dla dziecka? Chomik Roborowkiego jest za energiczny i za mały do przytulania. Zatem chomik syryjski czy dżungarski? Zdecydowanie chomik syryjski! Przemawia za tym dłuższa długość życia oraz charakter zwierzęcia – jest to najłagodniejszy chomik i najbardziej ufny. Można wybrać odmianę krótkowłosą (short hair), długowłosą (long hair), o gładkim błyszczącym futerku (satin hair) lub długowłosego o włosach kręconych (rex hair).

 


Sprawdź także:

 

zagadki o zwierzętach
Adobe Stock
Gry i zabawy
Zagadki o zwierzętach – 15 nie tylko rymowanych zgadywanek
Patent na szybką zabawę z dzieckiem to zagadki o zwierzętach. Mogą być rymowane, łatwe i trudniejsze, albo takie z przymrużeniem oka. Dobrej zabawy!

Dzieci uwielbiają zagadki i świetnie, bo uznano je za dobrą formę stymulacji zdolności umysłowych dziecka . Poniżej znajdziesz 15 zgadywanek o zwierzętach i garść informacji o zaletach takich zabaw. Spis treści: Łatwe zgadywanki o zwierzętach Zagadki o zwierzętach leśnych Zagadki z przymrużeniem oka Funkcje zagadek w rozwoju dziecka Łatwe rymowane zgadywanki o zwierzętach Poniżej 5 propozycji zagadek dla najmłodszych dzieci . Ponieważ się rymują, maluchy powinny z łatwością udzielić prawidłowych odpowiedzi. Tych zagadek nigdzie nie znajdziesz – są tylko u nas! 1. Szczeka, merda ogonkiem i cztery łapy ma, więc pewnie wiesz, że na myśli mam... (psa) 2. Ma duże oczy, miauczy i w głowie mu psota, czy już wiesz, że chodzi mi o... (kota) 3. W piórka ozdobne, śpiewają, w gałęziach drzew ich igraszki. Ty już wiesz, że są to... (ptaszki) 4. Królem zwierząt jest, w Afryce mieszka. Boi się go każdy roślinożerny koleżka, Gdy na niego zapoluje, poleje się krew, a ty już wiesz, że ten drapieżnik to... (lew) 5. Ma długie nogi i szyję, i skórę w łatki. Zajrzy do najwyższego okna każdej afrykańskiej chatki. Jej nazwa rymuje się z "szafa", więc już wiesz, że to... (żyrafa) Zagadki o zwierzętach leśnych Tu już rymy nie podpowiedzą, o jakie zwierzę chodzi, więc zagadki są nieco trudniejsze, ale i tak nie powinny dzieciakom sprawić trudności. Przy okazji najmłodsi mogą dowiedzieć się kilku rzeczy o zwierzętach. Spróbuj dziecku czytać po jednym wersie – może zgadnie wcześniej niż po przeczytaniu wszystkich? Zobacz także: Edukacyjne gry dla dzieci 1. Dzik Mam dzieci w paski, ale nie jestem zebrą. Ryję w ziemi, ale nie jestem ryjówką. Mieszkam w lesie, a moim przysmakiem są żołędzie. 2. Bóbr Mam futro i płaski ogon jak płetwa. Pływam jak ryba i mam zęby mocne jak...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj