Pierwszy spacer z noworodkiem to wielkie wydarzenie. Wychodzisz z dzieckiem na dwór pierwszy raz, zatem nie ma się co dziwić emocjom i wątpliwościom. Podstawowe pytanie zadawane przez rodziców brzmi: po ilu dniach od narodzin dziecka można zabrać je na dwór i jak się do tego przygotować, żeby było zadowolone i spokojne. Jeśli będziesz postępować zgodnie z naszymi radami, na pewno wszystko się uda.

Reklama

Kiedy wyjść z domu z noworodkiem?

Noworodki, tak jak dorośli, potrzebują świeżego powietrza. I bardzo dobrze czują się na dworze. Dlatego nie warto odwlekać pierwszego spaceru. Szczególnie latem, a także późną wiosną i wczesną jesienią, kiedy na dworze jest tak ciepło jak w domu, możesz wyjść, kiedy tylko będziesz miała ochotę (zrób to po prostu wtedy, gdy będziesz czuła się na siłach). Możesz zabrać dziecko na spacer tydzień po porodzie (albo nawet wcześniej). Nie musisz czekać do końca miesiąca, jak czasem radzą starsze osoby. Nie obawiaj się, to nie będzie wcześnie, noworodek ma już pierwszy kontakt z dworem za sobą. Pokonał przecież drogę ze szpitala do domu.

Pierwszy spacer z noworodkiem zimą

Kiedyś przed pierwszym spacerem zalecano werandowanie, czyli tzw. oswajanie z chłodnym powietrzem. Noworodka ubranego tak jak na dwór wystawiano na balkon lub układano przy otwartym oknie, żeby uczył się oddychać zimniejszym powietrzem. Teraz już odchodzi się od tej metody. Także zimą można wychodzić z noworodkiem od razu na spacer, pod warunkiem, że pogoda jest odpowiednia. Temperatura nie powinna być niższa niż minut 5 stopni C (chodzi o temperaturę odczuwalną, a nie tę pokazywaną przez termometr). Znaczenie ma również wilgotność powietrza (im jest wyższa, tym mocniej dziecko będzie odczuwać chłód). Silny wiatr i deszcz powinny zatrzymać was w domu. Jeśli pogoda jest zła, zamiast spacerów, można skorzystać z werandowania.

Ile powinien trwać pierwszy spacer?

Pierwszy spacer nie powinien być dłuższy niż 30-40 minut. Można zacząć od około 15 minut i stopniowo wydłużać pobyt na dworze. Noworodki są wrażliwe zarówno na wychłodzenie, jak i na wysoką temperaturę (należy pilnować, żeby ich nie przegrzewać). Zimą pierwsze pobyty na dworze nie powinny przekraczać pół godziny. Latem, gdy temperatura jest podobna do domowej, jeśli dziecko jest spokojne, można powozić go w wózku dłużej, wydłużając każdego dnia pobyt na dworze o kolejne minuty, aż dojdziesz do godziny, a nawet dwóch. Gdy maluch płacze, lepiej od razu wrócić do domu. Na szczęście dzieje się tak rzadko – dzieci zwykle uwielbiają spacery i po prostu je przesypiają.

Dokąd pójść z noworodkiem?

To, dokąd wybierzesz się z noworodkiem, ma duże znaczenie. Znajdź w okolicy domu park lub skwer, który jest oddalony od ruchliwych ulic.​ Noworodki mają niedojrzały układ nerwowy, dlatego pierwsze spacery powinny odbywać się w spokojnych miejscach. Co ważne – układ odpornościowy dziecka również dopiero się kształtuje, dlatego na spacerze trzeba chronić malucha przed kontaktem z obcymi osobami (nie pozwól, żeby ktoś dotykał dziecko, czy pochylał się nad wózkiem, nawet jeśli wydaje ci się, że jest zdrowy).

Zobacz także

Szukaj cienistych miejsc, albo jedź wózkiem tak, aby promienie słoneczne nie padały na dziecko. Noworodki nie powinny być wystawiane na działanie promieni słonecznych (mają zbyt wrażliwą skórę). Tak małego dziecka nie można również smarować kremami z filtrem UV, nawet jeśli na opakowaniu jest informacja, że są przeznaczone dla tak małych dzieci. Dermatolodzy polecają je dopiero od 6 miesiąca. Buzię dziecka przed spacerem możesz smarować kremem na każdą pogodę, a latem – lekkim kremem nawilżającym dla noworodków.

Jak ubrać dziecko na pierwszy spacer?

W letnie dni nie ma problemu – wystarczy ubrać dziecko w tyle warstw, co masz na sobie plus jedną dodatkową do przykrycia. Jeśli jest bardzo ciepło, możesz założyć maluszkowi lekkie body, ewentualnie skarpetki i przykryć go flanelową lub tetrową pieluszką (sprawdź też: jak ubierać noworodka, żeby go nie przegrzać).

Nie sugeruj się tym, że noworodek ma chłodne rączki. Aby upewnić się, czy dziecku nie jest za chłodno lub za ciepło, dotknij karku dziecka. Dobrze ubrany maluch ma ciepłą niespoconą skórę w tym miejscu.

Jak ubierać dziecko w chłodne miesiące?

  • Zazwyczaj wystarczy podwójna warstwa spodnich ubranek (body i pajacyk) oraz kombinezon (powinien być luźny, bo powietrze pomiędzy nim a pozostałymi ciuszkami pełni funkcję izolatora).
  • Nóżki dziecka powinny być przykryte kocykiem, bo noworodek prawie się nie rusza.
  • Na ręce można założyć rękawiczki (najlepiej jeśli stanowią integralną część kombinezonu.
  • Na główkę zakładamy ciepłą czapkę (uszy i czoło powinny być zakryte).

Dzieci często nie lubią ubierania, dlatego wybieraj ciuszki wygodne do zakładania, np. na zatrzaski, rzepy albo suwaki (bez mnóstwa guzików, troczków). Przed zimowym spacer pamiętaj o posmarowaniu buzi dziecka tłustym kremem 20 minut przed wyjściem (wybierz krem na mróz dla noworodka).

Jaka pora dnia jest najlepsza na spacer?

W chłodnych miesiącach najlepsza pora na spacer to południe (najcieplej jest między 12:00 a 14:00). Gdy pogoda jest zmienna, idealna może okazać się na przykład trzecia po południu, gdy przestanie siąpić wiosenny kapuśniaczek.

Latem lepiej wyjść rano, około godziny 9 lub 10, kiedy nie ma jeszcze skwaru. Ważny jest też rytm dnia dziecka – na spacer najlepiej iść po nakarmieniu dziecka, ale nie bezpośrednio, warto poczekać trochę (dzieci zwykle po posiłkach robią kupkę).

Hartowanie dla zdrowia

Regularne wychodzenie z dzieckiem na świeże powietrze to najlepszy sposób na jego zahartowanie. Młody organizm uczy się radzić sobie w zmiennych warunkach i się uodpornia. Nawet lekki katar nie jest powodem do rezygnacji ze spaceru. To, że zwiększa się ilość wydzieliny z noska po powrocie do domu, nie jest niepokojące – w ten sposób oczyszczają się drogi oddechowe. Pediatrzy podkreślają, że przegrzany maluch łatwo się poci, a kiedy spocone dziecko owieje wiatr, łatwo o przeziębienie.

Spacer po porodzie cenny też dla mamy

Choć wciąż jeszcze dochodzisz do siebie po porodzie i są dni, gdy czujesz się słabsza, nie rezygnuj ze spaceru. Wychodząc z domu, masz szansę się dotlenić, wzmocnić mięśnie nóg, a przy okazji odpocząć. Na spacer ubieraj się na cebulkę (podobnie jak dziecko) i w wygodne buty, najlepiej sportowe lub na niewielkim słupku.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama