Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Przysłowia o styczniu
Adobe Stock/ Анастасия Гайкова
Cytaty i przysłowia

Przysłowia na styczeń – z nimi przewidzisz pogodę na cały rok!

Przysłowia na styczeń zawierają pouczenia, które pozwalają określić nie tylko pogodę na najbliższe miesiące, ale także na cały rok. Z poniższych sentencji dowiesz się, co zwiastuje mroźny, deszczowy albo pogodny styczeń.

Polskie powiedzenia o miesiącach są nierzadko trafniejsze niż prognozy pogody. Mówi się, że przysłowia są mądrością narodu. Bazują na wiedzy, jaką pozyskali prości ludzie na podstawie wieloletnich obserwacji tego, co dzieje się wokół nich. Wartość takiej wiedzy – jak zaraz się przekonasz – jest naprawdę nieoceniona.

Spis treści:

  1. Przysłowia o styczniu, czyli ludowa prognoza pogody

  2. Styczeń – przysłowia ogólne

Czym jest miłość? Te cytaty mówią wszystko! Z którym się zgadzacie?

Przysłowia o styczniu, czyli ludowa prognoza pogody

Wiele staropolskich powiedzeń sugeruje, że pogoda na początku roku zwiastuje to, jak będzie wyglądać cały rok.

Co oznacza mroźny styczeń?

Przysłowia i powiedzenia jednoznacznie sugerują, że jeśli w styczniu jest mroźno, to latem można spodziewać się prawdziwych upałów.

Styczeń mrozi, lipiec skwarem grozi.
Gdy styczeń jasny i biały, w lecie bywają upały.

Według niektórych powiedzeń o styczniu chłodny miesiąc jest zwiastunem urodzajnych plonów.

Gdy w styczniu mrozy i śniegi, będą stodoły po brzegi, gdy styczeń mrozów nie daje, prowadzi nieurodzaje.
Kiedy styczeń najostrzejszy, tedy roczek najpłodniejszy.
Styczeń mrozem trzeszczeć musi, wtedy chłopa plon przydusi.

Co zwiastują deszcze w styczniu?

Powiedzenia o styczniu często przestrzegają przed ulewnym początkiem roku, gdyż może być on zapowiedzią mroźnej wiosny, która zniszczy plony.

Kiedy styczeń mokry trzyma, zwykle bywa długa zima.
Gdy w styczniu woda huczy, to na wiosnę mróz dokuczy.
Jeśli w styczniu deszcze leją, nie ciesz się wielką nadzieją.
Jak styczeń zachlapany, to lipiec zapłakany, a kiedy w styczniu lato, w lecie zima za to.

Co zapowiada ciepły styczeń?

Przysłowia o styczniu niezbyt dobrze także rokują na przyszłość, jeśli był to miesiąc ciepły. Według większości powiedzonek ciepły styczeń oznacza chłodne wiosnę i lato, co sprzyja nieurodzajnym plonom.

Kiedy w styczniu lato, w lecie zimno za to.
Jeżeli pszczoła w styczniu z ula wylatuje, rzadko pomyślny rok nam obiecuje.
Kiedy w styczniu rośnie trawa, licha w lecie jest potrawa.
Bój się w styczniu wiosny, bo marzec zazdrosny.

Zamglony czy pogodny styczeń?

Przysłowia zapowiadają także pogodę na podstawie poziomu zachmurzenia. Podobno:

Gdy styczeń zamglony – marzec zaśnieżony.
Styczeń pogodny wróży rok płodny.

Co oznacza burzliwy styczeń?

Staropolskie przysłowia o styczniu przestrzegają, że burzliwy styczeń oznacza równie burzliwe lato.

Gdy burzliwy styczeń ze śniegami, lato burzliwe z deszczami.

Styczeń – przysłowia ogólne

Niektóre przysłowia związane ze styczniem nie obejmują żadnych przepowiedni dotyczących przyszłej pogody, lecz po prostu określają typową charakterystykę początku roku.

Styczeń, styczeń, wszystko studzi – rośliny, zwierzęta i ludzi.
Styczeń rok stary z nowym styka, czasem zimnem do kości przenika, czasem w błocie utyka.

Zobacz także:

pogoda
Adobe Stock/ juliasudnitskaya
Cytaty i przysłowia
Przysłowia o pogodzie – sprawdź, czy znasz je wszystkie
Kiedyś przysłowia o pogodzie były sposobem na zapamiętanie reguł, którymi należało się kierować np. podczas uprawy pola. Pogoda miała większe znaczenie dla ludzi niż teraz, bo od niej zależał dobrobyt. Dlatego tak dużo przysłów dotyczy pogody

Zmienność warunków atmosferycznych w ostatnich latach sprawia, że przysłowia o pogodzie są nierzadko bardziej trafne niż oficjalna prognoza w telewizji. Warto się z nimi zapoznać! Spis treści: Przysłowia o przewidywaniu pogody Przysłowia o pogodzie na każdy miesiąc Śmieszne przysłowia o pogodzie Przysłowia o przewidywaniu pogody Dość często przysłowia o pogodzie dotyczą początkowej części roku, gdyż właśnie to od niej – według ludowych wierzeń – zależy urodzaj późniejszych miesięcy. Czego możemy z nich się dowiedzieć? Bój się w styczniu wiosny, bo marzec zazdrosny. Kiedy styczeń najostrzejszy, wtedy roczek najpłodniejszy. Gdy ciepło w lutym, zimno w marcu bywa, długo trwa zima, to jest niewątpliwa. Jak ci jeszcze nie dokuczył luty, to pal dobrze w kominie i miej kożuch suty. Jeśli pszczoła w styczniu z ula wylatuje, rzadko pomyślny rok nam obiecuje. Gdy na święty Walek deszcze, mrozy wrócą jeszcze. Gromniczna pogodna, będzie jesień dorodna. Przysłowia o pogodzie na każdy miesiąc W mądrościach ludowych znajdziemy przysłowia na każdy miesiąc. Poniżej znajdziesz najbardziej popularne przysłowia o pogodzie na cały rok. Styczeń Kiedy w styczniu lato, w lecie zimno za to. Luty Idzie luty, podkuj buty. Marzec W marcu jak w garncu. Kwiecień Kwiecień plecień, bo przeplata – trochę zimy, trochę lata. Maj W maju jak w raju. Czerwiec W czerwcu się okaże, co nam Bóg da w darze. Lipiec W lipcu upały – wrzesień doskonały. Sierpień Kiedy sierpień wrzos rozwija – jesień krótka, szybko mija. Wrzesień Jaki pierwszy wrzesień, taka będzie jesień. Październik Gdy październik ciepło trzyma, zwykle mroźna bywa zima. Listopad W listopadzie goło w...

Przysłowia o zwierzętach
Adobe Stock/ Sergey Novikov
Cytaty i przysłowia
Przysłowia o zwierzętach i ich znaczenie
Przysłowia o zwierzętach często pomagają celnie i zwięźle opisać sytuacje i relacje międzyludzkie. Warto jednak upewnić się, czy powiedzenie, którego używamy, jest przez nas poprawnie rozumiane. Właśnie dlatego przedstawiamy nie tylko przysłowia o zwierzętach, lecz także ich wyjaśnienie.

Czasem nie zastanawiamy się nad tym, czy powiedzenie, jakiego używamy, jest adekwatne do sytuacji. Bywa też, że źle je interpretujemy. Tu upewnisz się, czy prawidłowo rozumiesz znaczenie danego powiedzenia. Poniżej znajdziesz popularne przysłowia o zwierzętach z wytłumaczeniem ich treści. Spis treści Przysłowia o zwierzętach i ludzkich przywarach Przestrogi w mądrościach ludowych o zwierzętach Jaką prawdę przekazują powiedzenia o zwierzętach? Przysłowia o zwierzętach i ludzkich przywarach To powiedzenia, które należy traktować z przymrużeniem oka. Jednak niejednokrotnie okazuje się, że tkwi w nich mądrość życiowa. Gdy kota nie ma, myszy harcują. Oznacza to, że gdy nie ma osoby sprawującej władzę, panuje nieład. Żyć jak pies z kotem. Przysłowie to oznacza życie z kimś w niezgodzie. Pokorne cielę dwie matki ssie. Mądrość ludowa, która podpowiada, że w życiu czasem bardziej opłaca się pokora niż niezależność i odwaga.  Przestrogi w mądrościach ludowych o zwierzętach Na przysłowiach wychowywały się nasze mamy i babcie. Zobacz, czy dzisiaj te powiedzenia również są aktualne. Zapomniał wół, jak cielęciem był. Powiedzenie używane w stosunku do osób, które pouczają młodszych lub mniej doświadczonych, zapominając o tym, że kiedyś także były młode i popełniały błędy. Darowanemu koniowi się w zęby nie zagląda. To przysłowie uczy, że nie powinno się krytykować czegoś, co otrzymało się za darmo.  Kto bywa na koniu, bywa i pod koniem. Powiedzenie uzmysławia przewrotność życiowych sytuacji i fakt, że w życiu przeplatają się momenty lepsze i gorsze. Jego innym odpowiednikiem jest przysłowie „Raz na wozie, raz pod wozem”. Przyjdzie koza do woza. Tego powiedzenia używamy, gdy mamy przekonanie, że ktoś wróci po pomoc,...

mało znane przysłowia
Adobe Stock/ WavebreakMediaMicro
Cytaty i przysłowia
Mało znane przysłowia, które musisz poznać!
Poznaj mało znane przysłowia, które zasługują na o wiele większą popularność. Ich znajomość pomoże ci zabłysnąć w towarzystwie!

Mądrości zawarte w przysłowiach oparte są na doświadczeniu poprzednich pokoleń, a nierzadko przysłowia zaczerpnięte są z literatury. Choć każdy zna najpopularniejsze porzekadła, aforyzmy i ludowe mądrości, to właśnie mało znane przysłowia mogą być znakomitym sposobem, by wykazać się wyrafinowanym językiem na spotkaniach towarzyskich. Przeczytaj najciekawsze z nich. Z pewnością pomogą ci adekwatnie spuentować rozmowę, nie używając wyświechtanych frazesów. Mało znane przysłowia: polskie zagraniczne Przysłowia – mało znane powiedzenia polskie W języku polskim istnieje wiele przysłów, a dodatkowo mogą one występować  w różnych wariantach regionalnych, dlatego znajomość ich wszystkich jest niemal niemożliwa. Najciekawsze i mało znane przysłowia, które każdy powinien przeczytać lub usłyszeć w życiu choć raz, to:  Dobrze mieć w domu wiele drzwi. Mądry nie powie, czego wprzód nie zważy. Kto czyjego nie szanuje, to i swego nie ma. Nic się prędzej nie starzeje jak radość. Pocieszaj, jak umiesz. Doradzaj, jak rozumiesz. Im trudniejsze dzieło, tym większa sława. Bęben tylko dlatego głośny, że próżny. Najtrudniejszy kompromis z samym sobą. Do ludzi po rozum, do matki po serce. Mało znane przysłowia zagraniczne Przysłowia, ich sens, znaczenie i przesłanie, są bardzo mocno uwarunkowane czynnikami kulturowymi i społecznymi. Dlatego zagraniczne przysłowia – te mało i bardziej znane – są odmienne od polskich, choć nierzadko ogólne przesłanie może być podobne.  Mało znane przysłowia (m.in.  japońskie przysłowia ), to:  Mądra pszczoła nie pije ze zwiędłego kwiecia. Najwięcej czasu ma człowiek, który niczego na później nie odkłada. Błąd...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz