Wydaje ci się, że jesteś świetnym rodzicem? Jesteś w błędzie
Fotolia
Rozwój

Tracy Hogg, na czym poleca jej metoda?

Metoda usypiania dzieci wg. Tracy Hogg budzi wiele kontrowersji. Co ciekawsze, choć każdy rodzic kojarzy jej nazwisko, to nie zawsze wie, co napisała w swojej książce.

Tracy Hogg nazywana zaklinaczką dzieci w książce "Język niemowląt: Sen to nie powód do płaczu" proponuje siedmiodniowy plan nauki samodzielnego usypiania. Sama Tracy metodę nazwała metodą "rozsądnego snu". Zdaniem zaklinaczki konieczne jest wypracowanie codziennej rutyny, nauczenie maluszka, kiedy jest dzień, a kiedy noc, a także... samodzielne usypianie w łóżeczku.

Tracy Hogg: jak uśpić dziecko?

Oburzonym rodzicom nie podoba się, że maluch ma samotnie płakać w łóżeczku, jednak jest to duża nadinterpretacja tej metody. Zdaniem Hogg nie należy od razu reagować na każdy odgłos wydany przez dziecko. Dziecko musi nauczyć się samodzielności i przede wszystkim mieć szansę ułożyć się do snu bez pomocy rodzica. Jeśli mama reaguje natychmiast, szczególnie biorąc maluszka na ręce i bujając go, burzy cały proces usypiania.

Pod żadnym pozorem maluszek nie może czuć się samotnie! Hogg podkreśla, że dziecko powinno czuć się bezpiecznie w swoim łóżeczku i pokoiku, co więcej jej znaniem na płacz dziecka trzeba reagować, ale nieprzesadnie. Zaklinaczka dzieci stawia na uspokajanie i kojenie płaczu dziecka bez brania maluszka na ręce. Zakłada również, że nie zawsze może się to udać, jednak wyciszonego maluszka należy zawsze odłożyć do łóżeczka, gdzie ma samodzielnie usnąć. Metoda Tracy Hogg wymaga dużo czasu i siły, ale wielu rodziców ją chwali, o ile od początku do końca została wprowadzona zgodnie z ideą zaklinaczki. 

Dobowy rytm i rytuały wg. Tracy Hogg

Zdaniem Tracy Hogg, wiele dzieci ma problemy ze snem, bo nie odróżniają dnia od nocy. Rodzice pozwalają się maluszkowi wyspać w dzień, a potem zastanawiają się, dlaczego w nocy maluch nie chce spać. Zaklinaczka radzi, by do miejsca, gdzie śpi maluszek, dochodziło naturalne światło. Nie bój się, że słońce przeszkodzi w śnie maluszka. To ważny sygnał, regulujący dobowy rytm dziecka.

Warto także maluszkowi pokazać, że zbliża się noc. Pomogą ci w tym nocne rytuały. Wyciszenie mieszkania, wspólne czytanie, czy kąpiel pomagają dziecku przygotować się do snu i mogą być ważnym sygnałem dla dziecka, które wie, że już wkrótce trafi do łóżeczka na ten długi nocny sen. Jak zauważa Tracy, ważne jest, by odkładany do łóżeczka maluszek nie spał i był świadomy tego, co się dzieje. Oznacza to, że dziecko, które uśnie podczas karmienia, należałoby obudzić i pozwolić mu ponownie samodzielnie usnąć w łóżeczku. Nie wszystkim maluchom (szczególnie usypianym do tej pory inaczej, może się to spodobać).  Czy metoda Tracy jest skuteczna? Od lat zwolennicy i przeciwnicy się spierają. 

Krytycy twierdzą, że to nieludzkie metody, jednak warto zauważyć, że Tracy nie nakazuje, by ignorować dziecko (co wiele osób robi, próbując wdrażać jej metody). Zdaniem zaklinaczki kluczem do sukcesu jest obserwacja i zrozumienie własnego dziecka. W ten sposób rodzic może poznać potrzeby swojego dziecka i odpowiednio wcześniej reagować. Wielu specjalistów zauważa, że to właśnie my rodzice uczymy nasze dzieci konkretnych sposobów usypiania. Maluch nauczony usypiać na rękach rodziców, właśnie tego będzie się domagał co wieczór.

Zrozumieć język niemowląt razem z Tracy Hogg

Warto zaznaczyć, że kluczem przede wszystkim powinno być poznanie własnego dziecka i próba zrozumienia jego potrzeb (które zmieniają się w zależności od etapu rozwoju, wieku, czy stanu zdrowia). Tracy zwraca także uwagę na fakt, że dzieci mogą mieć różne temperamenty. Może samo nazewnictwo (lub tłumaczenie) nie jest najszczęśliwsze, to ma uświadomić rodzicom, że dzieci mogą być różne. Tracy Hogg w swojej książce "Język niemowląt", dokonała następującego podziału:

  • średniaczek - rozwija się niemalże książkowo i reaguje na wszelkie metody;
  • aniołek - nie płacze i niemalże od urodzenia przesypia całe noce, a ząbkowanie czy mokra pieluszka nie wyprowadzają go z równowagi;
  • poprzeczniaczek - ciągle zmienia zdanie, a metody, które działały wczoraj, dziś są zupełnie nieskuteczne, wszytko go złości, jest nieprzewidywalny;
  • wrażliwiec - nie lubi zmian, długo się przyzwyczaja do nowości, lubi rytm i spokój;
  • żywe srebro - wieczny uciekinier, nigdzie mu się nie podoba.

Zdaniem Hogg jedne dzieci mogą być łatwiejsze, a inne trudniejsze w "obsłudze." Świadomość ta powinna pomóc rodzicom zrozumieć, że skoro dzieci są różne to i metody powinny być nieco inne. Jednocześnie specjalistka zaznacza, że niemowlę czy, tak czy siak, potrzebuje ok. 20 minut, by usnąć i tego czasu nie należy skracać.  Warto także sobie uświadomić, że poradnik dla rodziców to nie jest książka kucharska i trzeba troszkę więcej wysiłku, by "przepis na idealne dziecko" zadziałał.
 


Co sądzicie o tej metodzie? Czy któraś z Was ją stosowała? Napiszcie w komentarzach.

Zobacz także:

Metoda Tracy Hogg – czy warto tak usypiać dziecko? [TEKST + WIDEO]

Sen dziecka
Fotolia
Rozwój
Suszarka, odkurzacz, czyli tzw. biały szum - uśpi dziecko, ale nie można z nimi przesadzać
Próbowałaś już wszystkiego, żeby uśpić dziecko i usłyszałaś, że pomaga biały szum. Bingo! Tylko, czy rzeczywiście to jedyna skuteczna metoda? Sprawdź, co sądzi psycholog.

Jakie korzyści dla dziecka ma zdrowy sen? Spokojny i prawidłowy sen dziecka to nie tylko przespana noc dla rodziców, to przede wszystkim wiele korzyści zdrowotnych dla dziecka. Wyspane dziecko jest zdrowsze, bardziej zadowolone i lepiej przyswaja bodźce z zewnątrz, przez co lepiej się uczy i rozwija . Podczas snu komórki mózgu i ciała namnażają się bardzo intensywnie, wytwarzane są białe krwinki, które pomagają zwalczać infekcje oraz wytwarzany jest hormon wzrostu. Jednak nie każdy niemowlak śpi tak samo i rodzice nie powinni narzucać mu, ile godzin ma spać, tylko zadbać o prawidłowy sen dziecka . Dzieci zwłaszcza w pierwszym roku, śpią dość aktywnie: wydają przez sen różne dźwięki , robią śmieszne minki, a z czasem wędrują po łóżeczku. – Ta faza snu, w której maluch przesypia większą część nocy, to faza snu aktywnego , tzw. sen lekki. Oznacza to, że maluszek się po prostu rusza, mimo że śpi. Jeśli jego snu nie zakłóca to, że rusza się, miauczy, mruczy, robi różnego rodzaju miny, to rodzic nie powinien nic robić i nie powinien się tym w żaden sposób niepokoić, bo to nic złego, lecz po prostu zwykła naturalna reakcja organizmu. Na początku poobserwujmy, popatrzmy, jak to ciekawie wygląda, ale nie reagujmy. Jeśli natomiast dochodzi do tego płacz i ten płacz powoduje, że maluszek się wybudza , to oczywiście reagujemy tak, żeby dzieciątko uciszyć. – mówi Marta Pałuba, psycholog dziecięcy Polecamy: Ile powinien spać noworodek - wiemy, kiedy trzeba go obudzić Czy "biały szum" pomaga dziecku spokojnie spać? W prawidłowym śnie mogą przeszkadzać dziecku dolegliwości, na które rodzice powinni zareagować. Jest to ból brzuszka, spowodowany na przykład kolką , brudna pieluszka, ząbkowanie , suche powietrze lub zbyt wysoka temperatura w pokoju, co często zdarza się latem. Te czynniki zaburzają prawidłowy sen dziecka , które...

jak, nauczyć, dziecko, zasypiania
Sen
Przegląd metod nauki samodzielnego zasypiania dziecka
Zarywanie nocy to dla rodziców prawdziwa tortura. Są jednak sposoby, by nauczyć dziecko zasypiania. Oto te najskuteczniejsze.

Metoda nauki zasypiania „kontrolowanego pocieszania” Tymczasem jeśli dziecko skończyło pół roku, można zacząć realizować marzenie o przespanej nocy. Najbardziej popularna jest metoda „ kontrolowanego pocieszania ” opracowana przez australijską lekarkę Rhondę Abrahams. Senne dziecko odkładamy do łóżeczka i po chwili czułości wychodzimy z pokoju. Jeśli smyk płacze, wracamy po dwóch minutach. Przytulamy (lub bierzemy na ręce, gdy rozpaczliwie szlocha) i znowu wychodzimy – tym razem na cztery minuty. Potem cztery minuty pocieszamy i na sześć minut znikamy. I tak dalej, za każdym razem o dwie minuty dłużej, aż do dziesięciu minut. Jeśli wykażemy się konsekwencją, po trzech nocach dziecko powinno zasypiać już samo . Metoda nauki zasypiania dr. Richarda Ferbera Podobna – choć bardziej radykalna – jest metoda dr. Richarda Ferbera z bostońskiego Centrum Snu Dziecka. Dziecko układamy w łóżeczku do snu i wychodzimy z pokoju. Kiedy zaczyna płakać, wracamy dopiero po pięciu minutach (prawdziwa wieczność!). Uspokajamy, wychodzimy i wracamy po siedmiu minutach. Za każdym razem wydłużamy „czas oczekiwania”, ale nie zostawiamy dziecka, aż się wypłacze! Czy te metody nauki zasypiania działają? Musicie sprawdzić sami. Czasami pomaga mała modyfikacja – nie wychodzimy z pokoju, tylko siedzimy przy dziecku aż do skutku (i np. trzymamy je za rączkę), a każdej następnej nocy odsuwamy się coraz dalej. Innym razem skuteczne okazuje się przysunięcie łóżeczka do łóżka rodziców czy pozostawianie w dziecięcej sypialni uchylonych drzwi. Wielu rodziców rezygnuje jednak z takich metod, uważając, że skoro maluszek płacze, to znaczy, że potrzebuje bliskości rodzica i mu ją dają, np. śpiąc razem z dzieckiem. To warto wiedzieć przed rozpoczęciem nauki samodzielnego zasypiania Zdecydowaliście się uczyć malca samodzielnego...

usypianie niemowlaka
Adobe Stock
Sen
Jak usypiać niemowlę i układać je do snu? 11 sposobów na usypianie dziecka
Usypianie niemowlaka bywa trudne. Nic więc dziwnego, że rodzice testują zarówno metody opracowane przez ekspertów, jak i te, które sprawdzają się w innych rodzinach. Opisujemy, jak usypiać niemowlę według specjalistów. Podajemy też sposoby usypiania niemowląt proponowane przez rodziców.

Jak usypiać niemowlę – to pytanie jak mantrę powtarza większość rodziców. „Jestem u kresu wytrzymałości”, „Usypiam dziecko godzinami, nosząc je na rękach, a gdy tylko odłożę je do łóżeczka, ono natychmiast się budzi!”, „Wyglądam jak zombie” – internetowe fora dla młodych mam są pełne takich skarg. Większość świeżo upieczonych rodziców oddałaby pół królestwa za niezawodny sposób na usypianie dziecka. I są tacy, którzy mówią: „Znam taki sposób! Jest niezawodny i nie ma na świecie lepszego!”. Problem w tym, że tych „jedynie słusznych” metod usypiania niemowląt jest wiele – tyle, że gdybyśmy chcieli przetestować wszystkie, dziecko zdążyłoby pewnie zdać maturę. Wiele z tych sposobów to tak naprawdę najrozmaitsze warianty tych najpopularniejszych. Jak więc skutecznie usypiać niemowlaka? Opisujemy najczęściej stosowane metody i przedstawiamy argumenty za i przeciw. Spis treści: Jak usypiać niemowlę: zasady Skuteczne sposoby na uśpienie niemowlaka Jak usypiać niemowlę: sposoby rodziców Kontrowersyjne metody usypiania niemowląt Usypianie niemowlaka metodą Ferbera Usypianie niemowlaka metodą Searsa Usypianie niemowlaka metodą Tracy Hogg Jak usypiać niemowlę: zasady Usypiając niemowlaka, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Stosuj je niezależnie od tego, czy próbujesz usypiać maluszka w łóżeczku, na rękach, przy karmieniu piersią, w nocy lub w dzień. Cokolwiek robisz, trzymaj nerwy na wodzy . Niemowlęta są jak sejsmografy: wyczuwają emocje rodziców. Daj dziecku czas. Jeśli próbujesz coś zmienić, daj mu szansę, by przyzwyczaiło się do nowości. Najgorsze jest miotanie się od sposobu do sposobu. Wybierz taką metodę, która na dłuższą metę nie da ci w kość . Psycholożka Emilia...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj