Puzzle układają się w wizerunek szczęśliwej kobiety
fotolia
Mama

Jedna banalnie prosta rzecz, która uszczęśliwi każdą matkę

Bycie matką to największy paradoks tego świata. Jak mimo nieprzespanych nocy i zmęczenia cieszyć się życiem? Znana matka zdradza tajemnicę bycia szczęśliwą.

Bycie matką jest najbardziej niezwykłym, ale i niesamowicie trudnym doświadczenie. Bywają dni wypełnione dziecięcym uśmiechem, dzięki któremu płyniemy na chmurach szczęścia niczym w narkotykowym haju. Równie często jednak zrywa się wicher napędzany zmęczeniem, niezrozumieniem, poczuciem samotności w macierzyństwie. Przepędza chmury radości i wpuszcza do naszego życia niepewność, zwątpienie, uczucie niekończącej się rutyny. Jak być szczęśliwą mamą, kobietą żoną? 

Jada Pinkett Smith opowiedziała w niezwykły sposób, jak trudno być żoną i matką. Jej słów wysłuchały matki na całym świecie, Teraz możesz zrobić to i ty.
Ponieważ film w całości jest w języku angielskim, pozwoliliśmy sobie na luźne tłumaczenie pod filmem.


Tajemnica bycia szczęśliwą mamą tkwi w równowadze. Macierzyństwo polega na odnajdywaniu równowagi między tym, co ja chcę robić oraz wolnością, którą chcę mieć, a odpowiedzialnością za dziecko i rodzinę. Każdego dnia zastanówmy się, jak zachować tę równowagę. Jak pogodzić marzenia dziecka, męża z tym, czego ja sama pragnę? 
Kiedy dzieci się rodzą, zapominamy o sobie, o tym, czego pragniemy, bo wtedy całe oddajemy się im. Potem bardzo ciężko odnaleźć w sobie umiejętność dbania o swoje potrzeby. Zwłaszcza w społeczeństwie, które oczekuje od nas kompletnego poświęcenia się dziecku.

Musisz dbać o siebie, żeby mieć siłę dbać o innych. Jeśli nie zadbasz o siebie, zaczniesz obwiniać innych za własne nieszczęścia. Będziesz wołać do męża: "To ty jesteś odpowiedzialny za to, że jestem nieszczęśliwa, to twoja wina". Pamiętajmy, że my same jesteśmy odpowiedzialne za własne szczęście. Każdego dnia próbujmy zachować równowagę. Im bardziej my będziemy szczęśliwe, tym szczęśliwsza będzie cała rodzina. To proste. 

Zobacz też: Czasami bycie mamą jest tak trudne, że chce się powiedzieć …

Utrata wolności po narodzinach dziecka – jak sobie radzić [WIDEO]

depresja poporodowa, byby blues, smutek po porodzie
Fotolia
Połóg
Mama zagubiona, zmęczona czy w depresji?
Kiedyś młode matki milczały i płakały wieczorem w poduszkę. Dziś mówią, że mają depresję poporodową, i nie krępują się opowiadać o swoich problemach.

Czujesz się fatalnie, bo siedzisz w domu, bo z powodu dzieci wielokrotnie budzisz się w nocy, bo musisz być na każde żądanie, bo macierzyństwo przerwało zawodową karierę, bo czujesz się służącą we własnym domu, bo nie masz czasu dla siebie ani dla męża... Taki myśli mogą nagle pojawić się w głowie każdej młodej mamie. Warto wiedzieć, jak sobie wtedy pomóc, aby nie stać się ofiarą depresji .   Miej odwagę mówić Gdy matki wychowujące dzieci przyznają się do chwili zwątpienia , gniewu czy załamania, robią to wyjątkowo szczerze. Nierzadko w desperackim odruchu „ na skraju załamania nerwowego”, jakby chciały wszystko z siebie wyrzucić, zanim stracą wiarę w sens takiego działania. Ale chwile szczerości, by zostały dobrze przyjęte, wymagają właściwego słuchacza. Pewnie dlatego kobietom brakuje otwartości w opowiadaniu o trudach macierzyństwa . Bezpieczniej czują się w gronie innych matek i podczas rozmów telefonicznych. Kiedy jednak mówią, jak bardzo mają dość, że czują się zapędzone w kozi róg, padają z wyczerpania fizycznego i emocjonalnego, nie zawsze mogą liczyć na zrozumienie. Dlaczego? Bo „dobra matka nie narzeka”, bo „jak się chciało mieć dzieci, to trzeba mieć cierpliwość”. Takie stereotypy tkwią w wielu ludziach. Polecamy: Zalety macierzyństwa Rozmowa daje siłę Nie będzie chyba przesady w stwierdzeniu, że wiele osób nie potrafi rozmawiać o trudnych przeżyciach (czego bardzo zazdrości się bohaterom amerykańskich filmów). Nie umieją też oddzielać spraw ważnych od niewartych uwagi, przez co marnują szansę na szczerą rozmowę. Dwa przeciwstawne typy kobiet, które nie radzą sobie z mówieniem, to milczące słuchaczki nastawione na odbieranie i gaduły na bieżąco relacjonujące wydarzenia każdej chwili. Oczywiście, samo mówienie nie rozwiązuje problemu, ale bez tego nie sposób przekonać się, o...

List do córki
fotolia
Aktualności
Droga córko, mam nadzieję, że twoja droga przez życie będzie inna niż moja
Niezwykle szczery i wzruszający list do córki: „Będę cię wspierać na każdym etapie twojej podróży, ponieważ …”

Do mojej córki Czekałam na ciebie. Ćwiczyłam bycie mamą, odkąd byłam małą dziewczynką bawiącą się lalkami . Marzyłam o tym, by czytać ci bajki i przykrywać cię na dobranoc. Twoje idealne oczy i ciepły uśmiech malowałam w wyobraźni miliony razy. Mam nadzieję, że więź, która nas łączy jest niewzruszona, że znalazłyśmy idealną równowagę między relacją przyjacielską a rodzicielską. Chcę być osobą, która zna twoje tajemnice, marzenia i lęki. Martwię się o trudny czas, w którym przekonasz się, że nie każdy jest twoim przyjacielem, a niektórzy ludzie bywają okrutni. Chcę cię chronić przed całym złem tego świata, ale także przygotować cię na nie. Mam nadzieję, że potrafię być matką, która uczy dobroci, cierpliwości i przebaczenia. Ale przede wszystkim mam nadzieję, że nie będziesz taka jak ja. Nie chcę, żebyś borykała się z odnalezieniem samej siebie, jak ja. Chcę, żebyś była pewna tego, kim jesteś, pewna miłości i wsparcia, jakie masz ze strony rodziny. Mam nadzieję, że nigdy nie będziesz czuła uszczypliwości, że jesteś inna, gdyż będziesz rozumiała, że różnice między ludźmi czynią nas wyjątkowymi (…) Mam nadzieję, że będziesz silną kobietą broniącą swoich racji. Jeśli trzeba wyłamać się z tłumu, by pozostać wiernym swoimi wartościom, mam nadzieję, że będziesz na tyle odważna, aby to zrobić. Mam nadzieję, że twoje serce jest otwarte, a ty jesteś w stanie ufać. Proszę, nie pozwól, by twoja niepewność nie utrudniła ci trzymania się własnej drogi, jak to się u mnie stało. Nie przywykaj do wygody, którą znasz. Bądź odważna i odkrywaj swoją osobowość. Przyjmuj porażki, jako coś nieodzownie towarzyszącego rozwojowi. Nie bój się ich. One nauczą cię w życiu najwięcej. Wiem, że znajdziesz swoją drogę tak, jak ja znalazłam własną. Chciałabym, żeby było możliwe uniknięcie...

Relaks dla mamy
AdobeStock
Mama
Wykończona? Na tę przyjemność powinna sobie pozwolić każda mama. Eksperci nalegają!
Mamy potrzebują regularnych masaży. Dzięki temu rzadziej będą popadać we frustrację. To naukowo udowodnione.

Gdy kobieta staje się mamą, zaczyna swoją nową rolę, którą chce wykonać jak najlepiej, nie zapomina także że jest żoną, a także stara się sprostać oczekiwaniom jako gospodyni. Niestety większość mam zapomina, że jest nadal sobą i że musi dbać nie tylko o męża i dzieci, ale przede wszystkim o siebie. Już jakiś czas naukowcy stwierdzili, że w kryzysowej najpierw trzeba zadbać o siebie, a potem o innych. Porównali to do katastrofy lotniczej. Najpierw dorosły zakłada maskę tlenową sobie, a potem dziecku, w innym wypadku mu nie pomoże. Czas o krok dalej! Czas, by kobiety nauczyły się być dobre dla swoich ciał i siebie na co dzień. Jeśli mama nie jest szczęśliwa, to nikt nie jest Życie w nieustannym stresie sprawia, że uruchamiają się pierwotne reakcje, które można było obserwować w sytuacji zagrożenia u naszych przodków. W związku z tym wiele kobiet jest stale w fazie walki lub ucieczki. To prowadzi do tego, że kobieta staje się zmęczona, zrzędliwa, źle się czuje, a nawet może popaść w depresję. Przy tylu negatywnych emocjach nieuniknione jest negatywne oddziaływanie na bliskich. Bycie czułym, troskliwym i miłym dla samego siebie wcale nie przychodzi kobietom łatwo. Znacznie częściej patrzą na siebie krytycznie lub obojętnie, a swoje potrzeby stawiają najniżej w hierarchii potrzeb całej rodziny. Tymczasem, eksperci zapewniają, że jeśli nauczą się dbać o swój umysł i ciało, przyniesie to korzyści dla całej rodziny. Leczniczy masaż Jak pozbyć się frustracji? Tu wkracza masaż. Na samą myśl robi się przyjemnie: aromat olejków, relaksująca muzyka i to cudowne odprężenie, tak przydałoby się to każdej mamie... potem większość pomyśli, nie mam na to czasu. Jednak warto wiedzieć, że masaż to coś więcej niż wizyta w Spa. Właściwości takiej przyjemności zostały udowodnione i każda mama powinna je sobie wziąć do serca. Taki relaks zwiększa...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj