Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
przysłowia o wiośnie
Adobe Stock
Cytaty i przysłowia

Przysłowia o wiośnie: ludowe, krótkie, dla dzieci, na marzec i Wielkanoc

Przysłowia o wiośnie to skarbnica wiedzy o otaczającym nas świecie i przyrodzie. Wytłumacz dziecku ich znaczenie. Przy okazji zmieniających się pór roku opowiedz, że przysłowia wiosenne były kiedyś traktowane niezwykle poważnie, były czymś w rodzaju życiowych drogowskazów.  

Przysłowia o wiośnie to mądrość ludowa, która w krótkich zdaniach zawiera przestrogi, pouczenia, nakazy, zakazy. Dziś podchodzimy do nich z większym dystansem, jednak nadal pozostają aktualne. Przysłowia wiosenne lub krótkie wierszyki o wiośnie są też świetną okazją do wspólnej nauki. Krótkie przysłowia na temat wiosny są proste do zapamiętania, śmieszne i pełne uroku. Pozwolą też nieco bardziej zrozumieć dziecku otaczającą je rzeczywistość. 

Przysłowia o wiośnie dla dzieci: 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Polskie przysłowia ludowe o wiośnie

Polskie przysłowia o wiośnie zna chyba każdy. Od maleńkości słyszymy od rodziców lub dziadków polskie wiosenne porzekadła, np. że „jedna jaskółka wiosny nie czyni”. Przygotowałyśmy dla was więcej takich mądrości ludowych: 
 

 • „Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”
 • „Na świętego Wojciecha pierwsza wiosny pociecha"
 • „W kwietniu, gdy pszczoła jeszcze nieruchliwa, mokra wiosna zwykle bywa”
 • „Jedna jaskółka wiosny nie czyni”
 • „Jaskółka i pszczółka lata, znakiem to wiosny dla świata”
 • „Z wiosną nadzieje rosną, nastanie lato, wszędzie bogato...”
 • „Skowronka pieśń to o wiośnie wieść”
 • „Gdy przyjdzie wiosna hoża, pójdzie zima do morza”
 • „Święty Józef Oblubieniec otwiera wiośnie gościniec”
 • „Wczesne kaczki z żurawiami znaki wiosny i z ciepłami”
 • „Jak drozdy śpiewają na wierzchołkach drzew, wiosna wnet, a jak między gałęziami, to jeszcze het”
 • „Jak Walenty nie poleje, to na wiosnę masz nadzieję”

Warto też znać życzenia na pierwszy dzień wiosny.

Przysłowia o wiośnie i marcu

Bardzo dużo przysłów o wiośnie związanych jest także z marcem. To właśnie w tym miesiącu przypada pierwszy dzień wiosny. Oto niektóre z przysłów na temat marcowej wiosny:
 

 • „A po lutym marzec spieszy, koniec zimy wszystkich cieszy”
 • „Gdy dzika gęś w marcu przybywa, ciepła wiosna bywa”
 • „Kto w marcu zasieje, ten się na wiosnę śmieje”
 • „W marcu jak w garncu”
 • „Na marzec narzeka każdy starzec”
 • „Gdy w marcu topnieje, to na wiosnę mróz bieleje”


Warto znać też inne przysłowia na marzec.

Przysłowia o wiośnie i Wielkanocy

Skoro wiosna, to i Wielkanoc. Te święta jednoznacznie kojarzą się z wiosenną porą roku. W polskiej kulturze jest bardzo wiele przysłów związanych z Wielkanocą i  pogodą (warunki atmosferyczne w Wielkanoc pozwalały naszym przodkom prognozować urodzaj lub nieurodzaj podczas zbierania plonów).
Oto kilka przykładów:
 

 • „W Wielki Piątek dobry zasiewu początek”
 • „Deszcz w Wielki Piątek napycha każdy kątek”
 • „Pogoda na Kwietną Niedzielę, wróży urodzaju wiele”
 • „Gdy mokro w Wielką Niedzielę, rok się sucho ściele”
 • „Jeżeli Kwietnia Niedziela sucha, rok cały mokry, jeżeli mokra, rok suchy”
 • „Gdy w Palmową Niedzielę słońce świeci, będą pełne stodoły, beczki i sieci”
 • „Gdy Wielki Piątek ponury, Wielkanoc będzie bez chmury”
 • „Jeśli w Wielki Piątek deszcz kropi, radujcie się chłopi”
 • „W Wielką Niedzielę pogoda, duża w polu uroda”


Zobacz też: 

życzenia na pierwszy dzień wiosny
Adobe Stock/famveldman, Zamurovic Brothers
Gry i zabawy
Życzenia na pierwszy dzień wiosny: wierszyki, kartki i obrazki
Życzenia na pierwszy dzień wiosny to miły zwyczaj. Warto uczcić tę radosną porę roku ozdobną kartką i wierszykiem, który pomoże dziecku zrozumieć, jak przyroda budzi się do życia po zimie. Proponujemy wesołe życzenia i obrazki do druku na pierwszy dzień wiosny.

Życzenia na pierwszy dzień wiosny można złożyć najbliższym: wysłać okolicznościową kartkę albo wiadomość. Polecamy też życzenia dla dzieci w formie zabawnych wierszyków. Obrazki na pierwszy dzień wiosny warto wydrukować, by wspólnie świętować nadejście cieplejszych miesięcy. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny wypada 21 marca, ale życzenia i kartki przygotujcie wcześniej. Życzenia na pierwszy dzień wiosny: Krótkie życzenia na wiosnę Wierszyki na pierwszy dzień wiosny Kartki na pierwszy dzień wiosny Krótkie życzenia na wiosnę Proste i krótkie życzenia z okazji pierwszego dnia wiosny, podobnie jak przysłowia o wiośnie , miło się kojarzą i niosą radość. Nadają się dla rodziny, przyjaciół i wszystkich bliskich sercu: „Z okazji pierwszego dnia wiosny życzymy nieustannego zachwytu nad pięknem przyrody. Oby lody szybko stopniały, a nasze serca cieszyły się ciepłem i miłością”. „Wraz z nadlatującymi bocianami ślemy wam moc najserdeczniejszych życzeń: ciepła, uśmiechów i nadziei na dobrą przyszłość”. „Wiosna to radość, którą chcemy się z wami podzielić! Niech lody skruszeją, ptaki śpiewają, a słońce ogrzewa wasze serca!”. Wierszyki na pierwszy dzień wiosny Na pierwszy dzień wiosny można zrobić marzannę albo wysłać znajomym radosny wierszyk. Życzenia na wiosnę w formie wesołych rymowanek to dobry sposób na wywołanie uśmiechów na twarzach bliskich oraz dzieci: Leciutki wietrzyk wiosenny Obłoczek jasny, promienny Zieloność trawy soczysta I woda czysta, przejrzysta Śpiew ptaków w górze pod niebem I pole pachnące chlebem Piosenka w dal płynie radosna – To wiosna! *** Śnieg topnieje, trawa rośnie, wiosna wita nas radośnie, słonko grzeje, bocian spieszy gniazdo wić w wysokiej wieży, Życzę ci pięknej...

oznaki wiosny
Adobe Stock
Aktualności
Oznaki wiosny – jakie zmiany w przyrodzie zwiastują wiosnę?
Pierwsze oznaki wiosny to kwiaty wyłaniające się spod śniegu oraz cieplejsze promienie słońca. To ono sprawia, że rośliny budzą się z zimowego letargu, a ptaki wracają do nas z ciepłych krajów. Podpowiadamy, gdzie wypatrywać oznak wiosny i jakie rośliny oraz zwierzęta zwiastują, że idzie wiosna.

Oznaki wiosny można zauważyć w przydomowych ogródkach, na łąkach, w lesie i w miastach. Miasta są z reguły cieplejsze niż tereny wiejskie i podmiejskie, dlatego tam rośliny szybciej kwitną lub wypuszczają pierwsze listki. Niezależnie od tego, gdzie mieszkacie, już od drugiej połowy lutego możecie zacząć szukać na spacerach pierwszych oznak wiosny, ale niektóre zwiastuny wiosny pojawiają się nawet już pod koniec stycznia.  Spis treści: Pierwsze oznaki wiosny w przyrodzie Pierwsze oznaki wiosny – rośliny Pierwsze oznaki wiosny – zwierzęta Pierwsze oznaki wiosny w przyrodzie Najczęściej, szukając oznak nadchodzącej wiosny, patrzymy pod nogi, wypatrując pierwszych źdźbeł trawy i wiosennych kwiatów . Jednak wiosnę zwiastują nie tylko rośliny, ale też owady i zwierzęta. Dlatego warto podnieść wzrok, a także nadstawić uszu – już od lutego ptaki zaczynają inaczej się odzywać, a sikorki nawet w styczniu potrafią zaglądać do zeszłorocznych budek lęgowych, sprawdzając, gdzie w tym roku założyć gniazdo. Do kraju wracają też ptaki, które opuściły Polskę jesienią. I nie są to tylko bociany, których wszyscy wiosną wypatrują. Pierwszym zwiastunem wiosny może być zaobserwowany przelatujący w powietrzu owad. Czasami są to wyraźnie ciepłe promienie słońca i świergot ptaków, a czasami wychylający głowę spod śniegu przebiśnieg, pracowite stukanie dzięcioła albo znalezione w lesie poroże jelenia (jelenie zrzucają je na wiosnę). Poniżej wymieniamy, pokazujemy i opisujemy najczęściej spotykane oznaki wiosny w przyrodzie, dzieląc je na te roślinne i zwierzęce. Podpowiadamy też, gdzie ich szukać, a warto zacząć to robić już w lutym. Kiedy pojawiają się pierwsze oznaki wiosny Od dłuższego już czasu (odkąd zimy w wielu regionach Polski nie są już tak mroźne i śnieżne jak niegdyś), pierwszą oznaką wiosny może...

Dzień Wagarowicza
Adobe Stock
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dzień wagarowicza obchodzony jest w Polsce od lat – tego dnia ze szkoły uciekali zarówno nasi rodzice, jak i dziadkowie, choć może nie zawsze chcieli się do tego przyznać. Podpowiadamy, kiedy wypada dzień wagarowicza i dajemy kilka pomysłów na to, jak go spędzić – i to bez nieobecności i uwagi w dzienniku!

Dzień wagarowicza to jedno z ulubionych świąt uczniów, a słowo „wagary” oznacza nieusprawiedliwioną nieobecność w szkole. Tego dnia jednak nauczyciele zazwyczaj z przymrużeniem oka podchodzą do nauki. Kiedy wypada święto wagarowiczów oraz jakie zwyczaje się z nim wiążą?  Spis treści: Dzień wagarowicza – kiedy wypada i skąd się wziął? Dzień wagarowicza – jak wyglądał dawniej? Dzień wagarowicza – jak dziś jest obchodzony? Pomysły na dzień wagarowicza Kiedy jest dzień wagarowicza i skąd się wziął ten zwyczaj? Dzień wagarowicza obchodzony jest  21 marca , czyli w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny . W 2023 roku święto to wypada we wtorek.  Pochodzenie dnia wagarowicza nie jest dokładnie znane.  Może jest to nawiązanie do dawnej tradycji, zgodnie z którą pierwszego dnia wiosny wszyscy wybierali się nad rzekę, gdzie odbywało się  topienie marzanny ? W ten sposób żegnano zimę i witano nadchodzącą wiosnę. Pierwsze wiosenne dni prawdopodobnie zachęcały dzieci do opuszczenia szkolnych ławek, a skoro nie można było udać się do domu (by nie podpaść rodzicom), czas ten spędzano na łonie natury. Dla uczniów początek wiosny to też dobry moment, gdy można już zacząć  odliczanie do końca roku szkolnego . Tradycja wagarowania pierwszego dnia wiosny jest przekazywana z pokolenia na pokolenie od dziesiątek lat. Ale warto podkreślić: dzień wagarowicza nie jest oficjalnym świętem i nie jest też dniem wolnym od nauki . Obecnie dzień wagarowicza obchodzony jest w Polsce i w niektórych regionach Litwy.   Samo słowo „wagary” pochodzi od łacińskiego „vagari”, czyli „włóczyć się, błąkać, wałęsać”. Określenie to zostało rozpowszechnione w Polsce na przełomie XIX i XX wieku. Co...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak