Pierwszy spacer noworodka
fot. Fotolia

Pierwszy spacer z noworodkiem. Jak to zorganizować zimą, a jak latem?

Na pierwszy spacer z noworodkiem możesz iść kilka dni po porodzie, ale wiele zależy od pory roku! Jak ubrać dziecko? Jak długo spacerować? Sprawdź!
Pierwszy spacer noworodka
fot. Fotolia

Pierwszy spacer z noworodkiem to wielkie wydarzenie w waszym życiu (robicie to właśnie pierwszy raz!), zatem nie ma się co dziwić twoim nerwom i emocjom. Masz dużo pytań dotyczących pierwszego spaceru z dzieckiem i chcesz żeby wszystko dobrze poszło, żeby dziecko było zadowolone i spokojne? To się uda, jeśli będziesz postępować spokojnie i zgodnie z naszymi radami.

Kiedy wyjść z domu z noworodkiem?

Latem lub późną wiosną/wczesną jesienią - kiedy na dworze jest tak ciepło, jak w domu - możesz wyjść z dzieckiem już tydzień po porodzie.

Zimą przed pierwszym spacerem przyda się werandowanie. Ubierz noworodka jak na spacer, ułóż w wózku i postaw go przy otwartym oknie (po trzech dniach możesz wystawić na balkon). Pamiętaj o posmarowaniu buzi tłustym kremem 20 minut przed wyjściem (wybierz krem na mróz dla noworodka). Pierwsze werandowanie powinno trwać 5–10 minut. Stopniowo wydłużaj je do 20–30 minut. Gdy na dworze jest mróz lub silny wiatr – postaw budkę, nie pozwól by na dziecko mocno wiało. Na spacer możecie wyjść po 4 dniach werandowania. Jeśli jest bardzo zimno, zrezygnuj ze spacerów, weranduj dziecko nawet przez tydzień lub dwa.
Redakcja poleca: Jak wypadło mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 w naszym teście? Sprawdź!
Badania nad składem mleka z piersi trwają od lat i stanowią inspirację do zmian w składzie mlek modyfikowanych dla niemowląt. W ręce mam oddaliśmy mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 i poprosiliśmy o jego przetestowanie. Dowiedz, się jak wypadł ten sprawdzian!

Dobrze ubierz dziecko na pierwszy spacer

W bardzo ciepłe dni - nie masz problemu. Ubierz dziecko w lekkie body, ewentualnie załóż skarpetki i przykryj go kocykiem (w upalne dni świetnie się sprawdza flanelowa lub tetrowa pieluszka).

Gdy jest chłodniej, ilość ubrań musisz dostosować do temperatury:
  • Zazwyczaj wystarczy podwójna warstwa spodnich ubranek (body, kaftanik i śpioszki, sweterek lub dres) i kombinezon (powinien być luźny, bo powietrze pomiędzy nim a pozostałymi ciuszkami pełni funkcję izolatora).
  • Rączki i nóżki dziecka muszą być dobrze przykryte kocykiem, bo przecież malec prawie się nie rusza.
  • A na główkę ciepła czapka (uszy, czoło powinny być zakryte).
Dzieci często nie lubią ubierania, dlatego wybieraj ciuszki wygodne do zakładania, np. na zatrzaski, rzepy albo suwaki (bez mnóstwa guzików, troczków).
 

Jaka pora dnia jest najlepsza na spacer?

Znaczenie ma temperatura powietrza, jego wilgotność (im jest ona wyższa, tym mocniej dziecko będzie odczuwać chłód) i wiatr (gdy jest porywisty, spacer lepiej zastąpić werandowaniem).
W chłodnych miesiącach najlepsza pora na spacer to wczesne popołudnie, gdy jest najcieplej (między 12:00 a 14:00), ale dużo zależy od pogody. Gdy jest zmienna, idealna może okazać się na przykład czwarta po południu, gdy przestanie siąpić wiosenny kapuśniaczek.
Latem lepiej wyjść rano, około godziny 9 lub 10, kiedy nie ma jeszcze skwaru.
Ważny jest też rytm dnia dziecka – na spacer najlepiej iść po karmieniu i drzemce.

Jak długi powinien być pierwszy spacer?

Pierwszy spacer nie powinien być dłuższy niż 30-40 minut. Jeśli dziecko jest niespokojne i płacze, można go skrócić, ale tak dzieje się rzadko - dzieci zazwyczaj uwielbiają spacery i po prostu je przesypiają. Spacer wydłużaj każdego dnia o kolejne kilka minut, aż dojdziesz do jednej godziny (w dni, gdy pogoda Wam nie sprzyja) i trzech, gdy świeci słońce.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka