Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Pas poporodowy to forma elastycznego gorsetu ściskającego mięśnie brzucha. Poporodowy pas brzuszny ma pomóc kobiecie szybciej powrócić do sylwetki sprzed ciąży. Można go nosić zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cesarskim cięciu, Ale uwaga: źle noszony i źle dopasowany pas poporodowy może spowodować m.in. problem nietrzymania moczu. Dlatego zanim zaczniesz go używać, koniecznie porozmawiaj z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Pas poporodowy przyspiesza proces regeneracji ciała i pomaga w powrocie do formy po ciąży. Taki pas brzuszny może być przydatny, bo mięśnie brzucha po porodzie są nadwyrężone, a kobiety skarżą się na bóle w dole pleców i w okolicach bioder. Pas poporodowy nie przywróci jednak dawnego wyglądu brzucha jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Aby pas poporodowy naprawdę pomógł, a nie zaszkodził, trzeba wiedzieć, jaki wybrać rozmiar oraz kiedy i ile godzin go nosić.
Spis treści:
- Co to jest i kiedy nosić pas poporodowy?
- Pas poporodowy po cesarce
- Pas poporodowy po porodzie naturalnym
- Zalety pasa poporodowego
- Wady pasa poporodowego
- Poporodowy pas brzuszny: jaki rozmiar wybrać?
- Cena pasów poporodowych
- Pas poporodowy: opinie lekarzy i fizjoterapeutów
Pas poporodowy: co to jest i kiedy nosić?
Pas poporodowy wykonany jest z elastycznego materiału i przypomina gorset. Może być zapinany na rzepy lub napy z boku tułowia. Pasy mogą też być jednolite i wówczas nakłada się je przez nogi jak majtki. Pas poporodowy zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, więc nie ma ryzyka przepocenia, jest wygodny w noszeniu pod ubraniem. Można go prać w pralce. Pas poporodowy nosi też inne nazwy: gorset poporodowy, pas brzuszny oraz pas wyszczuplający lub modelujący. Jego zadaniem jest m.in. wzmocnienie mięśni brzucha i zapobieganie rozejściu się mięśnia prostego brzucha po ciąży.
Inne efekty stosowania pasa poporodowego:
- przeciwdziałanie powstaniu przepukliny pooperacyjnej (w przypadku cesarskiego cięcia),
- odciążenie dolnego odcinka kręgosłupa,
- ułatwienie wykonywania ćwiczeń po cesarskim cięciu,
- wysmuklenie sylwetki.
Pamiętaj, ściśnięcie powłok brzusznych poprzez nałożenie pasa poporodowego może pomóc w szybszym osiągnięciu dawnej smukłej sylwetki. Aby tak się jednak stało, trzeba wykonywać także określone ćwiczenia fizyczne na mięśnie brzucha i dolny odcinek kręgosłupa. Ich zaniechanie spowoduje, że zamiast wzmocnienia mięśni brzucha dojdzie do ich osłabienia.
Uwaga, pas poporodowy nie zawsze jest konieczny. Nie decyduj sama, czy i ile godzin dziennie nosić pas poporodowy. Tylko lekarz bądź fizjoterapeuta może udzielić kobiecie wskazówek odnośnie sposobu i czasu użytkowania pasa.
Pas poporodowy po cesarce
Nakładanie pasa poporodowego po cesarskim cięciu pomaga kobiecie:
- wstawać i podnosić się,
- scalić jej powłoki brzuszne,
- wykonywać ćwiczenia.
Trzeba jednak pamiętać, że blizna po cesarskim cięciu lepiej się goi, jeżeli nie jest uciskana. Dlatego zdaniem większości ekspertów pas poporodowy po cesarce powinno się zakładać nie wcześniej niż po upływie 4 tygodni od porodu i w sytuacji, gdy gojenie rany pooperacyjnej przebiega bez komplikacji.
Pas poporodowy po porodzie naturalnym
Zaleca się, aby kobiety rodzące siłami natury zakładały pas poporodowy nie wcześniej niż po upływie 2 tygodni od urodzenia dziecka.
Zbyt wczesne jego stosowanie niesie ze sobą ryzyko:
- zaburzenia rytmu obkurczania macicy w połogu,
- bólu brzucha,
- problemów krążeniowo-oddechowych
Pas poporodowy: jaki rozmiar wybrać?
Pas poporodowy może mieć różne rozmiary, w zależności od obwodu brzucha. Jeśli po konsultacji z lekarzem postanowisz kupić pas poporodowy, najpierw zmierz obwód w pasie. Nie wybieraj zbyt obcisłego pasa.
W sklepach dostępne są następujące rozmiary pasów poporodowych:
- XS – dla obwodu brzucha poniżej 80 cm,
- S – obwód w pasie 80–90 cm,
- M – przy obwodzie 91–100 cm,
- L – obwód w pasie 101–110 cm,
- XL – przy obwodzie brzucha 111–120 cm,
- XXL – dla obwodu 121–140 cm.
Ważne! Pasa poporodowego nie powinno się nosić dłużej niż kilka godzin dziennie!
Cena pasa poporodowego
Cena pasa poporodowego waha się od kilkunastu do 150 zł – zależnie od jakości materiałów, z których pas jest wykonany. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, możesz kupić jeden z tych polecanych pasów poporodowych:
Pas poporodowy: opinie lekarzy i fizjoterapeutów
Specjaliści zalecają dużą ostrożność podczas stosowania pasów poporodowych. Zdaniem fizjoterapeutów w połogu nie powinno się zakłócać naturalnego stanu rozluźnienia narządów rodnych oraz przepony moczowo-płciowej. Nałożenie pasa może spowodować wzrost ciśnienia śródbrzusznego i zakłócać proces regeneracji poporodowej. Z czasem noszenie pasa poporodowego może doprowadzić nawet do obniżenia narządu rodnego, jego prawidłowego funkcjonowania i w efekcie spowodować problem nietrzymania moczu.
Noszenie pasa niesie ze sobą ryzyko:
- osłabienia siły mięśni w okolicach brzucha – jeżeli nie wykonujemy określonych ćwiczeń fizycznych, mięśnie przestają pracować
- przesunięcia narządów jamy brzusznej
- utrudnień w oddychaniu
- nietrzymania moczu – ten problem może pojawić się nawet wiele lat po porodzie.
Zobacz także:
- Brzuch po ciąży: najczęstsze problemy i co z nimi zrobić
- Sprawdź, jak zgubić brzuszek po ciąży w 3 miesiące!
- Kiedy pojawi się okres po porodzie