upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
AdobeStock
Edukacja

Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 

Dzięki upoważnieniu do odbioru dziecka z przedszkola po malucha nie muszą przychodzić rodzice. Dziecko może odebrać np. babcia, dziadek lub zaufana sąsiadka. Podpowiadamy, jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola. Możesz też skorzystać z naszego gotowego wzoru pisma.

Dziecko z przedszkola najczęściej odbierają rodzice. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy nie mogą tego zrobić, ponieważ, np. danego dnia pracują dłużej. W takim przypadku po dziecko może przyjść za nich inna osoba, jednak potrzebne jest upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola. Tłumaczymy krok po kroku, jak je napisać. Wyjaśniamy też, kto może zostać upoważniony do odbioru malucha z placówki.

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola?

W upoważnieniu do odbioru dziecka z przedszkola muszą znaleźć się następujące informacje:

  • imię i nazwisko oraz numer dowodu tożsamości osoby upoważnionej do odbioru dziecka z przedszkola,
  • imię i nazwisko dziecka,

  • okres, w jakim ma obowiązywać upoważnienie,

  • datę napisania upoważnienia,

  • czytelny podpis rodzica lub opiekuna prawnego.

Powyższe informacje powinny dawać opiekunowi przedszkolnemu gwarancje, że przekazuje dziecko w ręce odpowiedniej osoby, wskazanej przez rodziców.

Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola – wzór

Możesz skorzystać z naszego gotowego druku upoważnienia do odbioru dziecka z przedszkola. Wystarczy, że pobierzesz dokument, a następnie go wydrukujesz.

upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły

Administratorzy Danych Osobowych danej placówki powinni wprowadzić odpowiednie procedury, które będą gwarantować prawidłową realizację procesu przyjmowania upoważnień zgodnie z przepisami RODO.

Ile trzeba mieć lat, żeby odebrać dziecko z przedszkola?

Przepisy nie wskazują, ile lat powinna mieć osoba, która odbiera dziecko z przedszkola i czy może to robić np. niepełnoletnie rodzeństwo. Placówka wychowania przedszkolnego nie ma też odgórnie nałożonego obowiązku wydawania dzieci jedynie osobom pełnoletnim.

Rodzice mają prawo zdecydować o tym, kogo upoważnić do odbioru dziecka, jednak placówka, przekazując dziecko określonej osobie, powinna mieć pewność, że jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczny powrót do domu.

Przepisy ustawy Prawa oświatowego wskazują, że statut przedszkola powinien zawierać m.in. szczegółowe zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola przez rodziców lub upoważnioną przez nich osobę.

Zgodnie z art. 43 ustawy Prawo o ruchu drogowym dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Oznacza to, że osoba upoważniona do odbioru dziecka z przedszkola musi mieć ukończone 10 lat.

Zobacz także

Zaświadczenie o alergii pokarmowej
Adobe Stock
Zdrowie
Zaświadczenie o alergii do przedszkola: czy trzeba je dostarczyć? [WZÓR]
Zaświadczenie o alergii bywa wymagane w wielu przedszkolach, jednak rodzic nie ma obowiązku go dostarczać. Co więcej – może mieć on problem z uzyskaniem go od lekarza rodzinnego. Mimo to są sytuacje, w których warto przedłożyć dyrekcji placówki zaświadczenie o alergii – np. gdy dziecko ma alergię pokarmową i musi stosować dietę eliminacyjną.

Wiele przedszkoli wymaga od rodziców przedkładania zaświadczeń o alergii dziecka. Dostarczanie tego typu zaświadczeń – o alergii wziewnej lub pokarmowej – ma m.in. rozwiać wątpliwości nauczycieli i opiekunów w sytuacji, gdy przedszkolak będzie zakatarzony lub będzie miał kaszel. Zdarzają się sytuacje, w których podejrzewa się u dziecka infekcję, a rodzic tłumaczy objaw (np. katar) alergią. Dostarczenie zaświadczenia o alergii ma pomóc uniknąć takich dylematów. Jednak czy przedszkola mają prawo, by go wymagać? Zaświadczenie o alergii do przedszkola – czy jest potrzebne? Z prawnego punktu widzenia placówki oświatowe nie mają prawa wymagać od rodziców zaświadczeń lekarskich dotyczących alergii wziewnych czy pokarmowych. Regulaminy czy statuty przedszkoli nie są wystarczającą podstawą prawną, by wymagać od rodzica przedkładania tego typu zaświadczeń: dane o stanie zdrowie dziecka, w tym alergiach, są danymi wrażliwymi i rodzic nie ma obowiązku ujawniania ich w placówce, do której uczęszcza jego dziecko. Czy lekarz rodzinny może wystawić zaświadczenie o alergii? Tak, lekarz może wystawić stosowne zaświadczenie o alergii pokarmowej, jednak nie ma takiego obowiązku. Lekarze nie są prawnie zobowiązani do wydawania zaświadczeń o alergii, dlatego nie zawsze spełniają prośbę rodziców. Zdarza się, że to robią – jednak nie muszą. Jeśli podejrzewasz u dziecka alergię, należy skonsultować się z alergologiem. Aby dostać zaświadczenie od alergologa, można poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie albo zapisać się na wizytę prywatnie. Alergolog skieruje na odpowiednie badania, a po wynikach – jeśli potwierdzi się, że dziecko ma alergię – wypisze stosowne zaświadczenie, które można dostarczyć do przedszkola. Zaświadczenie o alergii – wzór Jeśli rodzic dobrowolnie będzie chciał...

Zajęcia w przedszkolu terapeutycznym
Adobe Stock
Edukacja
Przedszkole terapeutyczne – czym jest, jak działa, czym różni się od przedszkola integracyjnego?
Przedszkole terapeutyczne umożliwia łagodne wejście w świat edukacji dzieciom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu czy integracji sensorycznej. Dowiedz się, jakie są różnice pomiędzy przedszkolem publicznym, terapeutycznym a integracyjnym, a także dla kogo jest przedszkole terapeutyczne.

Jeżeli twoje dziecko jest w spektrum autyzmu, a nie było wcześniej w przedszkolu i na ten moment ma mało rozwinięte zdolności komunikacyjne, społeczne i emocjonalne, najlepszym rozwiązaniem może być zapisanie go do przedszkola terapeutycznego. Przedszkole terapeutyczne – czym jest, jakie są zasady jego funkcjonowania, czym się różni od przedszkola integracyjnego? Przedszkole terapeutyczne – co to znaczy? Przedszkola terapeutyczne powstały z myślą o dzieciach z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. W takich placówkach kładzie się nacisk na rozwój umiejętności komunikacyjnych, poznawczych, emocjonalnych i społecznych już od najmłodszych lat. To, co szczególnie istotne to fakt, że wszystkie metody wychowawcze i zajęcia są dostosowane do indywidualnych, wyjątkowych potrzeb dzieci z autyzmem. Dzięki uczęszczaniu do przedszkola terapeutycznego dziecko ma szansę na edukację dostosowaną do swoich indywidualnych potrzeb, co zaprocentuje w przyszłości – nauka nie będzie kojarzyć mu się ze stresem czy przymusem. Przedszkole terapeutyczne a integracyjne – różnice Przedszkole terapeutyczne to możliwie najlepsza opcja edukacyjna dla dzieci ze spektrum. Grupy w takich przedszkolach nie przekraczają 10 osób, za to kadra nauczycielska liczy już 2-3 nauczycieli, dzięki czemu są oni w stanie zapewnić dzieciom wystarczającą troskę i uwagę. Ponadto placówki terapeutyczne nastawione są na regularną współpracę z psychologiem, fizjoterapeutą, logopedą, a niekiedy z psychiatrą, co pozwala na maksymalizację jakości kształcenia dzieci. Poza zajęciami terapeutycznymi, które zwykle trwają aż 5 godzin dziennie, nauczyciele realizują podstawę programową MEiN . Zajęcia edukacyjne są całkowicie dostosowane do indywidualnych potrzeb grupy.  W przypadku przedszkola integracyjnego sprawa ma się nieco inaczej. Z definicji przedszkolem...

Dziecko z autyzmem w przedszkolu
Adobe Stock
Zdrowie
Dziecko z autyzmem w przedszkolu: jakie przedszkole dla dziecka z autyzmem?
Gdy dziecko z autyzmem idzie do przedszkola, rodzice muszą podjąć decyzję, jaki rodzaj placówki wybrać. Przedstawiamy możliwości, które mają do wyboru, a także zasady postępowania z dzieckiem w spektrum w przedszkolu.

Dziecko ze spektrum autyzmu  teoretycznie może korzystać ze wszystkich dostępnych placówek, niezależnie od ich rodzaju. Zespół nauczycieli i specjalistów ma za zadanie zapewnić dziecku wielospecjalistyczną opiekę, w ramach której będzie miało ono zagwarantowane: wspieranie rozwoju, udział w zajęciach rewalidacyjnych , wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, dbanie o to, by szanse edukacyjne dziecka były wyrównane względem grupy rówieśniczej. Po przyjęciu dziecka ze spektrum autyzmu przedszkole powinno przygotować tzw.  indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny (IPET) . Są w nim opisane elementy i metody, które będą stosowane, aby dziecko mogło uczyć się i nawiązywać relacje. Dzieci z diagnozą o spektrum autyzmu do momentu rozpoczęcia nauki w szkole mogą uczestniczyć w zajęciach wczesnego wspomagania rozwoju . Jakie przedszkole dla dziecka z autyzmem? W Polsce rodzice dziecka z autyzmem sami wybierają placówkę, do której poślą malucha. Dzieci ze spektrum autyzmu mogą uczyć się w przedszkolach: terapeutycznych, integracyjnych, masowych (ogólnodostępnych). Przed podjęciem decyzji o tym, jaką placówkę wybrać – warto dowiedzieć się: jakimi metodami terapeutycznymi pracują nauczyciele, w jaki sposób program nauczania będzie dostosowany do potrzeb dziecka, w jaki sposób cele będą dostosowane do umiejętności dziecka, jakie cele terapeutyczne będą wyznaczone dla dziecka, w jaki sposób będą monitorowane postępy dziecka. Dziecko z autyzmem w zwykłym przedszkolu Rodzice dziecka w spektrum mogą posłać je do zwykłego ogólnodostępnego przedszkola, jednak zazwyczaj w takich placówkach dobrze radzą sobie jedynie dzieci wymagające niewielkiego wsparcia w nauce oraz relacjach z kolegami i koleżankami z grupy. W przedszkolu, do którego jest posyłane dziecko ze...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj