Nadawanie zagranicznych imion - damskich i męskich, jest dopuszczalne w naszym kraju. I bardzo dobrze, bo świat nigdy nie stał przed nami otworem tak bardzo, jak teraz. Wybraliśmy 15 zagranicznych imion dla dziewczynek, które są rzadkie w Polsce, ale dzięki nim twoja córka będzie jeszcze bardziej wyjątkowa. Jeśli nie chcesz decydować się na polskie imiona, podczas podejmowania decyzji przyjrzyj się także imionom włoskim lub poszukaj inspiracji wśród imion rosyjskich. Możesz też pokusić się o nadanie dziecku imienia rodem z Ameryki. Zastanów się także nad pomysłem nazwania córeczki imieniem francuskim lub niemieckim. Nie musisz ograniczać się tylko do imion słowiańskich, eksperymentuj!

Reklama

Najładniejsze zagraniczne imiona damskie

Te zagraniczne imiona żeńskieładne, krótkie i łatwe w wymowie, sprawdź ich popularność obcojęzycznych imion dla dziewczynek w Polsce i w Stanach Zjednoczonych:

  • Emma – imię pochodzenia anglosaskiego, nadal popularne w krajach anglojęzycznych. Od 2014 do 2018 roku było to jedno z najczęściej nadawanych imion w Stanach Zjednoczonych. W 2019 roku Emma znalazła się na drugim miejscu w top 10 najchętniej wybieranych imion w USA. W Polsce w 2020 roku imię to otrzymały 84 dziewczynki.
  • Zoe (wymowa: /ˈzoʊ.i/ ) – imię pochodzenia greckiego, popularne w wielu krajach. W Polsce dziewczynka o tym imieniu może być też nazywana Zoją. W 2020 roku to imię znalazło się na 96 miejscu w rankingu stu najpopularniejszych imion w UK. W Polsce zostało nadane 11 razy. W Stanach Zjednoczonych najpopularniejsze było w 2012 (30 miejsce w rankingu popularnych imion).
  • Lea - imię żeńskie pochodzenia hebrajskiego, wywodzące się od biblijnego Le'ah. W Polsce jest coraz popularniejsze i ma wielu sympatyków, w 2020 roku imię Lea otrzymało 65 dziewczynek. W USA największą popularnością cieszyło się w 2011 roku.
  • Nicola – po polsku znana raczej jako Nikola, żeński odpowiednik imienia Mikołaj, pochodzenie greckie. Nie ma jej w amerykańskich rankingach imion. W Polsce w 2020 roku imię w tej pisowni rodzice nadali swoim córkom 33 razy, natomiast imię Nicole otrzymało 14 dziewczynek.
  • Hannah (h nie wymawiamy!) – imię pochodzenia hebrajskiego. W 2000 roku była na 2 miejscu najpopularniejszych imion nadawanych amerykańskim dziewczynkom. W Polsce w 2020 roku urodziło się jedynie 4 dziewczynki o tym imieniu. Imię w polskiej pisowni - Hanna, otrzymało natomiast aż 3364 dziewczynek.
  • Elena – grecki odpowiednik Heleny, popularne także we Włoszech i w Hiszpanii. W 2020 roku w Polsce imię Elena otrzymało 116 dziewczynek.
  • Ella (wymawiamy Ela) – odpowiednik polskiej Eli. Aż 321039 dziewczynek otrzymało to imię w Stanach Zjednoczonych w przeciągu ostatnich 200 lat. Imię to w USA było najbardziej popularne w 2004 roku. W pierwszej połowie 2020 roku jednak żadni rodzice nie zdecydowali się nadać tego imienia swojej córce.
    Delia – imię greckie, taki przydomek nosiła grecka bogini łowów – Artemida. Imię Delia w Stanach Zjednoczonych było najbardziej popularne w 2005 roku. W tym roku to imię zostało nadane 261, co stanowi 0,013 procent wszystkich urodzeń. W 2020 roku w naszym kraju nikt jednak nie pokusił się o nazwanie tak swojego dziecka.
  • Naomi – biblijne imię pochodzenia hebrajskiego. Ma polską wersję: Noemi. W 2019 roku liczba urodzeń z imieniem Naomi w Stanach Zjednoczonych to 3929, co stanowi 0,216 procent wszystkich urodzeń kobiet w 2019 roku. W tym właśnie roku imię to cieszyło się swoją największą popularnością za oceanem. W 2020 roku w Polsce imię Naomi otrzymało 9 dziewczynek.
  • Ava (wymawiamy podobnie do Ewa) – imię pochodzenia najprawdopodobniej germańskiego. W 2019 roku liczba dzieci o imieniu Ava w USA to 14440, co stanowi 0,792 procent wszystkich urodzonych dziewczynek w 2019 roku. Rok, w którym imię Ava było tam najbardziej popularne, to również rok 2019. Ava zajęła wtedy 3 miejsce w rankingu najbardziej popularnych imion. W Polsce w 2020 roku imię to zostało nadane jedynie dwa razy.
  • Olivia – imię łacińskie, na 1 miejscu list popularności w Stanach Zjednoczonych w 2019 roku. W Polsce - w tej pisowni - imię to otrzymało w 2020 roku 70 dziewczynek, natomiast pisane jako Oliwia - 2395 dziewczynek.
  • Lily – imię łacińskie, w Stanach Zjednoczonych było najbardziej popularne w 2011 roku i uplasowało się na 15 miejscu wśród najchętniej nadawanych imion. W 2020 roku w Polsce zostało nadane 9 razy.
  • Mia – pochodzenie łacińskie lub skandynawskie. Od 2003 roku do 2007 roku imię Mia było na 6 miejscu na liście najbardziej popularnych imion w USA. W naszym kraju w 2020 roku posiadaczkami tego imienia zostało aż 488 dziewczynek.
  • Kim – imię anglosaskie, kiedyś bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii, obecnie nie ma go na liście najpopularniejszych imion tam nadawanych. W Polsce w 2020 roku zostało nadane jedynie imię Kim Ngan (2 razy).
  • Stella – imię pochodzenia łacińskiego, znaczenie: „gwiazda”. W USA największą popularnością cieszyło się w 2019 roku - zajęło 39 miejsce w rankingu popularnych imion. W 2020 roku w Polsce rodzice zdecydowali się nadać to imię 20 razy.
  • Clara – łaciński odpowiednik Klary. W Wielkiej Brytanii w 2016 roku była na 51 miejscu w rankingach popularności, w Stanach Zjednoczonych w 1880 roku (!) na 9 miejscu. Imię to najbardziej popularne w USA było w 2019 roku, liczba urodzeń z imieniem Clara wyniosło 2929, co stanowi 0,161 procent wszystkich urodzeń kobiet tego roku. Jedynie 3 dziewczynki otrzymały to imię - w takiej pisowni - w 2020 roku w Polsce, a Klara - 1138.


Znajdź imię dla córki i poznaj jego znaczenie w naszej Księdze imion dla dzieci:

Zagraniczne imiona dla dziewczynek - wady i zalety

Jeśli mieszkacie za granicą, jedynym problemem może być fakt, że krewni z Polski mogą mieć trudności z wymówieniem imienia waszej córki. Powyższe imiona nie powinny jednak stanowić problemu, nie musicie się też martwić, że skrzywdzicie imieniem dziecko. Jeśli mieszkacie w Polsce, takie imię na pewno będzie oryginalne, ale niektórzy mogą je odbierać jako pretensjonalne. Zagraniczne imiona damskie nie są jednak na liście imion zakazanych w naszym kraju. Zaletą zagranicznego imienia może być też to, że dziecko noszące takie imię staje się obywatelem świata! Zawsze możecie też wybrać imię, które brzmi i zapisuje się identycznie po polsku i po angielsku, np. Anna, Emilia, Sara, Nina, Maria lub Eliza.

Zobacz też:

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama