kolka niemowlęca masaż brzuszka
Adobe Stock
Zdrowie

Kolka u niemowląt - objawy, przyczyny i leczenie

Dziecko płacze, pręży się, napina brzuszek. Trudno je uspokoić. To może być kolka niemowlęca. W przewodzie pokarmowym tworzą się wówczas gazy, które powodują bolesne skurcze. Sprawdź, jakie są sposoby na kolkę u niemowlaka. Konsultacja: dr Joanna Gzik, pediatra.

Kolka u niemowląt - czym jest?

Kolka niemowlęca jest najczęstszą przyczyną bólów brzucha występujących u dziecka w okresie niemowlęcym. Budzi ogromny niepokój u rodziców i jest przyczyną częstych wizyt u pediatry. Płacz dziecka trwa nieraz kilka godzin w ciągu dnia, trudno go ukoić.

Kolka u niemowlaka to pojawiające się okresowo napady nieukojonego płaczu, krzyku dziecka, które poza tym jest zupełnie zdrowe i prawidłowo przybiera na wadze. Dolegliwości pojawiają się w pierwszych dniach lub tygodniach życia i ustępują samoistnie między 3. a 5. miesiącem, stąd często mówi się o tzw. 100 dniach kolki – mówi dr Joanna Gzik, lekarz pediatra.

Kolka niemowlęca - objawy

Zwykle kolkę niemowlęcą rozpoznaje się, jeśli niemowlę płacze (w sumie) ok. trzech godzin dziennie, a taka sytuacja trwa co najmniej przez trzy dni w tygodniu. Najczęściej kolka niemowlęca jest wynikiem zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego prowadzących do bolesnego skurczu jelit.
Napadom krzyku i płaczu może towarzyszyć:

  • zaczerwienienie twarzy
  • podkurczanie nóżek
  • wzdęcia brzuszka
  • kruczenia i przelewania w jelitach zakończone oddaniem gazów i często stolca, czasem zielonego, pienistego

Przyczyny kolki u dziecka mogą być różne, jednak najważniejszą jest niedojrzałość przewodu pokarmowego niemowlaka – dodaje dr Joanna Gzik.

Przyczyny kolki niemowlęcej

Przyczyn kolki u dzieci może być wiele. Najważniejsze z nich to:

1. Niedojrzałość układu pokarmowego
 
Niemowlę może mieć nieprawidłową ilość enzymów trawiennych. Powoduje to problemy z trawieniem i powstawaniem dużej ilości gazów. Kulki gazów rozpychają ścianę jelita, powodując dolegliwości bólowe – tłumaczy dr Joanna Gzik.
 
2. Nadwrażliwość lub alergia na białka mleka krowiego
 
Problem ten częściej dotyczy dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym (konieczna jest wówczas zmiana mieszanki). Również dzieci karmione piersią mogą mieć kolkę niemowlęcą, jeśli mama spożywa dużo produktów mlecznych. Często rodzice sami są alergikami lub mają uczulenie na mleko krowie.
 
3. Stres mamy
 
Niemowlę doskonale wyczuwa emocje rodziców, zwłaszcza mamy: jeśli ona się denerwuje, również ono staje się niespokojne. Szybko ssie mleko, co powoduje, że połyka dużo powietrza, a to może stać się przyczyną kolki u dziecka.

– Mama denerwuje się, gdy dziecko płacze, zaczyna się zastanawiać, czy "jej pokarm" jest dobry, czy ma go wystarczająco dużo. Niepokój mamy powoduje wydzielanie hormonów stresu, które przechodzą do pokarmu. Dziecko wypijając je z mlekiem mamy, staje się nadwrażliwe, nadpobudliwe – mówi dr Gzik.

4. Błędy w sposobie karmienia
 
Jeśli dziecko jest przystawiane do piersi, gdy jest już bardzo głodne, łapczywie ssie pierś, przez co połyka dużo powietrza. Niektóre dzieci nie potrafią poradzić sobie z szybko wypływającym mlekiem i z tego powodu połykają dużo powietrza.

Sposoby na kolkę u niemowlaka

Ponieważ nie ma jednej przyczyny kolki u niemowląt, to nie ma na nią jednego skutecznego sposobu. Nie oznacza to, że nie możemy pomóc cierpiącemu maluszkowi. Są różne sposoby na kolkę u niemowlaka, które pomogą zarówno jemu, jak i rodzicom przetrwać ten trudny czas.

1. Dbaj o własne emocje
 
Staraj się wyciszyć, zrelaksować, nie spieszyć i skoncentrować na sobie i dziecku. Odpoczywaj, jeśli znajdziesz chwilę, zrelaksuj się nawet kosztem obowiązków domowych. Zmęczenie powoduje mniejszą tolerancję stresu, zniecierpliwienie, brak wiary w to, że kolka u niemowlaka jest przejściową i fizjologiczną dolegliwością.
 
2. Odciągaj mleko z piersi, jeśli wypływa zbyt szybko przed karmieniem
 
Odciągnij niewielką ilość mleka z piersi, by dziecko nie musiało radzić sobie z szybkim jego wypływaniem i nie połykało powietrza podczas ssania. Ściągnięty pokarm można mrozić i wykorzystać go potem do nakarmienia dziecka, jeśli mama chciałaby gdzieś wyjść i zostawić dziecko pod opieką np. babci.
 
3. Staraj się zaczynać karmienie, gdy dziecko nie jest jeszcze bardzo głodne
 
Jeśli ssie łapczywie i łyka powietrze, przerwij na chwilę ssanie, by odbiło mu się powietrze, a potem raz jeszcze przystaw je do piersi. Pamiętaj, by niemowlęciu odbiło się powietrze po każdym posiłku.
 
4. Zwróć uwagę na swoją dietę
 
Obecnie coraz częściej mówi się, że dieta mamy nie ma wpływu na dolegliwości u dziecka, jednak z mojej wieloletniej praktyki pediatry wynika, że to, co je karmiąca mama, zwłaszcza w pierwszym okresie karmienia piersią, może mieć wpływ na pojawiający się ból brzucha u dzieci.

Jest to spowodowane niedojrzałą barierą jelitową u maluszka. Jeśli nie ma kolki u dziecka, mama może jeść praktycznie wszystko; jeżeli jednak niemowlę cierpi, to warto ograniczyć w diecie produkty mleczne, wzdymające, mocną kawę, herbatę, niektóre owoce, np. winogrona, czereśnie – mówi dr Joanna Gzik.

 
5. Jeśli karmisz z butelki, zwróć uwagę, by dziurka w smoczku nie była zbyt duża
 
Dziecko łyka wówczas dużo powietrza. Przypilnuj również, by po każdym posiłku maluchowi się "odbiło".
 
6. Zastosuj masaż brzuszka niemowlaka, ciepłe okłady na brzuch i kołysanie
 
Gdy dziecko cierpi podczas napadu kolki niemowlęcej, warto masować mu brzuszek. Dobrze też działają ciepłe okłady na brzuch (uważaj tylko, by dziecka nie oparzyć). Pomaga też noszenie na ręku, w taki sposób, by niemowlę było ułożone na brzuszku, na przedramieniu rodzica (ułatwia to odejście gazów).
 
Dziecko uspokaja się też podczas bujania i kołysania, ale trzeba to robić bardzo delikatnie. Czasem ulgę w dolegliwościach przynosi noszenie dziecka w chuście. Maleństwo przytulone w ten sposób do mamy, poruszając się wraz z nią, masuje sobie brzuszek, łagodząc objawy kolki u niemowląt. Chustonoszenie ułatwia odgazowanie niemowlaka.

Leki na kolki

Nie ma jednego środka farmakologicznego, który pomoże na kolki u niemowląt, i zawsze przed jego zastosowaniem trzeba skontaktować się z lekarzem.
1. Często na kolki u niemowląt polecane są:

Działają wiatropędnie, jednak stosowane zbyt często powodują tworzenie się większej ilości gazów.
2. W przypadku podejrzewania nietolerancji laktozy, lekarz może zalecić podawanie enzymu laktazy.
3. W leczeniu kolki u niemowląt można też zastosować leki homeopatyczne, które są bezpieczne i mogą być stosowane od pierwszych dni życia.
Dobiera się je w zależności od objawów, jakie ma dziecko, od jego zachowania w czasie bólu brzuszka, wywołanego kolką u niemowląt.

– Gdy poprawę stanu niemowlęcia przynosi przygięcie nóżek, masaż brzuszka, ciepły okład, polecam rozkurczowe Colocynthis. Rozkurczowo działają też Cuprum metallicum, Magnesia phosphorica – skuteczne w silnych bólach brzucha. Jeśli dziecko przy bólach brzuszka odgina się do tyłu, polecam Dioscorea villosa – mówi dr Joanna Gzik.

W przypadku nasilonych dolegliwości warto leki homeopatyczne dobierać indywidualnie. – Inny preparat dobiera się, gdy dziecko jest nadmiernie wrażliwe, niespokojne, budzi się głodne z krzykiem, ma tendencję do zaparć i tworzenia dużej ilości gazów podczas trawienia, a inny, gdy niemowlę ma skłonność do przejadania się, ulewania, wymiotów. Jeszcze inny podajemy wtedy, jeśli dziecko bardzo potrzebuje obecności mamy i nie może się ona oddalić na krok. Homeopatyczne leki dobiera się indywidualnie dla dziecka, w zależności od tego, w jaki sposób ono się zachowuje, jak je, co przynosi mu poprawę dolegliwości – podkreśla dr Gzik.

Artykuł powstał z udziałem Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Prezent dla 5-latka
Święta i uroczystości
Prezent dla 5-latka: pomysły na prezent dla pięcioletniego chłopca (sportowy, edukacyjny, tani)
Agnieszka Majchrzak
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA