Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niania, opiekunka, szukanie niani
Fotolia
Mama

Dziecko woli nianię – co wtedy? Zobacz, co o tym mówi psycholog

Niania dla dziecka ma być jak najlepsza, ale… co zrobić, gdy w oczach dziecka jest lepsza nawet od mamy? Martwisz się, że twoje dziecko woli nianię od ciebie? Sprawdź, co na to psycholog.

Dziecko woli nianię? Znamy wiele takich historii, oto jedna z nich:

Po urlopie macierzyńskim Hanka musiała wrócić do pracy. Nie mogła  pozwolić sobie  na pozostanie w domu, bo  pensja jej męża nie wystarczyłaby na życie, o spłacaniu rat kredytu za mieszkanie nie wspominając.  Nie chciała oddać Maciusia pod opiekę przypadkowej osoby,  dlatego  szukała naprawdę świetnej niani. Po wielu nieudanych próbach znalazła wreszcie taką, o jaką jej chodziło: miłą, ciepłą, uśmiechniętą, cierpliwą, wyrozumiałą, energiczną. 

– Odetchnęłam z ulgą, bo Marta to prawdziwy anioł – opowiada Hanka. – Moja radość nie była jednak czysta: szybko dołączyła do niej ... zazdrość.

Któregoś dnia Hanka wróciła do domu, a Maciuś zamiast ucieszyć się na jej widok, zalał się łzami. Powrót mamy oznaczał dla niego wyjście ukochanej niani...

– Nie ukrywam: zabolało – wspomina Hanka. – Oprócz bólu czułam też złość. Na dziecko, że woli nianię. Na nianię, że w przeciwieństwie do mnie ma czas dla mojego dziecka, bo nie musi prać, gotować ani sprzątać. Na świat, który  nie jest zorganizowany tak, jak bym chciała. Przede wszystkim czułam jednak złość na siebie. Dlaczego do tego dopuściłam? Co ze mnie za matka, skoro moje własne dziecko woli opiekunkę?

Zapytaliśmy o psychologa dziecięcego, Beatę Płażewską, co poradziłaby mamom, które są w takiej samej sytuacji jak Hanka. Oto jej rady:

1. Zaakceptuj  uczucia dziecka

To normalne, że małe dziecko przywiązuje się do osoby, z którą spędza dużo czasu, która jest przy nim, bawi się z nim, karmi je, kibicuje mu. Więź z osobą, która się nim opiekuje, jest mu potrzebna do zdrowego rozwoju: dzięki niej czuje się ważne, zauważone, kochane. 

2. Pamiętaj, ciebie też kocha!

Serce dziecka jest bardzo pojemne! To, że jest związane z nianią, nie oznacza, że nie kocha ciebie, tak jak miłość do ciebie nie wyklucza miłości do taty, babci, dziadka itd.

3. Nie miej żalu do niani...

Fakt, że dziecko się do niej przywiązało oznacza, że znakomicie wywiązuje się ze swojego zadania: daje mu poczucie bezpieczeństwa, ciepło. Nie ma sensu mieć o to pretensji ani tym bardziej próbować podważać zaufanie dziecka do niej. Dobra niania to powód do radości, a nie zmartwienia.

4. Traktuj nianię jak członka rodziny

Będzie ci łatwiej. To wcale nie jest takie rzadkie. Nianie także przywiązują się do swoich podopiecznych i chętnie spotykają się z nimi także wówczas, gdy już przestają być ich opiekunkami: przychodzą na urodziny, chodzą na spacery itd.

Szukasz niani? Wejdź na: 
Niania.pl
mat. prasowe

5. Nie zadręczaj się

Nie oddałaś dziecka pod opiekę niani dlatego, że miałaś taki kaprys. Zrobiłaś to z konkretnego powodu: bo musiałaś wrócić do pracy. Zrobiłaś co mogłaś, by podczas twojej nieobecności było mu dobrze. Fakt, że dziecko przywiązało się do niani oznacza, że wybrałaś dobrą opiekunkę.
Polecamy także: Zmęczona? Przeczytaj. Koło ratunkowe dla pracującej mamy

6. Rozmawiaj o swoich uczuciach

Nie zawsze łatwo powiedzieć komuś, jak bardzo boli, gdy dziecko woli nianię. Jednak warto. Wygadanie się czy nawet wypłakanie komuś w rękaw bardzo pomaga. Podobnie jak świadomość, że w takiej sytuacji jak ty jest wiele młodych mam.

7. Spędzaj jak najwięcej czasu z dzieckiem...

To trudne, bo poza pracą masz mnóstwo innych zajęć: pranie, sprzątanie  itd. Może warto jednak z czegoś zrezygnować (np. z błyszczącej podłogi), by pobawić się z maluchem w "A kuku?" Niektóre mamy  z powodu nieustannego zagonienia decydują się na spanie z dzieckiem: skoro nie mogą być z nim dużo w ciągu dnia, chcą by czuło ich bliskość chociaż  w nocy. Są i takie, które płacą za sprzątanie, by nie tracić na nie czasu. Jeszcze inne proszą o pomoc we wszystkim, w czym można je zastąpić.

8. …i dbaj o jego jakość

Powtarzamy to często, ale to naprawdę bardzo ważne: od ilości czasu spędzanego z dzieckiem bardziej liczy się jego jakość. Lepiej spędzić godzinę czy dwie na zabawie, przytulaniu i byciu razem niż być z dzieckiem cały dzień i głównie opędzać się od niego jak od muchy.

9. Nie zmieniaj niani!

Niektóre mamy widząc,  że dziecko przywiązało się do niani, zmieniają ją na inną. To zły pomysł. Zmiana niani, przy której maluch czuje się bezpiecznie,  to poważna decyzja. Taką zmianę trudno przeprowadzić bezboleśnie.

Polecamy także:

Czy zatrudniłaby Pani/Pan opiekunkę do dziecka? [SONDA ULICZNA]

mama, niania, niemowlę, czytać
Panthermedia
Niemowlę
Jak poznasz, że trafiłaś na odpowiednią nianię dla malucha?
Kończy ci się urlop macierzyński i wkrótce będziesz musiała wrócić do pracy. Zastanawiasz się, kto przez te osiem godzin zaopiekuje się twoim maleństwem? Jest kilka rozwiązań. Wybór jednego z nich należy do ciebie.

Już zdecydowałaś, że wracasz do pracy. Teraz pozostaje jeszcze decyzja, komu powierzysz swój największy skarb podczas twojej nieobecności.  Zatrudnienie niani to twardy orzech do zgryzienia. Przed tobą trudny wybór opiekunki, która zaopiekuje się dzieckiem. Tylko jak znaleźć taką nianię, do której będziesz miała zaufanie? Istnieje kilka możliwości. Zobacz jakich.
 Zobacz, jak wychować szczęśliwe dziecko w duchu duńskiego hygge Cechy idealnej niani dla dziecka Musisz się zastanowić nad tym, jakiej osoby szukasz.
 • WIEK. Na początek, określ wiek idealnej kandydatki; czy ma to być osoba starsza czy młodsza, np. studentka pedagogiki lub innego pokrewnego kierunku. Pamiętaj jednak o tym, że wiek często idzie w parze z doświadczeniem (choć i metody wychowawcze z czasem się zmieniają). Jeśli zdecydujesz się na starszą, doświadczoną osobę, nie zawsze jej sposoby wychowania dziecka muszą odpowiadać tobie. Tutaj należy wziąć pod uwagę również kondycję fizyczną potencjalnej kandydatki, czy wystarczy jej sił na bieganie cały dzień za twoim ruchliwym szkrabem i wymyślanie nowych zabaw. W tej sytuacji osoby młodsze mają pewną przewagę (choć nie jest to regułą!).
 • OBOWIĄZKI. Musisz się zastanowić nad tym, co będzie należało do obowiązków niani. Czy będzie to tylko opieka nad dzieckiem, czy jeszcze dodatkowo sprzątanie, pranie, prasowanie czy gotowanie dla dziecka (a być może i całej rodziny?). Pamiętaj jednak, że jeśli w grę wchodzą dodatkowe obowiązki, siłą rzeczy taka osoba ma mniej czasu na to, by zająć się dzieckiem.
 • NAŁOGI. Kolejnym ważnym punktem przy wyborze niani jest to, czy kandydatka ubiegająca się o pracę posiada jakieś nałogi, np. palenie papierosów. Jeśli jest to osoba paląca (a u was w domu nikt nie pali) nie wierz temu, że podczas opieki nad dzieckiem zapomni o swoim nałogu. Nawet jeśli wyjdzie na chwilę na...

mama, niania, niemowlę, zabawki, zabawa
Niemowlę
”Aaaa… aby zatrudnić supernianię” – na co zwracać uwagę przy wyborze niani? Radzą mamy
Pod opieką niani zostawiamy nieraz bardzo małe i zupełnie bezbronne dzieci. Dlatego wybór opiekunki dla bobasa musi być naprawdę przemyślany. Jak znaleźć ideał?

Która z nas nie słyszała historii o nianiach, które podają dzieciom środki uspokajające, aby szybciej zasnęły, albo o tych, które biją pozostawione pod ich opieką maluchy ? Nie wiem, czy te opowieści są prawdziwe, ale mogę powiedzieć jedno: nie ułatwiają one powrotu do pracy. Być może pod ich wpływem, w każdej kandydatce na nianię dla mojej córki dopatrywałam się wad nie do zaakceptowania: a to upodobanie do papierosów, a to skłonność do ostrego karcenia półrocznego bobasa, a to niechęć do mycia rąk... Tę właściwą nianię znalazłam po pół roku. Nie było łatwo, ale warto pokaprysić, aby potem móc wychodzić do pracy ze spokojnym sercem. O tym, czym kierować się podczas wyboru niani, opowiadają doświadczone mamy: „Niania dla dziecka? Najlepiej ktoś z rodziny!” Na początku byłam pewna, że szybko znajdę opiekunkę dla Majki. Ale po każdej rozmowie z kolejną kandydatką rosła moja desperacja. Wiedziałam, kogo szukam. Energicznej dziewczyny, najlepiej studentki, która miała rodzeństwo. I nie chodziło mi o to, aby umiała przewijać – tego łatwo się nauczyć, ale raczej o to, żeby wiedziała, w co się pakuje. Zamieściłam ogłoszenie na www.niania.pl i rozdzwonił się mój telefon. Najpierw odrzuciłam pielęgniarki: takie, które przez lata pracowały na dziecięcych oddziałach (one często poszukują pracy niani). Wydaje mi się, że te panie przez lata spędzone w szpitalach mogły, chcąc nie chcąc, przyzwyczaić się do płaczu dzieci . Umiem to zrozumieć, ale wolałam, żeby moim jedynym i wyjątkowym maleństwem opiekował się ktoś, dla kogo płacz dziecka nie jest normą. Umówiłam się z kilkoma kandydatkami, ale żadna z nich nie była tą właściwą. Jedna opowiedziała mi z dumą, że kiedyś tak utemperowała „rozwydrzonego” dwulatka, że potem chodził jak w zegarku. Od razu odrzuciłam jej kandydaturę....

niania, opiekunka
Fotolia
Niemowlę
Kłopoty z nianią do dziecka – psycholog radzi, jak rozmawiać, żeby się dogadać
Zatrudniając nianię, stałaś się jej szefową. Możesz i powinnaś wymagać od niej, by spełniała Twoje oczekiwania. I musisz reagować, gdy dzieje się inaczej. Jak rozmawiać z opiekunką, gdy nie jesteś z niej w pełni zadowolona? Posłuchaj psychologa.

Niania przez kilka godzin dziennie „zastępuje” maluchowi mamę i tatę. Od niej w ogromnym stopniu zależy, jak dziecko się rozwija, dlatego równie ważne jest, czy opiekunka przestrzega zasad, które jej wyznaczyłaś. Co z tego, że twoje dziecko będzie ją uwielbiać, jeśli okaże się, że zdobywa jego miłość zakazaną przez ciebie czekoladą…? Niania nie taka idealna? Oto sygnały alarmowe Ufaj, ale kontroluj – ta zasada zdecydowanie odnosi się do twojej współpracy z nianią. Jeżeli to możliwe, staraj się od czasu do czasu sprawdzić, jak wypełnia obowiązki. Wyrwij się z pracy na godzinkę i nieoczekiwanie przyjedź do domu w środku dnia. Dzięki temu szybko się zorientujesz, jak niania radzi sobie z obowiązkami i jak zachowuje się, gdy jest z dzieckiem sama. I nie miej wyrzutów sumienia z powodu tych „nalotów” – czasem warto wykazać się nadmierną ostrożnością, niż dopuścić do tego, by maluszkowi działa się krzywda. Uważnie obserwuj dziecko. Sprawdzaj, czy nie ma zaczerwienionej pupy (gdy niania zbyt rzadko zmienia mu pieluchy), czy jest najedzone (może opiekunka przekarmia je słodyczami), czy potrafi bawić się zabawkami dla dzieci w jego wieku. Ze starszakiem możesz już porozmawiać. Ale i wtedy staraj się czytać między wierszami. Jeśli twoje dziecko zna na przykład na pamięć imiona wszystkich bohaterów telenoweli, wiadomo, jak spędza czas z nianią... Szukasz niani? Wejdź na:   Chwal, ale i krytykuj, jeśli masz powody. Kiedy masz zastrzeżenia do niani, przede wszystkim powiedz jej o tym. Wyraźnie wytłumacz, co powinna zmienić w swoim postępowaniu. Umówcie się też, że raz w tygodniu spotkacie się na dłuższą rozmowę. Będziecie wtedy mogły omówić postępy dziecka i plany na najbliższy czas, a także wymienić się uwagami. Podczas takiej rozmowy doceń jej osiągnięcia („Jagódka w końcu zaczęła...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz