Rozwój

Metoda Tracy Hogg – czy warto tak usypiać dziecko? [TEKST + WIDEO]

Metoda usypiania dziecka Tracy Hogg opiera się na ustaleniu sztywnego harmonogramu dnia oraz stałej kolejności wieczornych aktywności, zwieńczonej samodzielnym zasypianiem dziecka. Choć usypianie wg Tracy Hogg jest nadal popularne, nie cieszy się aprobatą psychologów dziecięcych.

Metoda Tracy Hogg od lat wzbudza zainteresowanie młodych rodziców, a poradnik „Język niemowląt”, w którym została ona opisana, niezmiennie jest rynkowym hitem. Owszem, dla rodziców może być kuszące takie „wytresowanie" dziecka, aby każdego wieczoru bez szemrania zostawało w łóżeczku i samodzielnie zasypiało. Jednak specjaliści mają do usypiania wg Tracy Hogg mnóstwo zastrzeżeń. Warto się z nimi zapoznać, żeby później nie żałować.

Metoda Tracy Hogg:

Usypianie wg Tracy Hogg

Po pierwsze podstawą metody Tracy Hogg jest wprowadzenie sztywnego harmonogramu dnia – a to, jak każda mama niemowlęcia dobrze wie, jest po prostu niemożliwe. Maluch przecież nie śpi, nie je i nie brudzi pieluszek wg zegarka. Po drugie, wieczorne usypianie wg Tracy Hogg powinno przebiegać wg schematu: karmienie – aktywność dziecka – samodzielne zasypianie w dziecięcym łóżeczku, tymczasem sprzeciwiają się temu psycholodzy rozwojowi.

– W tej metodzie zabronione jest usypianie dziecka podczas karmienia albo bezpośrednio po karmieniu, tymczasem wiemy z badań, że u niemowląt do 6. miesiąca życia wszelkie kombinacje rozdzielające karmienie od zasypiania dziecka nie dają pozytywnych efektów, nasilają problemy z karmieniem piersią, zwiększają ilość płaczu dziecka – mówi Magdalena Komsta, psycholożka, promotorka karmienia piersią, doula i autorka bloga Wymagajace.pl.

Wady metody Tracy Hogg

Psycholożka zwraca uwagę, że metoda usypiania dziecka Tracy Hogg kładzie nacisk na samodzielne zasypianie dziecka w łóżeczku, a to dla wielu niemowląt jest zadaniem ponad ich siły i możliwości rozwojowe. Oznacza to, że sposoby proponowane przez Tracy Hogg, zamiast podążać za potrzebami dziecka, ignorują je. Z jednej strony może to znaczyć, że metoda Tracy Hogg będzie nieskuteczna lub mało skuteczna – z drugiej strony: że osiągnięcie efektów będzie kosztowało dziecko wiele stresu i płaczu.

– Metoda Tracy Hogg nie jest poparta żadnymi badaniami naukowymi, co więcej, w wielu momentach przeczy aktualnej wiedzy o rozwoju dziecka, jego potrzebach rozwojowych, wiedzy o laktacji. Z tego powodu nie jest według mnie godna polecenia rodzicom – mówi ekspertka. 

Magdalena Komsta przywołuje też zdanie rodziców, z którymi pracuje np. podczas warsztatów o śnie dziecka. Według nich metoda Tracy Hogg jest nieskuteczna i do tego powoduje dużą dezorganizację w domu. – Rozłączenie karmienia od zasypiania powoduje, że rodzice muszą wymyślać bardzo różne dziwne sposoby na to, żeby uśpić dziecko inaczej niż przy piersi, co jest bardzo męczące dla całej rodziny – mówi.

Metoda Tracy Hogg jest sprzeczna z naturą

Młode mamy często nie chcą, aby dziecko zasypiało przy piersi, bo boją się np. o jego ząbki albo po prostu, że przyzwyczai się tylko do tego jednego, jedynego sposobu usypiania. Psycholożka rozwiewa te obawy. – Odnośnie do ząbków to wiemy, że karmienie piersią nie zwiększa ryzyka próchnicy u dzieci, bo mleko kobiece ma właściwości, które przeciwdziałają próchnicy.

Zasypianie przy piersi

Małgorzata Komsta podkreśla, że nie powinniśmy martwić się tym, że dziecko zasypia przy piersi, bo jest to jak najbardziej naturalne. – Jeden z amerykańskich badaczy, prof. James Mckenna, stworzył nawet takie określenie: breastsleeping, co po polsku możemy to przetłumaczyć jako piersiospanie. Mówił też, że spanie przy piersi jest dla niemowlaka naturalnym sposobem usypiania i spania. 

Każdy opiekun dziecka, z którym dziecko ma bliską więź, potrafi wypracować własne metody usypiania dziecka. Dziecko, które ma do wyboru zasypianie przy piersi albo zasypianie w ramionach taty, bardzo często rzeczywiście wybierze mamę. Ale jeśli mamy nie będzie w pobliżu, a dziecko ma bliską więź emocjonalną z ojcem, to w przeważającej liczbie przypadków da się mu uśpić – mówi Komsta. 

Zobacz także:

Spanie z dzieckiem
Fotolia
Rozwój
Czy niemowlę powinno spać we własnej sypialni? Mówi ekspert [WIDEO]
Zastanawiasz się, czy niemowlę powinno spać w waszej sypialni, czy może jednak lepiej, gdyby spało we własnym pokoju? Posłuchaj, co na ten temat twierdzi ekspertka od snu niemowląt.

– Niemowlęta są przystosowane do tego, żeby blisko spać swoich rodziców. Zupełnie naturalne jest też to, że niemowlęta, zwłaszcza te karmione piersią, chcą spać w bezpośrednim kontakcie fizycznym ze swoją mamą – mówi Magdalena Komsta, psycholożka, doula, promotorka karmienia piersią i autorka bloga Wymagajace.pl .  Ekspertka zastrzega, że oczywiście są niemowlęta, które już od początku życia zasypiają same, ale zaznacza jednocześnie, że to zupełnie normalne, że niemowlę nie chce zasypiać samo i przy zasypianiu potrzebuje wsparcia rodziców.  Czy niemowlę powinno spać we własnym pokoju? – Jeśli chodzi o spanie we własnym pokoju, to wiemy z badań, że dzieci do minimum 6. miesiąca życia powinny spać w tym samym pokoju, co jego rodzice – mówi Magdalena Komsta. – Wiąże się to ze znacznym zmniejszeniem ryzyka śmierci łóżeczkowej. W związku z tym nie zaleca się wyprowadzania z sypialni rodziców dziecka przed skończeniem przez nie pierwszego półrocza życia.  Ekspertka tłumaczy, że w przypadku dzieci śpiących w tym samym pokoju co rodzice, ryzyko śmierci łóżeczkowej spada nawet o 50 procent.   – Po drugie, jeżeli mama karmi piersią, to lepiej się wysypia, gdy dziecko jest dosyć blisko niej, czyli w tym samym pokoju. Niekoniecznie w tym samym łóżku, ale na tyle blisko, żeby można było szybko zareagować na pierwsze oznaki głodu, zanim dziecko bardzo się rozpłacze i trzeba będzie dłużej je uspokajać przed karmieniem – mówi Magdalena Komsta.  Zobacz także: Największe mity o spaniu z dzieckiem Spanie z dzieckiem sprzyja karmieniu piersią Ekspertka wyjaśnia, że mamy, które śpią z dzieckiem w tym samym pokoju, a nawet w tym samym łóżku, dłużej karmią piersią:  – Chodzi o to, że dzieci śpiące z mamą częściej się zgłaszają do piersi i częściej...

nauka samodzielnego zasypiania
Fotolia
Rozwój
Czy niemowlę można nauczyć samodzielnego zasypiania? [WIDEO]
Czy uczenie niemowlęcia samodzielnego zasypiania to dobry pomysł? Pytamy ekspertkę od dziecięcego snu, psycholożkę Magdalenę Komstę, autorkę bloga Wymagajace.pl

Usypianie niemowlęcia to nieraz trudne i długotrwałe zajęcie, które kosztuje nas wiele nerwów i sił. Wielu rodziców szuka więc sposobu, aby nauczyć niemowlę samodzielnego zasypiania. Co jednak na temat nauki samodzielnego zasypiania dziecka mówi psycholog? – Trzeba rozróżnić dwie sytuacje. Pierwsza, to kiedy niemowlę naturalnie samo zasypia, bo po prostu tak ma, bo się takie urodziło, bo potrafi się samo ułożyć, wyciszyć. Druga sytuacja: kiedy mamy dziecko, które ewidentnie potrzebuje wsparcia rodzica w zasypianiu: karmienia, noszenia, kołysania, a my próbujemy jakimiś metodami zmusić je do tego, żeby zasypiało samo, bez takiego bliskiego kontaktu z  rodzicem – mówi Magdalena Komsta, psycholożka, doula, promotorka karmienia piersią i autorka bloga Wymagajace.pl .  Do metod, o jakich wspomina psycholożka, należą m.in. tzw. metoda  Tracy Hogg albo metoda  cry it out (wypłakiwania się dziecka), opisana przez pediatrę Richarda Ferbera. Obie metody do dzisiaj są bardzo popularne wśród rodziców niemowląt i jednocześnie krytykowane przez wielu psychologów.   – Pytanie, jaki nauka samodzielnego zasypiania ma długofalowy wpływ na więź między rodzicem a dzieckiem. Do tej pory zwolennikom metod nauki samodzielnego zasypiania dziecka  nie udało się udowodnić, że są to metody bezpieczne w dłuższej perspektywie – mówi Magdalena Komsta. Czy metoda cry it out czyli wypłakiwania się dziecka jest skuteczna?  Najbardziej kontrowersyjną metodą nauki niemowlęcia samodzielnego zasypiania jest metoda cry it out, czyli wypłakiwania się dziecka. Z grubsza rzecz biorąc, polega ona na możliwie długim zostawianiu wieczorem niemowlęcia samego w łóżeczku, nawet jeśli ono będzie płakać. Zwolennicy tej metody utrzymują, że chociaż takie postępowanie wiąże się przez pewien czas z długotrwałym płaczem dziecka, to...

dziecko nie chce spać
Panthermedia
Rozwój
Jak polubić wieczorne usypianie dziecka? – 4 najprostsze sposoby
Wieczór. Nareszcie będzie można odpocząć. Tylko jeszcze trzeba położyć dziecko spać. Nie stresuj się, to może być bardzo przyjemny czas dla was obojga.

Któż z rodziców nie marzy o chwili, gdy dziecko będzie samo myło ząbki i kładło się spać – ale na to, niestety, trzeba jeszcze poczekać. Na razie, choć jesteś bardzo zmęczona po całym dniu pełnienia różnych ról – kobiety interesów, mamy karmicielki, zabawiaczki i pocieszycielki dziecka, twoja wieczorna asysta jest mu niezbędna. Spróbuj zostawić za drzwiami dziecinnego pokoju niedokończone sprawy zawodowe, niezapakowane naczynia do zmywarki i nieprzepartą chęć na długą kąpiel w pianie. Od ciebie zależy, czy najbliższe chwile będą przyjemne. Zobacz, czym je wypełnić, by pomóc dziecku zasnąć i samej – mimo zmęczenia – czerpać z tego trochę przyjemności. Czytanie Wieczór, cisza – to najlepsze warunki do czytania. Nic nie przeszkadza maluchowi w słuchaniu, a gdy się skupi, zaczyna pracować jego wyobraźnia. Przez pierwsze minuty pozwól mu siedzieć i patrzeć na tekst – tak samo uczy się czytać . Po paru minutach może się położyć i odpłynąć w świat wyobraźni. Czytanie zaciekawia, ale też uspokaja, szczególnie gdy czytasz nieśpiesznie i melodyjnie. Według badań 15 minut czytania działa tak jak 15 minut medytacji. Umysł dziecka – twój przy okazji również – odpręża się. W tym stanie łatwo pogrążyć się w marzeniach, lepiej przyswajać nowe informacje i znaleźć rozwiązanie problemów, które wcześniej wydawały się trudne. Z czytania płyną też inne korzyści, dziecko uczy się nowych słów , a jeśli robisz sobie wolne od czytania i wyręcza cię audiobook , oswaja się z wzorcową wymową. Śpiewanie Nic nie kołysze lepiej do snu niż piosenka na dobranoc w wykonaniu rodzica. Muzyka budzi emocje, wywołuje podniecenie, a odpowiednio dobrana, usuwa napięcie , podobnie jak masaż sprawia, że rozluźnia się ciało. Tak działają kołysanki – wolne tempo, powtarzające się motywy, spokojna melodia kołyszą...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj