niemowlę, rozszerzanie diety, karmienie
Dieta

Pierwsze posiłki dziecka

Kiedy maluszek po raz pierwszy dostanie zupkę, musi nie tylko oswoić się z całkiem nowym smakiem, lecz także połknąć jedzenie o innej konsystencji niż mleko.

Najlepiej, by pierwsze zupki i przeciery miały półpłynną konsystencję. Wbrew temu, co myślą niektóre mamy, malucha karmionego piersią wcale nie trzeba przyzwyczajać do butelki. Umiejętność ssania przez smoczek nie jest takim niemowlętom potrzebna.

Najpierw skrobane jabłuszko czy zupka?
Jeśli chodzi o konsystencję, to wszystko jedno. Bezpieczniej jednak zacząć od zupki, bo słodkie jabłuszko może maluszkowi tak się spodobać, że nie będzie miał ochoty na zupę (ma mniej atrakcyjny smak). Na początku podawaj zupkę z marchewki i ziemniaka z dodatkiem masła oraz odrobiną kaszki manny. Jeśli nie korzystasz z dań w słoiczkach, zmiksuj ugotowaną zupkę – podawana w 5–7. miesiącu ma mieć gładką konsystencję.
To ważne. Pierwsza zupka powinna być półpłynna (spływać z łyżeczki). Dopiero po 3–4 dniach zrób ją gęściejszą, papkowatą.
 

Zobacz także
Enfamil

Masz pytania o rozszerzanie diety dziecka? Odpowiadamy na nie!

Najczęstsze błędy przy rozszerzaniu diety dziecka [WIDEO]

Rozszerzanie diety niemowlęcia zacznij od warzyw [WIDEO]

BLW, niemowlę je owoce, Fotolia_81071025

Czy twoje dziecko jest gotowe do rozszerzania diety metodą BLW?Jak podawać pierwsze zupki?
Dziecku karmionemu piersią – łyżeczką, natomiast karmionemu butelką można na początku (przez 3–4 dni) podawać je przez smoczek. Szybko przejdź na bardziej „dorosły” sposób karmienia.
To ważne. Podawanie jedzenia łyżeczką pomaga w rozwoju warg i języka, prawidłowym kształtowaniu się zgryzu, zapobiega też wadom wymowy. Malec musi do tego dorosnąć.

Kiedy wiadomo, że maluch może już jeść łyżeczką?
Gdy potrafi siedzieć (choćby z podparciem), a taką umiejętność dziecko nabywa zazwyczaj w 4–6. miesiącu.
To ważne. W połowie pierwszego roku stopniowo zanika odruch wypychania językiem łyżeczki. Kiedy trafia ona do buzi, język powinien nieco się cofnąć, a jedzenie przesunąć do tylnej części jamy ustnej. Początkowo wkładając łyżeczkę, lekko uciskaj język.
 

Trzymać dziecko na kolanach czy posadzić na krzesełku?
Jeśli podajesz zupę czteromiesięcznemu maluchowi, który jeszcze nie siedzi, trzymaj go na kolanach tak, by jego główka była wyżej i opierała się o twoje lewe przedramię. Sześciomiesięczne dziecko wygodniej jest usadzić na wysokim krzesełku, a jeśli niezbyt pewnie siedzi, podeprzeć poduszką. Kiedy podajesz jabłko skrobane łyżeczką, musisz mieć obie ręce wolne i dlatego malec powinien już siedzieć.
To jest ważne. Używaj plastikowej łyżeczki, bo dziąsła niemowlęcia są bardzo delikatne. Nie trzeba jej przechylać i wlewać zupki do buzi malucha. Sam musi nauczyć się zgarniać jedzenie wargami.

Co robić, gdy maluch wypluwa jedzenie lub trzyma je w buzi?
Spokojnie zaczekaj, nie wmuszaj jedzenia. Dzieci w różnym wieku osiągają gotowość do jedzenia nowych dań. Nic się nie stanie, gdy zupka zacznie być codziennym posiłkiem 2–3 tygodnie później.
To ważne. Nie karm malucha, gdy leży płasko. Łatwo może się zakrztusić.

Od kiedy dania powinny zawierać grudki?
Dobrze, gdy konsystencja potraw zachęca dziecko do gryzienia i żucia. W ósmym miesiącu nie trzeba już miksować zupy na gładko. Lepiej, gdy maluch wyczuwa malutkie grudki. Owoce przecieraj, jabłko w dalszym ciągu skrob łyżeczką. Następny etap przypada w 9–10. miesiącu. Wtedy warzywa ścieraj na grubej tarce lub rozgniataj na talerzyku widelcem (muszą być bardzo miękkie), a mięsko jak najdrobniej siekaj ostrym nożem. W dziewiątym miesiącu malec może już próbować jeść chrupki kukurydziane i biszkopty (pod wpływem śliny szybko stają się miękkie).
To ważne. Nigdy nie zostawiaj malca samego z chrupką w rączce ani z jakimkolwiek innym jedzeniem w buzi.

Kiedy można podawać jedzonko w kawałkach?
Gdy malec będzie miał 10–11. miesięcy, układaj na talerzyku kawałki gotowanej marchewki, kalafiora, ziemniaka, niech sam wybiera, co chce zjeść. Jeśli ma już ząbki, możesz mu dać do rączki kawałek obranego jabłka, gruszki, brzoskwini, ale uważnie obserwuj malca, by się nie zakrztusił. W 11–12. miesiącu możesz zaproponować maluchowi małe kanapki z masłem i drobniutko posiekanym mięsem. Obiad czasem powinien składać się z trzech dań: rzadszej zupy, małego pulpeta z jarzynką oraz lekkiego kompotu.
To ważne. Pokarmy stałe lub o niejednorodnej konsystencji prowokują dzieci do gryzienia, wydziela się wówczas więcej śliny i pokarm jest lepiej trawiony. Różnorodność dań pomaga oswajać się z nowymi smakami. Pamiętaj, że już teraz kształtujesz kulinarny gust swojego malucha.

Warto wiedzieć, że…
• Nie jest prawdą, że dziecko uczy się gryźć dopiero wtedy, gdy ma ząbki. Maluszki znakomicie sobie radzą z rozdrabnianiem jedzenia dziąsłami i językiem. Potrafią w taki sposób rozgnieść na papkę kawałki ugotowanych jarzyn, miękkie owoce, chrupki kukurydziane.
• Jedzenie potraw o konsystencji innej niż mleko pomaga w rozwoju. Inne smaki i zapachy to element poznawania świata.


Konsultacja: dr med. Teresa Kibalenko-Nowak, pediatra, działa w Polskim Towarzystwie Pediatrycznym.

Programowanie żywieniowe u dzieci: jak komponować jadłospis, żeby dzieci były zdrowe?

Dieta
Kaszkowe menu
Kaszki to dla malca doskonały trening przed jedzeniem zupek. Nie przegap momentu, w którym trzeba ją podać!

Przez pierwsze pięć, sześć miesięcy głównym składnikiem diety Twojego dziecka było mleko. Potem nadchodzi czas na poznawanie nowych smaków . Próbowanie pierwszych kaszek to dla malca doskonały trening przed jedzeniem zupek i przecierów. Nie przegap momentu, w którym trzeba ją podać! Od kiedy zacząć je podawać Zgodnie z najnowszymi zaleceniami jako pierwszą do niemowlęcego menu wprowadza się kaszkę glutenową (mannę) – ale zaledwie jej odrobinę (tylko 2–3 g na 100 ml) – jako dodatek do innych dań. Dziecku karmionemu piersią dodaj ją do zupki jarzynowej w piątym miesiącu, natomiast karmionemu sztucznie – w siódmym, możesz też wymieszać z mlekiem modyfikowanym następnym. To pomaga organizmowi maluszka oswajać się z glutenem i lepiej tolerować go w przyszłości. Pamiętaj! Obserwuj reakcję dziecka po takim posiłku. Wzdęcia lub biegunka mogą świadczyć o alergii. Jak zachęcić malca Siódmy miesiąc to w menu malca na piersi i na butelce czas na kaszkę jako samodzielne danie. Zacznij od kukurydzianej lub ryżowej. Dobrze, by w tym czasie Twój szkrab trzymał już stabilnie główkę i utrzymywał się w pozycji siedzącej z podparciem. Powinien też okazywać zainteresowanie nowymi potrawami, np. z zaciekawieniem obserwować posiłek dorosłych. Wybranie właściwego momentu na podanie pierwszego „dorosłego” posiłku to podstawa sukcesu we wprowadzaniu nowych pokarmów. Pamiętaj! Z nową konsystencją oswajaj dziecko powoli, zacznij od jednej łyżeczki. Z dodatkiem mleka czy owoców W sprzedaży są kaszki, które przygotowuje się na mleku modyfikowanym, a także do rozprowadzenia w wodzie. Ich wybór jest tak duży, że na pewno nie znudzą się malcowi. Mogą być: kukurydziane, ryżowe, pszenne, o smaku naturalnym, jabłkowym, malinowym, bananowym, z owocami leśnymi albo z melisą (kaszka na przespaną noc!). Są też wzbogacane w witaminy,...

niemowlę, jedzenie, ciastko, rozszerzanie diety
Dieta
Nauka gryzienia
Gryzienie to niełatwa sztuka. Malec uczy się jej stopniowo, zaczynając od papek. Ale już niedługo zje coś, o niebo, smaczniejszego.

Dla niemowlęcia ssanie to nie tylko sposób na to, żeby się najeść, ale też wielka przyjemność. Już pod koniec czwartego miesiąca smyk może nauczyć się zaspokajać głód inaczej. Przekonaj się jak! Próba z łyżeczką Jeśli zrobisz eksperyment i trzymiesięcznemu maluszkowi włożysz do buzi łyżeczkę, zacznie ją ssać lub językiem wypchnie z buzi. Niespecjalnie więc się naje. Jednak miesiąc (czasem dwa miesiące) później już się tak nie zachowa. Zacznie zgarniać językiem to, co leży na łyżeczce. A to dlatego, że stopniowo zanika u niego odruch ssania lub wypychania językiem tego, co jest w buzi. Kiedy maluszek nauczy się nowego sposobu jedzenia? Różnie z tym bywa. Jedno dziecko w piątym miesiącu potrafi jeść z łyżeczki, inne jeszcze dwa miesiące później będzie miało z tym kłopoty. Nie przeocz jednak tego momentu i nie przedłużaj niepotrzebnie okresu ssania. Bo drugie półrocze to najlepszy czas, kiedy maluszek, ciekawy świata, będzie chętnie poznawać nowe smaki. Kaszki i spółka Jeśli bobasek pije mleko modyfikowane, już w piątym miesiącu zacznij rozszerzać mu dietę. Gdy karmisz go piersią, możesz poczekać, aż skończy pół roku. Jeśli jednak słabo przybiera na wa-dze lub ty masz niewiele pokarmu, zacznij mu podawać nowe dania już w piątym, szóstym miesiącu (poradź się jeszcze w tej sprawie pediatry). To jest najlepszy czas, by szkrab poznał smak owoców, warzyw, mięsa, kaszek, jajek czy ryby. Nie z butelki Najłatwiej zrobić zupkę lub kaszkę, wlać je do butelki i podać przez smoczek z większą dziurką. Jedynym plusem takiego rozwiązania jest to, że malec szybko zje posiłek. Ale w ten sposób niepotrzebnie przedłużasz okres ssania i picia z butelki. A do tego ma to fatalny wpływ na zgryz dziecka i rozwój jego mowy. Malec powinien teraz uczyć się jeść, bo te same mięśnie, co do gryzienia, będą mu potem potrzebne do mówienia. To nie...

Dieta
Rozszerzamy dietę
Wprowadzaj nowe pokarmy pojedynczo, w co najmniej w tygodniowych odstępach, ale to jeszcze nie wszystko...

Najlepiej kieruj się zasadami zawartymi w schemacie żywienia niemowląt, który udostępni Ci pediatra.  Są to jednak ogólne wskazówki, bo ważne jest, by jadłospis dostosować do potrzeb i upodobań konkretnego dziecka. Od czego zacząć Soczek, zupka czy kaszka? Doświadczone mamy radzą najpierw podać zupkę, by maluch nie przyzwyczaił się do słodkiego smaku soku, ale zrób, jak Ci wygodniej. Wprowadzaj nowe pokarmy pojedynczo, w co najmniej tygodniowych odstępach. Wtedy zobaczysz, jak malec reaguje na nowości i czy nie pojawiają się dolegliwości alergiczne. To ważne. Zacznij od połowy łyżeczki nowej potrawy, a potem codziennie zwiększaj ilość pokarmu o jedną. Podawaj tylko tyle soku lub zupki, ile malec zechce zjeść. Świeże czy ze słoiczków Wprowadzanie nowych pokarmów rozpocznij od podawania dań ze słoiczków. Zawarte w nich owoce i warzywa pochodzą z upraw będących pod stałą kontrolą. Domowe posiłki też mają swoje zalety – są świeże, aromatyczne i zwykle bardziej smakują maluchom. To ważne. Przygotowując posiłki, dbaj o zachowanie higieny, bo niemowlęta są skłonne do zakażeń pokarmowych. Który sok na początek Owoce dostarczają przede wszystkim witaminy C. Słodki smak zawdzięczają fruktozie i nie trzeba ich dosładzać. Najpierw podaj sok z jabłek, potem z marchewki, następnie soki dwuskładnikowe, np. z jabłek i dyni. Szczególnie wartościowe są soki przecierowe. Wprowadź też jabłko skrobane łyżeczką. To ważne. Dzieci karmione butelką mogą dostać soki w piątym, a karmione piersią w siódmym miesiącu. W piątym miesiącu smykom karmionym sztucznie podaj desery owocowe z dodatkiem mleka. Pierwsze zupki jarzynowe Warzywa zawierają m.in. witaminy, w tym beta-karoten, żelazo i błonnik. To niezbędne uzupełnienie diety mlecznej. Na początek najlepsza jest zupka dwuskładnikowa – z ziemniaka i marchewki. Potem stopniowo możesz...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz