kolka niemowlęca masaż brzuszka
Adobe Stock
Zdrowie

Kolka u niemowląt - objawy, przyczyny i leczenie

Dziecko płacze, pręży się, napina brzuszek. Trudno je uspokoić. To może być kolka niemowlęca. W przewodzie pokarmowym tworzą się wówczas gazy, które powodują bolesne skurcze. Sprawdź, jakie są sposoby na kolkę u niemowlaka. Konsultacja: dr Joanna Gzik, pediatra.

Masz wcześniaka, szukaj wsparcia! [WIDEO]

Kolka u niemowląt - czym jest?

Kolka niemowlęca jest najczęstszą przyczyną bólów brzucha występujących u dziecka w okresie niemowlęcym. Budzi ogromny niepokój u rodziców i jest przyczyną częstych wizyt u pediatry. Płacz dziecka trwa nieraz kilka godzin w ciągu dnia, trudno go ukoić.

Kolka u niemowlaka to pojawiające się okresowo napady nieukojonego płaczu, krzyku dziecka, które poza tym jest zupełnie zdrowe i prawidłowo przybiera na wadze. Dolegliwości pojawiają się w pierwszych dniach lub tygodniach życia i ustępują samoistnie między 3. a 5. miesiącem, stąd często mówi się o tzw. 100 dniach kolki – mówi dr Joanna Gzik, lekarz pediatra.

Kolka niemowlęca - objawy

Zwykle kolkę niemowlęcą rozpoznaje się, jeśli niemowlę płacze (w sumie) ok. trzech godzin dziennie, a taka sytuacja trwa co najmniej przez trzy dni w tygodniu. Najczęściej kolka niemowlęca jest wynikiem zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego prowadzących do bolesnego skurczu jelit.
Napadom krzyku i płaczu może towarzyszyć:

  • zaczerwienienie twarzy
  • podkurczanie nóżek
  • wzdęcia brzuszka
  • kruczenia i przelewania w jelitach zakończone oddaniem gazów i często stolca, czasem zielonego, pienistego

Przyczyny kolki u dziecka mogą być różne, jednak najważniejszą jest niedojrzałość przewodu pokarmowego niemowlaka – dodaje dr Joanna Gzik.

Przyczyny kolki niemowlęcej

Przyczyn kolki u dzieci może być wiele. Najważniejsze z nich to:

1. Niedojrzałość układu pokarmowego
 
Niemowlę może mieć nieprawidłową ilość enzymów trawiennych. Powoduje to problemy z trawieniem i powstawaniem dużej ilości gazów. Kulki gazów rozpychają ścianę jelita, powodując dolegliwości bólowe – tłumaczy dr Joanna Gzik.
 
2. Nadwrażliwość lub alergia na białka mleka krowiego
 
Problem ten częściej dotyczy dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym (konieczna jest wówczas zmiana mieszanki). Również dzieci karmione piersią mogą mieć kolkę niemowlęcą, jeśli mama spożywa dużo produktów mlecznych. Często rodzice sami są alergikami lub mają uczulenie na mleko krowie.
 
3. Stres mamy
 
Niemowlę doskonale wyczuwa emocje rodziców, zwłaszcza mamy: jeśli ona się denerwuje, również ono staje się niespokojne. Szybko ssie mleko, co powoduje, że połyka dużo powietrza, a to może stać się przyczyną kolki u dziecka.

– Mama denerwuje się, gdy dziecko płacze, zaczyna się zastanawiać, czy "jej pokarm" jest dobry, czy ma go wystarczająco dużo. Niepokój mamy powoduje wydzielanie hormonów stresu, które przechodzą do pokarmu. Dziecko wypijając je z mlekiem mamy, staje się nadwrażliwe, nadpobudliwe – mówi dr Gzik.

4. Błędy w sposobie karmienia
 
Jeśli dziecko jest przystawiane do piersi, gdy jest już bardzo głodne, łapczywie ssie pierś, przez co połyka dużo powietrza. Niektóre dzieci nie potrafią poradzić sobie z szybko wypływającym mlekiem i z tego powodu połykają dużo powietrza.

Sposoby na kolkę u niemowlaka

Ponieważ nie ma jednej przyczyny kolki u niemowląt, to nie ma na nią jednego skutecznego sposobu. Nie oznacza to, że nie możemy pomóc cierpiącemu maluszkowi. Są różne sposoby na kolkę u niemowlaka, które pomogą zarówno jemu, jak i rodzicom przetrwać ten trudny czas.

1. Dbaj o własne emocje
 
Staraj się wyciszyć, zrelaksować, nie spieszyć i skoncentrować na sobie i dziecku. Odpoczywaj, jeśli znajdziesz chwilę, zrelaksuj się nawet kosztem obowiązków domowych. Zmęczenie powoduje mniejszą tolerancję stresu, zniecierpliwienie, brak wiary w to, że kolka u niemowlaka jest przejściową i fizjologiczną dolegliwością.
 
2. Odciągaj mleko z piersi, jeśli wypływa zbyt szybko przed karmieniem
 
Odciągnij niewielką ilość mleka z piersi, by dziecko nie musiało radzić sobie z szybkim jego wypływaniem i nie połykało powietrza podczas ssania. Ściągnięty pokarm można mrozić i wykorzystać go potem do nakarmienia dziecka, jeśli mama chciałaby gdzieś wyjść i zostawić dziecko pod opieką np. babci.
 
3. Staraj się zaczynać karmienie, gdy dziecko nie jest jeszcze bardzo głodne
 
Jeśli ssie łapczywie i łyka powietrze, przerwij na chwilę ssanie, by odbiło mu się powietrze, a potem raz jeszcze przystaw je do piersi. Pamiętaj, by niemowlęciu odbiło się powietrze po każdym posiłku.
 
4. Zwróć uwagę na swoją dietę
 
Obecnie coraz częściej mówi się, że dieta mamy nie ma wpływu na dolegliwości u dziecka, jednak z mojej wieloletniej praktyki pediatry wynika, że to, co je karmiąca mama, zwłaszcza w pierwszym okresie karmienia piersią, może mieć wpływ na pojawiający się ból brzucha u dzieci.

Jest to spowodowane niedojrzałą barierą jelitową u maluszka. Jeśli nie ma kolki u dziecka, mama może jeść praktycznie wszystko; jeżeli jednak niemowlę cierpi, to warto ograniczyć w diecie produkty mleczne, wzdymające, mocną kawę, herbatę, niektóre owoce, np. winogrona, czereśnie – mówi dr Joanna Gzik.

 
5. Jeśli karmisz z butelki, zwróć uwagę, by dziurka w smoczku nie była zbyt duża
 
Dziecko łyka wówczas dużo powietrza. Przypilnuj również, by po każdym posiłku maluchowi się "odbiło".
 
6. Zastosuj masaż brzuszka niemowlaka, ciepłe okłady na brzuch i kołysanie
 
Gdy dziecko cierpi podczas napadu kolki niemowlęcej, warto masować mu brzuszek. Dobrze też działają ciepłe okłady na brzuch (uważaj tylko, by dziecka nie oparzyć). Pomaga też noszenie na ręku, w taki sposób, by niemowlę było ułożone na brzuszku, na przedramieniu rodzica (ułatwia to odejście gazów).
 
Dziecko uspokaja się też podczas bujania i kołysania, ale trzeba to robić bardzo delikatnie. Czasem ulgę w dolegliwościach przynosi noszenie dziecka w chuście. Maleństwo przytulone w ten sposób do mamy, poruszając się wraz z nią, masuje sobie brzuszek, łagodząc objawy kolki u niemowląt. Chustonoszenie ułatwia odgazowanie niemowlaka.

Leki na kolki

Nie ma jednego środka farmakologicznego, który pomoże na kolki u niemowląt, i zawsze przed jego zastosowaniem trzeba skontaktować się z lekarzem.
1. Często na kolki u niemowląt polecane są:

Działają wiatropędnie, jednak stosowane zbyt często powodują tworzenie się większej ilości gazów.
2. W przypadku podejrzewania nietolerancji laktozy, lekarz może zalecić podawanie enzymu laktazy.
3. W leczeniu kolki u niemowląt można też zastosować leki homeopatyczne, które są bezpieczne i mogą być stosowane od pierwszych dni życia.
Dobiera się je w zależności od objawów, jakie ma dziecko, od jego zachowania w czasie bólu brzuszka, wywołanego kolką u niemowląt.

– Gdy poprawę stanu niemowlęcia przynosi przygięcie nóżek, masaż brzuszka, ciepły okład, polecam rozkurczowe Colocynthis. Rozkurczowo działają też Cuprum metallicum, Magnesia phosphorica – skuteczne w silnych bólach brzucha. Jeśli dziecko przy bólach brzuszka odgina się do tyłu, polecam Dioscorea villosa – mówi dr Joanna Gzik.

W przypadku nasilonych dolegliwości warto leki homeopatyczne dobierać indywidualnie. – Inny preparat dobiera się, gdy dziecko jest nadmiernie wrażliwe, niespokojne, budzi się głodne z krzykiem, ma tendencję do zaparć i tworzenia dużej ilości gazów podczas trawienia, a inny, gdy niemowlę ma skłonność do przejadania się, ulewania, wymiotów. Jeszcze inny podajemy wtedy, jeśli dziecko bardzo potrzebuje obecności mamy i nie może się ona oddalić na krok. Homeopatyczne leki dobiera się indywidualnie dla dziecka, w zależności od tego, w jaki sposób ono się zachowuje, jak je, co przynosi mu poprawę dolegliwości – podkreśla dr Gzik.

Artykuł powstał z udziałem Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej.

przyjmowanie dzieci ukraińskich do szkoły
sorapop/Adobe Stock
Aktualności
Przyjmowanie ukraińskich dzieci do szkoły – zasady, formy wsparcia, o co warto zadbać
Przyjmowanie dzieci ukraińskich do szkół stało się faktem. Każde dziecko w wieku szkolnym uciekające z Ukrainy będzie przyjęte do publicznej szkoły polskiej. Opisujemy, jakie zasady obowiązują przy zapisywaniu ukraińskich uczniów do szkoły i na co należy zwrócić uwagę, aby okres adaptacji ucznia z Ukrainy w polskiej szkole przebiegał jak najlepiej. Oto najważniejsze informacje dotyczące rozpoczęcia edukacji przez dzieci uchodźców na terenie Polski.

Blisko połowa uchodźców z Ukrainy to dzieci, które w chwili wybuchu wojny były w trakcie nauki szkolnej albo niebawem powinny ją rozpocząć. Polska prowadzi obecnie zapisy ukraińskich dzieci do szkół. Do 11 marca 2022 roku do polskich szkól zostało przyjętych około 11,5 tysiąca uczniów z Ukrainy. To niewielka część ukraińskich dzieci. W Polsce może być ich już ponad 500 tysięcy. Należy spodziewać się, że z tygodnia na tydzień uczniów z Ukrainy w polskich szkołach będzie coraz więcej. Wszyscy uczniowie z Ukrainy mogą kontynuować edukację w polskich placówkach szkolnych, a dzieci, które niedługo wkroczą w wiek szkolny, będą mogły ją u nas rozpocząć. Procedury przyjmowania do szkoły zostały uproszczone, a rząd wraz z samorządami organizuje specjalne  oddziały przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy . Poniżej podajemy zasady, na jakich ukraińskie dzieci mogą uczęszczać do szkół w Polsce.  Spis treści: Zasady przyjmowania dzieci ukraińskich do szkoły Wsparcie dla dzieci ukraińskich w polskich szkołach Przyjmowanie dzieci ukraińskich do szkoły – o co warto zadbać? Zasady przyjmowania dzieci ukraińskich do szkoły Dzieci i młodzież z Ukrainy są przyjmowani do szkół publicznych na takich samych zasadach jak polskie dzieci.  Może im jednak przysługiwać szereg dodatkowych zajęć. Co ważne: przyjęcia do szkół odbywają się przez cały czas trwania roku szkolnego. Ukraińskie dziecko może rozpocząć naukę w dowolnym momencie po przybyciu do naszego kraju. „Przewidywaliśmy, że proces zapisywania się do szkół będzie odroczony, bo najpierw trzeba przybyć, zakwaterować się, odetchnąć nieco, wypocząć, zdjąć z siebie traumę, którą przeżywali. Dopiero wtedy jest decyzja o pójściu do szkoły” – mówił minister edukacji Przemysław Czarnek podczas briefingu prasowego 6 marca 2022. Do jakiej...

bajki dla dzieci
Adobe Stock
Rozwój
Bajki dla niemowląt - do czytania, słuchania i śpiewania
Bajki dla niemowląt muszą być dostosowane do etapu rozwoju dziecka. Już najmłodsze niemowlęta polubią czytanie do snu, nawet jeśli jeszcze niewiele z tego zrozumieją. Do 2. roku życia lepiej zrezygnować jednak z bajek telewizyjnych.

Opowiadanie i czytanie bajek dla niemowląt  pomoże zbudować więź między rodzicem a dzieckiem, ustalić stały rytm dnia, a w przyszłości - przekazać dziecku miłość do książek. Pamiętaj jednak, że o ile bajki czytane lub opowiadane są wartościowe także dla niemowląt, nie należy tak małym dzieciom puszczać bajek w telewizji czy w laptopie. Dzieci do 2. roku życia w ogóle nie powinny mieć kontaktu z telewizją. Dla niemowlaków wskazane są bajki do opowiadania, czytania, słuchania, a także książki obrazkowe, tzw. picture booki, a także książki kontrastowe.  Spis treści : Bajki dla niemowląt: do czytania Bajki dla niemowląt: do słuchania Bajki dla niemowląt: do opowiadania Bajki na dobranoc dla niemowląt Bajki kontrastowe dla niemowląt Bajki dla niemowląt do oglądania Bajki dla niemowląt po angielsku Bajki dla niemowląt: do czytania Czytaj dziecku bajki  przynajmniej przez 20 minut dziennie . Głośne czytanie dobrze wpływa na rozwój dziecka nie tylko w zakresie mowy, lecz także rozwoju emocjonalnego, poczucia własnej wartości, budowania więzi z rodzicem. Na wspólne czytanie nie musisz czekać do momentu, aż dziecko samo nauczy się czytać . Najlepiej zacząć wtedy, gdy maluch jest jeszcze w brzuchu. Spa - „Akademia Młodych Rodziców” W internecie znajdziesz dużo ciekawych bajek dla niemowlaków do czytania online. Oczywiście książki z bajkami mogą być jeszcze za trudne dla niemowlaka, ale dziecko i tak będzie się cieszyć, słysząc twój głos podczas czytania, a z czasem zacznie rozumieć coraz więcej. W ten sposób jest duża szansa, że pokocha książki! Przed pierwszymi urodzinami możecie już razem oglądać książki obrazkowe. Możesz również czytać dziecku niezwykle melodyjne wiersze polskich klasyków, np. Juliana Tuwima („Ptasie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj