Reklama

Zmiana czasu może mieć fatalny wpływ na sen niemowlaka. Żeby się wyspać, trzeba przestawić nie tylko zegar, ale i dzieci. Zmiana czasu z letniego na zimowy często oznacza tyle, iż według zegarka dziecko budzi się nie o 5, ale o 4 nad ranem. I to nie tylko tego pierwszego dnia po zmianie czasu, ale i przez kolejne. Na szczęście niektórym rodzicom udało się wypracować plan, dzięki któremu łatwiej przestawić dziecko i sprawić, by zmiana czasu nie zaburzała snu, zarówno niemowlaka, jak i starszych dzieci i ich rodziców.

Reklama

Zmiana czasu a sen niemowlaka: zasady dla rodziców

Aby zmiana czasu nie była katastrofą, warto zadbać o odpowiednio długi sen dziecka. A naprawdę da się to zrobić! Skorzystaj ze sprawdzonych sposobów doświadczonych rodziców.

1. Zmiana czasu a dziecko: kładź je spać nadal o letniej porze

Właśnie tak. W pierwszych dniach po zmianie czasu z letniego na zimowy nie próbuj dziecka wieczorem usypiać o późniejszej zimowej godzinie, bo to wcale nie musi przełożyć się na późniejsze pobudki rano. Nawet odwrotnie! Zdarza się tak, że jeśli próbujesz przetrzymywać dziecko do późniejszej godziny usypiania, efekt jest odwrotny od spodziewanego. Zmęczone dziecko zasypia z trudem (taki dziecięcy paradoks!) i potem wstaje wcześniej. Nie mówiąc o tym, że potem przez kolejny dzień jest marudne.

2. Zmiana czasu a sen niemowlaka: przed południem opóźniaj drzemkę

Dziecko budzi się o 4.00, harcuje do 7.00 i potem idzie spać, a ty biedna matko, słaniaj się z niewyspania? O nie, moje maleństwo! Jeżeli kiedykolwiek masz przetrzymywać dziecko z usypianiem – to właśnie przed południem. Powoli, codziennie po trochu (po 10-15 minut) opóźniaj czas pierwszej dziennej drzemki. Według lekarzy właśnie poprzez pierwszą drzemkę najłatwiej modyfikować plan dnia niemowlęcia!

3. Niemowlę a zmiana czasu: nie pozwól spać po 17.00

Jeśli dziecko pośpi za długo, to potem wieczorem będzie harcowało do późnej nocy. To nie jest dobre dla jego zdrowia: lekarze obliczyli, że najlepiej rozwijają się i rosną maluchy, które zasypiają przed 21.00. To dlatego, że jeszcze przed północą najlepiej regeneruje się układ odpornościowy i następuje wyrzut hormonów wzrostu.

Zmiana czasu: sprytny gadżet dla dzieci

Małe dzieci nie mają poczucia czasu. Każdy dzień rozpoczynają, gdy tylko otworzą oczy (rano bądź o świcie) i kończą, kiedy kładą się do łóżka. Zarówno w regulowaniu pory zasypiania, jak i przestawianiu czasu może pomóc sprytny gadżet, jakim jest Trener Snu. To specjalny zegarek, który dzięki kolorom i obrazkom „podpowiada” dziecku, czy jest czas na sen, czy zabawę.

Zmiana czasu: dlaczego dwa razy w roku przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu powstała wcale nie po to, by dokuczyć rodzicom niemowląt, ale... ze względu na oszczędności. Czas letni, do którego powrócimy wiosną, pozwala na lepsze wykorzystanie światła słonecznego – i co za tym idzie – na mniejsze zużycie prądu. Bywa jednak, że nasz organizm – nie mówiąc już o dziecięcym! – potrzebuje kilku dni (do tygodnia), aby przestawić się na inne godziny zasypiania i pobudki.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama