jak odzwyczaić od karmienia piersią
Adobe Stock
Karmienie

Jak odzwyczaić dziecko od karmienia piersią: 10 sposobów, by oduczyć picia mleka z piersi

Jeśli twoje dziecko ma rok lub więcej i nadal często budzi się w nocy, pewnie chcesz odzwyczaić je od karmienia piersią. Są na to skuteczne sposoby, musisz jednak uzbroić się w cierpliwość. Maluch oduczy się pić mleko z piersi, jeśli będziesz działać konsekwentnie i zdecydowanie.

Chcesz odzwyczaić dziecko od karmienia piersią, bo jesteś już zmęczona nocnym wstawaniem? To zrozumiałe. Choć są dzieci, które potrafią przespać pół nocy albo nawet całą, to są też i takie, które budzą się praktycznie co chwilę, domagając się za każdym razem piersi mamy. Jeśli masz dość, bo ciągle chodzisz niewyspana, znajdziesz tu wskazówki, które pomogą dziecku oduczyć się picia z piersi i przesypiać całą noc.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Radzi Magdalena Komsta, promotorka karmienia piersią

Nakarm dziecko porządnie w ciągu dnia

Aby odzwyczaić dziecko od karmienia piersią w nocy, staraj się w ciągu dnia regularnie karmić dziecko i nie zapominać o przystawianiu do piersi (nawet, jeśli dziecko nie domaga się posiłku). Jeśli z różnych przyczyn pominiesz któreś karmienie w ciągu dnia, dziecko na pewno będzie chciało nadrobić stracony posiłek w nocy.

Zanim pójdziesz spać, obudź dziecko na karmienie

Sprawdzoną metodą mam jest nakarmienie dziecka, zanim mama uda się na odpoczynek. Bo możesz być pewna, że gdy tylko zamkniesz oczy, dziecko obudzi się na karmienie.

Zapewnij dziecku więcej bliskości

To, że twoje dziecko budzi się często na nocne karmienie, może być wynikiem tego, że potrzebuje więcej bliskości i dotyku. Dlatego jeśli chcesz oduczyć dziecko picia z piersi, w ciągu dnia zadbaj o to, żeby zapewnić mu swój dotyk. Idealnie sprawdza się tutaj noszenie dziecka w chuście.

Przyzwyczaj dziecko do usypiania z tatą

Gdy dziecko jest już nakarmione przed snem, przekaż obowiązki związane z usypianiem tacie. Dzięki temu dziecko przyzwyczai się do obecności taty i gdy obudzi się w nocy, jest szansa, że ponownie zaśnie, gdy tata weźmie je na ręce.

Ogranicz dziecku dostępność piersi

Jeśli nakarmiłaś już dziecko przed snem, wyjmij delikatnie pierś z jego buzi i zakryj biust. Gdy w nocy dziecko obudzi się w poszukiwaniu sutka, jest większa szansa, że gdy go nie znajdzie, zniechęci się i ponownie zaśnie.

Ucz dziecko, że pobudka w nocy nie oznacza karmienia

Pomiędzy 12. a 18. miesiącem życia dziecko rozumie proste zdania. Aby oduczyć je picia mleka z piersi w nocy, wytłumacz, że jest noc i trzeba dalej spać, a jedzonko będzie, gdy maluch wstanie. Ewentualnie podaj do picia wodę.

Zwiększ odległość pomiędzy wami

Jeśli wymienione metody nie działają, a dziecko cały czas budzi się na nocne karmienie, możesz przenieść dziecko do innego łóżka. Ciągła bliskość z mamą może być powodem częstego budzenia się w nocy.

Powiedz „nie” nocnemu karmieniu piersią

Gdy dziecko jest na tyle duże, że potrafi zrozumieć znaczenie niektórych słów, a mama naprawdę jest już zmęczona i nie ma siły wstawać, spróbuj powiedzieć dziecku stanowczo „nie”. W takich sytuacjach tata jest olbrzymim wsparciem, ponieważ jego zadaniem będzie wstanie do płaczącego dziecka i wytłumaczenie mu, że: „Nie, nie teraz. Rano. Teraz mama śpi, ty też śpij”. Idealnie, jeśli to zadziała, ale jeśli nie, obydwoje musicie zapewnić dziecku poczucie bliskości, tak żeby nie narażać go na zbyt duży stres.

Idź spać do innego pokoju

Gdy odzwyczajasz dziecko od karmienia piersią, wypróbuj osobne spanie. Przenieś się do innego pokoju, żeby dziecko nie wyczuwało twojej piersi, dzięki czemu jest szansa, że będzie budziło się rzadziej. Jednak tego sposobu używaj jako ostateczności.

Gdy odzwyczajasz od karmienia piersią, obserwuj reakcje dziecka

Chociaż chcesz zmienić nawyki dziecka, to musisz pamiętać, że maluszek jest tutaj najważniejszy. Jeśli zauważysz, że zmiany źle wpływają na zachowanie czy samopoczucie dziecka, zrezygnuj z nich na pewien czas.

Pomysły zostały zaczerpnięte z książki „Księga dziecka. Od narodzin do drugiego roku życia”; William Sears, Martha Sears, Robert Sears, James Sears; Wydawnictwo Mamania

Zobacz też:

Czy jesteś gotowa na odstawienie dziecka od piersi
Fotolia
Psychotesty i quizy
Czy jesteś gotowa na odstawienie dziecka od piersi? - test
Karmienie piersią, dzieci, karmienie piersią w miejscu publicznym
Fotolia
Karmienie
Karmienie piersią – co się zmienia pomiędzy pierwszym a kolejnym dzieckiem?
Co się zmienia w naszym podejściu do karmienia piersią pomiędzy pierwszym dzieckiem, a kolejnymi? Czy nadal celebrujemy przystawianie dziecka do piersi, pilnujemy codziennego rytuału? Zobacz, co na ten temat napisała amerykańska psycholożka Samantha Rodman.

Znacie ten żart? Kiedy pierwsze dziecko połknie monetę, biegniesz z nim do lekarza. Kiedy drugie dziecko połknie monetę, zaglądasz do pieluchy. Natomiast trzeciemu potrącasz równowartość monety z kieszonkowego. Im więcej mamy dzieci, tym więcej mamy do ich wychowania dystansu. Podobnie jest – zdaniem amerykańskiej psycholog Samanthy Rodman – z karmieniem piersią . Zupełnie inaczej podchodzimy do tej czynności przy pierwszym dziecku, inaczej przy kolejnym. Nie wierzycie? Zobaczcie, jak ona to uzasadnia. Kiedy przystawiamy dziecko do piersi? Pierwsze dziecko: Starasz się karmić co 2-3 godziny – tak jak sugerują specjaliści od naturalnego karmienia . Przestrzegasz pór karmienia nie tylko w ciągu dnia, ale także i w nocy. Kolejne dziecko: przystawiamy dziecko do piersi , wtedy kiedy ono tego potrzebuje... albo kiedy chcemy poczytać sobie książkę, uciąć krótką drzemkę lub zrelaksować się .    Karmienie piersią w miejscu publicznym Pierwsze dziecko: Kiedy przystawiasz dziecko, starasz się to robić w jakimś odosobnieniu lub zasłaniasz pierś (a tym samym i ssącego ją malucha) pieluszką. Czujesz się zakłopotana, i odczuwasz dyskomfort związany z tą sytuacją. Kolejne dziecko: Zdajesz sobie sprawę, jak niedorzeczne było twoje zachowanie przy pierwszym dziecku. Dlaczego masz się chować po kątach, ukrywać pod jakimiś pieluchami? Nie tracisz czasu na takie głupoty, przystawiasz dziecko do piersi i... po kłopocie. Jeśli ktoś się czuje zniesmaczony widokiem fragmentu piersi, to jego problem. Zobacz także: Czy zjesz obiad w toalecie? Zobacz piękne zdjęcie izraelskiej fotografki Karmienie piersią w nocy Pierwsze dziecko: Wyliczasz godziny karmienia ze szwajcarską precyzją, jednocześnie starasz się robić to w taki sposób, by nie wybudzić dziecka. W nocne karmienie maleństwa zaangażowana jesteś nie tylko ty, ale i twój partner. Kolejne...

Nocne karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Kiedy zrezygnować z nocnych karmień? Wyjaśnia doradca laktacyjny
Nocne karmienia piersią są męczące, zwłaszcza dla mamy. Kiedy z nich zrezygnować? A może ograniczyć ich ilość? Czy to nie zaszkodzi dziecku? Wątpliwości rozwiewa doradca laktacyjny Joanna Kiełbasińska.

Zdarza się, że niemowlę nie ssie już piersi w ciągu dnia , ale z nocnych karmień nie chce zrezygnować. Tymczasem są one już męczące dla mamy. Jak długo warto karmić dziecko piersią w nocy , wyjaśnia doradca laktacyjny Joanna Kiełbasińska, współpracująca z miesięcznikiem „Twoje Dziecko”. Jakie znaczenie mają nocne karmienia? Wbrew pozorom nocne karmienia odgrywają bardzo ważną rolę w życiu małego człowieka. Nie tylko zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa i bliskości , budując w ten sposób więź między mamą a dzieckiem , ale także mają wartość odżywczą, np. pozwalają na utrzymanie w miarę równych wartości stężenia glukozy we krwi. Poza tym w pokarmie mamy znajduje się dużo przeciwciał , dzięki którym dziecko buduje odporność . To pełnowartościowe mleko! I nie można zapominać o korzyściach płynących z faktu karmienia piersią dla karmiącej mamy! Jak długo karmić piersią w nocy? Jeśli karmienie dziecka w nocy nie sprawia dużego problemu, warto nie rezygnować z karmienia piersią w nocy i kontynuować karmienia nocne jak długo się da . Nawet kilka razy w ciągu nocy – dwukrotne karmienie 9–12-miesięcznego dziecka w nocy jest bardzo normalnym zjawiskiem. Zobacz też:   Karmienie piersią lepsze niż mieszanką - jeszcze jeden dowód Cesarka a karmienie piersią - jak poród wpływa na laktację 6 szkodliwych mitów o karmieniu piersią

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz