Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
karmienie piersią, lato, mama, niemowlę
Karmienie

Jak karmić piersią latem - ważne rady pediatry

Gdy robi się gorąco, dziecko nie chce ssać. Jak latem namawiać je do jedzenia, ile powinno jeść, by rosnąć - radzi doświadczona pediatra i konsultantka laktacyjna. Lektura obowiązkowa na lato!
Katarzyna Raczek-Pakuła - pediatra
lek. Katarzyna Raczek-Pakuła
Konsultacja merytoryczna

Nie dziw się, że w gorące dni dziecko nie chce ssać i po kilku łykach już odwraca się od piersi. Sama nie wiesz, czy traktować to jak normalny posiłek, czy za pół godziny znów proponować smykowi ssanie? Nie dziw się – tobie także nie chce się jeść, kiedy jest gorąco. Ale dziecko musi przecież rosnąć i przybierać na wadze – myślisz. Więc jak karmić piersią latem - radzi dr Katarzyna Raczek-Pakuła, pediatra i doradca laktacyjny.
Czytaj też: Lista produktów zalecanych podczas karmienia piersią

Czy latem niemowlę może ssać pierś mniej niż zwykle?

I tak, i nie. Gdy w godzinach południowych jest strasznie gorąco, dziecko rzeczywiście często wcale nie ma ochoty na jedzenie. Chce mu się tylko pić. Zwykle jednak nadrabia te straty wieczorem i w nocy, kiedy jest chłodniej. Chętnie również ssie pierś rano. Dlatego lato raczej nie powinno mieć żadnego wpływu na tempo jego przybierania na wadze.

Boję się, że synek ssie tak mało, że skończy mi się pokarm. Może odciągać mleko?

Nie jest to konieczne. Laktacja nie powinna się zmniejszyć z tego powodu, że niemowlę raz czy dwa razy wyssie mniej mleka niż zwykle. Koniecznie jednak podawaj mu pierś wtedy, kiedy jest chłodniej. Na pewno warto zaproponować mu ssanie tuż przed spacerem, a potem na dworze.

  • Nie siadaj na słońcu, poszukaj dobrego miejsca w cieniu.
  • Jeśli karmisz w domu, zadbaj, by nie było gorąco; warto od czasu od czasu zabrać niemowlę z pokoju, zrobić przeciąg, by odświeżyć i ochłodzić powietrze.
  • Pamiętaj o nocnych karmieniach: są bardzo ważne, bo wtedy wydziela się więcej prolaktyny, dzięki czemu masz w piersiach więcej mleka. Jest ono też bogatsze w tłuszcze, więc dziecko szybciej przybiera na wadze.

Czy powinnam podawać niemowlęciu jeszcze jakieś dodatkowe picie?

Nie. Niemowlęciu karmionemu piersią nie musisz dodatkowo podawać niczego do picia, nawet w upał. Wystarczy proponować mu ssanie tak często, jak ma na to ochotę. Zwykle w upalne dni dziecko właśnie tak się zachowuje: ssie pierś, dopóki płynie z niej mleko bardziej wodniste, które jest na początku każdego karmienia. Zaspokaja w ten sposób pragnienie. Potem pokarm staje się bardziej gęsty, treściwy. Jeśli dziecko nie ma ochoty na jedzenie, przestaje ssać, bo chodziło mu tylko o picie.
Czytaj też: Jaka woda dla niemowlaka

Czy można przekarmić dziecko karmione piersią?

karmienie piersią, ssanie piersi
Fotolia
Karmienie
Jak skutecznie karmić piersią: 5 sprawdzonych rad
Chcesz karmić piersią, ale wciąż zadajesz sobie pytania: jak często karmić piersią, czy dobrze przystawiłaś malca do piersi, skąd wiedzieć, czy się najadł? Podpowiadamy!

Chcesz karmić piersią, bo wiesz, że jest to najlepsze dla twojego maluszka. Ale wciąż masz wątpliwości, czy na pewno robisz to dobrze. Przygotowaliśmy poradnik w pigułce, który odpowie na twoje najważniejsze wątpliwości, czy dobrze karmisz piersią i jak karmić piersią .   1. Karm piersią tak często, jak dziecko ma ochotę ssać.  Dziś nikt już nie zaleca, by karmić dziecko jak w zegarku: co 3 godziny. Najlepiej karmić piersią na żądanie , czyli tak często, jak dziecko ma ochotę ssać.  Jak często karmić noworodka ? Noworodek powinien jednak ssać pierś nie rzadziej niż co 3 godziny w ciągu dnia (w nocy najdłuższa przerwa może wynosić najwyżej 6 godzin). Jeśli raz prześpi karmienie, to nie problem. Jeśli częściej, trzeba porozmawiać na ten temat z pediatrą. Przesypianie karmienia może być spowodowane osłabieniem mięśni, przedłużającą się żółtaczką noworodka . Noworodek zwykle ssie pierś 7-8 razy w ciągu doby. Są jednak dzieci, które chcą ssać pierś nawet kilkanaście razy w ciągu doby.    2. Karm piersią także w nocy. Noworodek ma mały żołądek, nie potrafi najeść się na zapas. Musi ssać pierś w nocy . Jest to zresztą dla niego bardzo korzystne. W twoim mleku w nocy jest przecież najwięcej cennych kwasów tłuszczowych omega-3. Są one bardzo ważne dla budowy mózgu dziecka i siatkówki oka. Dlatego warto karmić piersią w nocy. Nie martw się nocnym wstawaniem: jeśli karmiłabyś butelką, przygotowywanie jej zajęłoby ci znacznie więcej czasu.   3. Nie śpiesz się, gdy karmisz piersią.  Jak długo powinno trwać jedno karmienie piersią? Nie ma reguły, każde dziecko jest inne. Są dzieci, które ssą pierś bardzo szybko i posiłek zajmuje im nie więcej niż 10 minut. Są też dzieci, które ssą pierś powoli, karmienie zajmuje im nawet 30 minut. Pozwalaj dziecku ssać pierś tak długo,...

karmienie piersią na dworze, karmiąca mama
Fotolia
Karmienie
Karmienie piersią na dworze to świetny pomysł!
Karmienie piersią na dworze robi się coraz bardziej popularne i nie wzbudza już takiej sensacji jak kiedyś, choć oczywiście zdarzają się niechlubne wyjątki. W ciepłe dni warto z dzieckiem przebywać na świeżym powietrzu jak najdłużej. A jak zrobi się w tym czasie głodne, po prostu podasz mu pierś.

Karmienie na dworze nie musi być trudne Dlatego w słoneczną pogodę śmiało zabieraj dziecko na świeże powietrze nawet na kilka godzin. Ale zanim to zrobisz, przeczytaj, co mówią inne mamy, które pierwsze karmienie na dworze mają już za sobą. – Najpierw trochę się wstydziłam i gdy chciałam nakarmić synka, szukałam w parku ławek na uboczu – opowiada Julita, mama pięciomiesięcznego Jasia. – Przestałam się chować, gdy zobaczyłam, że nie robią tego inne mamy. Odtąd często karmiłam na dworze. Nikt nigdy tego nie skomentował, zwykle wszyscy patrzyli w inną stronę. Pierwsze karmienie na spacerze to rzeczywiście dla wielu mam duże przeżycie. Potem jest łatwiej. – Ja przykrywałam pierś tetrową pieluszką, by nie prowokować spojrzeń – mówi Agata, mama półtorarocznej Natalki. – Co prawda mogą się zdarzyć nieprzyjemne uwagi, ale wtedy wystarczy powiedzieć, że każdy może jeść, kiedy jest głodny. Dziecko również. A przecież najlepsze dla niego jest mleko z piersi – podpowiada dr Katarzyna Raczek-Pakuła, która doradza karmiącym mamom. Sprawdź też, dlaczego karmienie piersią jest lepsze niż mieszanką Karmienie piersią na dworze wymaga przygotowań Jeśli wybierasz się z dzieckiem na kilkugodzinną wyprawę na plażę czy piknik, sama odpowiednio się ubierz. Załóż specjalny stanik do karmienia z odpinanymi klapkami i bluzkę lub sukienkę zapinaną na guziczki, byś mogła łatwo i dyskretnie podać dziecku pierś. W upalny dzień na pewno często będzie ci się chciało pić, a twoje piersi muszą "wyprodukować" mleko dla dziecka. W ciągu dnia powinnaś wypić około dwóch–trzech litrów. Weź więc ze sobą wodę, najlepiej niskozmineralizowaną. Ale tylko niegazowaną, bo "bąbelki" mogą spowodować ból brzucha u dziecka. Dobry jest też kompot, sok, ale musisz je szybko wypić, by się nie zepsuły. Dla...

mama, tata, niemowlę, karmienie piersią, lato
Karmienie
Letnie karmienie
W upalne dni często nie chce ci się nawet myśleć o jedzeniu. Nie zdziw się więc, gdy i smyk nie będzie miał ochoty na ssanie. Spokojnie, jego organizm wie, co robi.

Gdy z nieba leje się żar, musisz karmić maluszka inaczej niż zwykle. Czasem nawet go trochę przechytrzyć. Mleko z piersi W upał dziecko ssie krócej, mniej chętnie. Zwykle wypija wtedy tylko tzw. mleko pierwszej fazy , które pojawia się na początku karmienia. Zawiera ono więcej wody, szybko zaspokaja pragnienie. Na bardziej kaloryczny pokarm smyk nie ma ochoty. Staraj się podawać maluszkowi pierś częściej wtedy, kiedy jeszcze nie jest gorąco: rano, po powrocie ze spaceru, wieczorem. Nie zapominaj też o nocnym ssaniu. Twój pokarm jest wtedy najbardziej tłusty i kaloryczny – dziecko, pijąc go, najszybciej rośnie. Wtedy też łatwiej wydziela się prolaktyna, czyli hormon, od którego zależy ilość mleka w piersiach – zatem nocne karmienia są ważne dla prawidłowej laktacji. Jeśli będziecie dłużej na spacerze, maluszkowi może zachcieć się jeść lub pić. Możesz szybko wracać do domu, ale możesz też  karmić na dworze . Poszukaj spokojnego miejsca. Pamiętaj, że w gorące dni ty też musisz więcej pić. Pocisz się, a więc tracisz wodę, a jest ona niezbędna do „wyprodukowania” mleka. Pij 2–3 litry dziennie. Najlepsza jest niegazowana woda średniozmineralizowana, butelkowana, domowy kompot lub sok. Mleko z butelki Rano, po południu i wieczorem, gdy jest chłodniej, dziecko ma dobry  apetyt. W ciągu dnia, kiedy temperatura przekroczy 25ŻC, może już nie chcieć jeść. Zaplanuj więc dzień tak, by chodzić na spacer pomiędzy porami karmienia. Dla noworodka najlepsze jest świeżo przygotowane mleko, więc będzie ci wygodniej podawać je w domu. Trzy-, czteromiesięczne niemowlę możesz też nakarmić na dworze. Nie zabieraj jednak rozrobionego mleka w butelce (mogą się w nim mnożyć bakterie). Weź tylko butelkę z przegotowaną, lekko ostudzoną wodą (wstaw ją do termosu) i osobno mleko w proszku (odpowiednią ilość wsyp do pojemniczka lub...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz