dieta chrono
Fotolia.com
Mama

Chronodieta – hit 2017?

Chronodieta, inaczej zwana dietą startową czy tez chronożywieniem, polega na dostosowaniu swojego pożywienia do rytmu zegara biologicznego. Co to znaczy w praktyce i czy jest rzeczywiście idealna dla każdej z nas? Sprawdź, czy to twój wyczekany sposób na skuteczne odchudzanie. !

Chronodieta to najprościej mówiąc jedzenie konkretnych produktów o odpowiedniej porze dnia, tak aby ułatwić organizmowi wchłanianie określonych składników pokarmowych. Dzięki temu przyspiesza metabolizm i łatwiej się chudnie. Niektórzy twierdzą, że będąc na tej diecie, można pozwalać sobie na różne posiłki, nie tylko te zdrowe produkty, ponieważ organizm o konkretnej porze „poradzi sobie” np. ze strawieniem deseru. Brzmi nieźle, ale czy naprawdę tak jest?

Zobacz: Najczęstsze błędy mam odchudzających się po porodzie

Zasady chronodiety

Podstawą diety startowej jest unormowanie dobowego rytmu, czyli np. wyrobienie w sobie nawyku kładzenia się spać i wstawania codziennie o tej samej porze. Poza tym, ważne jest, aby:

  • śniadanie jeść godzinę po przebudzeniu, ale zawsze między godziną 7 a 9. Może zawierać zdrowe słodkości. 
  • obiad jeść między 12 a 14. Co ważne, powinien zawierać porcję białka i węglowodanów
  • podwieczorek konsumować około godziny 16 lub 17
  • kolację planować na 18 lub 19 – mogą być w niej mięso, warzywa czy mleczne desery.

Indywidualne ustawienia chronodiety

A co z osobami, które pracują na zmianę lub na noc? Albo z takimi, które chodzą spać o 24? Emil Tyszko, trener personalny i dietetyk związany z marką Noble Health radzi, aby wsłuchać się w swój rytm dobowy, a nie sztywno trzymać się wyznaczonych reguł. Oto przykładowe posiłki dla osoby, która pracuje od 8 do 17, a czas jej aktywności przypada na godziny 18:30-20:00.

Śniadanie, według zasad chronodiety, powinno być zjedzone między 7 a 9, nie wcześniej niż godzina i nie później niż 2 godziny po wstaniu. Tutaj jednak właśnie trzeba słuchać swojego organizmu, bo jest wiele osób, które musiałyby zjeść śniadanie o tej porze z przymusu, więc w takim przypadku śmiało można przenieść je na późniejszą porę. 
Najlepiej wybierać jajka, dobrej jakości chude i tłuste mięso czy ryby oraz tłuszcze roślinne typu oliwa z oliwek, olej lniany, awokado, orzechy, kokos.

Obiad musi składać się z odpowiedniej ilości niskotłuszczowego źródła białka oraz ze skrobiowych węglowodanów, w tym warzyw z dodatkiem olejów roślinnych.
Przykładowym obiadem może być: pierś z indyka z kaszą jaglaną oraz warzywami gotowanymi na parze z dodatkiem oliwy z oliwek lub oleju lni
anego.

Jak schudnąć po ciąży? Przewodnik po dietach

Podwieczorek powinien on zawierać źródło chudego białka, niedużej porcji węglowodanów złożonych i prostych (po treningu dużą porcję węglowodanów) oraz niewielką ilość tłuszczu.
Jeśli jednak jest to posiłek osoby nieaktywnej, bardzo dobrze sprawdzą się produkty małoprzetworzone, bez dodatku cukru czy tłuszczów trans. Zdrową przekąską mogłyby być lody ze świeżych owoców lub orzechy w polewie z gorzkiej czekolady.

Kolacja  powinien być zjedzony około godziny 19. A co w przypadku, gdy o 19 dopiero kończymy pracę lub zaczynamy trening? W tym przypadku znów trzeba posłuchać swojego organizmu i zjeść posiłek o takim czasie przed pójściem spać, żeby nie zasypiać z pełnym żołądkiem (ok. 1,5-2 g przed snem).
Jeżeli jest to posiłek potreningowy to musi on zawierać odpowiednią porcję węglowodanów w zależności od wykonywanej aktywności oraz źródło chudego białka oraz niewielką ilość tłuszczu.

Efekty chronodiety

Autorzy diety zapewniają, że dzięki temu sposobowi żywienia będziemy mieć dużo lepsze samopoczucie i spadek kilogramów – co więcej, zauważymy to bardzo szybko. Chronodieta gwarantuje też zwyżkę energii życiowej i większą ochotę ma seks.  
Spróbuj, może warto...?

Sposoby na jędrny brzuch po ciąży i porodzie - film

dziecko, dieta dziecka, śniadanie, obiad, karmienie dziecka
JackF - Fotolia.com
Dieta
Obiad, śniadanie, kolacja
Zobacz czy warto biegać za nim z kanapką, bananem, sokami? I dlaczego regularne posiłki są takie ważne?

Ile posiłków dziennie powinno jeść małe dziecko? Czy warto biegać za nim z kanapką, bananem, sokami? I dlaczego regularne posiłki są takie ważne? Dwulatek czy przedszkolak powinien już jeść co najmniej pięć posiłków dziennie: śniadanie pierwsze i drugie, obiad, podwieczorek i kolację. Najlepiej, gdy robi to o stałych porach, a odstępy między kolejnymi posiłkami nie są zbyt długie. Niewielkie odstępstwa to nie problem, ale nie powinno być tak, że malec zasiada do obiadu raz o godz. 12.30, a raz o 17.00 albo raz dostaje podwieczorek, a innym razem nie. Dlaczego to takie ważne? Z kilku powodów. Regularnie Jeśli przerwy między posiłkami są zbyt długie, poziom glukozy we krwi zaczyna gwałtownie spadać, co sprawia, że dziecko jest rozdrażnione i szybko traci siły. Obniżają się też jego możliwości intelektualne, a przecież teraz, choć nie chodzi jeszcze do szkoły, uczy się najintensywniej! Nieregularne posiłki to również najkrótsza droga do otyłości. Jeśli się jada dużo, ale za rzadko lub o zupełnie przypadkowych porach, organizm gromadzi tłuszcz, bo nie wie, kiedy może liczyć na kolejny zastrzyk energii. Jeśli natomiast malec jada rzadko i mało, szybko zaczyna brakować mu ważnych składników. Gdy niedobory są bardzo duże, mogą spowolnić albo wręcz zahamować rozwój dziecka. Uwaga! Wbrew pozorom na niedobory mogą być narażone też maluchy, które wyglądają jak pączki w maśle, bo ilość nie zawsze idzie w parze z jakością. Ale nie non stop Nie warto też przesadzać w drugą stronę. Karmiąc malca zbyt często, można sprawić, że przyzwyczai się do tego albo na hasło „obiad” będzie uciekać, gdzie pieprz rośnie. Rodzice niejadków często popełniają błąd, który długo się na nich mści: podczas spacerów, zabaw itd. chodzą za dzieckiem krok w krok i korzystają z każdej okazji, by wetknąć mu do buzi jakiś kąsek. W efekcie malec...

Dieta
Planowanie posiłków
Obiad ma dostarczyć największej w ciągu dnia ilości białka i warzyw, a także węglowodanów oraz tłuszczów. Poznaj inne zasady planowania posiłków.

Układanie dziecięcego menu nie jest łatwe, gdy maluch ma ledwie kilka ulubionych potraw. Można go jednak karmić i smacznie, i zdrowo. Przed pierwszymi urodzinami, dietę malucha określają szczegółowe zalecenia. Dzięki nim wiadomo, kiedy wprowadzać nowe pokarmy, jak zmieniać konsystencję i skład posiłków. Rodzicom dzieci, które skończyły rok, brakuje takich wskazówek. Począwszy od drugiego roku życia, dietetycy zalecają pięć różnorodnych, wzajemnie uzupełniających się posiłków. Pierwsze śniadanie,    podawane dziecku ok. godz. 7–8, powinno być energetyczne i łatwo przyswajalne, by od razu wzmocnić wzrastającą aktywność organizmu. Najlepszy jest posiłek bogaty w białko (zwłaszcza mleko i produkty mleczne) z dodatkiem produktów zbożowych. 1. Pierwsze śniadanie daje organizmowi siłę na wiele godzin. Powinno być wysokoenergetyczne (25% dziennego zapotrzebowania) i łatwo przyswajalne. Niestety, w porannym pośpiechu maluchom trudno zjeść całą porcję albo wcale nie mają apetytu. Wtedy wystarczy kubek mleka z kawą zbożową lub płatki na mleku, a potem bardziej kaloryczne drugie śniadanie. I śniadanie to 250-325 kcal (dziecko 1-3 lata) i 350-425 kcal (dziecko 4-6 lat). 2. Na drugie śniadanie (10% dziennego zapotrzebowania) przychodzi pora, gdy zaczyna słabnąć zdolność do wysiłku fizycznego i umysłowego, zwykle ok. godz. 10–11. Posiłek ten ma być niewielki, ale powinien dostarczyć Twojemu dziecku dużo energii. II śniadanie to 100-130 kcal (dziecko 1-3 lata) i 140-170 kcal (dziecko 4-6 lat). 3. Pożywny obiad Obiad zjedzony ok. godz. 13–14 najlepiej wzmocni organizm malucha. Dobrze, gdy składa się z zupy warzywnej i drugiego dania (można je podać po półgodzinnej przerwie). Ma dostarczyć największej w ciągu dnia ilości białka (z mięsa, jajek lub ryby) i warzyw (w postaci gotowanej jarzynki i surówki), a także...

Pam 046-002.jpg
Żywienie
Jak zaplanować posiłki dla dziecka?
Układanie dziecięcego menu nie jest łatwe, gdy maluch ma ledwie kilka ulubionych potraw. Można go jednak karmić i smacznie, i zdrowo.

Przed pierwszymi urodzinami, dietę malucha określają szczegółowe zalecenia. Dzięki nim wiadomo, kiedy wprowadzać nowe pokarmy , jak zmieniać konsystencję i skład posiłków. Rodzicom dzieci, które skończyły rok, brakuje takich wskazówek. Począwszy od drugiego roku życia , dietetycy zalecają pięć różnorodnych, wzajemnie uzupełniających się posiłków. Pierwsze śniadanie , podawane dziecku ok. godz. 7–8, powinno być energetyczne i łatwo przyswajalne, by od razu wzmocnić wzrastającą aktywność organizmu. Najlepszy jest posiłek bogaty w białko (zwłaszcza mleko i produkty mleczne) z dodatkiem produktów zbożowych. Pierwsze śniadanie daje organizmowi dziecka siłę na wiele godzin. Powinno być wysokoenergetyczne (25% dziennego zapotrzebowania) i łatwo przyswajalne . Niestety, w porannym pośpiechu maluchom trudno zjeść całą porcję albo wcale nie mają apetytu. Wtedy wystarczy kubek mleka z kawą zbożową lub płatki na mleku, a potem bardziej kaloryczne drugie śniadanie. Pierwsze śniadanie to 250-325 kcal (dziecko 1-3 lata) i 350-425 kcal (dziecko 4-6 lat). Jakie powinno być drugie śniadanie dziecka? Na drugie śniadanie (10% dziennego zapotrzebowania) przychodzi pora, gdy zaczyna słabnąć zdolność do wysiłku fizycznego i umysłowego, zwykle ok. godz. 10–11. Posiłek ten ma być niewielki, ale powinien dostarczyć twojemu dziecku dużo energii. Drugie śniadanie to 100-130 kcal (dziecko 1-3 lata) i 140-170 kcal (dziecko 4-6 lat). Pożywny obiad dla dziecka Obiad zjedzony ok. godz. 13–14 najlepiej wzmocni organizm malucha. Dobrze, gdy składa się z zupy warzywnej i drugiego dania (można je podać po półgodzinnej przerwie). Ma dostarczyć największej w ciągu dnia ilości białka (z mięsa, jajek lub ryby) i warzyw (w postaci gotowanej jarzynki i surówki), a także węglowodanów oraz tłuszczów. Obiad powinien być najbardziej energetycznym posiłkiem (30%...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj