Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, karmienie butelką
Karmienie

Z butelką łatwo i wygodnie

Jesteś zmęczona przygotowywaniem mleka o północy? Zbyt zestresowana, by wyjść na spacer w porze obiadowej? Mamy na to radę!

Przez pierwsze trzy miesiące dziecko je 5–10 razy dziennie. Codzienne przygotowanie butelek oraz samo karmienie zajmuje więc sporo czasu i energii. A może być łatwiej i wygodniej.

Bądź dobrze zorganizowana
Szkoda czasu i nerwów na poszukiwanie miarki, czystej butelki i smoczka, zwłaszcza gdy maluch płacze. Przeznacz więc w szafce kuchennej całą półkę wyłącznie na akcesoria do karmienia, także te, których używasz w nocy. Kup wystarczającą liczbę butelek (sześć dużych na mleko, trzy mniejsze na herbatki) i smoczków. Pamiętaj o zapasie mleka w proszku i kaszek – trzymaj je w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Sterylizuj, nie tracąc czasu
Jeśli nie chcesz kupować dużego sterylizatora, a masz kuchenkę mikrofalową, możesz zaopatrzyć się w butelki samosterylizujące. Pozwalają na proste wyparzanie parowe bez używania dodatkowych naczyń. Brudną butelkę umyj od razu, nalej do niej trochę wody, włóż smoczek (odwrotnie niż do karmienia) i zakręć specjalną nakrętką. Kilka minut i gotowe.

Usprawnij nocne karmienia
Jeśli dziecko domaga się karmienia w nocy, bądź zapobiegliwa. Postaw na szafce przy swoim łóżku termos z ciepłą wodą, przygotuj też zimną na wypadek, gdyby woda z termosu okazała się za gorąca. Do butelki wsyp odmierzoną ilość proszku mlecznego. Gdy maluch zacznie płakać, błyskawicznie podasz mu świeże mleko. A jeśli śpi w łóżeczku obok ciebie, nakarmisz go bez wychodzenia spod kołdry. Jak karmiąca piersią mama.

Wykorzystuj podgrzewacz
Wstaw do niego butelkę z odmierzoną przegotowaną wodą. Termoregulator utrzyma odpowiednią temperaturę. W podgrzewaczu nie można trzymać gotowej mieszanki (jedynie wodę!) między karmieniami. Przed podaniem mleka zawsze sprawdź temperaturę posiłku.

Przygotuj się do wyprawy
Pora karmienia wypadająca podczas spaceru nie musi oznaczać szybkiego powrotu do domu. Przygotowanie mieszanki w warunkach „polowych” jest dość proste. Oczywiście, jeśli włożysz do torby odpowiednie akcesoria. Zapakuj termos z ciepłą wodą i praktyczny pojemnik na mleko w proszku, gdzie możesz przechować trzy dokładnie odmierzone porcje mleka. Wystarczy wsypać jedną z nich do butelki z przegotowaną wodą i wymieszać. Dobrze sprawdza się też torba termiczna.

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]

niemowlę, piknik, szklanka, woda
Dieta
Letni piknik z dzieckiem
Teraz, kiedy jest ciepło, całe dnie spędzacie poza domem. Rano pakujecie wózek, koc, kilka pieluszek, butelkę z mlekiem... No właśnie – ta butelka! Im cieplej na dworze, tym większy kłopot z karmieniem maluszka.

Kiedy słońce zaczyna coraz mocniej przygrzewać, nie tylko ludzie, ale także bakterie odzyskują wigor! Jeśli tylko dostaną się do mleka albo do słoiczka z dziecięcą zupką, zaczynają szybko się namnażać – i mogą spowodować kłopoty. Dlatego w ciepłe dni szczególnie uważaj, przygotowując jedzenie dla dziecka. Pamiętaj też, że w upalne dni zasady karmienia malca są trochę inne niż zwykle. Przygotuj mleko tuż przed podaniem Jeśli planujesz na spacerze podać dziecku mleko, zabierz ze sobą oddzielnie wodę i proszek. Butelkę z lekko ostudzoną wodą włóż do pojemnika termoizolacyjnego (możesz też wziąć dwie butelki, jedną z ciepłą, drugą z zimną przegotowaną wodą), a mieszankę wsyp do wyparzonego pojemnika. Dopiero gdy malec zgłodnieje, rozmieszaj proszek mleczny z wodą i od razu podaj do picia (w ciepłe dni gotowa mieszanka nie może stać w butelce dłużej niż piętnaście minut). Jeśli dziecko nie wypije mleka do końca, wylej resztki. Przechowuj mieszankę w zamknięciu Nawet latem mleka modyfikowanego w proszku nie trzeba wstawiać do lodówki, wystarczy, że będzie w ciemnej szafce. Opakowanie musi być szczelnie zamknięte, by nie dostała się do środka wilgoć. Nawet odrobina wody może sprawić, że proszek zacznie się zbrylać, a wtedy będzie świetną pożywką dla bakterii. Często proponuj malcowi picie Co prawda nie zawsze konieczne jest dopajanie dziecka karmionego sztucznie, jednak szczególnie w bardzo gorące dni warto mieć przy sobie dodatkowe picie. Najlepiej wodę (niskozmineralizowaną, z atestem IMiD i koniecznie przegotowaną). Jeżeli malec skończył cztery miesiące, możesz też czasem podać mu sok – ale uwaga! – tylko ten przeznaczony dla niemowląt. Na spacer zabierz soczek w zamkniętej oryginalnie butelce, a kiedy będziesz chciała podać go malcowi, przelej do butelki lub kubeczka tylko tyle soku, ile może wypić...

niemowlę, butelka, karmienie butelką, spacer
Panthermedia
Karmienie
Z butelką na spacer
Karmienie maluszka w plenerze jest prostsze, niż myślisz. Zobacz, jak się do tego przygotować.

Lepiej nie zabieraj na spacer gotowej mieszanki. Bezpieczniej jest przygotować ją tuż przed karmieniem. Ale choć proszek wymieszasz z wodą dopiero na parkowej ławce, o karmieniu malucha pomyśl jeszcze w domu, przed wyjściem.   Wyparz akcesoria Zanim spakujesz do torby butelkę i smoczek, dokładnie je umyj i wstaw do wyparzacza albo wygotuj w garnku z przykrywką (włóż je do gotującej się wody na około 5–10 minut). Osusz na papierowym ręczniku – zwykłe, kuchenne ściereczki nie zawsze są higieniczne.   Odmierz proszek Kiedy butelka i smoczek będą się już suszyć, wsyp do plastikowego pojemniczka odmierzoną porcję mlecznego proszku. Szczelnie go zamknij, aby do środka nie dostała się wilgoć. Nawet kropla wody wystarczyłaby, żeby mleko się zbryliło, a bakterie zaczęły się w nim namnażać.   Zagotuj wodę Do przygotowywania mieszanki najlepiej używać niegazowanej, niskozmineralizowanej wody butelkowanej (ta z kranu mogłaby nie być odpowiedniej jakości dla niemowlęcia). Zagotuj ją: niech bulgocze przez parę minut na małym ogniu. Wystudź (do temperatury około 37ºC), wlej do butelki i wstaw do termoopakowania, dzięki któremu przez kolejne kilka godzin utrzyma stałą temperaturę. Jeśli nie masz takiego termosu, możesz po prostu zabrać ze sobą dwie butelki: jedną z gorącą, drugą z chłodną wodą, i zmieszać je tuż przed karmieniem, mniej więcej w proporcji 1:2. Dodawaj mleczny proszek do ciepłej, ale nie gorącej wody. W zbyt wysokiej temperaturze część cennych składników ulega zniszczeniu.   Rozmieszaj mleko Zrób to wtedy, kiedy malec już zgłodnieje – gotowe mleko nie powinno stać dłużej niż 15–20 minut. Zanim podasz dziecku mieszankę, wylej kilka kropel na swój nadgarstek. Powinna mieć temperaturę ciała. Poszukaj cienia Usiądź z malcem w spokojnym miejscu, z...

niemowlę, karmienie butelką, butelka, mleko
Karmienie
Nocne karmienia butelką
Jeśli wstajesz w nocy kilka razy, by przygotować malcowi butelkę, przeczytaj ten tekst. Dowiesz się, kiedy przestanie to być potrzebne.

Mamy, które karmią piersią, mają łatwiej: biorą w nocy malca do łóżka, przystawiają go do piersi i… zasypiają. Gdy karmisz butelką, musisz wstać, przygotować porcję mieszanki i poczekać, aż maluch się naje. Przyda ci się kilka rad, które ułatwią życie. Popracuj nad techniką Kilkumiesięczne dziecko ma malutki żołądek, więc szybciej zaczyna odczuwać głód. Dlatego w nocy budzi się na jedzenie kilka razy, a ty – razem z nim. Udoskonal więc technikę karmienia pociechy. Przed pójściem spać wsyp do butelki odmierzoną porcję proszku mlecznego. Przygotuj też sobie w w termosie odmierzoną ilość ciepłej wody. Nocą jedynie wymieszasz ją z proszkiem. Na wszelki wypadek, gdyby woda ostygła, postaw też koło łóżka podgrzewacz. Jesteś w tej szczęśliwej sytuacji, że w karmieniu może cię czasem zastąpić mąż. Nie kieruj się tylko zegarkiem Pamiętaj, że nie zawsze, gdy dziecko zakwili, musisz mu podać butelkę z jedzeniem. Zwłaszcza w nocy. Niekiedy, gdy malec obudzi się, wystarczy dać mu smoczek lub pogłaskać go po główce, aby usnął jak aniołek. Spróbuj tak robić, bo dziecko karmione sztucznie powinno mieć przerwy między posiłkami. Jego brzuszek potrzebuje 2–3 godzin na strawienie mleka modyfikowanego. Jednak nie przesadzaj i nie karm z zegarkiem w ręku! Czasem malec może zgłodnieć, nim minie wyznaczony czas, bo np. usnął w trakcie poprzedniego posiłku. Wówczas podaj mu butelkę wcześniej. Zdarza się też odwrotnie: maluch śpi, choć – według mamy i zegara – powinien być już głodny. Nie budź wtedy śpiocha. Przygotuj sycącą kolację Im malec starszy, tym rzadziej je w nocy, bo nie odczuwa już tak szybko głodu. Dlatego gdy zacznie drugie półrocze życia, możesz powoli zacząć odzwyczajać go od posiłków po godzinie 20. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. → Po pierwsze: musisz zacząć dawać dziecku bardziej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak