Pierwsze objawy porodu: czy to już?

Termin porodu tuż tuż. Im bardziej się zbliża, tym mocniej jesteś skupiona na tym, co mówi ci twoje ciężarne ciało. Boisz się, że go nie zrozumiesz? Spokojnie, podpowiadamy, jak rozpoznać objawy porodu.

Większy apetyt

Jednym z objawów porodu jest silny głód. Możesz mieć taki apetyt, że będziesz jeść za dwoje (albo troje). To wczesny objaw porodu. Twoje ciało magazynuje zapasy energii przed czekającym je trudnym zadaniem. Ale czasem kobieta przed porodem nie jest w stanie nic przełknąć.

Pojawiło się plamienie

Plamki krwi lub delikatne krwawienie przed porodem to skutek skracania się i rozwierania szyjki macicy. Plamienie może się pojawić kilka godzin przed rozpoczęciem akcji porodowej. Jeśli widzisz je po badaniu ginekologicznym, raczej nie ma związku z rozpoczęciem akcji porodowej.

Odejście wód płodowych przed porodem

Odeszły ci wody płodowe? To ewidentny symptom, że poród się rozpoczął! U kobiet, które rodzą pierwszy raz, pęknięcie błon płodowych następuje, kiedy skurcze macicy są regularne i coraz silniejsze. Czasem odejście wód płodowych następuje przed rozpoczęciem skurczów (najczęściej jest to powolne sączenie, a nie chlustający strumień).
 
Kiedy do szpitala?
Jeśli odeszły ci wody płodowe, dzwoń do swojego lekarza lub położnej i jedź do szpitala. Zrób to także, gdy wyciek wód się zmniejszy. Gdy doszło do rozerwania błon płodowych, dziecko jest narażone na infekcję. Wody powinny być zupełnie przezroczyste lub białawe. Podłóż podpaskę (lub biały ręcznik), aby im się przyjrzeć i zabierz ją ze sobą do szpitala. Dzięki temu lekarz będzie wiedział, co robić, jeśli okaże się, że wody płodowe są zielonkawe lub brązowe.

Występują regularne skurcze

Pierwsze skurcze porodowe mogą być bezbolesne. Jeśli rodzisz pierwszy raz, możesz odczuwać je nawet przez 2-3 dni. Gdy poród wejdzie w fazę aktywną, staną się bardziej intensywne. Najpierw pojawiają się w górnej części brzucha. Potem promieniują na cały brzuch i „opasują” dolną, krzyżową część pleców (bóle krzyżowe). Pierwsze skurcze trwają 15–30 sekund. Stopniowo wydłużą się do 30–90 sekund. Przerwy między nimi najpierw są dość długie (10–20 minut). Potem skracają się do 10, 8, 5 minut). Nie ma na nie wpływu to, czy siedzisz, stoisz, chodzisz czy leżysz. Są przy tym tak bolesne, że w ich trakcie nie będziesz w stanie np. porozmawiać przez telefon. 
Pamiętaj: Lekarz lub położna powie ci, kiedy jechać do szpitala. Zazwyczaj radzą, by zrobić to, gdy skurcze trwają 60 sekund, a odstępy między nimi 5–7 minut. Jeśli rodzisz drugie dziecko do szpitala zgłoś się, gdy skurcze pojawiają się co 10 minut.

Genetyczne uwarunkowania

Zespół naukowców ze szkoły medycznej w Yale zbadał mechanizm odpowiedzialny za początek porodu. Badacze doszli do wniosku, że niektóre kobiety są genetycznie predysponowane do tego, by zaczynał się on przedwcześnie. Porozmawiaj więc ze swoją mamą, babcią – zapytaj, czy w waszej rodzinie rodzące się dzieci są punktualne, czy spieszy im się na świat.

Kiedy pojawiają się objawy porodu?

3-4 tygodnie przed porodem
(wczesne objawy porodu)

obniżenie brzucha  
częstsze oddawanie moczu
silniejsze skurcze przepowiadające
osłabienie ruchów dziecka
utrata wagi
większy apetyt 
 

kilka dni lub kilka godzin
przed porodem

bóle pleców
odejście czopa śluzowego 
biegunka
zmiana samopoczucia 
 

przed porodem
lub w jego trakcie

plamienie 
silne bóle krzyżowe 
bóle brzucha
regularne skurcze
odejście wód płodowych
 


Konsultacja: Urszula Tataj-Puzyna, położna

Kliknij w zdjęcie i zobacz, jak może wyglądać teraz twoje dziecko
 
zdjęcie dziecka w 40 tygodniu ciąży
  Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Upał w ciąży

Dieta przyszłej mamy