Katharine Stahl, mama dwójki dzieci, napisała krótki poradnik "Jak przetrwać macierzyństwo". Katharine ma dla młodych mam tylko cztery rady, jednak bardzo trafione. Z której z nich zamierzacie skorzystać?

Reklama

Karm dzieci zdrowym jedzeniem, przynajmniej połowicznie

Jeśli twoja rodzina zdrowo się odżywia, a maluchy nie znają smaku czipsów czy czekolady, zasługujesz na medal. Są jednak mamy, które nie podchodzą do zdrowego odżywiania aż tak restrykcyjnie. Według Kathrine najważniejszy jest umiar i zdrowy rozsądek. Jeśli jednego dnia twoje dziecko zje na śniadanie jajecznicę z ekologicznych jajek i grzankę z domowego chleba na zakwasie, kolejnego może zjeść kajzerkę z Nutellą. Nie powinnaś mieć z tego powodu wyrzutów sumienia.

Kładź dziecko spać wtedy, kiedy to konieczne

Większość rodziców przyzna, że pora snu to najgorsza część dnia. Są maluchy, które zasypiają o 20 i przesypiają całą noc – ich rodzice to szczęściarze. Dla większości rodziców położenie dziecka do łóżka jest trudne, bo zbyt dużo od siebie wymagają i stawiają poprzeczkę zbyt wysoko. Katharine przyznaje, że w kwestii snu trzeba odpuścić i nie starać się aż tak bardzo. Powinna być ustalona godzina, o której dzieci powinny być w łóżkach, ale nie ma sensu denerwować się, krzyczeć czy wyrywać włosów z głowy, jeśli będzie inaczej.

Dzieci zawsze są dobrze ubrane, chyba że zaczynają się gotować lub zamarzać

Dzieci, zwłaszcza kilkulatki, mają specyficzne poczucie stylu, które nie każdej mamie odpowiada. Mamy lubią, kiedy ich maluchy wyglądają ślicznie – córeczki bawią się w spódniczkach tutu i czystych podkoszulkach, chłopcy noszą eleganckie koszule z krótkim rękawkiem i kaszkiety. To wszystko wygląda pięknie... na zdjęciach. Kiedy jest się mamą, trzeba się przyzwyczaić do dwóch różnych skarpetek, brudnej koszulki z Hello Kitty w zestawieniu z pomarańczowymi legginsami lub... brakiem jakichkolwiek spodni. To na szczęście mija.

Telewizor poskramia bestię

Młode mamy często czują się winne, kiedy ich dzieci zbyt długo oglądają bajki w telewizji. Niestety, telewizor często jest jedynym sposobem, żeby przykuć uwagę dziecka i mieć chwilę dla siebie (żeby posprzątać, zrobić pranie, ugotować obiad, zrobić drugie pranie...). Katharine przyznaje, że miała ogromne wyrzuty sumienia, kiedy zorientowała się, że jej 3-letnia córka zna wszystkie imiona bohaterów bajek, które ogląda. Wyrzuty sumienia były mniejsze, kiedy uświadomiła sobie, że dzieci mogą oglądać telewizję, pod warunkiem, że ona, jako ich mama, nadzoruje programy i bajki, które oglądają. Musicie przyznać, że włączenie telewizora jest czasem jedynym sposobem na uspokojenie dziecka...

Zobacz także

Co sądzicie o radach Katahrine? Skorzystacie z nich?

Czytaj także: Ile czasu może spędzać dziecko przed ekranem telewizora?

Reklama

źródło: Popsugar

Reklama
Reklama
Reklama