Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, butelka, karmienie butelką, mleko
Karmienie

Akcesoria do karmienia

W każdym domu, w którym ma zamieszkać (lub już mieszka) noworodek, musi być dobra butelka ze smoczkiem. Co to znaczy „dobra”? Co jeszcze się przyda? Oto nasze rady.

Nawet gdy chcesz karmić dziecko wyłącznie piersią, to i tak warto mieć butelkę i smoczek. Na wszelki wypadek, gdyby jednak coś poszło nie tak. Jeśli zaś decydujesz się na wyłączne karmienie z butelki, kup od razu więcej rzeczy, gdyż malec będzie codziennie jadł nawet 7–8 razy.

Butelka
Poszukaj takiej, która wyda ci się... po prostu najwygodniejsza. Do wyboru masz butelkę o prostym kształcie albo szerszą u wlotu (będzie ci łatwiej wsypać mleko). Warto pokusić się też na tzw. antykolkową. Gdy nie zamierzasz kupować sterylizatora, a masz mikrofalówkę, zastanów się nad butelką samosterlizującą. Nowością jest też taka z czujnikiem ciepła (na pewno wtedy nie oparzysz dzidziusia).
Rada: Pamiętaj, by wymienić butelkę po kilku tygodniach (koniecznie, jeśli zobaczysz, że plastik jest zarysowany).

Smoczki
Kup dwa, trzy „butelkowe” smoczki, na zmianę. Koniecznie takie dla najmłodszych dzieci (czyli o tzw. wolnym przepływie, oznaczone symbolami: 0 albo 1). Idealny będzie taki, który ssie się podobnie jak pierś. Do wyboru masz smoczki kauczukowe (brązowe, bardziej miękkie) i silikonowe (przezroczyste, twardsze). Choć jedne i drugie mają swoje zalety, to warto wiedzieć, że logopedzi bardziej polecają smoczek silikonowy, twardszy (to taki przezroczysty). Kup go koniecznie, jeśli chcesz łączyć karmienie piersią i butelką. Ssie go się trudniej niż kauczukowy, dziecko musi się napracować. Jest mniejsze ryzyko, że oduczy się ssania piersi. Smoczek powinien być anatomiczny, czyli taki, który kształtem przypomina pierś: szeroki u podstawy, a potem zwężający się. Nieprofilowany, bo przecież pierś wcale tak nie wygląda!
Rada: Warto kupić tzw. smoczek dynamiczny. Gdy dziecko ssie, wciąga go głębiej do buzi, a w momencie, kiedy połyka mleczko, smoczek nieco się cofa.

Szczotka do mycia
Niezbędna! Bez niej nie umyjesz dokładnie butelki, a na resztkach pozostałego mleka zaczną namnażać się bakterie.
Rada:Będzie ci znacznie łatwiej umyć butelkę, jeśli wybierzesz szczotkę tej samej firmy.

Podgrzewacz
Nie zawsze uda ci się dokładnie wyczuć moment, gdy twoje dziecko jest głodne, i kilka minut wcześniej zabrać się za przygotowywanie mleka. Maluszek nie zna się na zegarku i nie zawsze chce jeść wtedy, kiedy uważasz, że powinien być głodny. Być może będziesz też chciała przygotować sobie mleko na nocne karmienie. Przyda ci się więc podgrzewacz.
Rada: Warto wybrać taki, w którym podgrzejesz nie tylko butelkę z mlekiem, ale też np. słoiczek z obiadkiem. Przyda się za kilka miesięcy, gdy smyk będzie już jadł nowe dania.

Sterylizator
Przez pierwsze pół roku musisz dokładnie wyparzać i sterylizować butelki oraz smoczki. Możesz je po prostu wygotowywać we wrzącej wodzie, ale zastanów się też nad kupieniem sterylizatora. Jest drogi, ale naprawdę się przydaje!
Rada: Warto zdecydować się na kupienie „kombajnu”, który łączy kilka funkcji, np. podgrzewania i sterylizacji; sterylizowania i gotowania na parze.

Termos na butelkę
Czyli tzw. termoopakowanie. Przydatne na spacerach, w podróży. Wstawisz do niego butelkę z ciepłą wodą, a gdy malec zgłodnieje – dosypiesz mleko.
Rada: Do termoopakowania można również wstawić butelkę z przygotowaną i schłodzoną herbatką lub mlekiem (a potem podgrzać je w podgrzewaczu).

Pojemnik na mleko
Jeśli zamierzasz przygotowywać dla malca mieszankę poza domem, przyda ci się specjalny pojemnik na mleko w proszku (dzięki temu nie będziesz musiała zabierać całego opakowania).
Rada: Warto kupić taki pojemnik, który ma kilka przegródek. Dzięki temu będziesz mogła w domu przygotować sobie taką ilość mleka, która wystarczy maluszkowi na kilka posiłków.

 

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

 

Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]

Karmienie dziecka butelką
Fotolia
Karmienie
Butelka i smoczek do karmienia: jak wybrać najlepsze?
Zwykła czy antykolkowa? Plastikowa czy szklana: czym kierować się przy wyborze butelki do karmienia niemowlęcia? Jak wybrać smoczek i inne akcesoria: sprawdź, które naprawdę ci się przydadzą.

Chcesz kupić butelkę i smoczek do karmienia niemowlęcia? Wybór jest bardzo duży, dlatego zanim kupisz, chwilę się zastanów. Dobra butelka i smoczek do karmienia dla dziecka to nie tylko kwestia wygody, ale też zdrowia. Od dobrego smoczka zależy m.in. dobry rozwój mowy niemowlęcia ! Butelka do karmienia niemowlęcia Wybierając butelkę do karmienia dla dziecka, masz do wyboru butelki szklane lub plastikowe. Przewagą szklanej butelki jest to, że jest wykonana z bezpiecznego materiału. Łatwo może się jednak stłuc, a poza tym mleko szybciej w nim stygnie. Butelki plastikowe mają lepsze właściwości izolacyjne, czyli mleko pozostaje dłużej ciepłe. Są butelki o różnym przeznaczeniu, np. jedne służą do karmienia wcześniaków, inne – do karmienia dzieci z kolką (mają odkręcane dna z odpowietrznikiem, kształt rogala, dzięki czemu dziecko nie połyka powietrza, lub smoczki z odpowietrznikami). Niektóre butelki zostały nawet wyposażone w czujniki ciepła, wymiennie montowany ustnik lub trójprzepływowy smoczek (do różnych płynów). Ciekawym rozwiązaniem są specjalne wypustki na smoczku (masują bolące dziąsła ząbkującego dziecka). Ważne! Jeśli wybierasz plastikową butelkę, sprawdź, czy w składzie nie znajduje się bisfenol A  (na opakowaniu powinien być napis: bez fisfenolu, BPA free).   Butelki do karmienia - TOP 5 według użytkowników serwisu Bangla.babyonline.pl → Praktyczny zestaw do karmienia noworodków (średnia ocena: 4,77, liczba opinii: 11) → Butelka z serii Aktywne Ssanie z systemem odpowietrzania Super Vent (średnia ocena: 4,69, liczba opinii: 127) → Butelka do Karmienia/Złota (średnia ocena: 5,0, liczba opinii: 3) → Butelka szerokootworowa EasyStart Owoce - różne pojemności (średnia ocena: 4,56, liczba opinii: 221) → Antykolkowa butelka szerokootworowa EasyStart "Newborn baby" (średnia ocena: 4,5,...

niemowlę, butelka, karmienie butelką
Karmienie
Nauka picia z butelki
Wydaje się to takie proste... Dać dzidziusiowi butelkę z mlekiem, a on już będzie wiedział, co z nią zrobić. Niestety, tak nie jest. Bo ssania smoczka trzeba się nauczyć.

    Opisz pierwsze dni ze smoczkiem twojego dziecka. Podziel się swoimi doświadczeniami i wygraj cenne nagrody » Jeśli podajesz noworodkowi mleko z butelki, on naprawdę nie musi wiedzieć, jak ma się zachowywać. Czy ma ssać wolno, czy szybko? I jak to robić, by łykać samo mleko, a nie powietrze. Jak każdej innej rzeczy, także tego musi się nauczyć. Twój maluszek do tej pory pił mleko z piersi, a teraz chcesz go przestawić na butelkę? Przygotuj się na to, że niekoniecznie musi mu się to spodobać. Bo przecież smoczek jest czymś zupełnie innym od ciepłej piersi. Ssie się go inaczej, mleko wypływa dużo szybciej, a maleństwo musi się nauczyć sprawnie je połykać. No i nie ma do czego się przytulić. Jaka butelka dla niemowlaka - opinie rodziców Smoczek i butla Nie wiadomo, który smoczek przypadnie maluszkowi do gustu, więc najlepiej na początek kup dwa, trzy różne na zmianę. Jakie? Kauczukowy (brązowy) jest bardziej miękki, dzieci zwykle szybko go akceptują. Ale jeśli podajesz niemowlęciu zarówno butelkę, jak i pierś, lepszy może się okazać silikonowy (przezroczysty). Jest twardszy, trochę mniej wygodny, ale dzięki temu może uda ci się dłużej łączyć te dwa sposoby karmienia. Zwróć uwagę na dziurki, przez które wypływa mleko. Dla najmłodszych niemowląt najlepsze są smoczki o wolnym przepływie. Gdy dziecko skończyło cztery miesiące, kup smoczek z większą dziurką, by nie denerwowało się, że mleko ssie się zbyt wolno. Butla może być zwykła plastikowa. Jeśli jednak malec często ma bóle brzuszka, wymień ją na antykolkową o specjalnym, lekko wygiętym kształcie. Dobra pozycja Jak ułożyć dziecko, gdy podajesz mu butelkę? Podobnie jakbyś karmiła je piersią. Pamiętaj tylko, że maluszkowi musi być wygodnie, inaczej całe karmienie skończy się płaczem. Nauka ssania smoka - druga...

edipresse.IS917-042.jpg
Edipresse
Karmienie
Vademecum karmienia butelką
Dla mamy i taty, debiutujących w roli butelkowych rodziców, przygotowaliśmy krótkie wademecum.

  Czy wiesz, kiedy przygotować mleko? I jak ważne jest zachowanie przy tym higieny? Maluch jest narażony na zatrucia pokarmowe, bo jest ono świetną pożywką dla bakterii. Dla mamy i taty, debiutujących w roli butelkowych rodziców, przygotowaliśmy krótkie wademekum. Oto cztery podstawowe zasady: Przygotuj mleko przed karmieniem Zdarza się, że maluszek nie jest głodny lub śpi dłużej niż zazwyczaj. Co wtedy? Możesz wówczas trzymać mieszankę w podgrzewaczu (do 45 minut). Gdy w tym czasie dziecko nie zgłodnieje lub się nie obudzi, trzeba ją wylać. Jeśli przewidujesz, że maluszek będzie jadł później, od razu wstaw butelkę z mieszanką do lodówki. Schłodzoną można przechowywać do dwóch godzin. Tuż przed podaniem podgrzej ją w podgrzewaczu lub kąpieli wodnej. Nigdy nie rób tego w mikrofalówce, bo mikrofale podgrzewają nierównomiernie i wpływają na strukturę białka. I pamiętaj – mieszankę można podgrzewać tylko raz. Sprawdź wielkość otworu w smoczku Upewnisz się, że jest prawidłowy, odwracając butelkę do góry dnem i potrząsając nią kilka razy. Jeżeli mleko wypłynie ciągłym strumieniem – jest za duży. Gdy spadnie tylko kilka kropel – za mały. Otwór jest odpowiedni wtedy, gdy najpierw mleko wycieknie małym strumieniem, a potem zacznie kapać kroplami. Obserwuj też dziecko. Gdy wkłada w ssanie wiele wysiłku, a potem staje się rozdrażnione – mleko najpewniej leci za wolno. Podobnie dzieje się, kiedy nakrętka jest zbyt mocno dokręcona. W środku wytwarza się wtedy próżnia, co hamuje jego wypływ. Wystarczy więc nieco ją odkręcić. Podczas karmienia rób przerwy Jedząc, maluch połyka nie tylko mleko, ale i powietrze, dlatego się denerwuje, szybko ma też uczucie sytości. Zrób więc w trakcie karmienia kilka krótkich przerw. A jeśli dziecko samo przerywa ssanie po kilku łykach – potrzymaj je na ramieniu do odbicia,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak