ciąża, kobieta, badanie, lekarz, położna
Panthermedia
Przygotowania do porodu

Czy warto rodzić z położną?

Rodząc z położną, powierzasz się nie tylko jej opiece, ale i mądrości. Zobacz, jaką rolę może ona odegrać przy narodzinach twojego dziecka.
Magdalena Kukulska - położna
Magdalena Kukulska
Konsultacja merytoryczna

Przez wiele lat istniało przekonanie, że poród powinien odbywać się pod okiem lekarzy, a położna jest tylko osobą, która pomaga w przyjęciu dziecka na świat. Teraz to podejście się zmieniło. Położna jest samodzielnym specjalistą i może ponosić pełną odpowiedzialność za przyszłą mamę i jej poród. Jej praca przynosi także wymierne korzyści. Zauważono np. że stopień medykalizacji porodu (czyli wykonywania rutynowo różnych procedur medycznych) jest mniejszy, jeśli przyszła mama jest otoczona troskliwą opieką położnej. Zdaniem profesora Michela Odenta, który jest ekspertem od potrzeb rodzących (wprowadził m.in. w życie ideę sal porodowych zaaranżowanych domowo), znalezienie położnej, która doskonale rozumie fizjologię porodu, jest najlepszym sposobem, aby dziecko przyszło na świat bez komplikacji i interwencji medycznych.

Czy to, że położna jest kobietą, ma znaczenie?

Kobieta, która rodzi, potrzebuje wsparcia i poczucia bezpieczeństwa. Z tego powodu w narodzinach dziecka uczestniczą mężczyźni – życiowi partnerzy, przyszli ojcowie. Nie każdy jednak zdaje egzamin z bycia podporą w tym ważnym momencie. Położna pozbawiona jest obaw, które towarzyszą mężowi, martwiącemu się o swoją żonę, czy innej bliskiej osobie, którą przyprowadzisz ze sobą do porodu. Położna nie ma tremy debiutanta, jakim jest mężczyzna, który za chwilę pierwszy raz zostanie tatą. Zdaniem niektórych położnych, nikt nie zrozumie rodzącej lepiej niż druga kobieta. Stoi za tym również bardzo długa tradycja – poród zawsze był wydarzeniem kobiecym (kobiety pomagały innym kobietom). Narodziny dziecka są doświadczeniem bardzo seksualnym. Skrępowanie nagością czy fizjologią w obecności drugiej osoby (mężczyzny, ale też kobiety, z którą nie mamy odpowiednio dobrej relacji), może je skomplikować i wydłużyć. Dobra położna stanowi wsparcie także dla przejętego swą rolą przyszłego taty (jego napięcie może udzielać się rodzącej partnerce), a przede wszystkim dla kobiety, której dzięki niej łatwiej jest się otworzyć – dosłownie i w przenośni – by szybciej powitać na świecie swoje dziecko.

Czym się różni rola położnej i lekarza przyjmującego poród?

Opieka, którą otaczają przyszłą mamę położne, różni się od tej sprawowanej przez lekarzy. Położna jest bardziej nastawiona na towarzyszenie kobiecie i jej rodzinie. Nie tylko skupia się na tym, by dziecko przyszło na świat w dobrej formie, ale stara się zapewnić odpowiedni komfort i bezpieczeństwo. Jej opieka wykracza poza ściany sali porodowej czy pokoju narodzin. Położna zajmuje się również kobietą w połogu i opiekuje noworodkiem. Od niedawna można jej także powierzyć prowadzenie ciąży. Tak jak lekarz ginekolog położna rozpoznaje ciążę, wykonuje badanie położnicze wewnętrzne, zakłada kartę ciąży, kieruje na potrzebne badania, pobiera materiał do analiz, przeprowadza KTG (kardiotokografię). W ramach wizyt przygotowuje do porodu podobnie jak w szkole rodzenia. Jednak jej kompetencje nie kończą się na ciąży i rodzeniu, ponieważ położna to osoba, która troszczy się o zdrowie kobiety w każdym jej wieku.

Co to znaczy, że położna uczestniczy w porodzie?

Położne starają się pracować ze swoimi pacjentkami na zasadach partnerskich. Nie prowadzą porodu, tylko w nim uczestniczą. Traktują poród jak wydarzenie naturalne, którym kieruje sama kobieta, często nawet nie uświadamiająca sobie, jaki drzemie w niej potencjał. Zadaniem położnej jest stworzyć takie warunki, by przyszła mama nie czuła, że ktoś ją obserwuje czy ocenia, by mogła wsłuchać się w swoje ciało, przybierać takie pozycje, w jakich ma wrażenie, że będzie jej wygodnie. Położne nie potrzebują ostrego światła na sali porodowej, starają się mówić ciszej, stosują naturalne i często bardzo skuteczne sposoby znoszenia bólu. Z ich ust padają nie tylko słowa otuchy, ale nawet komplementy – a te odpowiednio użyte na sali porodowej mogą bardzo pomóc.

Kiedy położna może sama przyjąć poród?

Położna samodzielnie prowadzi poród, który przebiega o czasie, a w ciąży nie ujawniły się żadne komplikacje. Jeśli prowadzi kobietę od początku jej ciąży, do niej należy również ocena ryzyka. Tak tworzy harmonogram wizyt i badań kontrolnych, aby pozwoliły jej wykryć ewentualne powikłania. Gdy cokolwiek ją zaniepokoi, ma obowiązek skierować przyszłą mamę do lekarza (wysyła go do niego również na kontrolne wizyty raz w trymestrze, jeśli nie dzieje się nic złego). W przypadku komplikacji w trakcie porodu także jest zobowiązana wezwać lekarza.

Jak wygląda sala porodowa - film

kobieta, ciąża, brzuszek, doula
Przygotowania do porodu
Doula, czyli fanka rodzenia
Od niedawna w Polsce można rodzić z doulą. Kim jest doula i na czym dokładnie polega rola tej osoby rozmawiamy z Beatą Kołodziejczyk, położną i doulą.

Skąd się wzięła określenie doula i co dokładnie oznacza? – Słowo doula  pochodzi z języka holenderskiego i znaczy – służąca. Określenie to wzięło się stąd, że dawniej rodzącej zawsze towarzyszyła służąca. Nie bez powodu przyjęło się także współcześnie, noszą je kobiety, które oferują przyszłym mamom podczas porodu pomoc. Jaka jest podstawowa cecha dobrej douli? Myślę, że jest to pozytywne doświadczenie porodowe – doula musi lubić rodzenie, więcej – powinna być jego fanką. Nastawienie to zanika w naszym świecie, a jest niezwykle potrzebne, bo kobiety bardzo boją się narodzin , większość wolałaby mieć dzieci bez ich rodzenia (czytaj też: Jak boli poród? ). Doula powinna mieć za sobą przynajmniej jedno doświadczenie porodowe – pozytywne, choć nie musi być ono idealne. Powinna też doceniać w każdej kobiecie moc rodzenia. Na pewno nie może przekazywać swojego lęku czy wątpić w to, że rodząca da sobie radę. Kto może zostać doulą? Doulą może być osoba z najbliższej rodziny – siostra, ciotka, mama, nawet babcia, a także przyjaciółka. Może być nią również kobieta spoza rodziny, która będzie wspierać i rozumieć przyszłą mamę w czasie porodu . Doula powinna być przygotowana do roli, jaką ma odgrywać. Czytaj też: Z kim do porodu: z mężem, siostrą, przyjaciółką? Kobiety z rodziny, które czasem towarzyszą mamie, nie zawsze są ekspertkami od rodzenia... Wiedza o przebiegu porodu jest niezbędna. Doula powinna znać medyczny język, którym opisuje się poród, być zorientowana w postępowaniu położnych oraz lekarzy w szpitalu, rozumieć podejmowane przez nich decyzje. Dobrze, gdy jest obyta ze środowiskiem szpitalnym, ale nie musi wiedzieć wszystkiego, bo to nie ona podejmuje decyzje. Doula pomaga tylko kobiecie w ich zaakceptowaniu, szczególnie jeśli są trudne i zaskakujące....

dianatal
Panthermedia
Przygotowania do porodu
Poród bez strachu - Jak zdobywać wiedzę o porodzie?
Każda kobieta potrafi rodzić. To jest wpisane w kobiecą fizjologię. Ale czasem rzeczywiście trudno wsłuchać się w głos swojego instynktu. Dlatego do porodu warto się przygotować.

Ciąża i poród to jedne z najważniejszych chwil w życiu każdej kobiety. Jednak z samym aktem rodzenia wiąże się wiele obaw i lęków – szczególnie gdy przyjaciółki czy współpracowniczki opowiadają o bólu i cierpieniu, jakich doznały podczas porodu. Do tego filmowe sceny porodów pełne krzyku, pośpiechu, strachu. Wszystko to u kobiety, która dopiero oczekuje cudu narodzin, może wywołać niepewność. A przecież ciężarna nie powinna się denerwować! Dlatego poród warto potraktować jak egzamin – egzamin, do którego warto się przygotować.  Lęk przed porodem - pomoże szkole rodzenia Oczywiście najlepsza szkoła rodzenia to sam poród, jednak warto skorzystać z możliwości uczestniczenia w zajęciach oferowanych przez szkoły rodzenia. Na zajęciach tych wiedza teoretyczna przekazywana jest najczęściej przez lekarzy ginekologów-położników oraz położne. Wiadomości dotyczą fizjologii ciąży, porodu i połogu. W trakcie zajęć ciężarna może dowiedzieć się, jakie objawy naturalnie towarzyszą ciąży, a jakie powinny wywołać jej niepokój i skierować na konsultację do szpitala lub lekarza prowadzącego, co dzieje się w organizmie kobiety w każdym trymestrze ciąży – ze szczególnym naciskiem na trzeci trymestr ciąży , który przecież kończy się porodem. Przede wszystkim przyszła matka zdobywa jednak informacje, jak wygląda poród , jakie są wady i zalety porodu drogami natury , a jakie cięcia cesarskiego oraz co dzieje się z kobietą w okresie połogu. Położna przedstawia także rozwój płodu , a następnie cechy charakterystyczne noworodka, wreszcie okres wczesnoniemowlęcy. Dodatkowo, często możliwe są „odwiedziny” w towarzystwie położnej izby przyjęć szpitala (w którym kobieta zamierza rodzić), sali porodowej, wreszcie oddziału położniczego i noworodkowego. Wiedza o porodzie z książek i internetu...

położna
fotolia.com
Prawdziwe historie
Moją ciążę prowadziła położna – prawdziwa historia
Poród z partnerem, poród w wannie, poród w domu – do tego już się przyzwyczaiłyśmy. Ale żeby położna prowadziła ciążę? To może być dobre rozwiązanie dla wielu kobiet w tzw. ciąży fizjologicznej, czyli bez powikłań. Mama 3 dzieci opowiada, jak było w jej przypadku.

Położna, która prowadziła moją 3. ciążę, wcześniej przyjmowała mój 2. poród. Już wtedy wiedziałam, że chcę, żeby to ona pomogła mi przygotować się na przyjście na świat kolejnego dziecka – mówi Anna Kalisz z Warszawy. Jej dwie poprzednie ciąże prowadził lekarz. Główną zaletą takiego rozwiązania jest to, że położna ma całościową pieczę nad mamą i dzieckiem. Zależy jej na tym, żeby mama była zdrowa, a więc nie skupia się tylko na dziecku. Ma do ciąży bardziej holistyczne podejście i nie doszukuje się patologii, jak często robią lekarze – opowiada Anna.   Anna Kalisz. Mama trójki dzieci. O ciąży i porodach rozmawia z kobietami codziennie w swojej pracy i prywatnie, bo uważa, że to ważne. Ubolewa, że jej mąż nie chce na ten temat rozmawiać przy rodzinnych posiłkach. Nie ubolewa nad tym, że ma wiecznie nieumyte okna i gary, bo uważa, że to akurat nieważne. Prowadzenie ciąży przez położną - plusy i minusy Jakie jeszcze są plusy prowadzenia ciąży przez położną? Anna wymienia: Wizyta u położnej trwa przeciętnie godzinę. Położna ma czas, żeby kobietę poznać i się na niej skupić. Mam też wrażenie, że położne są lepiej przygotowane na spotkanie ze swoimi podopiecznymi – bo po prostu mają ich mniej niż lekarze i mogą się na nich naprawdę skupić. Zapytana o minusy takiego rozwiązania, Anna wymienia jedną rzecz: brak kontraktu z NFZ na prowadzenie ciąży przez położną . Skutkuje to tym, że za wszystkie wizyty oraz ciążowe badania mama musi zapłacić z własnej kieszeni (w Warszawie cena wizyty u położnej to średnio 100-150zł). W razie konieczności wypisania recepty na jakiś lek, położna musi odesłać pacjentkę do lekarza. Ale poza tym, Anna widzi same zalety.   Ciąża i poród nie składają się z samej fizjologii – to też emocje kobiety i jej troski, jej otoczenie. Będąc w ciąży...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj