Odstawianie dziecka od piersi
Kiedy mama wraca do pracy, staje wobec trudnego problemu – musi podjąć decyzję o tym, czy przerwać karmienie piersią, czy też nadal podawać dziecku swoje mleko, uzupełniając karmienie mlekiem modyfikowanym.
- dr Barbara Gierowska – Bogusz pediatra, neonatolog Instytut Matki i Dziecka w Warszawie
Wówczas pojawia się również pytanie: jak wybrać mleko?
Jak karmić dziecko pracując?
Jeśli planujesz powrót do zawodowych obowiązków, co oznacza codzienne wyjścia z domu, to zastanów się, czy uda Ci się, choć częściowo, zachować karmienie piersią. Jeśli nie jest to możliwe zaplanuj stopniową zmianę diety dziecka na 2-3 tygodnie przed Twoim powrotem do pracy.
Jak wprowadzić karmienie butelką?
Jeśli Twoje maleństwo nie ma jeszcze rozszerzonej diety kluczowym elementem jest spotkanie z lekarzem pediatrą i skonsultowanie wyboru właściwego mleka modyfikowanego dostosowanego do potrzeb Twojego dziecka.
Nauka picia z butelki
Równie ważna jest nauka picia z butelki ze smoczkiem. Jego rozmiar i rodzaj jest uzależniony od wieku i możliwości malucha. Z punktu widzenia logopedycznego korzystniejsze są silikonowe smoczki, o większym stopniu twardości niż lateks. Pierwsze próby podania dziecku pokarmu z butelki nie zawsze są uwieńczone sukcesem. Czasem łatwiej jest, gdy zamiast Ciebie butelkę podaje tata, babcia czy niania. Aby ułatwić naukę picia przez smoczek - do butelki zamiast mieszanki wlej Twój pokarm. W kolejnych dniach stopniowo zastępuj kolejne karmienia piersią, karmieniem mlekiem modyfikowanym. Warto w tym czasie obserwować dziecko i jego reakcję na zmianę diety.
Jak zadbać o piersi?
Najlepiej jest odstawiać dziecko stopniowo, rezygnując z jednego karmienia, co 2, 3 dni. Jest to metoda zbliżona do naturalnego końca karmienia – co oznacza, że nie grozi kłopotami z piersiami i pozwala mamie i dziecku na swobodne przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Jeżeli maluch rzadziej ssie pierś, laktacja w naturalny sposób zacznie zanikać. Ograniczenie produkcji pokarmu w piersiach uzyskasz również kładąc zimne okłady na opróżnione piersi lub pijąc napar z szałwii. Możesz również poprosić lekarza o farmakologiczne zahamowanie wytwarzania pokarmu (leki te są dostępne na receptę).
Jak urozmaicić dziecku posiłki?
Jeśli Twoje maleństwo miało już rozszerzoną dietę masz więcej możliwości zastąpienia posiłków z piersi. Możesz zaoferować mu porcję mleka w butelce ze smoczkiem, ale także kleiki i kaszki owocowe podawane łyżeczką. Na bazie mleka modyfikowanego możesz też przyrządzić kisiel z dodatkiem soku owocowego lub z wartościowym żółtkiem. Te potrawy bez problemu podasz dziecku łyżeczką.
Ekspert radzi:
Bardzo ważna jest rozmowa z pediatrą i konsultacja przy wyborze mleka modyfikowanego w pełni odpowiadającego na potrzeby Twojego dziecka. Odpowiednio dobrane mleko modyfikowane pozwoli dostarczyć dziecku wszystkich niezbędnych składników potrzebnych do prawidłowego rozwoju.